Čtenářka Maryene pochází z vinařského kraje a čtenářka Dominika je z vinařské rodiny a vinařskou školu dokonce studovala. A obě nám napsaly pár slov k dnešnímu tématu.

Moc pěkná básnička i příspěvek, milé dámy. Ať je manželovi dobře, milá Maryene, a Vám, Dominiko, ať se Vám narodí zdravé miminko. Děkuju vám za příspěvky a přeju krásný den.


Hezký den všem na ženě in a všem Martinům vše nejlepší k svátku.

Tradici svatého Martina znám, ale husu doma nepečeme. Kromě manžela ji nikdo nejí a já maso nemusím vůbec. Ale protože pocházíme z vinařského kraje, svatomartinské víno, to je u nás na stole každoročně. Letos se chystáme dokonce vyrazit do našeho rodného města na svatomartinské slavnosti, ale ty budou až nadcházející víkend.

 

Martin k nám nepřijel na bílém koni

a jestli pečená husa u nás voní?

 

Kromě svatomartinského vína

mi Martina dnes nic nepřipomíná.

Sněhu u nás není ani vločka

a na husu kdo chce, ať si počká.

 

Kdo svatého Martina slaví, ten asi zírá,

že jsem si dala k obědu jen kus sýra.

 

Ale můj muž, ten se neošidí,

se svými kolegy ho celkem živě vidím,

jak Martinovi poctu vzdal

a na huse si tajně pochutnal.

Není to pro něj volba příliš chytrá.

Svůj boj s cholesterolem začne opět až zítra.

Maryene


Abych se přiznala o tomto dni moc nevím, vzpomínám si, že jsme si o významu tohoto dne říkali několikrát ve škole, ale kdo by si to pamatoval že? Teď když nad tím tak přemýšlím tak je to celkem ostuda... asi se budu muset polepšit a zjistit si o tomto dni více.

11.11. mám spíše spojené se Svatomartinskými víny, protože jsem studovala vinařskou školu a jsem z vinařské rodiny. Svatomartinským vínům ale přímo neholduji, jelikož jsem na ty „uzrálejší“ vína. Každý rok tedy dodržuji takovou menší tradici a to je ochutnání těchto vín, v posledních letech ve Valticích kde jsem studovala tu již zmiňovanou školu. S kamarády nebo rodinou jsme sem tam i navštívili nějaké ty slavnosti Svatomartinských vín a husí. Bohužel tento rok vynechám, protože jsem v 7. měsíci těhotentsví.

Přiznám se, že více než husu mám raději pečenou kačenu od babičky, ale i tak bych dnes určitě husu neodmítla, bohužel mi ji dnes asi nikdo nenabídne :-D

A jestli se těším na sníh??? No kdo by se na sníh netěšil? Já jsem lednové dítě, a proto mi přijde, že ten sníh ke mě tak nějak patří... i když lyžovat jsem se naučila teprve minulý rok, dříve jsem se neodvážila :-)

Dominika

Pozn. red.: Texty neprošly redakční korekturou.

Tématem dneška je: Svatý Martin

  • Znáte tuto tradici?
  • Co o ní víte?
  • Jaké zvyky dodržujete na svatého Martina?
  • Koná se u vás v okolí nějaká martinská slavnost?
  • Chutná vám pečená husa?
  • A těšíte se na sníh?

O tom všem si dnes budeme povídat. Těším se, že mi zase napíšete. A pro jednu z vás mám za odměnu připravený dárek: Kolekci zelených čajů, Kolekci čajů PIGI, obojí od firmy Jemča, a dva balíčky kávy Nescafé 3 v 1.

Na vaše příspěvky se těším do dnešních 14.30 hodin na adrese redakce@zena-in.cz, heslo je MARTIN. Pěkný den!

martin

Reklama