Rodina

Dýchání u porodu

Mnohé z nás si dýchání ani neuvědomují, možná pouze tehdy, když mají rýmu. A budoucí maminky si nácvikem jednotlivých typů dýchání a  relaxací mohou ulevit od bolesti při porodu.


Jak je to možné, vysvětluje porodní asistentka Huguette Marešová: „Správné a uvědomělé dýchání přináší celkové uvolnění rodičky. Pro budoucí maminky je možná zajímavá informace, že plynulé dýchání uklidňuje při aktivně probíhajícím porodu.“ Správné dýchání v neposlední řadě pomáhá rodičce lépe zvládat bolestivé kontrakce, zejména pak ke konci I. doby porodní a při II. době porodní - při vypuzovací části, kdy je nutno řádně a efektivně tlačit a k tomu ještě tzv. přidechovat.

Pojďme se podívat na jednotlivé typy dýchání – tzv. dechových vzorů. Nejprve se podíváme na ty, jež jsou doporučené pro I. dobu porodní - otevírací fázi:

Pomalé dýchání
Lehké (zrychlené)
Funění


Vezmeme-li ovšem v potaz, že každé rodičce může vyhovovat v daný okamžik rozdílný typ dýchání, pak lze jen doporučit, věnovat se v prenatálních kurzech všem druhům jednotlivě, a rodička, znalá těchto triků, si bude již řídit dýchání podle svých pocitů a potřeb.

POMALÉ DÝCHÁNÍ
Uvolňující a uklidňující, když začne stah: volný nádech (pokud možno nosem) a volný výdech - jako výdech "úlevy" (ústy).
Počet dechů se může pohybovat mezi 5-12 za minutu.
Ke konci kontrakce rodička s úlevou vydechne.
Takto maminká dýchá, a to do té doby, dokud se jí daří stahy v pohodě zvládat a pomalé dýchání jí přináší úlevu. Je to opět velmi individuální.LEHKÉ (ZRYCHLENÉ DÝCHÁNÍ)
Toto je uměle vytvořený druh dýchání, je rytmické a je třeba si jej osvojit.

Jak a kdy na to?
Hned jak začne kontrakce, rodička hluboce vydechne, začne pomalým dýcháním, které se však se sílící kontrakcí zrychluje a stává se povrchnějším. Na vrcholu kontrakce je dýchání povrchní, mělké, rodička dýchá obvykle ústy, s důrazem na výdech. Počet těchto dechů se pohybuje mezi 30-120 za minutu.
Při odeznívající kontrakci se dech opět zpomaluje a prohlubuje až do odeznění stahu.
Nežádoucím účinkem tohoto dýchání může být pocit nedostatku vzduchu, sucho v ústech nebo komoce - pocit motání hlavy.


FUNĚNÍ
Je to ve své podstatě kombinace dlouhého a lehkého krátkého dýchání.

Jak a kdy začít efektivně "funět"?
S přícházející kontrakcí zhluboka vydechnout, poté tři čtyři krátké rychlé nádechy a následuje dlouhý uvolňující výdech. Pro lepší představu si může maminka u toho říkat he-he-he-he (nádechy)... fu... (hlasitý výdech).
Takto dýchá až do odeznění kontrakce.


Dýchání v II. době porodní - tlačení

V době přechodné mezi I.a II. dobou porodní, kdy branka ještě zcela nezašla a rodička již pociťuje naléhavé nutkání tlačit (což je v této fázi ještě předčasné), se rodičce poradí, ať pozvedne hlavu a zlehka jen vydechuje - viz rychlé povrchní dýchání. V tomto okamžiku sice dýchání nijak výrazně od bolesti neuleví, ale zmírní intenzivní pocit tlačit do "konečníku".

Jakmile branka "zašla", přichází nová silná kontrakce provázená takřka neovladatelným pocitem na tlačení a porodník rodičce dovolí tlačit, je třeba s příchozí kontrakcí řádně vydechnout, následuje pokyn, aby položila bradu na prsa, hluboký nádech a na pokyn se zavřenýma očima i ústy tlačit "do konečníku". Během jednoho stahu se může dostavit různý počet návalů na tlačení (3-6).
Když nával povolí, dýchá lehce až do dalšího návalu, či odchozí kontrakce. Po odeznění kontrakce se zhluboka nadechne a dýchá dle své potřeby až do další kontrakce s tlačením, kdy se vše opakuje až do porodu děťátka. V této fázi porodu je skutečně důležité následovat pokynů porodníka, aby se zabránilo případným a zbytečným komplikacím, způsobeným nesprávným dýcháním a tlačením v nepravý okamžik.

“Všechny tyto metody a triky se maminky podrobněji i s názorným nácvikem naučí na prenatálních přípravných kurzech, pořádaných prakticky v každé porodnici či vedených soukromými a zkušenými porodními asistentkami,“ uvádí na závěr porodní asistentka Huguette Marešová a dodává, „a doporučuji, ať se maminky těchto kurzů účastní, získají tím pocit sebejistoty.“

Použitá literatura: kniha Partner u porodu od Penny Simkinové, nakl. ARGO, r. 2000, překlad Zuzana Štromerová

   
10.08.2005 - Těhotenství a porod - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [43] Suzanne [*]

  Lesana: neškodná ventilace A to jsi byla ve Vrchlabí? Povídej, přeháněj, až se nám povede mimčo, tak se tam chystám!

  Btw: zbožňuju ty řeči, že něco uděláš a škodíš tím miminku. To je takový zaklínadlo, aby to měl personál pod kontrolou Já jsem si při čekání lehla na bok a sestra, že škodím miminku V polosedě prej taky Naštěstí vždycky odešla a já si udělala pohodlí. A všechno ok.

  superkarma: 0 14.08.2005, 17:54:55
 2. avatar
  [42] Lesana [*]

  7kraska: No, já rodila ve dvou porodnicích - Krči a Vrchlabí- a v obou prohlídky umožňovali. Posledně jsem uvažovala i nad dalšími porodnicemi, podívat jsem se do nich nakonec nešla, ale v žédné se netvářili, že by prohlídka byla problém. Včetně třeba Podolí, které je taky velké s hodně porody

  Koldice: tak mám další čerstvou zkušenost, včera večer se mi narodilo A porodní asistentka mě přímo VYZÝVALA a to opakovaně, ať si klidně zkusím zařvat, jestli chci... prý cokoli, co mi pomůže se uvolnit (a tím prý líp umožnit sestup mimča), je dovolené Ke konci první doby jsem její radu o řvaní s radostí poslechla

  superkarma: 0 14.08.2005, 15:55:41
 3. avatar
  [41] Suzanne [*]

  Koldice: Promiň, ale když si u porodu člověk zařve, neublíží tím ani sobě, ani miminku

  superkarma: 0 14.08.2005, 01:13:02
 4. [40] 7kraska [*]

  Lesana: v Motole je instruktazni kurs, trva to asi hodinu nebo dve, uz nevim, chodi tam matky a otcove v parech (ja tam byla sama, otec v Motole dela), PA tam rekne, jak vypada porod (vysetreni, priprava - holeni, klystyr, prechod na sal, prvni doba, druha doba atd.) a jak to je pak na sestinedeli, potom pusti video a nakonec jsou otazky. Bylo to docela dobre, ale je treba mit neco uz nastudovano predem, aby se v tom vykladu PA clovek orientoval. Provadet po salech asi nemuzou, protoze maji spoustu porodu a nestojej o zadne cumily.

  Jinak v Motole to bylo fajn, byla jsem tam letos v cervnu, doktori a PA skveli, na oddeleni sestinedeli to uslo, nejhorsi bylo jidlo a to nejsem vybirava - treba dali hrach a pak se divili, ze deti maji prdiky. No hlavne, ze holka je zdrava, mela apgarovou 9-10-10 (byla trochu zluta).

  superkarma: 0 13.08.2005, 14:36:55
 5. avatar
  [39] Lesana [*]

  7kraska: V MOtole tě nepustí prohlédnout si sály, tam to pouští jenom na videu? Já vždycky brala za naprostou samozřejmost, že mě v porodnicích provedli porodními sály i šestinedělím (i bez kurzu, po předchozí domluvě).

  superkarma: 0 13.08.2005, 08:50:24
 6. [38] 7kraska [*]

  Porodu jsem se taky bala spoustu let, ale nakonec byl v pohode, byla jsem dokonce trochu zklamana, ze to nebylo drama jako ve filmu, vlastne jsem si ani nezarvala. Doktorka mi sama nabidla epidural, posledni kontrakce pred nim byly bolestive, ale daly se prezit. Po epiduralu uz kontrakce moc nebolely, ale porod se mi zpomalil a zaboha jsem nemohla dite vytlacit. Nakonec se to nejak podarilo a 5 minut potom jsem uz ani nevedela, ze jsem rodila (druhy den rano, kdyz jsem si chtela sednout, jsem si na porod zase rychle vzpomnela). Nastrih hraze bolel a ani nevim, jestli byl nutny, v Motole asi kazdou matku nastrihavaji automaticky.

  Ovsem s dychanim byl zmatek - v poradenskem centru mi predem radili dychat pri kontrakcich zhluboka a "do bricha", abych si ulevila od bolesti, coz jsem doma a jeste na pripravne v porodnici delala a dostala jsem vynadano, ze ublizuji diteti a ze mam delat psi dech. Psi dech byl pak spis na "zabaveni se" matky, od bolesti nepomohl. Pri tlaceni bylo nacvicene dychani fajn.

  Obecne doporucuji se na porod pripravit, jit na instruktaz do porodnice atd. Moc mi pomohlo, ze jsem z videa v Motole predem vedela, kde tam maji prijem rodicek, jak vypada vysetrovna, pripravna a porodni sal. Vzdycky jsem na vsechno rada pripravena a vsechno se snazim si predem predstavit, takze jsem si to predem predstavovala a nakonec to bylo mnohem jednodussi a prijemnejsi. A dite je uplne "bozi", proste zazrak.

  superkarma: 0 13.08.2005, 05:21:40
 7. avatar
  [37] Lesana [*]

  Koldice: No jó, představení Pokud se jedná o divadýlko, tak by stejně nabyté vědomosti šly pryč, aby se mohlo hrát

  superkarma: 0 12.08.2005, 08:39:34
 8. avatar
  [36] RenataP [*]

  Koldice: Já bych brala ty cavyky typu: pomocnice do domácnosti v šestinedělí a hlavně absolutní klid od jakýhkoliv návštěv.
  K takovýmu setsakramentsky užitečnýmu cavyku se doba nevrátí....

  superkarma: 0 12.08.2005, 06:54:52
 9. avatar
  [34] Lesana [*]

  Koldice: jak se to vezme - já si taky u vlastního porodu zařvala - s požehnáním porodní asistentky MMCH prý to ženě pomáhá netlačit tak intenzivně, pořádně se uvolnit... a tím i předcházet poranění hráze. NEvím, jestli zrovna tohle byl důvod, proč jsem se nenatrhla, ale zato vím, že mi to zařvání sakra pomohlo nechat vklouznout dítě dolů, takže při největší intenzitě stahu jsem mohla přitlačit. KDybych si nezařičela, tak jsem na začátku každé tlačící konrakce měla snahu zabránit bolesti a pořádně stáhnout svaly, abych dítě udržela vevnitř... jaképak "tlačit", když to tlačení bolelo jak sviňa, co jsem masochista? Ne, ale vážně - mám za sebou dva porody - u každého jsem dýchala jinak, tak jak jsem zrovna potřebovala - a opravdu každý z těch porodů byl jiný a potřeboval jiné dýchání, jak v první, tak i ve druhé době porodní. U prvního měla PA snahu mi chvíli předdýchávat - točila se mi z toho hlava, tak jsem na to vyprdla a dál jsem si dýchala podle svého. Obě moje děcka se narodili s apgarem 10-10-10, takže neumění dýchání matky jim rozhodně neublížilo

  Ale proti kurzům nic nemám, taky jsem na něj chodila... problém byl, že zrovna PA z kurzu zrovna dýchání moc nedala. Proti bolesti to nepomůže, ale aspoň se nějak odreagujete... při přechodné fázi to není nutné a ani vám to nijak neuleví, ale my aspoň slyšíme, že když takhle dýcháte, tak že opravdu netlačíte... při tlačení to je jedno, až budete tlačit, stejně nebudete mít čas myslet na dýchání... Taky názor

  superkarma: 0 11.08.2005, 14:03:40
 10. avatar
  [29] Suzanne [*]

  QueenGuinevra: 9 z 10 policistů doporučuje

  superkarma: 0 10.08.2005, 17:48:35
 11. avatar
  [28] Meander [*]

  Cože?

  superkarma: 0 10.08.2005, 17:40:45
 12. [27] QueenGuinevra [*]

  Chcete si vydělávat pouhým čtením e-mailu a získáváním nových členů??? stačí když se TADY zdarma zaregistruješ "http://www.emailing.cz/registrace.php?ref=norika.nora@seznam.cz"> vše je legální!!Peníze opravdu dostaneš!!!ověřeno policií ČR!!

  superkarma: 0 10.08.2005, 17:25:45
 13. avatar
  [26] RenataP [*]

  Autorce článku: Jasně, pokud žena cítí, že bez kurzu prostě neporodí, tak ať do kurzu chodí. Jistě to dodá jistoty.
  Ale je skupina žen, která si radši doma v pohodlí sežene všechny potřebné informace z netu, knížek a úplně to stačí.
  Stejně tak my kritizátorky jsme asi ty, které porodily tak nějak samy od sebe a nejspíš nám naše tělo dovolilo ho poslouchat....
  Někomu může popisované dýchání pomoci, to nepopírám, ale chtěla bych vidět ženskou, která si na to všechno v nejhorších chvílích vzpomene nebo snad jo?
  A stejně jako holčiny přede mnou mám pocit, že se někdy z porodu dělá taková věda, že to nepřispívá ke klidu, ale naopak....
  Kdyby mi radši ty chytrý hlavy (vydrželi to všechny, vydržíš taky...jo to se natrápíš....) řekli: Je to naprosto přirozená věc !!! Síla přírody tím tělo provede naprosto bezchybně !!!!
  Asi ne u všech.
  A jak se dříve přistupovalo k porodu jako k lékářskému zákroku, tak se ani nedivím, že to před 20 lety ženy brali jako nutné zlo. Takže to budiž omluvou pro ty řečičky, že to je jen trápení...

  superkarma: 0 10.08.2005, 15:43:42
 14. avatar
  [25] medved [*]

  asi si fakt budu muset poridit jeste jednoho sviste, protoze jsem si jak vidno porod vubec neprozila "spravne" napr jsem vubec nemela nutkani na tlaceni a kdyby me mudr nevyzval at tlacim, tak jsem asi tehotna jeste ted...a tlacila jsem tak nejak baj voko, zadny navaly ...a co se tyka dychani...zezacatku jsem dychala zhluboka, ale pomaha to jen pri slabych kontrakcich a fakt minimalne, kdyz slo do tuheho, tak bylo dychani uplne na prd pekne me stvala por. asistentka, ktera me porad prudila s tim, ze mam dychat tak nebo onak, ale me to proste neslo, nechtelo se mi, nepomahalo to ..ale aby mi dali epidural, to ne

  superkarma: 0 10.08.2005, 15:35:11
 15. avatar
  [24] Suzanne [*]

  Ferdicka: viz reakce 23 pro 2412 V žádném případě nezavrhuji infrmovanost. Ale podle mě porod vede rodička, personál asistuje. Lékař vede porod v případě, že rodička nezvládá, nechce, či nemůže.

  superkarma: 0 10.08.2005, 12:30:37
 16. avatar
  [23] Suzanne [*]

  Landriel: ano, chápu, že někoho to nutí "špatně". Já jsem to nezažila, všechno bylo velmi instinktivní, dělo se to jaksi samo a správně. Tož takhle u mě
  2412: V žádném případě na stromy Ale aspoň trochu vnímat - takhle jsem to myslela. Naše doba měla tendence zavrhovat jménem pokroku vše nevědecké a neobjasněné, neposlouchat instinkty. A ono je to někdy na škodu.

  superkarma: 0 10.08.2005, 12:25:37
 17. avatar
  [19] Gedžitka [*]

  Mě řekli, že je pro mě kurs zbytečnej, když čekám 2 mimi, že stejně asi půjdou císařem, pak sem rodila normálně, dýchání sem naučený neměla. Ale PA říkala jen, děláte to dobře příp. skvěle, de vám to, pokračujte. Každopádně sem informovaná byla, četla sem hodně na netu i tady. A radši vím do čeho jdu a radši sem připravená ne nejhorší a pak se dočkávám lepšího než být hozená do neznáma. Ale na jiných kursech sem byla, na kojení a na prohlídce porodnice + kursu s tím spojeným.

  superkarma: 0 10.08.2005, 11:26:25
 18. avatar
  [18] Gabi [*]

  Ferdicka: s tím souhlasím, informací není nikdo dost - je dobré hledat informace a je také super, když se povede předporodní kurz. Já myslela spíš některé "kurzy" na začátku devadesátých let, které pořádaly porodnice. Ve svém okolí jsem se spíš setkala s přístupem: "půjdu do porodnice a doktoři už se mnou něco udělají". Nebo některé nastávající maminky nechtějí nic studovat ani slyšet, protože je to "znervózňuje". Pro nás "moderní" ženské je dobré, když nám někdo pomůže poslouchat vlastní tělo - bráníme se tomu totiž zuby nehty.

  superkarma: 0 10.08.2005, 11:25:40
 19. [17] Lindaa [*]

  Ferdicka:
  Já s tebou plne souhlasím. Pouze jsem napsala vlastní názor a zkusenost. Já osobne o tom co se muze a nemuze stát dopredu moc nepremýslím, kdyz situace nastane tak jí resím a nestresuji se predem. A to se týká vseho , ne jenom porodu. Proste hodte me do vody a já se nejak naucím plavat. Ale to se týká pouze mne. Jsem rozdílní lide a co se mne zdá jako zbytecnost je pro druhého dulezité a naopak - viz predporodní kurzy.

  superkarma: 0 10.08.2005, 11:16:11
 20. [12] Lindaa [*]

  Presne jako NiKina - rodila jsem dvakrát a klidne bych si troufla i po tretí, ale z toho asi nic nebude - se desí tretí holky a bez neho to hold nejde. Zpátky k porodu, zádný kurzy, dýchala jsem instinktivne a príroda pomohla nejvíc. Je to spís o odreagování - clovek myslí na dýchaní a ne na bolest. Ale to v principu muzeme myslet na jakoukoliv jinou blbost a nemusíme platit drahé kurzy. Vsem maminán preji to nej

  superkarma: 0 10.08.2005, 09:15:22
 21. avatar
  [11] RenataP [*]

  Kašlete na dýchání, zase tady mámí peníze za kurzy od vyděšených prvorodiček....
  Já taky byla vyjukaná, že jsem na kurz nechodila, dýchání se neučila a před porodem mi můj gynekolog - kapacita porodník - řekl, ať na to kašlu, že dýchání bude instinktivní a při bolestech bude nějaký vzpomínání na kurz to poslední co mi přijde na mysl.
  Měl pravdu - holky, příroda to zmákne sama !!!!!
  (a kdyžtak poradí asistentky, mě pomáhalo hluboké dýchání od bolesti, ale zas se mi motala hlava a to povrchní dýchání, které mi bylo následně doporučeno nepomáhalo na bolest,ale spíš na to, že se člověk něčím zaměstnal a nemyslel na tu bolest)

  superkarma: 0 10.08.2005, 08:59:27
 22. avatar
  [10] sevenofnine [*]

  Holky máte pravdu, já jako prvomatka jsem neměla tušení, že mám mít laktační krizi a když se mě doktorka v poradně zeptala jak jsem ji překonala tak jsem na ni koukala jak telátko. Pravda jeden čas se ozývala častěji, ale mě připadalo logické, že když má hlad tak ji dám najíst a ono se to nějak upravilo samo.

  superkarma: 0 10.08.2005, 08:21:48
 23. avatar
  [9] Gabi [*]

  Cassidy: ; nacvičování dýchání - dřív to byla hlavní náplń některých předporodních kurzů je k ničemu.

  superkarma: 0 10.08.2005, 07:55:16
 24. avatar
  [8] Landriel [*]

  Suzanne: jojo, taky už jsem chtěla tlačit dřív, ale dokud to děložní hrdlo není dost rozšířené, tak bych si akorát ublížila a přitom bych nic nevytlačila...takže tak...

  superkarma: 0 10.08.2005, 07:46:49
 25. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Porodník dovolí rodičce tlačit Šmarjápanno, teď jsem si to přečetla pořádně...když to na mě přišlo, tak to na mě přišlo. Jak jste to měly vy ostatní? Vám někdo "dovolil" tlačit? Mně to tlačilo samo, dvakrát, třikrát, a byl venku.
  Já chápu, že někdy to prostě nejde, že jsou i komplikované porody, tam je samozřejmě lékař hrozně důležitý, nebo v případě, že je rodička bezradná a holt jí ta "matka příroda" nezavelí. Ale tady se snad mluví o normálním porodu, ne?

  superkarma: 0 10.08.2005, 01:15:10
 26. avatar
  [3] Mici [*]

  Cassidy: taktéž jsem vystačila s dvojím dýcháním, ale nějak blbě jsem tlačila, ve správnou dobu, ale jaksi jinak (u obou porodů), ale nakonec jsem taky porodila

  superkarma: 0 10.08.2005, 00:57:38
 27. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Cassidy: Asi je to dobré pro rodičky, které nevědí, co se sebou.
  Mně osobně matka příroda zavelela, chovala jsem se jako fena, přesně jsem věděla, co mám dělat, jak mám dýchat, nad ničím jsem nepřemýšlela, sestru neposlouchala. Přesně jsem i věděla, v kolik porodím. Lékařka se tomu sice smála a sestra koulela očima... ale v 9:00 byl mladej venku, i když to odhadovaly na šest večer

  superkarma: 0 10.08.2005, 00:34:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme