Vztahy

Dva osudy – příběh podvedené Adély

Včera jsme zveřejnili příběh Zuzany, kterou její manžel systematicky podváděl. Zuzanu nakonec manželovi nevěru neodpustila a rozvedla se.

Podobné zklamání zažívá i stejně stará Adéla. Také ona si byla svým mužem „jistá“. Ale i ona se zklamala. Její problém však není zdaleka ojedinělý...

Dva podobné příběhy z poradny psycholožky Mgr. Radky Vaňkové. V malých obměnách se odehrávají dnes a denně...

Příběh č. 2

Adéla svému muži bezmezně věřila...

Adéla (38) dlouho váhala, než zašla do psychologické poradny pro pomoc. Dohnalo ji k tomu až akutní zhoršení jejího psychického stavu.

Přišlo to náhle. Adéla měla z čista jasna pocit, že něco není v pořádku. Přesto se zlému tušení úporně bránila.

„Zrovna jsme koupili dům a byli jsme i s malou Sofií šťastní – nebo aspoň jsem si to myslela,“ líčila začátky svého trápení Adéla. Její manžel Ivoš hodně pracoval. Zařídil si soukromou advokátní kancelář a Adéla se smířila s tím, že doma bývá málokdy.

Fakt, že neměl chuť trávit vzácné chvilky volna jen s rodinou, dokázala tiše tolerovat. Ale jen do chvíle, kdy zazvonil telefon a na druhém konci bylo jen výmluvné ticho, podkreslené slyšitelným dýcháním. To v ní pochopitelně vzbudilo podezření. „Neznám horší pocit!“ tvrdila v poradně Adéla.

Když jí pak večer manžel po večeři oznámil, že bude muset ještě odejít – tak, jak to v poslední době praktikoval hodně často – okamžitě se rozhodla. Popadla klíčky od svého auta a sotva za ním zaklaply dveře, vystřelila do garáže. Stihla to tak tak, ale za chvíli se už držela v závěsu za Ivošem.

Po patnácti minutách zastavil před nějakým domem a zatroubil. Z domu vyšla mladá atraktivní zrzka, přisedla do auta k manželovi a – jak se dalo čekat – políbili se.

V tom momentě se Adéle zhroutil svět. Udělalo se jí špatně od žaludku a rozbrečela se. Když se vzpamatovala, bylo už auto s dvojicí dávno pryč a Adéla si vyčítala, že se snížila k tomu muže sledovat.

Když se Ivoš vrátil v noci domů, neovládla se a řekla mu, že ho viděla. Manžel se snažil celou situaci zlehčovat, tvrdil, že nemá žádný význam. „Prosila jsem ho, ať řekne pravdu! Náš vztah si přece zasloužil víc než trapné nehodnověrné výmluvy.“

Adéla se v duchu modlila, aby řekl, že jí rozhodně nechtěl působit bolest. Tak by mu alespoň mohla odpustit. Ale co se odehrálo potom, zničilo navždycky její naději, že situace není tak zlá, jak se v první chvíli zdálo. Naopak. Bylo to horší.

Ivoš totiž po krátkém dohadování a výčitkách rezignoval a manželce přiznal existenci „kamarádky“ Míši. Prý je to tak skvělá žena, že by s ní byl určitě šťastný celý život. Následujícího rána si pak sbalil kufry a odešel. „Kdybych aspoň věděla, co jsem dělala špatně,“ vyčítá si dodnes podvedená Adéla.

Dvanáctileté Sofii se otec snažil napovídat, že je na vině matka. Chtěl, aby se dcera nastěhovala k němu. Sliboval jí hory doly, aby ji po rozvodu mohl získat do vlastní péče. Také se rozhodl, že i dům, který společně s Adélou koupili a zařídili, získá do svého vlastnictví.

„Asi mě chce úplně zničit,“ je přesvědčená citově zraněná Adéla. Důležitý je ovšem i názor dvanáctileté Sofie. Ta řekla v poradně psycholožce, že chce žít s maminkou. „Ať si táta klidně vezme dům i všechno ostatní, my si s mámou vystačíme samy.“

Ve vztahu je zapotřebí hodně důvěry

♦ Věrnost se cení
Většina žen a mužů považuje fyzickou věrnost za základ partnerského vztahu. Z odborných psychologických studií však vyplývá, že téměř dvě třetiny mužů nevidí na občasném flirtu nic tragického, zatímco ženy zpravidla nedokážou partnerovi nevěru odpustit.

♦ Jak naložit s nevěrou
* Lze se s partnerovou nevěrou vyrovnat do té míry, že vztah není do budoucna ohrožen?
„Psychologové takovou možnost připouštějí,“ říká Radka Vaňková, „podmínkou ovšem je, aby existence trvalého vztahu byla přáním obou partnerů. Oba se musí snažit najít východisko z krize.

* Obnovený vztah je však třeba postavit na nových základech
„Je třeba mluvit a jednat o všem, co se stalo, a o tom, jak by měl vztah v budoucnu vypadat. Je důležité, aby  partneři k sobě byli navzájem upřímní. Nejde přece o to vyžehlit momentální zapeklitou situaci planými sliby,“ radí psycholožka.

Na druhou stranu cestu k obnovení vztahu rozhodně neusnadní nikdy nekončící připomínky nevěry a výčitky. Naopak.

* Jen slova nestačí
„Je nezbytně nutné začít se věnovat společným cílům, společně je naplánovat, společně pracovat na jejich dosažení,“ vysvětluje zásadní kroky k nápravě Radka Vaňková. „Tím se upevní pocit sounáležitosti a vědomí, že jednomu na tom druhém záleží.“

Alarmující signály: Kdy je třeba odejít?

• Když se vaše myšlenky stále vracejí k bolesti, kterou vám partnerova nevěra způsobila

• Když se při každé další nepřítomnosti partnera bojíte, že vás opět s někým podvádí

• Když partner nejeví žádnou chuť o problému hovořit nebo to podrážděně odmítá

• Když si při úvahách o budoucnosti už nedovedete představit, že byste mohli žít 
  
společně v klidu a v souladu


Čtěte také příběh č. 1 paní Zuzany

   
24.07.2008 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [161] Michaela.T. [*]

  Něco na tom je s bývalým přítelem jsme si budovali hnízdečko a když bylo hnízdečko hotové už nás nic nespojovalo, najednou jsem zjistila že nemáme o čem mluvit, nic nás nespojuje.Spojoval nás jen ten byt a rekonstrukce.Pak jsme v tom bytě spolu seděli civěli na sebe a mlčeli chodil do práce a po kamarádech jak řek mě to s tebou doma nebaví ty si v osobním volnu čteš já odpočívám prací a chci aby si ty taky pracovala.rozejít se nechtěl,byla jsem jeho figurka která patřila do toho našeho bytu.Chvilku jsem to trpěla přeci se neopíjel do hospody nechodil.ale pak jsem zjistila, že vlastně koukám na úplně cizího člověka, který mi vůbec nic neříká a ukončila to.Byli jsme spolu 9 let a čtyři roky mi trvalo než mi došlo že to nemá budoucnost a to jsme spolu žili skoro jako bratr a sestra dítě chtěl ale pracovat ne chtěl abych šla na umělé oplodnění,tak nevím proč nechtěl ukončit vztah na co mě měl když si na mě vzpoměl jako na ženu jednou za měsíc za dva doma se mnou být nechtěl, radši měl v ruce vrtačku než něco jiného a to si málem vzal život když jsem ukončila vztah.do dnes nechápu na co měl měl asi na praní ponožek a vaření, protože se vždycky vztekal že nemá žádný ponožky na sebe ve skříni a že ze šnůry si je brát nebude.No já se picnu.

  superkarma: 0 30.07.2008, 21:07:05
 2. [160] Sukino [*]

  Milé dámy :-)
  Moc Vás zdravím! je to tu pěkná (promiňte mi ten výraz) drbárna... dost často se tu vyskytuje kritika na chlapa ...
  Ale! Víte o tom že když jsou dva je chyba na obou stranách!?
  Ať už v nedostatku lásky nebo v nedostatku zaměstnání...
  Zažil jsem obojí...
  ALE! sem píšu ouplně z jiného důvodu - a možná jsem mimo téma...Ale já byl své přítelkyni nevěrný - sice jen v smskách... k ničemu nakonec nedošlo.. jenže ten vztah přes písmenka se taky rozpadl ajá nemám teď nic (jo patří mi to!)
  Ale přesto... MOC opravdu MOC rád bych se vrátil k NÍ!

  Jeéeéeénže! poradíte JAK to zařídit?!
  Já JI fakt chci! jenže nemám důvěru a byl to jen vztah na dálku a a a a a vůbec
  nik

  superkarma: 0 28.07.2008, 22:50:16
 3. avatar
  [159] Ch.Z. Kochanská [*]

  7kraska: Nezbývá nám, než jim to přát. Ať o iluze přijdou co nejpozději!

  superkarma: 0 28.07.2008, 22:32:57
 4. [158] 7kraska [*]

  Julianna a Petrushe, kez nikdy nebudete muset zmenit nazor.

  superkarma: 0 27.07.2008, 06:56:30
 5. avatar
  [157] Julianna [*]

  Petrushe: mluvíš mi z duše

  superkarma: 0 25.07.2008, 22:33:42
 6. avatar
  [156] Petrushe [*]

  Asi nejsem ublížená chudinka, ani vypočítavá mrcha nebo jsem třeba naivní, ale svému příteli věřím, stoprocentně. Kdyby ne a pořád by ve mě něco hlodalo, tak bych nemohla být nikdy šťastná. I kdyby mě měl jednou zklamat, tak já žiju přítomností a mám v plánu, že si ho vezmu a budu s ním mít děti, žádný konta ani milence si pořizovat nebudu. Možná se ze mě jednou stane zapšklá skoročtyřicátnice s dvěma dětma na krku, která bude považovat věrného a hodného chlapa za béčkovou sci-fi, ale jdu do v ztahu s tím, že věřím, že se to nestane. Taky si neotírám botu před tím, než do nějakého h*vna šlápnu...

  superkarma: 0 25.07.2008, 14:21:19
 7. avatar
  [155] Julianna [*]

  a....: hurá

  superkarma: 0 25.07.2008, 14:01:47
 8. avatar
  [154] prece ja [*]

  to máš naprostou pravdu,ale mám pocit, že u nich o to nestojí ani jeden. no třeba je to jen můj pocit a oni se přece jen snaží manželství nějak slepit.

  superkarma: 0 25.07.2008, 14:00:01
 9. avatar
  [153] Tulinka [*]

  prece ja:někdy je dobrý si o problémech otevřeně promluvit,to dělá hodně jen to musí oba chtít.

  superkarma: 0 25.07.2008, 13:50:46
 10. avatar
  [152] prece ja [*]

  no on to zatím řeší tak, že je pořád v práci a má milenku.

  superkarma: 0 25.07.2008, 13:29:23
 11. avatar
  [151] Tulinka [*]

  prece ja:jestli ho bere jako svůj majetek,tak jí zdrhne dřív a nebude čekat až děti dorostou.Záleží jak jsou staré děti,třeba si za tu dobu zvykne,zpáprdatí a bude mu to vyhovovat

  superkarma: 0 25.07.2008, 13:11:28
 12. avatar
  [150] prece ja [*]

  mám kamarádku, která tvrdí, že: přijít na nevěru partnera, tak mu udělá peklo, né, že ho tolik miluje, ale protože si ho vzala a on je ted její majetek a o ten se dělit nebude. myslím, že takovýhle přístup k tomu druhému ničí všechny.stejně myslím, že aá děti dorostou rád a velice rychle zmizí.

  superkarma: 0 25.07.2008, 12:39:59
 13. avatar
  [149] Tulinka [*]

  A já si pořád říkám,jaký si to doma uděláš takový to máš!!!!

  superkarma: 0 25.07.2008, 11:12:04
 14. avatar
  [148] umisanek [*]

  7kraska: ja tedy znam taky par kacenek, co si nechaji libit kdeco, ale rozhodne je v mem okoli vic volu, co se sebou nechaji orat - at uz manzelkou nebo pritelkyni asi mame kazda jiny typ kamaradek

  superkarma: 0 25.07.2008, 11:08:18
 15. [147] a.... [*]

  Julianna: Pokud máš manžela o 20 let staršího beru vše zpět, ten už je vylítanej a vše ostatní o čem byla řeč si užívaly ty před tebou. Tebe budou čekat zas ty jiné " radosti"...návštěvy v nemocnicích , ošetřování .....vdovský důchod

  superkarma: 0 25.07.2008, 10:37:57
 16. avatar
  [146] Julianna [*]

  Manžel je ode mě starší o 20 let, vypadá mladě, myslí mladě a kondičkou strčí do kapsy i dvacetilet - jen pro vysvětlení, jsem jeho 3 vztah, druhý jsem nerozdělila, aby bylo jasno .V prvním i druhém svazku si moc věrní nebyli, bylo to oboustranné. Příliš si váží toho co má, jsme spolu 16 let a myslím, že se docela známe a víme, co od sebe můžeme čekat. Vůbec netvrdím, že to máme jiné, lepší,jisté, máme a řešíme taky spoustu problémů, ale ani jeden to neřešíme občasnýma úletama.Nežárlíme na sebe a věříme si.Ale to víš, že se může stát cokoliv. Jeho drží právě ta rodina, občas ho posílám za chlapama, včera jsem ho poslala i na služebku,kterou ho chtěli v práci oblažit, odmítl, nechce, je mu dobře s námi doma.
  A z těch hovorů tady jsem pochopila, že se ženská už má dopředu připravit na to, že ten její bude určitě jednou taky zmetek, co stejně jednou zahne, tak proč si nezaložit hned na začátku konto x, a manžílek ať platí, neboť co kdyby? A dětí si taky pořídit jen tolik, kolik zvládnu uživit, když se jednou rozejdeme?
  Taky jsem ráda, že jsem vdaná, neboť po téhle spršce různých názorů, by mě to do instituce manželství taky netáhlo.
  Navíc si myslím, že instituce manželství není přežitá, naopak, přijde mi, že by měl být člověk nějak zodpovědnější, i když vím, že se to neděje. Nejsem naivní.Tak jsem vás pochopila já, jo a chlapů se v žádném případě nezastávám, jen vidím, co se kolem mě děje,jednou se jako potvora zachová chlap, jindy ženská.
  A až mž. dostaví vojáčky, bude chodit se synem na karate, zahálet teda nebude o finance se doma starám já, ale nezneužívám toho ve svůj prospěch, všechno plánujeme tak nějak spolu.Šťastná to žena.

  superkarma: 0 25.07.2008, 10:31:11
 17. [145] a.... [*]

  Julianna: Asi jsi to nepochopila, tady se nemluví o žádných zmetcích, tady jde jen řeč o tom, jaký je život. A o tom, jak ten život pojmout, aby se nám žilo co nejlépe. A propos, copak bude dělat tvůj manžel až dolepí a postaví ty vojáčky? Nechci tě nijak rozrušovat, ale můj současný přítel odešel od manželky právě v té chvíli, až byli vojáčci dostavěni( tedy až mu synkové odrostli). Pak už ho v té rodině nic nedrželo.
  Jasně...vy to máte určitě jinak, máte to jiné, lepší, vám se nic takového nemůže stát

  superkarma: 0 25.07.2008, 09:58:01
 18. [144] 7kraska [*]

  Jo, taky znam par zenskych potvor, ale opravdu jen malo v pomeru k tomu, kolik chlapu kolem mne se chova k zenskym hnusne.

  superkarma: 0 25.07.2008, 09:48:18
 19. avatar
  [143] Ch.Z. Kochanská [*]

  Julianna: Já například na chlapy nenadávám, já si je jenom neberu. Jistě, máš pravdu, i ženy jsou mrchy. Nic nového, ne?

  superkarma: 0 25.07.2008, 08:14:35
 20. avatar
  [142] Tulinka [*]

  Julianna:máš pravdu všichni mužský nejsou zmetci.Já bych manžela a ni po 14letech za žádnou cenu nevyměnila,neříkám že je vždycky všechno růžový,ale jsem ráda že ho mám
  Co víc si přát....

  superkarma: 0 25.07.2008, 08:02:59
 21. avatar
  [141] paníliška [*]

  Moje zkušenosti nejsou zdaleka tak tristní, ale rozvádět to tady nebudu. Jsem ráda, že už jsem vdaná, jinak bych po přečtení těch komentářů asi utekla do kláštera.

  superkarma: 0 25.07.2008, 00:07:41
 22. avatar
  [140] Julianna [*]

  NO už vidím ty vaše reakce , tak paa

  superkarma: 0 24.07.2008, 23:06:47
 23. avatar
  [139] Julianna [*]

  NO už visím ty vaše reakce , tak paa

  superkarma: 0 24.07.2008, 23:06:14
 24. avatar
  [138] Julianna [*]

  Taky se moc dobře nebavím, psa už bohužel nemám a venku je dnes stejně zima.
  Vdaná jsem 11 let, máme společný byt, účty, dluhy, chalupu, syna..Ne vždy je to ideální, ale neměnila bych.
  Manžel mobil nesnáší, na blbosti - nevěry nemá čas, z práce frčí pro syna a ten už se postará o mž. zábavu, staví, lepí, bojují s vojáčky, víkendy trávíme na chalupě či na výletech a je nám fajn.
  Ne všichni jsou takoví zmetci, na jaké jste holky narazili, doufám, že mě tyhle starosti nepotkají.
  Jo a mám v okolí pár chlapů, se kterýma kývaj ženský, nevěří už radši žádné a chtějí zůstat sami.Čím to asi bude, že by přišli na nějaký tajný účet či milence, , o děti by se i starali, i ve střídavé péči, ale jaksi si dovolili moc, že odešli, tak jsou svýma ex potrestány a v tom lepším případě si je mohou "půjčit " co 14 dní.
  A jaká velká to byla
  Myslím, že v dnešní době je to mezi ženskýma a mužskýma 1:1.
  Jde jen o to , na koho narazíš.

  superkarma: 0 24.07.2008, 23:04:28
 25. [137] 7kraska [*]

  a.... kdyby si to vsechny zeny fakt poradne uvedomily, tak by lidstvo vymrelo

  superkarma: 0 24.07.2008, 21:23:11
 26. [136] a.... [*]

  Ch.Z. Kochanská: Já bych tu střídavou péči pojala takhle-malé dítě nechť je s maminkou, puberťáka ať si vychovává tatínek

  superkarma: 0 24.07.2008, 21:17:44
 27. avatar
  [135] Ch.Z. Kochanská [*]

  a....: Stát se mi rozvod s dítětem, budu se soudit o střídavou péči.

  superkarma: 0 24.07.2008, 21:14:19
 28. [134] a.... [*]

  7kraska: Na druhou stranu...kdyby se děti po rozvodu spravedlivě rozdělovaly mezi rodiče,nebo alespoň finanční závazky byly odpovídající realitě, pánové by byli opatrnější ve své přelétavosti i ve svých závazcích.

  superkarma: 0 24.07.2008, 21:10:59
 29. [133] 7kraska [*]

  a.... kdyby si to vsechny zeny fakt poradne uvedomily, tak by lidstvo vymrelo

  superkarma: 0 24.07.2008, 21:01:27
 30. [132] a.... [*]

  7kraska: Hlavně by si ženy měly uvědomit, že si mají opatřit jen tolik dětí, o kolik se dokážou samy vlastními silami postarat.Jak finančně, tak výchovně. Jedině pak se nebudou hroutit pod tíhou toho, co se na ně navalí, když jim kiksne manželství.

  superkarma: 0 24.07.2008, 20:51:14

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme