.

Důvěřujte, ale prověřujte. Už jste zažádali o výpis ze zdravotní pojišťovny?

Novinky

Důvěřujte, ale prověřujte. Už jste zažádali o výpis ze zdravotní pojišťovny?

Ať už pro kontrolu, nebo jen pro zajímavost, ověřte si, kolik si za vás lékaři v minulém roce naúčtovali. Zdravotní pojišťovny mají k dispozici přehled vykázané péče za rok 2015, do kterého můžete nahlédnout.

Jestliže pojištěnec zažádá o výpis z osobního účtu, je zdravotní pojišťovna povinna písemně mu poskytnout jedenkrát ročně údaje o službách uhrazených za něj v období posledních 12 měsíců. A to včetně zaplacených doplatků za částečně hrazené léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely, započitatelných to tzv. ochranného limitu. Na kterékoliv přepážce vám ho vystaví na počkání a služba je bezplatná. Všeobecná zdravotní pojišťovna navíc ve druhé polovině letošního roku spustí klientský portál Moje VZP, takže stejné informace zjistíte i on-line.

urednice

„Na přepážkách VZP si přehled vykázané péče ročně vyžádá kolem 110 tisíc klientů. Zájem rok od roku roste řádově v jednotkách procent. O přehled lze požádat i písemně a obdržet ho poštou do vlastních rukou,“ uvádí tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Více zde.

Na nesrovnalosti následně upozorní pojišťovnu každý rok několik stovek klientů. Velká část se při následném prověřování vysvětlí jako administrativní nedopatření. Stačí, když se lékař přepíše například v jedné číslici v číselném kódu výkonu.

Byli jste na pitvě?

Chybu může v některých případech způsobit i záměna číslic v rodném čísle – lékař pak vykáže sice správný výkon, ale špatnému klientovi. „To byl i případ ženy z Vysočiny, která ve svém přehledu péče našla vykázanou pitvu. Následně se ukázalo, že nemocnice skutečně provedla pitvu oběti dopravní nehody, ale vykázala ji špatné klientce,“ uvádí Tichý příklad z praxe.

Nebojte se ozvat

Pokud člověk zjistí ve svém přehledu nesrovnalosti, měl by co nejdříve informovat VZP, která vše prošetří. Bohužel, stále je jen malé procento lidí, kteří chtějí situaci řešit. Často se obávají reakce „svého pana doktora“, se kterým si to nechtějí rozházet. „Tato obava je ale zbytečná – VZP provádí kontroly ve zdravotnických zařízeních běžně a na základě nejrůznějších podnětů v průběhu celého roku,“ dodává Tichý.

   
29.02.2016 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [6] knihovna [*]

  Vladuš — #3No, mě už to po letité zkušenosti nezajímá. Ortopéd si naÚčtoval na mě injekce, kteRé jsem nedostala, tak jsem ho práskla. On mi potom naštvaně volal domů, co si to dovoluji a jestli ještě k němu někdy přijdu. Tak jsem mu řekla, že ne. VZP mě prostě shodila, to nechápu, jak to dělají. Vy nahlásíte a oni prověřují a oznámí dr. kdo hlásil, co kontrolují. pak dětská zubařka mých synů si psala na ně plomby stálého chrupu a oni měli ještě mléčné. Tak jsem kluky přehlásila jinam. A od té doby mě to nezajímá. Ať si chudinky lékaři podvádí, jak chtějí, když jsou na tom tak špatně!

  superkarma: 0 01.03.2016, 07:47:34
 2. [5] janavys [*]

  Nejlepší je jít si zažádat až po 31. březnu, protože to už jsou zpracované platby pro všechny doktory, všechny výkazy a platby uzavřené za loňský rok 2015. Ona i ta pojišťovna má na zpracování, uzavření a placení nějakou lhůtu. A pokud se jde dřív, nemusí to být ještě vše zpracované a můžou ještě nějaké údaje chybět. Sml16

  superkarma: 0 29.02.2016, 14:33:00
 3. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  Ano, jsem u vojenský s manželem a vše bylo OK Sml67

  superkarma: 0 29.02.2016, 13:38:19
 4. [3] Vladuš [*]

  Zažádala jsem o výpis z Průmyslové pojišťovny. Výpis ošetření u zubní lékařky u mě nesedí ani náhodou. Nevím, jestli to mám řešit.

  1. na komentář reaguje knihovna — #6
  superkarma: 0 29.02.2016, 13:29:58
 5. avatar
  [2] peetrax [*]

  Ano. Všechno sedělo.

  superkarma: 0 29.02.2016, 12:14:51
 6. [1] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 29.02.2016, 11:09:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme