Bulvár

Dynamická a pracovitá Denisa Olšavská


Že vám toto jméno není povědomé?

Rozhodla jsem se vám dnes představit mladou, 29letou ženu s časově náročnou prací. Denisa Olšavská pracuje jako Indirect Sales Manager pro portál Atlas.cz. Pokud si pod tímto titulem neumíte nic představit, napovím vám: je to člověk, který má na starosti prodej reklamy velkým klientům mediálních agentur.

S Denisou Olšavskou mám schůzku před Palácem Flóra na pražských Vinohradech. Vím o ní, že pochází ze Slovenska, je vdaná a má malou dceru. Zajímá mne, jak dokáže žena s nabitým pracovním programem skloubit práci, rodinu, své zájmy a čas na sebe samu.

Deniso, jak jste se dostala do České republiky? Co vám dělalo zpočátku největší potíže?

S manželem architektem jsme hledali co nebližší pracovní uplatnění našemu vzdělání a našim zkušenostem a představám, což na Slovensku v té době nebylo možné, a tady jsme je našli. Naše začátky v Praze byly tak, jako pro každou mladou rodinu s malým dítětem, složité. Obtížnější to bylo v tom, že babičky a letití přátelé byli vzdálení. Museli jsme si najít nové přátele, vytvořit nové vazby, nové zázemí. Dnes jsme doma spíše tady, i když naše vazby na Slovensko jsou stále silné, přece jen je to naše rodná země a oba dva tam máme své rodiny.

Studovala jste chemii, a teď se věnujete marketingu a obchodu, jak to jde dohromady?

Myslím, že není podstatné, jaké přesně má člověk školy. Pro mou současnou práci je nejdůležitější umět naslouchat našim obchodním partnerům, vyhodnocovat správně informace. kam Já jsem začala studovat třeba obor, který zdánlivě s mou současnou prací vůbec nesouvisí, ale díky němu jsem se dostala až k obchodování. A poznala jsem, že je to přesně to, co bych chtěla dělat – takže ta má škola sice nepřímo, ale přesto splnila svůj účel - ukázala cestu.

Jak byste popsala vaši profesní cestu? Máte pocit, že jako žena, navíc cizinka, jste to měla méně snadné?

Nevím, jestli jsem někdy měla pocit, že jsem brána jako cizinka jinak, že bych byla diskriminována. Pokud ale jsem někdy takový pocit měla, snažila jsem se, aby mě to v mé práci nijak neovlivňovalo. O tomhle podle mého názoru nesmíte přemýšlet, to je, jako kdybyste si podrazila sama nohy už před startem.

Ono se to nezdá, ale největší problém pro mne byla čeština. Vzhledem k tomu, že jsem se chtěla se všemi plynně domluvit, musela jsem velice brzy zvládnout psanou a mluvenou češtinu na vysoké úrovni, a ačkoli jsou naše mateřštiny velmi podobné, není to tak snadné, jak by se zdálo. 

Co je vaší nejcennější zkušeností?

Myslíte osobní nebo pracovní? Velkou osobní zkušeností pro mne bylo narození mojí dcery Dorotky. Mateřství je jedinečná zkušenost pro každou ženu, je to úplně nová třída v dosavadní životní „škole“. Mnohé se ve Vašem životě musí změnit, podřídit miminku. Nicméně se tím ale můžete naučit naprosto dokonale organizovat čas – jinak nejde skloubit práce a péče o dítě dohromady. Přiznám se, že bez velké pomoci mého manžela a později i slečny na hlídání bych to zvládla hůř. Co se týče práce, přišla jsem na to, že nejdůležitější je mít dostatek prostoru pro seberealizaci a uplatnění svých zkušeností. Jsem ráda, že právě tohle mi mé současné místo v Atlas.cz umožňuje.

Zmínila jste se, že se zajímáte o zdravou výživu. Čím je pro vás zdravá výživa a zdravý životní styl? 

Denně trávím v práci až deset hodin, někdy i víc. A pokud je práce ještě více, nezbývá než pracovat i doma, a při tomhle tempu si prostě nemohu dovolit lehkovážně zacházet s naším zdravím. Proto jsem se před časem začala zajímat o ekologické zemědělství a bio produkty, které jsou čisté, přírodní a jejich výroba negativně neovlivňuje životní prostředí. Připravené jídlo je proto zdravější a já mám z něho větší radost a požitek.

Podle hesla Čas nemáme, čas si děláme... nejedna ze čtenářek magazínu Žena-in bojuje během dne o tu chvilku jen a jen pro sebe, kdy potřebujeme být jen samy se sebou. Jak je to u vás?

To záleží na úhlu pohledu a organizaci činností v rodině, ono – tu příslovečnou chvilku „pro sebe“ můžete mít, i když si Vaše dítko maluje nebo si něco vytváří a vy si k němu můžete jen tak sednout a dívat se, jak tvoří, nebo když jde spát, tak si k němu sednout a přečíst mu pohádku. Podstatná je podle mne vaše vnitřní harmonie, protože když ta není, nemáte svůj „klidný“ čas, ani kdybyste těch chvil pro sebe měla milion.

Jak si s rodinou užíváte volna, tedy pokud si ho vůbec manažerka může dovolit...

U nás jsou to hlavně víkendy, které trávíme spolu. Snažíme si jeden druhého užít. Uvařit si něco dobrého, jet na výlet – využít čas, abychom byli opravdu spolu.

Za humny jsou Velikonoce, jak je slavíte u vás doma?

Protože je to víc volných dní pohromadě, využíváme je většinou k cestě na Slovensko. Takže pro mě je právě tohle nejhezčí oslava jara: vidět mé blízké, odpočinout si a podívat se domů.


S Denisou Olšavskou se povídá velmi dobře, ba co příjemně, leč neúprosný běh času nám připomíná, že si máme užít trochu toho jarního sluníčka, tedy... než se vrátíme do kanceláře... :-)

   
10.04.2006 - Společnost - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Vivian [*]

  Agnes X: copak se úspěch dnes posuzuje podle toho, kolik toho člověk stihne?

  superkarma: 0 10.04.2006, 19:51:06
 2. avatar
  [10] femme [*]

  já jsem zvládala v pohodě jak rodinu - tři děti + mangel, tak i práci a ještě jsem měla čas na své koníčky

  superkarma: 0 10.04.2006, 19:36:07
 3. avatar
  [9] Agnes X [*]

  Náhodou, mě přijde úspěšná.... Já poslední dobou nezvládám ani vykydávat hovínka našich mazlíčků...únava mě zmáhá ... Jo a název mojí pozice je taky dlouhej a taky anglickej, takže klid, jó

  superkarma: 0 10.04.2006, 17:20:01
 4. avatar
  [8] *Kotě* [*]

  a....: damanka: a já o sobě furt tupě říkám, že jsem překladatelka. Měla bych se přejmenovat na Language Managera nebo něco takovýho.

  superkarma: 0 10.04.2006, 13:55:09
 5. [7] a.... [*]

  damanka: jsi mi připomněla, že sekretářka na mém bývalém pracovišti si na vizitku nechala napsat assistant manager

  superkarma: 0 10.04.2006, 12:40:25
 6. [4] a.... [*]

  A to nám tohle děvče prezentujete jako nějaký vzor úspěšnosti??? Mně to tedy přijde jako takový normální běžný život.
  Nebo máme považovat za hodné obdivu, že dokáže mít slušnou práci i dítě??? To snad zvládne leckterá.

  superkarma: 0 10.04.2006, 10:34:53
 7. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  Henri: Myslím, že když se na to nikdo neptá chlapů, neměl by se na to ptát ani žen. Resp. dokud se na to bude žen někdo ptát, nebude rovnosti na trhu práce nikdy dosaženo.

  superkarma: 0 10.04.2006, 10:14:49
 8. avatar
  [2] Henri [*]

  *Kotě*: Tvému chlapovi to nevychází? (to prosím není ironie)

  Možná je to proto, že navzdory všem feministickým kecům, mají ženy primární roli v péči o rodinu, takže každé jiné zaměstnání je jakási šichta navíc. Čím neříkám, že ženy mají být jen u plotny a dětí. To byla odpověď, proč se na to nikdo neptá chlapů. Prostě se to bere jako jasná věc.

  superkarma: 0 10.04.2006, 08:59:09
 9. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Ptá se někdo chlapů, jak skloubí práci a rodinu?

  superkarma: 0 10.04.2006, 08:27:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme