Magie

Důvěřovat svému talentu se prý vyplatí

S šamany Markétou a Pavlem Švarcovými jsme se tentokrát bavili o důvěře člověka k sobě samému. Dozvěděli jsme se, že každý má své vnitřní předurčení a právě díky tomu, že za ním nejde, se cítí unavený a bez energie...

šamV dalším rozhovoru s šamany Markétou a Pavlem Švarcovými jsem poodhalil roušku tajemství svobody a rovnoprávného života. Každý člověk má, podle nich, své místo v kruhu ostatních lidí a je pro ostatní svým posláním užitečný. Problém je ale v tom, že málokdo své místo nalezne.

Markéta: Byli jsme léta vychováváni v komunismu a naše kultura je vystavěna na křesťanských principech, tedy vždycky jsme byli pod někým, je jedno, jestli papalášem, nebo Bohem. Dnes žijeme v demokracii a jsme ztracení. Máme tendenci říkat, kdo je lepší než já, nebo kdo je horší než já, očekáváme nějaké vedení. Kmenové řízení...
Pavel: Můžeme to nazývat žití v kruhu. Nikoli tedy pyramidový systém, kde se podřizujeme tomu nad námi, ale rovnoprávný systém, kde všichni sedí vedle sebe.

Je to přirozené? Není pro člověka naopak přirozené, že mu někdo velí?
Markéta:
Náčelník není ten, kdo žije nad námi. Je to člověk, který má na starost některé věci, které mu přísluší, a ostatní mu důvěřují. Řeší třeba vztahy s okolními kmeny, pomaluje se a jde do války, ale už neříká: Vy musíte jít se mnou. Ne, on prostě jde a ostatní, protože mu důvěřují, že ví, co dělá, tak jdou s ním.
Pavel: Stejně jako někdo jiný se stará o lov, šaman o zranění, pradlena o prádlo...
Markéta: Kmen se stará o to, aby každý rozvinul svůj talent svým směrem. Vychýlit člověka z jeho směru a zařadit ho do nějakého hierarchického systému znamená, že dotyčný nikdy nebude tak dobrý v tom, co mu není dáno. Je to o respektování osobnosti jako takové a jejích zvláštností.

Dobře, máme demokracii, kde je problém?
Pavel:
Spousta lidí je z minulosti zvyklá, že je někdo táhne, protože nemají důvěru v sebe. Zastavili jsme osobní rozvoj. Je to hluboce zakořeněné už v rodinách. Táta byl řidič, děda byl řidič, tak syn bude také řidič. Jenže syn je ve své podstatě námořník. Přesto se stane řidičem, protože je k tomu veden - a nebude dobrým řidičem, rozhodně ne tak dobrým řidičem, jako by byl námořníkem.

Dobře, takže každý člověk má v sobě nějaké vnitřní poslání. Jak ho ale v sobě poznám?
Markéta:
Tohle mi přišlo vždycky hrozně zábavné. Věcmi kolem šamanismu jsem se zabývala od té doby, co jsem na světě. Vždycky jsem si říkala, že je to jen záliba, ale pak mi došlo, že to každého nezajímá, tak proč zrovna mě? Takže - vsadila bych na to, co člověka baví.

V tom případě devadesát procent mužské populace budou pornoherci...
Markéta:
To si jenom myslíš. Pokud očistíš to, že je každý ovlivněný médii a svým okolím, tak zjistíš, že to tak není. Mám čtyři děti a každé baví něco docela jiného. Přitom jsou z jednoho hnízda, z jedné matky. Problém je, že společnost jde velmi často proti tomu. Zapomenu-li na to, co je můj talent, tak pak nutím i ostatní zapomenout. Opět je to o respektu sebe i toho druhého. Pokud budu respektovat sebe a svá přání, jsem schopná respektovat přání druhých.

Jinými slovy je to tak, že když mě něco baví, měl bych se v tom rozvíjet a dávat stranou věci, které mě nebaví.
Pavel:
Nemusíš je dávat stranou, prostě je přestaneš dělat.

Jasně, ale přesto jsou věci, které člověk dělat musí, aniž by chtěl...
Pavel:
Člověk nemusí dělat vůbec nic.
Markéta: Ty asi narážíš na to, že je člověk omezený životními nutnostmi. Jenže když děláš to, co není tebou, tak tě to omezuje. Když začneš dělat to, co je tebou, tak najednou zjistíš, že všechno ostatní jde samo, stačí přitakat. Najednou budeš daleko zodpovědnější a všechno ostatní se bude dělat snáz, protože to hlavní člověk nemusí, ale chce dělat. Pak je všechno ostatní snadnější.
Pavel: Navíc v tom svém budeš prostě dobrý.
Markéta: Je ale strašně těžké, vymanit se z toho zaběhnutého nechtěného stereotypu.
Pavel: Když se člověk vymaní, dokonce najde i toho, kdo za něj bude platit složenky - tak to prostě funguje. Kmen měl vždycky někoho, koho těšilo starat se o takové věci.
Markéta: Rodiče si musí troufnout své dítě podpořit. Nebát se jeho talentu a důvěřovat mu.

Dá se to směřování v průběhu života změnit, když jsem nasměrovaný špatně? A jak?
Pavel:
Samozřejmě. Jít za svou přirozeností je to nejkrásnější a nejjednodušší. Moje duše ví, že je špatné zabíjet a krást, stejně tak moje duše ví, že je dobré jít tímhle směrem. Jen najít odvahu.
Markéta: A důvěřovat v to, že svět okolo je dobrý a nepřišel mě zničit.
Pavel: Musím si důvěřovat, ne jen věřit, že se něco stane. Nejhorší je kleknout si a prosit něco nahoře, či dole, ať se něco změní. Modlit se mám k sobě, protože to mě donutí vstát a jít dělat to, k čemu mám talent.

1.profesionální šamanská poradna Přístav 69

Šamani Pavel a Markéta Švarcovi
www.pristav69.cz

Kam dál?

   
24.10.2011 - Magie - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [6] babicka11 [*]

  marcela-1 — #5 moje řeč Sml22

  superkarma: 0 30.11.2011, 12:40:08
 2. avatar
  [5] marcela-1 [*]

  já věřím hlavně sama sobě Sml22

  1. na komentář reaguje babicka11 — #6
  superkarma: 0 28.11.2011, 06:34:16
 3. [4] Metalhop [*]

  Rikina — #1 wiktorie — #2 Jste úplně mimo, ale brát vám to nebudu...Sml80

  superkarma: 0 28.10.2011, 13:07:33
 4. avatar
  [3] pikolca [*]

  Mám otázku mimo téma, ale už dlouho jsem tady neviděla Míšu Kudláčkovou, zdá se mi to, nebo už pro ženu-in nepíše? Sml80 

  superkarma: 0 25.10.2011, 20:18:11
 5. [2] wiktorie [*]

  Tak především modlit se máme k jedinému Bohu, protože modlit se k někomu vyššímu a lepšímu, z nás dělá lepší lidi. To nejlepší, co můžeme udělat je modlit se s důvěrou, pokorou a vytrvalostí. Neboť kdo prosí, dostává, kdo klepe, tomu bude otevřeno. Nejhorší ze všeho je spoléhat sám na sebe, protože člověk je slabý. Člověk by měl spoléhat na Boha, ten ví, co je pro nás nejlepší, protože nás zná ze všeho nejlépe.

  1. na komentář reaguje Metalhop — #4
  superkarma: 0 25.10.2011, 19:38:38
 6. [1] Rikina [*]

  Ano. Sml57 A pokud kmen, šaman, náčelník atd. usoudili, že některý jedinec není kolektivu dostatečně prospěšný, nemá tu tvárnou duši, užitečný talent, či se vzpírá tomu předurčení, které podle jejich názoru má mít, tak ho v lepším případě vyhnali do lesa, v horším s ním nakrmili totemové zvíře. Děkuji pěkně. Sml54 

  Vždycky mě moc pobaví, když o svobodě, respektování osobnosti, rovnoprávnosti a podobných věcech hovoří vymývači mozků, jejichž úspěch je přímo závislý na tom, do jaké míry dokáží druhé ovládat a zmanipulovat. Sml32 

  1. na komentář reaguje Metalhop — #4
  superkarma: 0 24.10.2011, 00:27:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme