Domácnost

Dvě děti = dvě postele


Jen málokterá rodina si může dovolit takový luxus, aby dopřála každému potomkovi vlastní pokoj. Ve většině případů se sourozenci dělí o několik metrů čtverečních, na které je nutné umístit nejen dvě postele, ale také pracovní stoly, skříně, úložné prostory a nezbytný je především dostatek volného prostoru na hraní. Řešení je na první pohled jednoduché - stačí koupit palandu a hned vám zůstanou volné dva metry čtvereční místa, které by jinak zabrala postel.


Palandy jsou však nejméně vhodným řešením, jak uložit dvě děti. Trpí zvlášť potomek na horní posteli, který zpravidla spí v přehřátém prostředí s vydýchaným vzduchem. Pokud nežijete právě v činžáku s výškou stropu nejméně čtyři metry, hrozí u větších dětí, že se tady budou bouchat do hlavy. Vysoká postel samozřejmě láká ke skákání a padání z postele, což může brzy skončit úrazem. Palandy také neodpovídají nárokům na zdravé spaní. Například pro čtení se nedoporučuje různé kroucení na boku a polehávání na břiše. Správný je rošt s polohovatelnou hlavovou částí, a takové palandy se neprodávají.
Palandy jsou také velmi nepraktické na použití. Poznáte to při prvním povlékání a převlékání postele. Donutit děti, aby po sobě stlaly, když si u toho nemohou ani stoupnout, bude také dost těžké.
Komplikace nastanou i při nemoci dítěte, kdy za ním budete muset šplhat každé dvě hodiny s čajem, léky a teploměrem v ruce.


Jak tedy uložit dva potomky do jedné místnosti, aby se pokoj neproměnil ve skladiště nábytku? Řešení nabízejí takzvané výsuvné postele. Opět sice máte dvě lůžka nad sebou, ale horní se nachází ve výšce pouze kolem 110 cm. Postel pod ním je opatřená kolečky. Večer ji tak snadno vysunete do prostoru a dvě děti uložíte na dvě postele. Ráno postel zasunete na své místo a v pokoji se uvolní místo na hraní a řádění. Toto řešení má oproti klasickým palandám několik výhod - splňuje nároky na zdravé spaní a také údržba postele je mnohem jednodušší. Dětem však zůstává zachován prostor pro skákání, lezení a další hry, které jsou - vzhledem k nižší výšce horní postele - bezpečnější. Pokud si chce dítě přes den číst nebo se jen tak povalovat, může si lůžko samo vytáhnout.   


Výsuvné postele už nabízí několik firem, a to samostatně nebo jako součást celých dětských pokojů. Důvod, proč však palandy v dětských pokojích stále převažují, je jednoduchý. Tyto systémy jsou mnohem dražší, jejich cena se zpravidla pohybuje od deseti tisíc korun výš. 

ilustrační foto Alax
2.bohyně plodnosti, země a rolnictví   
15.02.2006 - Dům a byt - autor: Magdaléna Krajmerová

Komentáře:

 1. [42] Petulinka999 [*]

  My jsme měly se sestrou postele zavěšené od stropu - myslím, že to byl nějaká taťkova vychytávka. My asi vsadíme na klasické patrové postele. Pro menší děti se tam dají dát zábrany, aby nespadly, my jsme tam měli takovou síť.

  superkarma: 0 25.04.2014, 13:40:36
 2. avatar
  [41] *Kotě* [*]

  Lubar: no jo, ale to si můžeš dovolit ty ve velkém domě, většina z nás, troufám si říci, si luxus samostatné herny dovolit nemůže u nás např. nebudou mít případné dvě děti samostatný pokoj nikdy, leda bychom pořídili ještě o jeden pokoj větší byt (máme 4+kk).

  superkarma: 0 16.02.2006, 00:32:47
 3. avatar
  [40] Lubar [*]

  Emili25: já mám zatím jen jedno dítě, ale pokoje dva , a už teď, kdy synovi je 15 a půl měsíce, tak má ložnici a hernu ... v ložnici jen spí, v herně si hraje, já tam mám matraci a často při hlídání napůl spím a funguje to dobře (teda borčusu v obýváku tím nezabráním, ale stejně to je ) ... do budoucna, až budou děti dvě, plánuju ložnici a hernu zachovat oddělené ... a až se rozhodnou děti, že chtějí každý svůj pokoj, tak to nebude nějaký extra problém (navíc ty pokoje jsou propojené dveřmi, takže k sobě taky budou mít blízko nebo daleko, jak budou chtít) ...

  superkarma: 0 15.02.2006, 20:17:50
 4. avatar
  [39] Jeremi [*]

  isis: Přesně tak - zcela bezpečná na spaní je pro děti tak akorát vypolštářovaná cela.

  superkarma: 0 15.02.2006, 20:12:33
 5. avatar
  [32] pujka [*]

  Taky jsem "vyrůstala" na palandě, s bratrem o osm let mladším. Vždy si večer vlezl ke mě nahoru a nechtěl pryč. Jednou v létě v noci si ke mě zase brách(3) vlezl. Bylo kolem druhé ráno a mě bylo vedro, že padnu... a on mi mezitím počůral celou postel(asi se moc nalohnil vody). Na občasné pošťuchování máme stále (25 a 17)krásný vztah. Od mých 17ti už jsme měly každý svůj pokoj, ale občas večer přišel ke mě si popovídat, že mu tam chybím .

  Když budu mít děti, budu hlavně řešit kvalitní matrace.
  Postelím zdar

  superkarma: 0 15.02.2006, 12:52:20
 6. avatar
  [29] isis [*]

  A neříkejte mi, že děti nedokáží blbnout s postelí na kolečkách . Bezpečný mi to teda nepřipadá.
  Navíc to vůbec nevypadá jako plnohodnotný spaní pro dítě.

  superkarma: 0 15.02.2006, 12:35:53
 7. avatar
  [28] RenataP [*]

  ví někdo kolik tahle sranda stojí ?
  vypadá to totiž super

  superkarma: 0 15.02.2006, 11:38:03
 8. avatar
  [27] Beruška1 [*]

  Ono má všechno své pro a proti. Jasně, z palandy se dá spadnout, nahoře je vedro, ale znám plno lidí, co je mají a problémy s tím nejsou, spíš s tím, že nejdříve chtěli dětičky coby malé spát nahoře obě a teď už coby skorodospělí zase nechtějí ani jeden nahoru lézt a perou se o tu spodní postel. Zase výsuvná postel je nepraktická, protože ji nemůžete dát do rohu a hned vedle ní využít prostor pro skříň(jak bychom pak tu spodní postel vysunuli,že). Navíc spodní postel je úplně na zemi, a tam je zase pěkná zima,protože po zemi táhne , vím to, mají to známí a hodí se to tak na přespání návštěvy na jednu či pár nocí. Tak to je potom lepší teplo na horní paladně a spát hezky nahatá, než mrznout při zemi a ještě nastydnout. Zkuste si schválně změřit teplotu hned u podlahy, pak o 20 cm výš, pak o dalších 20cm výš a uvidíme ten teplotní rozdíl.Jo a dobrým řešením je také postel ve skříni, na noc se roztáhne a na den zase složí. To měli známí, co měli tři děti v jednom malém panelákovém pokojíčku.

  superkarma: 0 15.02.2006, 10:41:32
 9. avatar
  [22] Hysteria [*]

  Naši kluci taky spali na palandě a je pravda že ten co spal nahře ,byl věčně odkrytý,protože mu bylo horko.

  superkarma: 0 15.02.2006, 09:59:42
 10. avatar
  [17] Aja [*]

  Komerčně si vymysleli problém s palandami, aby se prodávali jejich výsuvné?

  superkarma: 0 15.02.2006, 09:23:24
 11. avatar
  [16] zuzinka [*]

  omlouvám se za chybku, nečetla jsem to po sobě

  superkarma: 0 15.02.2006, 09:19:18
 12. avatar
  [15] zuzinka [*]

  Také jsme měli se sestrou palandy, ale nikdy jsme z ní žádná nespadla . Teď mám dvě děti. Holku a kluka a o palandách jsme uvažovali, ale čtyřletýho kluka bych se bála dát spát nahoru a nakonec stejně budou mít oddělený pokoje, protože v pubertě je pohromadě v pokojíku nenechám. Naštěstí máme 4+1 tak si to můžu dovolit. Ta výsuvná postel by mne ale láká.

  superkarma: 0 15.02.2006, 09:17:50
 13. avatar
  [14] zn0uz4 [*]

  to je sice hezky, vysuvna postel. ale kdyz mam dvere hned u postele (panelak), tak si o tom muzu nechat jen zdat. necham udelat dve postele za sebou, jednu vyvysenou, at nemusim shanet jeste extra matrace... ten prekryv 20cm, co tam vychazi, neni zas takova hruza

  superkarma: 0 15.02.2006, 09:13:26
 14. avatar
  [9] Žábina [*]

  ale ta výsuvná postel je fakt dobrej nápad, tak proč ne..uspoří to plno místa a je to opravdu bezpečnější

  superkarma: 0 15.02.2006, 08:25:10
 15. avatar
  [6] Žížala [*]

  Já nevim co je to tady dneska za manýry napřed jednu věc totálně zdrbat aby "vynikla" ta druhá. Zdrbat palandy abysme pochopili že to druhý je nepostradatelný. To samý s antikoncepcí. Zdrbat tabletky abysme měli pocit že bez náplasti nemá náš život smysl. Už se těším až si reklamu zaplatí výrobce paland a tabletek

  superkarma: 0 15.02.2006, 07:58:24
 16. avatar
  [3] arjev [*]

  Moje kámoška propagovala palandy jen do té chvíle,kdy rozespalý syn slítl jako pták bezperák.Co musela chuděra vyslechnout od doktorů?Pak během týdne kupovali dvě normální dřevěné postele a s klukem byla doma 2roky.Učila ho,měla štěstí,že to byl a je velice inteligentní kluk.
  Raději budu mít "skladiště" a zdravé děti.Doma jsem měli dvoupokojový byt a rodiče nám nechali jeden pokoj a žili jsme také.Nepotřebovali "krásný"pokoj,ale pohodu pro děti.

  superkarma: 0 15.02.2006, 06:58:57
 17. avatar
  [2] Lesana [*]

  "Trpí zvlášť potomek na horní posteli" - jo, tak to můžu potvrdit z vlastní zkušenosti. Jako dítě jsem trpěla jak pes, protože jakožto starší jsem získala místo nahoře a brácha mi ho záviděl a neustále se mnou o něj rval... Ale jinak mám na palandu ty nejlepší vzpomínky, hlavně jak jsme z ní skákali na dolní postel (měli jsme postele do L) Ehm, a právě ty "nejlepší vzpomínky" jsou důvodem k tomu, proč mám obavy pořídit palandu i našim dětem - co kdyby náhodou byly celá maminka

  superkarma: 0 15.02.2006, 00:37:05
 18. avatar
  [1] Léthé [*]

  superkarma: 0 15.02.2006, 00:26:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme