Zdraví

Dva diazepamy stačí, drahoušku!

„Když jsem dobíhala autobus a po doběhnutí zjistila, že je to popelářský vůz, pochopila jsem, že je na čase něco udělat.“
- pacientka -

A je to tu! Po hororovém líčení zážitků z Refrakčního centra z minulého týdne mám za sebou i operaci druhého oka - a světe div se, s trochou asertivity se mi povedlo donutit sestřičku, aby mi dala dva diazepamy.
„A nestačil by vám jeden a půl? Po dvou nám usnete,“ zkoušela to sestřička, ale já trvala na svém - a operace proběhla bez nejmenších komplikací. Kovové rozvěráky víček jsem registrovala jen jako nepříjemný tlak a odřezávání lamely lehce brnělo. A to bylo všechno. Navíc oko, zřejmě nepochroumané šokujícím zážitkem, začalo okamžitě ostřit jak do dálky, tak na blízko. Zkrátka úchvatné - vidím jako nikdy v životě.

soutěž - maturita: Uveďtě alespoň jedno dílo Mariny Ivanovny Cvetajevové.

Jenom to večerní probírání se oka k životu opět skončilo špatným odhadem mého na veškeré tlumící léky zřejmě zavile nereagujícího organismu.
„Ale rozhodně si neberte obě najednou!“ zapřísahala mne sestřička, když mi dávala domů dva prášky proti bolesti. „Jsou hodně silné!“
Nevím, co je to hodně, ale po dvou prášcích a dvou plnotučných pivech jsem vnímala mírné utlumení bolesti. Inu, příště musím žádat dávku pro slona.

Tajemství jménem nitrooční čočka
Ale abych vás tu jenom neděsila - pro ty, kterým se nezamlouvá laserová operace, existuje ještě jiná metoda, kterou lze provádět jak ambulantně, tak v kompletní anestezii. Jmenuje se aplikace nitrooční čočky a vychází z léčby šedého zákalu. Ve starší variantě tohoto zákroku vám z pouzdra, v němž je v lidském oku zavěšena čočka, čočku odsají a místo ní vloží umělou ze speciálního materiálu. Operace je přitom vhodná především pro ty, kteří mají příliš tenkou rohovku na laserovou korekci nebo hodně dioptrií či krátkozrakost kombinovanou s dalekozrakostí. Výsledkem starší verze je úplné odstranění krátkozrakosti a pacient musí používat pouze slabší brýle na čtení.

U verze monovision se ponechává na jednom oku slabší vada do dálky a na druhém na blízko, takže jedním okem bez problémů čtete a druhým sledujete televizi - tak trochu jako chameleon. Řez na rohovce je drobný, kolem dvou až tří milimetrů - nemusí se tak šít a rychle se hojí. Druhé oko se obvykle operuje po jednom až dvou týdnech. Novinkou jsou takzvané PRELEX čočky, které jsou multifokální - umožňují tedy ostření do dálky i do blízka.

 

Dvě čočky na jedno oko
Pokud vám vadí trvalý zásah do oka, můžete zvolit moderní novinku - takzvané nitrooční fakické čočky. Používají se jak u pacientů s tenkou rohovkou a vysokou dioptrickou vadou, tak u těch se širokou zornicí, pro něž není laserový zákrok vhodný. Moderní fakické čočky jsou tak měkké, že je lze složit, takže se do oka zasouvají třímilimetrovým otvorem, který se brzy sám zahojí. Umísťují se před duhovku nebo mezi duhovku a původní čočku. Tato umělá čočka, kterou lze stejným zákrokem z oka i vyjmout, plně vyrovnává dioptrický rozdíl a přitom umožňuje přirozené ostření. Operace druhého oka se provádí po týdnu až po dvou.

Oba výše zmiňované zákroky jsou o něco dražší, než laserový zákrok, jsou však stejně spolehlivé a jsou možností pro ty, kteří laser absolvovat nechtějí či nemohou. Provádí se na většině klinik, kde se dělají i laserové operace.

A na závěr jeden důvod, proč jít na operaci - vyprávění pacientky:
Byla jsem s manželem na nudapláži na Korsice. Brýle ležely na dece a my se ráchali ve vlnách. A najednou manžel povídá: „Vidíš toho černocha, co leze z vody? Ten ho má až ke kolenům!“ A já viděla velký rozmazaný hnědý flek a přišla jsem o životní zážitek.

Nechala byste si aplikovat nitrooční čočku? Slyšela jste už o nitroočních čočkách? Máte s nimi Vy, nebo někdo, koho znáte, nějaké zkušenosti? Zažila jste situaci, kdy jste litovala, že zrovna nemáte brýle nebo čočky a že nevidíte?

   
24.05.2007 - Zdraví - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Meander [*]

  Majucha: Málem jsem se utopila čajem!

  superkarma: 0 25.05.2007, 11:18:01
 2. avatar
  [11] trdlo [*]

  Zamlada sem mela jednu dioptrii na dalku, a brejle nosila maximalne do kina, pac jinak sem je vsude zapomnela. Ted na dalku vidim jak sokolik, ale nosim brejle na cteni. Ty mam snad patery nebo sestery - a stejne nejaky furt hledam.

  superkarma: 0 24.05.2007, 18:18:47
 3. avatar
  [10] wich [*]

  Majucha: Krásné zážitky

  superkarma: 0 24.05.2007, 17:49:25
 4. [9] gentiana [*]

  Až tohle budou podstupovat oční lékaři, tak do toho půjdu. Neznám jediného, co by si nechal takhle šťourat do očí nebo si je lejzroval. A takového nezná ani moje sestřenka, která dělá oční chirurgii a očních lékařů tedy zná víc.......
  A jenom kvůli tomu pocitu, že otevřu ráno oči a vidím, mi to za to nestojí. Stejně vidím kočku, která na mě čumí z pěti centimetrů (ta beštyjepozná, že jsem probuzená dřív, než to poznám já) a to ještě uostřím....

  superkarma: 0 24.05.2007, 14:43:34
 5. avatar
  [6] Simoušek [*]

  Moje krátkozrakost se ustálila na čtyřech dioptriích už asi před 20 lety. Takže to zatím nechávám být. Zas tak moc mi to nevadí a brýle mi sluší Operace se bojím. Co kdyby se to nepovedlo? Ta možnost tu vždycky je. A pokud to není vyloženě nutné ...

  superkarma: 0 24.05.2007, 08:40:01
 6. avatar
  [5] Evikus [*]

  Já jsem na tohle srab, dobrovolně by mě na to nikdo nedostal

  superkarma: 0 24.05.2007, 07:35:59
 7. avatar
  [4] kareta [*]

  ano, nudapláž je dostatečný argument pro operaci Mě by to taky přesvědčilo

  superkarma: 0 24.05.2007, 07:14:11
 8. avatar
  [2] Canadian [*]

  Ty kovove rozveraky jsou docela nechutny a pocit "vyndaneho oka" je taky dozivotni zazitek i pro pomerne otrle povahy .
  Na vysvetlenou, moje maminka absolvovala operaci oci ze zdravotnich duvodu, technicky podobnou.

  superkarma: 0 24.05.2007, 02:05:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme