Bulvár

Dva dny bez hygieny: Připadala jsem si jako ultraprase

dirt

Seděla jsem nad zmrzlinovým pohárem a povzdechla si, že když už konečně zase začne opravdové léto, budeme za to platit daň. Hlavně v MHD. Většina z vás už asi tuší, kam mířím. Můj nos je velmi citlivý a smraďoši, kteří se vám nalepí na záda, a vy nemáte šanci na únik, mi prostě slušněji řečeno vadí. „Copak nemají doma koupelnu a neznají deodoranty?“ ptala jsem se.

„Řekni mi jednu věc, kterou děláš každý den v koupelně a které by ses klidně dokázala vzdát,“ pravila místo odpovědi kamarádka, která naslouchala mému hořekování. A já nedokázala odpovědět. Uvědomila jsem si, že na hygieně jsem závislá stejně jako na počítači, mobilu, televizi a dalších vymoženostech moderní doby. Minulý týden jsem se těchto věcí zkusila na 24 hodin vzdát (čtěte ZDE). Netrvalo dlouho a rozhodla jsem se, že se na dva dny zkusím vzdát i veškeré hygieny (s výjimkou mytí rukou, neboť moje zdraví je mi přednější).

Na dovolené na chatě nebo pod stanem tu hygienu asi oželíme všichni. Nicméně bez kartáčku na zuby, antiperspirantu a hygienických ubrousků si neumím představit ani tohle. Natož svůj běžný den.

První den: Hurá do práce

Místo kartáčku na zuby žvýkačka, místo mé kosmetické sady pro smíšenou pleť silnější vrstva pudru. Sice je fajn, že po ránu ušetřím asi 40 minut času, ale… Znáte ten pocit, když odcházíte z domu a nemůžete se zbavit dojmu, že jste na něco zapomněli? Tak tohle přesně mám teď já. Vyrazila jsem na vlak o deset minut dřív. Abych si mohla dopřát procházkové tempo a vyvarovala se pocení. Cítím se docela svěží i přes vynechanou ranní hygienu.

Den v redakci utíká docela rychle a bezproblémově až do jedné hodiny odpoledne, kdy sluníčko začínalo pálit do střešního okna v naší kanceláři a já ucítila, že mi v podpaží vlhne tričko. Intuitivně jsem semknula ruce pevně k tělu a snažila se pracovat dál. Chvilku poté jsem vyrazila s kolegou Jakubem na oběd a nenápadně sledovala, jestli nade mnou nekrčí nos.

O dvě hodiny později jsem už seděla ve vlaku a nemohla se zbavit dojmu, že, ač se necítím, zcela jistě smrdím jako ti, na které běžně nadávám. Nemůžu se dočkat čistého navoněného prádla z šatníku. Je mi trapně.

Čisté prádlo ale musí chvíli počkat. Na pořadu dne je totiž vaření večeře, a jelikož zcela jistě načichnu olejem, musím to ještě vydržet. Po večeři místo klasické půlhodinky v koupelně opět jen žvýkačka. Chybí mýdlo a šampon. Na další den si dávám za úkol zjistit, jak tohle obejít.

Druhý den: Připadám si jako ultraprase

Den první jsem docela zvládla. Ovšem to, co přišlo v den druhý, už dobrovolně zažít nechci. Ačkoli tento den jsem do redakce nešla, o společnost jsem měla postaráno. Ráno začínám opět se žvýkačkou a pudrem. Připadám si jako šmudla, která to chce za každou cenu zamaskovat.

Za skupinkou kamarádek, se kterými jsem byla domluvená na focení, vyrážím v poledním horku. V batohu mám dvě čistá trička. Snažím se pohybovat co nejdál od lidí a pořád bojuju s přesvědčením, že jsem cítit stejně jako chlévy na statku mého otčíma.

Svým kamarádkám se hned zkraje omlouvám, že možná podráždím jejich čichové buňky a vysvětluju, proč mám make-up jako po flámu, proč jsou moje vlasy tak mastné a proč se mi dělá v podpaží mokrý půlkruh. Naštěstí mám tmavé tričko. Jsou statečné, zvládly to se mnou. Po první půlhodince focení, během kterého jsem musela pracně nafouknout gymnastický míč a pořádně se přitom zapotila, převlékám tričko. Pánové v parku se měli na co kouknout. Ale kdyby přišli blíž, asi by si řekli, že takové čuně nechtějí, a zase pokračovali v cestě. Pořád se snažím zvedat ruce nad hlavu co nejmíň. Párkrát jsem cítila sama sebe a nebylo to nic pěkného. Než jsme se rozloučili, zase přišlo na řadu převlékání. Použila jsem staré tričko místo ručníku a snažila se ze sebe setřít všechen pot, málem jsem si sedřela kůži. Nemohla bych být bezdomovcem.

Večer jsem to chtěla vzdát a hned po příchodu domů vběhnout pod sprchu. Tyhle myšlenky jsem se snažila zahnat u jídla a potom u probírání, třídění a při úpravě fotek. Dělala jsem to tak dlouho, dokud se mi neklížily oči, abych byla na sprchu příliš unavená. Povedlo se.

Jenže, jak jsem brzy zjistila, ani trochu jsem nechtěla jít do mojí postele, která pro mě vždycky byla symbolem navoněné čistoty, takhle špinavá. Ustlala jsem si se psem na gauči.

Třetí den: Hurá do vany!

Konečně nastala chvíle, na kterou jsem se těšila. Bylo sedm hodin ráno, a to znamená jediné, že právě skončil můj 48hodinový hygienický půst. Běžela jsem se zavřít do koupelny a podle plánu tam strávila téměř dvě hodiny.

   
08.06.2010 - Společnost - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [34] Linde [*]

  bez hygieny to nejde, ovšem každý má jiná prioritní místa. Já bych v případě absolutní nouze oželela snad i zuby a nohy, ale nikdy ne podpaží. Zvlášť v těchto vedrech bez vody a antiperspirantu ani krok z domu.

  superkarma: 0 09.06.2010, 12:38:58
 2. avatar
  [33] catcat [*]

  tak já nevím, ale na hygienu zatím došlo vždycky. Abasolutně si neumím představit, kde by se mohlo stát, že by na ní nedošlo. I v prosinci v lese pod širákemSml24

  superkarma: 0 09.06.2010, 12:32:56
 3. avatar
  [32] RenataP [*]

  kareta — #6 umyl vám hadicí i spodky Sml52?

  superkarma: 0 08.06.2010, 20:37:07
 4. avatar
  [31] Dante Alighieri [*]

  Já si připadala jako ultraprase, když jsem asi před týdnem zapomněla ráno na deodorant! Sml28 To se mi ještě nikdy nestalo. Celý den jsem se průběžně ošetřovala vlhčenými heřmánkovými ubrousky a bylo to nakonec OK.

  superkarma: 0 08.06.2010, 18:17:30

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Eliana [*]

  pajda — #28.... čundry v Čechách ani neřeším, tady se šlo umýt vždycky někde, ale na cestách daleko odsud, když řeší člověk jiné věci...to je o něčem jiném, to ví jen ten kdo to zažil....a že pak nestačí hromada prádla, antibakteriální gel a vlhčené ubrousky...já to zažila jednou, ale to nás zachránil jeden farmář a vzal nás k sobě a to jsme strávili v jeho koupelně snad hodinu blahem....ale když byl muž stopem za polárním kruhem tak to s hygienou bylo všelijaké..měl sice zásobu triček, ale jednou dojdou...vyprat není problém,ale uschnout už ano, když není optimální počasí....myl se v ledových fjordech,ale taky pár dní neměl možnost souhrou okolností uprostřed lesů...

  superkarma: 0 08.06.2010, 16:54:52
 2. avatar
  [29] kareta [*]

  pajda — #28 pokud vím, arabky se holily kvůli hygieně už ve starověkuSml80

  superkarma: 0 08.06.2010, 16:25:44
 3. avatar
  [28] pajda [*]

  Eliana — #25 já spíš zjistila, že než tuna mýdla a zbytečné kosmetiky je přednější kvalitní bavlněné prádlo a jeho častá výměna, tedy na čundrech samozřejmě.

  Radek Kříž — #13 nooo...je pravda, že tvoje chlupy jsem v životě neřešila, ale my, co víme, že holení těla vzniklo ne kvůli hygieně, ale kvůli pornohrečkám, které potřebovaly vystavit co nejvíc, když už to šlo, jaksi mlčky předpokládáme, že tenhle problém nemášSml32

  1. na komentář reaguje kareta — #29
  2. na komentář reaguje Eliana — #30
  superkarma: 0 08.06.2010, 16:14:51
 4. avatar
  [27] OlgaMarie [*]

  Zluta — #2 Sml30Tos mi připomněla americké sprchy , co jsou hned ze zdi. Jak si myjí přirození, když nemají bidet?

  superkarma: 0 08.06.2010, 15:01:31
 5. [26] Bébina [*]

  To bych nevydrzela. Tedy nemusim mit mydlo, kolikrat se umeju jen teplou vodou, ba i uplne studenou treba v potoce. V pripade nouze na luxusni umyti staci PET lahev vody ohrata na slunicku a skryte misto terba v lese, kde clovek muze odhodit svrsky, aniz by pohorsoval. Pokud ma clovek PET lahve 3, tedy 4,5l vody, zvladne to i vcetne umytych vlasu. Ale bez myti, to bych nedala.

  superkarma: 0 08.06.2010, 12:43:11
 6. avatar
  [25] Eliana [*]

  Radek Kříž — #23 já jsem to nemyslela ironicky, spíš že prostě v přírodě a na cestách se člověk přizpůsobí a chová se dle aktuálních možností.... a v nastálých situacích, které člověka potkávají je asi otázka svěžích ponožek a propoceného trička někde na 168.místě..... a to jen v případě, že nemá za zády medvěda na zápěstí zakouslou veverku..... :-)

  1. na komentář reaguje pajda — #28
  superkarma: 1 08.06.2010, 12:20:07
 7. avatar
  [24] Alenka0010 [*]

  Eliana — #22 a štěňátka Sml16.

  Jinak dnes ráno jsem se u nás na vrátnici taky divila, jak je možný, že někdo smrdí potem už ráno, když přijde do práce Sml43

  superkarma: 0 08.06.2010, 12:12:54
 8. avatar
  [23] Radek Kříž [*]

  Juana — #17 nechytl jsem zatíma ni jednou. Ono když je -30 taks e potíš méně a hlavně člověk se snaží nepotit, vmrazu se voda z oděvu dostává diost špatně...

  Eliana — #19  V létě to není problém, ale v zimě se voda v tekutém stavu vidí jen když si člověk rozpustí sníh...

  1. na komentář reaguje Eliana — #25
  superkarma: 0 08.06.2010, 12:12:22
 9. avatar
  [22] Eliana [*]

  kareta — #21 moje řeč...nejhezčí je vůně přirozená, když se člověk umyje  mýdlem, použije neagresivně voníci antiperspirant nebo lehkou ODT a vyrazí do ulic...ještě mě strašně hezky voní mimina a naši králíci Sml16

  1. na komentář reaguje Alenka0010 — #24
  superkarma: 0 08.06.2010, 12:00:59
 10. avatar
  [21] kareta [*]

  Eliana — #19 mi vadí i parfémy, které na sebe některé dámy nalijou po litrech, to bych fakt blila, někdo by měl nauučit některé lidi aplikaci voňavek...i to je umění neobtěžovat široké okolí umělou vůní, někomu totiž i Chanel 5 může páchnoutSml80

  1. na komentář reaguje Eliana — #22
  superkarma: 0 08.06.2010, 11:54:21
 11. avatar
  [20] Eliana [*]

  Nicméně vlhčené ubrousky na cestách jsou taky jasné a jak tu byl zmíněn vlk....chce to dobré prádlo, co větrá a pak sebou dětskou zinkovou mastičku...prostě si člověk přece vždycky nějak poradí ne?

  superkarma: 0 08.06.2010, 11:52:43
 12. avatar
  [19] Eliana [*]

  Radek Kříž — #7 ...manžel byl stopem za polárním kruhem a myl se v ledových fjordech a šlo to. Spíš hůře schlo prádlo.

  Nicméně na cestách s báglem to prostě nejde být vymydlený až za ušima, voda k umytí je často vzácná takže  je to otázka příležitosti.Na ruce antibakteriální gel a jde to.

   Než dostanu spršku, tak i mě vadí zpocení lidé v mhd a to tak, že jsem schopná se poblinkat a proto mhd nejezdím. Naposledy to bylo v metru a to se mi dělalo velmi špatně z převoněného muže-ženy, který se snačil přefláknout pot a moč......

  1. na komentář reaguje kareta — #21
  2. na komentář reaguje Radek Kříž — #23
  superkarma: 0 08.06.2010, 11:50:23
 13. avatar
  [18] Juana [*]

  Já mám od mlada úchylku na zuby a na vlasy, ty musejí být čisté, když už nic jiného nejde umýt. A poslední roky zaplaťpánbůh za vlhký ubrousky, těmi se dá umýt tam dole, když není po ruce H2O. Když jsme před lety jezdili napříč Kanadou a USA a v rámci úspor spali v autě, tak jsme aspoň jednou za čas jeli do kempu, kde se dalo vysprchovat. Vlasy jsem si ovšem myla i na záchodě v umývadle a nejhorší byla hygoška v Klondike River, to byla fakt kosa. Tělo tam umýt šlo, ale ty vlasy, to byl šok.

  superkarma: 0 08.06.2010, 10:56:41
 14. avatar
  [17] Juana [*]

  Radek Kříž — #13 a to fakt nechytneš ani vlka? z toho bych měla největší strach

  1. na komentář reaguje Radek Kříž — #23
  superkarma: 0 08.06.2010, 10:52:20
 15. avatar
  [16] heligona [*]

  Před odjezdem na fesťák si vždycky říkáme: hlavně pořádně chlastat, abychom zaspali ten bordel v noci a zásadně se nemýt, kdyby nás náhodou neuspal ten chlast, tak ten smrad ve stanu nás uspí spolehlivě Sml30

  superkarma: 0 08.06.2010, 10:08:44
 16. avatar
  [15] ToraToraTora [*]

  Lidi bláznivý, nelemtejte to pivo na sluníčku a nebudete mít takové ztřeštěné nápady.

  superkarma: 0 08.06.2010, 10:03:10
 17. [14] Evuska007 [*]

  No o nemytí já můžu vyprávět. Díky úrazu nohy a jejímu špatnému léčení, mi MUDr. dává na nohu speciální houbu, která má vytáhnout všechen hnis z rány (nehojí jen na povrchu, ale do hloubky). Tu houbu tam mám mít 4 dny a nesmí přijít do vody, ale nemýt se tak dlouho bych fakt nevydržela. Máte mne vidět, jak krkolomě sedím ve vaně, jednu nohu venku a cárám se ve vodě. Rodinka se mi směje, že jsem jak akrobat, ale 4 dny - to by byla síla bez mytíSml16Sml30.

  superkarma: 0 08.06.2010, 10:02:21
 18. avatar
  [13] Radek Kříž [*]

  pajda — #12 Co ty víš o mých chlupech :) Sml24

  Prostě jsem divnej...

  Poprvé jsem měl obavy, jak to 14 dní bez mytí vydržím, jestli nebudou vyrážky, nebo exémy a tak. A realita byla taková, že jsem byl překvapen, že lidské tělo si umí poradit.

  14 dní bez mytí v zimě je bez problémů. V létě by top bylo asi o něčem jiném, ale v zimě si tělo poradí:)

  A znáte soutěž, kdo se první umeje je prase ?

  1. na komentář reaguje Juana — #17
  2. na komentář reaguje pajda — #28
  superkarma: 0 08.06.2010, 09:45:23
 19. avatar
  [12] pajda [*]

  Radek Kříž — #7 když ty si na sebe nenaliskáš bezdůvodně tunu pudru, aby pokožka náhodou nemohla dýchat, potíš se přirozeně, protože nemáš okudlané všechny chlupy a kromě toho nemáš zničenou pokožku agresivními deodoranty a sliznice podrážděné lihovými kosmetickými ubrousky...prostě seš divnejSml57Sml57Sml57Sml57Sml57

  1. na komentář reaguje Radek Kříž — #13
  superkarma: 0 08.06.2010, 09:33:49
 20. [11] kaataa [*]

  to tedy obdivuji. ja mam pocit, ze jsem citit, ikdyz se sprchuji dvakrat az trikrat denne - proste podle potreby. a stejne mam obcas pocit, ze by to mohlo byt lepsi. jestli uz nejsme moc zhyckany, i treba na pachy. clovek mozna je citit, at se nam to libi nebo ne. jen je mi lito lidi, kteri se poti porad.

  superkarma: 0 08.06.2010, 09:19:12
 21. avatar
  [10] Eva Soukupová [*]

  RenataP — #1 to teda jo. Taky nechápu.

  Zluta — #2 spoléhám na to, že se tohle si každý domyslí sám. Už asi vim, jak vypadá peklo Sml57

  superkarma: 0 08.06.2010, 08:59:36
 22. avatar
  [9] Knopper [*]

  Radek Kříž — #7To je neco jineho, v takove zime by mi zrmzla v hlave i myslenka na hygienuSml24

  superkarma: 0 08.06.2010, 08:40:26
 23. [8] murat [*]

  Radek Kříž — #7 v -30 možná to tělo tak nezasmrádne Sml52Sml30Sml30

  já když někde byla 2, 3 dny kde nebyla možnost hygieny, upalovala jsem na nejbližší benzinku a tam si na wc v miniumývátku umyla i vlasy ( mimo jiné ). jinak bych se ze sebe Sml43

  superkarma: 0 08.06.2010, 08:38:21
 24. avatar
  [7] Radek Kříž [*]

  Když jedu do polárních krajin, bez hygieny musím vydržet i 14 dní :) 2 dny jsou k smíchu:)

  Zkuste se umýt v -30 po ránu před stanem na sněhu :)

  1. na komentář reaguje secret — #8
  2. na komentář reaguje Knopper — #9
  3. na komentář reaguje pajda — #12
  4. na komentář reaguje Eliana — #19
  superkarma: 0 08.06.2010, 07:58:02
 25. avatar
  [6] kareta [*]

  tssss, jste měkký, my baťůžkáři jsme byli v horách klidně i týden bez blbin a přežili jsmeSml24 Hygiena byla v moři nebo v restauraci po ránu hadicí od majitele, co vystříkával podlahu vodouSml80

  1. na komentář reaguje RenataP — #32
  superkarma: 0 08.06.2010, 07:51:52
 26. avatar
  [5] femme [*]

  v nouzi největší dokážu oželet večerní sprchu, ale bez vypíglovaných zubů bych neusnula Sml80

  superkarma: 1 08.06.2010, 07:42:12
 27. avatar
  [4] Markýza [*]

  nedovedu si to představitSml15asi jsem civilizací až moc zhýčkanáSml58

  superkarma: 0 08.06.2010, 07:36:51
 28. avatar
  [3] cicinka [*]

  Zluta — #2 Fujky fuj. bez hygieny ani ránu. A přesně jak píšeš, hlavně bez čistého spodku bych se neobešla. Jednou už jsem to zažila, když bylo sucho a v horách netekla voda. Ale poradila jsem si.Sml22

  superkarma: 0 08.06.2010, 07:23:02
 29. avatar
  [2] Zluta [*]

  Pořád se v článku opakuje jen obličej a podpaží, ale co spodek,to nevadil neumytý? Já bych víc než podpaží nesnesla neumytý spodek a pak hlavně nohy - s neumytýma nohama bych neusla ani první nocSml57Sml30Sml68

  1. na komentář reaguje cicinka — #3
  2. na komentář reaguje Eva Soukupová — #10
  3. na komentář reaguje OlgaMarie — #27
  superkarma: 0 08.06.2010, 06:57:47
 30. avatar
  [1] RenataP [*]

  fuj, fuj, fuj... páni, já bych snad bez těch vymožeností vydržela, ale bez hygieny ne.

  Jsem na ní taky závislá, jak vidím. Smraďoškou jsem byla po porodech a při detoxikační kůře, to jinak nejde, to smrdíte už z principu a neumejete to. A to byly chvíle, kdy jsem sama sebe regulerně nemohla vystát.

  Evo, tohle byl útok na princip ženství, co? A znovu si říkám, že nechápu, že tohle někdo dělá dobrovolně...Sml80 a téměř denně.

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #10
  superkarma: 0 08.06.2010, 06:56:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme