Včera jsme zveřejnili příběh Zuzany, kterou její manžel systematicky podváděl. Zuzanu nakonec manželovi nevěru neodpustila a rozvedla se.

Podobné zklamání zažívá i stejně stará Adéla. Také ona si byla svým mužem „jistá“. Ale i ona se zklamala. Její problém však není zdaleka ojedinělý...

Dva podobné příběhy z poradny psycholožky Mgr. Radky Vaňkové. V malých obměnách se odehrávají dnes a denně...

Příběh č. 2

Adéla svému muži bezmezně věřila...

Adéla (38) dlouho váhala, než zašla do psychologické poradny pro pomoc. Dohnalo ji k tomu až akutní zhoršení jejího psychického stavu.

Přišlo to náhle. Adéla měla z čista jasna pocit, že něco není v pořádku. Přesto se zlému tušení úporně bránila.

„Zrovna jsme koupili dům a byli jsme i s malou Sofií šťastní – nebo aspoň jsem si to myslela,“ líčila začátky svého trápení Adéla. Její manžel Ivoš hodně pracoval. Zařídil si soukromou advokátní kancelář a Adéla se smířila s tím, že doma bývá málokdy.

Fakt, že neměl chuť trávit vzácné chvilky volna jen s rodinou, dokázala tiše tolerovat. Ale jen do chvíle, kdy zazvonil telefon a na druhém konci bylo jen výmluvné ticho, podkreslené slyšitelným dýcháním. To v ní pochopitelně vzbudilo podezření. „Neznám horší pocit!“ tvrdila v poradně Adéla.

Když jí pak večer manžel po večeři oznámil, že bude muset ještě odejít – tak, jak to v poslední době praktikoval hodně často – okamžitě se rozhodla. Popadla klíčky od svého auta a sotva za ním zaklaply dveře, vystřelila do garáže. Stihla to tak tak, ale za chvíli se už držela v závěsu za Ivošem.

Po patnácti minutách zastavil před nějakým domem a zatroubil. Z domu vyšla mladá atraktivní zrzka, přisedla do auta k manželovi a – jak se dalo čekat – políbili se.

V tom momentě se Adéle zhroutil svět. Udělalo se jí špatně od žaludku a rozbrečela se. Když se vzpamatovala, bylo už auto s dvojicí dávno pryč a Adéla si vyčítala, že se snížila k tomu muže sledovat.

Když se Ivoš vrátil v noci domů, neovládla se a řekla mu, že ho viděla. Manžel se snažil celou situaci zlehčovat, tvrdil, že nemá žádný význam. „Prosila jsem ho, ať řekne pravdu! Náš vztah si přece zasloužil víc než trapné nehodnověrné výmluvy.“

Adéla se v duchu modlila, aby řekl, že jí rozhodně nechtěl působit bolest. Tak by mu alespoň mohla odpustit. Ale co se odehrálo potom, zničilo navždycky její naději, že situace není tak zlá, jak se v první chvíli zdálo. Naopak. Bylo to horší.

Ivoš totiž po krátkém dohadování a výčitkách rezignoval a manželce přiznal existenci „kamarádky“ Míši. Prý je to tak skvělá žena, že by s ní byl určitě šťastný celý život. Následujícího rána si pak sbalil kufry a odešel. „Kdybych aspoň věděla, co jsem dělala špatně,“ vyčítá si dodnes podvedená Adéla.

Dvanáctileté Sofii se otec snažil napovídat, že je na vině matka. Chtěl, aby se dcera nastěhovala k němu. Sliboval jí hory doly, aby ji po rozvodu mohl získat do vlastní péče. Také se rozhodl, že i dům, který společně s Adélou koupili a zařídili, získá do svého vlastnictví.

„Asi mě chce úplně zničit,“ je přesvědčená citově zraněná Adéla. Důležitý je ovšem i názor dvanáctileté Sofie. Ta řekla v poradně psycholožce, že chce žít s maminkou. „Ať si táta klidně vezme dům i všechno ostatní, my si s mámou vystačíme samy.“

Ve vztahu je zapotřebí hodně důvěry

♦ Věrnost se cení
Většina žen a mužů považuje fyzickou věrnost za základ partnerského vztahu. Z odborných psychologických studií však vyplývá, že téměř dvě třetiny mužů nevidí na občasném flirtu nic tragického, zatímco ženy zpravidla nedokážou partnerovi nevěru odpustit.

♦ Jak naložit s nevěrou
* Lze se s partnerovou nevěrou vyrovnat do té míry, že vztah není do budoucna ohrožen?
„Psychologové takovou možnost připouštějí,“ říká Radka Vaňková, „podmínkou ovšem je, aby existence trvalého vztahu byla přáním obou partnerů. Oba se musí snažit najít východisko z krize.

* Obnovený vztah je však třeba postavit na nových základech
„Je třeba mluvit a jednat o všem, co se stalo, a o tom, jak by měl vztah v budoucnu vypadat. Je důležité, aby  partneři k sobě byli navzájem upřímní. Nejde přece o to vyžehlit momentální zapeklitou situaci planými sliby,“ radí psycholožka.

Na druhou stranu cestu k obnovení vztahu rozhodně neusnadní nikdy nekončící připomínky nevěry a výčitky. Naopak.

* Jen slova nestačí
„Je nezbytně nutné začít se věnovat společným cílům, společně je naplánovat, společně pracovat na jejich dosažení,“ vysvětluje zásadní kroky k nápravě Radka Vaňková. „Tím se upevní pocit sounáležitosti a vědomí, že jednomu na tom druhém záleží.“

Alarmující signály: Kdy je třeba odejít?

• Když se vaše myšlenky stále vracejí k bolesti, kterou vám partnerova nevěra způsobila

• Když se při každé další nepřítomnosti partnera bojíte, že vás opět s někým podvádí

• Když partner nejeví žádnou chuť o problému hovořit nebo to podrážděně odmítá

• Když si při úvahách o budoucnosti už nedovedete představit, že byste mohli žít 
  
společně v klidu a v souladu


Čtěte také příběh č. 1 paní Zuzany

Reklama