Úrazů jsme zažili v rodině požehnaně. Zlomeniny, pozašívané hlavy, kulhání… ale náš zatím poslední úraz – ten mi zůstane v hlavě  nadosmrti.

Děti řádily jak černé ruky. Běhaly, dupaly, ječely, bouchaly a na střídačku chodily žalovat. Přesně ve chvíli, kdy jsem vyskočila, že už toho mám tak akorát a s nasupeným výrazem se řítila k dětskému pokoji, se ozvalo prásknutí dveří, chvilinku ticho a hrozný pláč.

Nejmenší syn – čtyřletý – stál, držel si ruku a hrozně plakal. Ještě vytočená jsem spustila: „Vidíš, patří ti to! Pořád vám říkám, že nemáte bouchat dveřmi, teď sis skřípl prsty …“

Teprve z blízka jsem viděla, že ta ruka vypadá jinak, než by měla vypadat. Zatmělo se mi před očima, jednu velkou dceru jsem poslala pro vyžehlený kapesník, druhou velkou dceru pro deku. Ručku s ucvaknutým prsteníčkem jsme jen zakryly, celého syna jsme zabalily do deky a volala jsem záchranku. Nevím, jak u vás, ale u nás se všechny velké průšvihy stávají ve chvíli, kdy manžel není doma a auto taky není doma. Syn přestal plakat, byl v šoku a úplně bílý. Do nemocnice nás přijali k „dočištění“ amputovaného prstu.

Stála jsem u něj, kolébala ho a v hlavě mi běželo: „Hlavně, že to není palec… spousta lidí nemá nějaký ten prst… je malý, zvykne si… mohlo se stát mnoho horších věcí…“ a mezitím jsem se pokoušela odpovídat na otázky typu „Kolik přesně váží? Kdy - opět přesně – a co – přesně - jedl a kolik?“ (probůh, jak to mám vědět, copak si doma jen tak vážím děti... večeře – no samozřejmě byla večeře… ale kolik on toho vlastně mohl sníst? Šťoural se v jídle… všechno jsme měla v mlze.)

Bylo mi hrozně. Po dvou hodinách jsem převezla syna před operační sál a jela se domů sbalit, byla jsem domluvená se sestrou z dětského oddělení, že dorazím časně ráno, že do té doby bude syn spát po narkóze. A dopoledne druhý den jsme šli na převaz. Připravovala jsem se na ten pohled celou noc, kdy jsem stejně nemohla spát…

A pak jsem byla v šoku já. Operatér celý prsteníček kolem dokola přišil. Teď už můžu říct, že je to nádhera, kost srostla i nehet roste. Nepozná se, jaký prst zůstal viset na kousíčku bříška.

Klobouk dolů před takovou piplačkou – vždyť ten prst je silný jako pastelka…

Nějaké poučení ? Kdepak, jen co nás pustili z nemocnice, děti lítají, honí se a bouchají dveřmi. Ale asi to je normální...


Ještě že to dobře dopadlo, gratulujeme. Je dobré vědět, že jsou i lékaři, kteří se na člověka jen tak "nevykašlou" a "nezflikujou" ho jenom aby se neřeklo. Jenom aby si kluk zase něco neprovedl :).

redakce@zena-in.cz

Reklama