.

Dvě hvězdičky pod Teide

Cestování

Dvě hvězdičky pod Teide


První díl cestopisu najdete tady.
Vylezli jsme z lanovky na sluníčko a já se těšila, jak si dám horkou polévku. Když jsme tu dopoledne zastavili s autobusem, u lanovky byla otevřená restaurace a z chladicího pultu se na mě smály čokoládové dorty. Byl to příslib jídelního lístku, pohodlné židle a hbité obsluhy. Teď v pět hodin už se ale nesmálo nic. Odnikud. Byl podvečer a všude zavřeno. Dali jsme si jablko z batohu, a když jsme se trošku vzpamatovali, vydali jsme se na procházku po parku.


Celý vypadá jako měsíční krajina. Je až strašidelně tichý. Sem tam se k životu derou podivné rostliny. Vlastně to připomíná obří skalku. Téměř odevšad jsou vidět zastydlé proudy lávy, které se na cestě už definitivně zastavily. Je to fascinující a děsivé. Parkem se dá procházet dlouhé hodiny (my jsme prochodili po sestupu z Teide tři), vedou tu různé kratší značené trasy.


Dál jsme hledali místo k přespání. V mapě byla zakreslená kromě hotelu ještě jedna chata. Oba jsme sice v duchu toužili po útulném pokoji, ale nechtěli jsme být „měkoni“. Nesli jsme s sebou přece celou dobu ty spacáky. Neneseme je zbytečně! Budeme spát venku! Poptali jsme se pro jistotu na cenu, kdyby to bylo opravdu velmi levné, tak snad bychom hotelem nepohrdli. Možná, že bychom recepčního přemlouvali, aby nám dovolil spát aspoň před domem nebo nejhůř v chodbě, kde aspoň trochu táhne. Nebyl levný. Poděkovali jsme a šli hledat tu chatu.

 

Minibar a čtyři hvězdičky

Turistická chata. Vypadá jako záchodky na táboře. A zapečetěná. Opuštěná. Okénka malá a zamřížovaná. Stáli jsme tam, pomalu se stmívalo.

No, uměl bych tady z té střechy vyrobit malý přístřešek na noc, aby na tebe nefoukalo,“ snažil se přítel. Chvíli jsme mlčeli. Mně se vlastně už vůbec nechtělo spát venku. Byla zima. Obíhal budku a vymýšlel další strategie, jak postavit dům na jednu noc. Stála jsem tam a mlčela, ruce schované v rukávech zimní bundy. Přitočil se ke mně a povídá: „Víš, já vlastně celou dobu čekám, až řekneš, že bys nastydla a že nechceš spát venku.“

„Nechci spát venku,“ vypadlo ze mě bez chvilky váhání.

„No to je jasný, ještě bys nastydla!“ dokončil etudu.

A bylo to! Pozval mě do hotelu a užili jsme si úžasnou noc v teplých dekách, večer (po horké koupeli v hotelové vaně pochopitelně) jsme z pokojového minibaru ochutnali pivko, koukali z okýnka na hvězdy a ráno na snídani, u voňavé silné kávy, jsme se kochali pohledem na Teide, kde jsme včera mrzli. Nádhera. Píší sice, že dvouhvězdičková, ale my měkoni" už víme, že regulérně čtyř.

 

A znovu do kopce!

Kdo chce z kráteru, musí nejdřív do kopce, aby pak mohl jít z kopce, to dá rozum. Přelezli jsme tedy hranici národního parku a zmizeli v lese. Pás lesa tu netrvá dlouho a rozhodně se nejedná o les hustý. Vyskytují se tu v podstatě pouze nižší borovice ve větších rozestupech (mluvím o jižní části ostrova, na severní jsme nebyli). Putujeme dlouho mírnou širokou cestou lemovanou kameny. Les příjemně voní jehličím. Mapa sice místy neodpovídá, ale to už nás po fiasku s horskou chatou nepřekvapilo. Dorazili jsme do městečka Vilaflor, odkud nám jel autobus dolů k moři a pak do hotelu.

 

Playa de las Américas – Mekka ostrova

Po cestě jsme se stavovali na nejvyhledávanějších plážích tohoto ostrova – las Américas. Pokud máte rádi vysokánské hotelové komplexy, uličky plné obchůdků a supermarkety, kam oko zavadí, je to ideální místo pro vaši dovolenou. Jsou tu rozlehlé pláže a rozhodně si tu nebudete připadat osamělí. Z pláže je vidět další rozestavěné komplexy, takže až budete odjíždět, bude toto místo ještě větší a ještě vyhledávanější J.
Mně se tam nelíbilo. Z našeho hotelu totiž bylo vidět moře, o kousek dál Teide, sousední ostrov La Gomera a v docházkové vzdálenosti i skály La Gigantes. Měli jsme blízko nejčistší pláž s černým pískem a v okolí nízké hotýlky a skromnou kolonádu.

 

Několik rad na závěr:

Spíše než utratit půl kapesného za Parador v národním parku je lepší zajistit si dopravu zpět na pobřeží, nebo jet dobře vybaven na přespání pod stanem (či pod širákem).

Místní autobusy staví občas mimo značené zastávky – takže je dobré sledovat, kde stojí skupinka lidí, spíš než kde stojí budka s nápisem BUS. V autobuse je výhodné včas skočit po tlačítku STOP, některé zastávky se totiž projíždí. Nápověda - není to deka!

 

Časy odjezdů autobusů jsou uvedeny pouze u startovní stanice, takže musíte odhadnout, kdy tak asi dorazí k vám. Pokud totiž probíhají práce na silnici, tak jsou přednější než autobus. Někdy tedy jede trasu hodinu, jindy tři J.

Pokud toužíte po velkých plážích a spíše rušnější dovolené s možností večerní zábavy ve městě, doporučuji Los Cristianos – viděla jsem ho pouze z autobusu, ale působí jako původní vesnička s normálně rostlými uličkami a ukrytou obrovskou pláží. Pokud se nechcete až tak moc ukrývat, Las Américas je odtud v docházkové vzdálenosti.

 

Chcete-li klidnější dovolenou, volte západní část ostrova, tu mohu jen doporučit. Na severní a východní straně jsem nebyla, a i tam to může být skvělé. Tato část totiž nebyla tak zničena posledním sopečným výbuchem, takže tu najdete trochu jinou krajinu, původní flóru a dlouhé vinice.

 

Ponaučení: Dvě hvězdičky jsou někdy čtyři hvězdičky :-).

 

Taky vidíte na fotografii skály vpravo sovu a vlevo E.T.?

   
06.06.2007 - Zahraničí - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Kelly [*]

  marketa.brenikova: ... a já jej zase doplním

  superkarma: 0 06.06.2007, 13:30:49
 2. avatar
  [11] Kelly [*]

  Majucha: já se nevyjádřila, že je to napsané špatně. Ale měla jsem dojem, že když už se píše o místě, které je tak atraktivní, byla by škoda opomenout zajímavosti, které se vážou k určitým místům a myslela jsem si, že je Markéta zná.
  Chtěla jsem pár věcí jen připomenout, nemělo to být žádné chvástání či dloubání. Měla jsem dojem, že ten, kdo se jednou vydá na Tenerife, měl by o ostrovu vědět co nejvíce, aby si mohl z toho množství atrakcí vybrat a aby nezůstal neinformovaný. Byla by škoda zaplatit horentní sumu za dovolenou a nic nevidět, když je co.
  A že je můj příspěvek moc dlouhý mne také vyvedlo z míry ... ale už to bylo odesláno
  chuchu: budeš-li mít zájem, obrať se na mne do vzkazů a bude-li to v mé moci, dám Ti co nejvíce informací Jo, a tykat mi můžeš ...

  superkarma: 0 06.06.2007, 13:29:39
 3. avatar
  [10] marketa.brenikova [*]

  Kelly: neukradla , já tohle ani neměla v plánu. Dopovídám si svůj cestopis. Klidně vyprávějte!
  Je jen škoda, že jste to neposlala mailem, mohl z toho být zajímavý článek.

  superkarma: 0 06.06.2007, 13:21:56
 4. [8] wanolina [*]

  Markéto pěkné!!!

  superkarma: 0 06.06.2007, 11:39:48
 5. [7] chuchu [*]

  jejej, teď jsem si tak uvědomila - po těch diskuzích tady - snad nevadí, že "tykám" (Kelly) ??!! ale snad mezi námi děvčaty to nevadilo.... jsem tak nějak v diskuzích zvyklá....

  superkarma: 0 06.06.2007, 11:22:08
 6. [6] chuchu [*]

  Kelly: Byla bych ti strašně vděčná, kdybys z toho toho průvodce udělala!!!! Už jsem psala pod první článek, že by mě to strašně zajímalo, a to jak praktické informace, tak přesně ty, co píšeš ty. Všichni mají Tenerife zaškatulkované jako "leháro" ostrov, ale mě právě zajímá to všechno okolo. Jen až to trochu půjde, musím se tam vypravit. Ale protože na válení na pláži si vyhradím max. 2x půl dne, tak jsou pro mě takovéto další informace strašně cenné. Takže - jen piš!!

  superkarma: 0 06.06.2007, 11:18:27
 7. avatar
  [5] Kelly [*]

  Majucha: ... tak to nečti. Psala jsem to Markétě.

  superkarma: 0 06.06.2007, 11:00:49
 8. avatar
  [3] Kelly [*]

  marketa.brenikova: ... no, snad jsem neukradla nějaké téma Ale i tak se o tom, co jsem už napsala, dá informovat obsáhleji.
  To, že jsi tam byla na vlastní pěst, je poznat. Informace, které tu píšu, jsem získala od kočky, která s náma byla v autobuse a celou cestu nám vyprávěla příběhy a historky.
  Např. víš, že ta dokonalá cesta, vytesaná do skály, bez jediného výmolu, která vede k sopce, je na každém metru prosycená krví? Stavěli ji trestanci a hlavně političní vězňové, kteří se znelíbili tehdejšímu diktátorovi Frankovi? Při té hrozné výhni a špatném zacházení umírali jak mouchy.
  Navíc, když jsem tam tehdá byla, tak nás informovala o tom, že před necelými 2 lety zaznamenali takové seizmické otřesy půdy, že hrozila ostrovu evakuace ... brrr.
  Nebo, že je zde 12% analfabetismus? A že zbylí původní obyvatelé se umí dorozumívat pískáním?
  Ještě se nabízí téma ... psi ... jejich místní rasa, to je také rarita.

  superkarma: 0 06.06.2007, 09:43:15
 9. avatar
  [2] marketa.brenikova [*]

  Kelly: No, milá Kelly, teď už snad ani není o čem psát , navíc - byla jsem jen dva dni v horách, na vlastní pěst . Nemám ke všemu takový komentář.

  superkarma: 0 06.06.2007, 09:19:12
 10. avatar
  [1] Kelly [*]

  Markéto, mohla by jste mi vysvětlit pojem "park" u "del Teide"? Nevzpomínám si, že by po dobu cca 1 hodiny, co jsme jeli k sopce, viděli jediný strom. Ale je pravda, že když jsme se dostali z kráteru na opačnou stranu sopečné lávy, byly tam jehličnany ... ale že by to bylo u lanovky, potažmo u paty sopky?
  Navíc bylo pro nás zajímavostí, že tyto jehličnany, snad borovice, podléhající dost často místním požárům, jsou úžasné v tom, že i když shoří a zůstane jen kmen, znovu obrazí ...
  Navíc, ve velkém lávovém poli se natáčel film "Planeta opic" ...
  Chtěla bych upozornit na fotku, na které je ta červená květina. Je to místní rarita. Nikde jinde na světě se nevyskytuje, pouze v kráteru sopky. Jakékoliv utržení nebo poškození se tvrdě trestá pokutami v eurech. Květina dosahuje výšky až 150 cm a jsou překrásné.
  Navíc bych chtěla upozornit všechny, kteří chtějí toto místo navštívit, aby ze země nezvedali ani jediný "pitomý" kamínek na památku. Mezi turisty se pohybuje spousta ochránců přírody, kteří nemilostrdně a vysoce pokutují všechny, kteří si chtějí, byť jeden kamínek ze sopečného masivu, odnést. Úplně stený si můžete vzít z jiné části ostrova, jsou identické. Za ten průser to nestojí.
  Playa de las Americas - podle autorky: nic moc. Já mám opačný zážitek. Černá pláž - pláž z lávy, je úžasná v kontrastu se sopečnými skálami, které tuto pláž lemují, s palmami a udržovanými zelenými trávníčky a hotelovými komplexy, které nijak nenarušují celkový dojem. Nejlépe je tam z rána, kdy je ještě dýchatelno a od Atlantiku vane svěží vítr.
  Navíc, pokud si vyjedete trošičku výše nad tuto černou pláž, je tam vyhlídka na 2. nejvyšší skály v Evropě, z kterých původní obyvatelé spáchali hromadnou sebevraždu - v době, kdy španělé tento ostrov - jako poslední - dobývali.
  A pokud bych měla doporučit nejlepší pláž, byla by to "Playa de las Teresitas", na kterou je každoročně dovážen písek z blízké Afriky.
  Doufám, že v dalších článcích neopomenete "lávovou ruku", která je pod sopkou a co to znamená, dračí strom, jedinečný obchod s perlami, velbloudí farmu a zajímavosti ohledně vodojemu.
  Byla by to škoda ...

  superkarma: 0 06.06.2007, 08:52:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme