.

Dva roky ve Vancouveru

Cestování

Dva roky ve Vancouveru

S mou sestrou Ditou už jste se na našich stránkách seznámily. Jak jsem psala, Dita poznala hodně zajímavých míst, jedním z nich byl také kanadský Vancouver. A tak si dneska můžete přečíst o tom, jaké byly její dva roky v Kanadě. Samozřejmě fotky nemohou chybět!

Vancouver je nádherné město v kanadské Britské Kolumbii, které je obklopené horami severního pobřeží (North Shore Mountains) a úžinou Strait of Georgia, vlévající se do Tichého oceánu. Celá oblast Metro Vancouver má více než 2 miliony obyvatel (z toho jsou z poloviny Asiaté) a rozkládá se na ploše 2 800 km2.

kan

Přístav ve Vancouveru.

Do Vancouveru jsem odletěla na Pracovní prázdniny v březnu 2010. Je to program pro mladé lidi od 18 do 35 let, kteří chtějí v Kanadě rok pracovat. První bydlení jsem si zařídila již z Čech přes internet a práci v kavárně jsem našla rychle, asi po třech týdnech. Jednou jsem se pak ještě stěhovala, protože dojíždět každý den 30 kilometrů do práce bylo náročné.

Celý rok jsem poznávala krásy města, navštěvovala místní parky, botanické zahrady, okolní ostrovy a okolí Vancouveru. Většinou jsem cestovala autobusem nebo místním vlakem (skytrain). Doprava je tu velmi drahá, ale já naštěstí měla měsíční jízdenku.

Nádherná příroda

Mých oblíbených míst je spousta: Stanley park, který má obrovskou rozlohu a husté lesy, můžete ho celý obejít nebo objet na kole kolem pobřeží; moderní promenáda kolem přístavu až k místu zvaném Canada place; historický Gastown s restauracemi a obchody se suvenýry; Granville Island, kde si můžete nakoupit ovoce, zeleninu, pečivo a maso na tržnici, oběd si dáte v restauraci s výhledem na mrakodrapy, lodě a odtud půjdete procházkou podél pobřeží až do Kitsilana, kde si lehnete na písečnou pláž a budete pozorovat lodě, surfaře a užívat si neuvěřitelné výhledy na místní lesy, hory a ostrovy. Výhledy jsou pro Vancouver typické, ať se ocitnete na jakékoliv straně města. Nezapomenu na cestování ve skytrainu do práce, kdy jsem byla nalepená na skle vlaku a nemohla spustit oči z těch obrovských zasněžených velehor.

kan

Grouse Mountain

Velmi populární místem ve Vancouveru je kopec Grouse Mountain, kam se dostanete lanovkou nebo po příkrém schodišti. Já zvolila tu první variantu. Pozorovala jsem tam orly, sovy a medvědy a měla krásný výhled na celé město. Za dobré viditelnosti odtud můžete vidět horu Mount Baker ve státě Washington. Velkou zajímavostí jsou také zavěšené mosty. Jeden si můžete prohlédnout v Lynn Valley, ten je zdarma a má krásné okolí s jezerem a lesy. Ke druhému, nazvanému Capilano, se dostanete za poplatek. Byla jsem se podívat na obou, ale celkově se mi víc líbilo v Lynn Valley.

Oáza pro vaše nervy

Velkým zážitkem byl pro mě výlet trajektem z přístavu Horseshoe bay na Slunečné pobřeží. Během chvíle se ocitnete na kanadském venkově, slunce svítí, pláž je posetá kamínky, moře se nádherně leskne a vy tu toužíte zůstat v jednom z domů na pobřeží, už se nechcete vracet do ruchu velkoměsta. Hodně nabízí také Vancouver Island, jeho Butchartovy zahrady jsou oázou pro vaše nervy, tolik květů už nikdy pohromadě neuvidíte. Druhá strana ostrova je oblíbeným místem surfařů. Strávila jsem víkend poblíž městečka Tofino v pronajaté chatě kousek od pláže. Procházky po dlouhé pláži byly velmi romantické a krásné. Jediné, co narušuje váš klid, jsou nápisy „Pozor na tsunami“, kterých tu potkáte hodně. Jela jsem také pozorovat velryby na moře, viděli jsme kosatky a tuleně. Úžasný zážitek!

kan

Krásný barevný park - Butchartovy zahrady.

Na výlety jsem jezdila každou volnou chvíli. Když se sešlo víc dnů (a peněz), zajela jsem i do Whistleru, do Stawamus Chief parku, k jezeru Garibaldi nebo k dalším nádherným místům a přírodním rezervacím.

Zpátky do Čech

Po roce jsem Kanadu musela opustit a byla jsem hodně nešťastná. Vrátila jsem se zpět do Čech a hledala způsoby, jak se do Kanady vrátit. Mohla jsem si vyřídit studentské, nebo turistické vízum. Ale já jsem chtěla v Kanadě pracovat. Naštěstí se mi podařilo najít program Zažijte Kanadu - profesní rozvoj. Požádala jsem tedy kanadského zaměstnavatele o oficiální nabídku práce, podala jsem si žádost o pracovní povolení na ambasádě v Praze a za pár týdnů jsem letěla zpět do Kanady. Opět mě čekalo hledání bydlení a vyřizování sociálního pojištění. Druhý rok byl pro mě hlavně pracovní. První volno jsem si udělala až v létě, to jsem jela navštívit kamarádku do Oregonu v USA.

Podruhé jsem se s Kanadou loučila docela ráda. Tenhle rok byl pro mě dost náročný, nedařilo se mi najít vhodné ubytování, často jsem marodila a stalo se hodně událostí, které změnily můj pohled na život a otevřely mi oči. Uvědomila jsem si, že Vancouver je daleko od mé vlasti a zůstat tam natrvalo by znamenalo vidět své blízké maximálně jednou do roka. Taková návštěva by ani nestála za to loučení, které by nás čekalo. Udržovat vztahy na velkou dálku je nemožné. A to nemluvím o celkových nákladech na letenku, pojištění atd.

FOTOGALERIE (23 snímků):

/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_VancouverHarbour_1.jpg
Přístav - Vancouver Harbour.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_VancouverHarbour_2.jpg
Přístav - Vancouver Harbour.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_CanadaPlace.jpg
Místo zvané Canada Place.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_VancouverWestEnd.jpg
Pobřeží Vancouver West End.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_VancouverSunshineCoast_2.jpg
Slunečné pobřeží - Vancouver Sunshine Coast.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_VancouverSunshineCoast.jpg
Slunečné pobřeží - Vancouver Sunshine Coast.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_QueenElizabethPark_2.jpg
Další z barevných parků - Queen Elizabeth Park.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_QueenElizabethPark.jpg
Queen Elizabeth Park.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_LightHouseParkWestVancouver.jpg
Parků je kolem Vancouveru moc, jedním z nich je Light House Park West Vancouver.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_NitobeBotanicalGardenUBC_1.jpg
Botanická zahrada Univerzity - Nitobe Botanical Garden UBC.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_ButchartGardensVancouverIsland2.jpg
Butchart Gardens, Vancouver Island.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_ButchartGardensVancouverIsland_1.jpg
Butchart Gardens, Vancouver Island.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_LynnValleySuspensionBridge.jpg
Zavěšený most v Lynn Valley.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_LetoveVancouveru.jpg
Barevné léto ve Vancouveru.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_WesthamIslandHerbFarm.jpg
Dýňová farma - Westham Island Herb Farm.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_GaribaldiLake_4.jpg
Modré jezero - Garibaldi Lake.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_GaribaldiLake_2.jpg
Modré jezero - Garibaldi Lake.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_GaribaldiLake.jpg
Modré jezero - Garibaldi Lake.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_BurnabyLake.jpg
Další jezero - Burnaby Lake.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_DeepCove.jpg
Deep Cove.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_OrcasIsland.jpg
Kosatky v moři, na kamenech se váleli i tuleni.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_GrouseMountain.jpg
Hory Grouse Mountain.
/users/1/galerie/files/img/lucka/Vancouver/middle_GAL_Whistler.jpg
Pohoří Whistler, kde závodili lyžaři na zimní olympiádě v roce 2010.

Nakonec mám tedy smíšené pocity: Kanadu mám ráda a ráda se tam někdy vrátím, ale je to jiný svět. Nádherné místo, velké zkušenosti, krásná nedotčená divoká příroda, medvěd za domem, mývalové na ulici, skunk na každém kroku, puma v lese, obrovské prostory, sportovní vyžití, cestování... ale naproti tomu velké finanční náklady, hodně přejíždění a loučení, stesk, častá samota a hlavně ztráta rodiny. Ze začátku vás to úplně ohromí, cítíte se jako v lepším světě, kde chcete žít. Postupem času si uvědomíte, že krása, velkolepost a bohatství nemůžou nahradit skutečné lidské hodnoty, jako jsou láska, upřímnost, důvěra a přátelství.

I proto jsem se teď usadila blíž, v anglickém Bristolu. Ale o tom třeba příště.

   
06.02.2013 - Zahraničí - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [16] ekleinovka [*]

  Nádhera

  superkarma: 0 04.06.2013, 14:18:52
 2. avatar
  [15] saruz [*]

  krásné fotky Sml67

  superkarma: 0 20.03.2013, 10:01:45
 3. [14] Trefa [*]

  Trefa:krasne vypraveni,diky za nej.

  superkarma: 0 07.02.2013, 22:04:55
 4. avatar
  [13] moula [*]

  Blueberry — #12 a hergot,tak to je v pytli, nebo spis pod vodou, jsme nez 62 a pul metru nad morem  LOL

  superkarma: 0 07.02.2013, 05:17:26
 5. avatar
  [12] Blueberry [*]

  moula — #11 Moc si nelebed, jednou jsem videla porad, ktery predpokladal nejake velke posuvy na morskem dne na zapad od ostrova a melo by to zvednout tsunami az 100 metru (rikali 300 feet).

  1. na komentář reaguje moula — #13
  superkarma: 0 07.02.2013, 00:51:15
 6. avatar
  [11] moula [*]

  Blueberry — #9 Presne tak. Je tu nadherne, ale kazda sranda neco stoji a kdyby se to zatraslo hodne, treba by uz ani Vancouver Island nezustal a Vancouver by tez mohl snadno zmizet. S tim vedomim jsem dala na policky ve spajzu lajsnicky, aby me kompoty nespadly :) kdyz bude male zemetreseni. A kdyz bude opravdu velke, bude nam to asi uz jedno.... Ale doted jsem zila skoro 30 let na New Madrid fault, ktery s etrese porad, ale malo, ovsem to velke treseni s eocekava kdykoli a posledni pred asi 150 lety otocilo tok Mississippi nazpet po dobu asi 3 dnu a zmenilo koryto.

  Takze nad tim moc nepremyslet, zit si a mit doma extra vodu, konzervy atd. a doufat:) a ta tsunami me nedesi, jsme na kopecku

  1. na komentář reaguje Blueberry — #12
  superkarma: 0 06.02.2013, 22:17:45
 7. [10] DitaD [*]

  Blueberry — #9 To neni moc povzbudive! Musime doufat, ze az se tak stane, nezpusobi to velke skody.

  superkarma: 0 06.02.2013, 21:47:55
 8. avatar
  [9] Blueberry [*]

  Kdyby jenom tsunami zone!  Zijeme prakticky na San Andreas fault, na pobrezi Ticheho oceanu a asi 100 km daleko je sopka (Mount Baker), ktera je sice poklidna, ale clovek nikdy nevi, ze... Takze az se to tu jednou zatrese, nebude to pekne!

  1. na komentář reaguje DitaD — #10
  2. na komentář reaguje moula — #11
  superkarma: 0 06.02.2013, 21:13:28
 9. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  Sml29 pohadka!

  superkarma: 0 06.02.2013, 20:59:16
 10. avatar
  [7] jazuzinka [*]

  och, děvčata, hned bych jela.... mám kamarádku v Calgary, ty fotky, co občas dá na net, to je neskutečná paráda. ksakru, kdo z vás mě vezme na měsíc do podnájmu?

  superkarma: 0 06.02.2013, 19:54:14
 11. avatar
  [6] Dudlajlama [*]

  Pridavam se do houfu a myslim, ze Vancouver Island a vubec B. C. je uzasne misto pro poteseni oka i k ziti. Ale uhel pohledu se muze zmenit podle podminek, ve kterych jako nove prichozi zijeme, s tim souhlasim. Stesk po domove(CR) urcite je, ale za ta leta uz jsem si vybudovala druhy domov tady(Canada), ktery mam nemene rada.

  superkarma: 0 06.02.2013, 18:17:54
 12. [5] DitaD [*]

  Moula: Bylo to poprve v zivote, kdy jsem videla napis Tsunami Zone a vydesila me skutecnost, ze jsem na uzemi, kde se tsunami vyskytuje. Pro Cecha vec nezvykla :-). Nevedela jsem, ze to znaci trasu uniku. Jak se ti tam zije?

  superkarma: 0 06.02.2013, 17:30:58
 13. avatar
  [4] Blueberry [*]

  Ziju ve Vancouveru uz 25 let a Lucie ho popsala velice dobre. Jen kdyby tolik neprselo! V podstate mame 6 mesicu (od rijna do brezna) destive pocasi, ale na horach je spousta snehu.

  superkarma: 0 06.02.2013, 15:32:11
 14. avatar
  [3] Florencie [*]

  Nádhera! Kdybych měla finance, cestovala bych o 106.

  superkarma: 0 06.02.2013, 14:10:01
 15. avatar
  [2] Jindriska8 [*]

  Ten park je úžasný a všude kolem krásná přírodaSml59

  superkarma: 0 06.02.2013, 12:46:34
 16. avatar
  [1] moula [*]

  Lucie, jen male poopraveni - ty cedule o tsunami nejsou, aby te vystrasily, ale abys vedela, kudy mas jet pryc od brehu, kdyby k te tsunami nekdy doslo, v podstate oznacuji trasu uniku. Ziju na Vancouver Island a mas pravdu s nadhernou, az dech berouci prirodou. Jsem moc rada, ze se ti u nas libilo:)

  superkarma: 0 06.02.2013, 03:30:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme