Zdraví

Dusím se v kině: Mám klaustrofobii

klasu

Podle celosvětového odhadu trpí 5 % populace planety klaustrofobií – panickým strachem z uzavřených prostor.

Stejně jako jedna moje bývalá kolegyně Jana. První příznaky se u ní začaly objevovat v pubertě. Fobie se vyvíjela velice pomalu a začalo to tím, že na ni padaly divné pocity, když jela do školy tramvají. Vždy cítila, že se jí špatně dýchá a měla by vystoupit. Když něco podobného prožila i v metru či vlaku, bylo jí jasné, že je něco špatně.

Z počátku to však nebyla žádná tragédie, protože své pocity vždy zvládla. Postupem let se však hodně zhoršily a už je vůbec nezvládala. V metru trpěla takovou úzkostí, že se vždy vypotácela úplně zpocená a rozklepaná. Pak zažila svůj první opravdový záchvat, kdy měla pocit, že umře. Nezvládla udržet paniku na uzdě, začala v metru křičet, že se dusí, třásla se, potila, nakonec ji odvážela záchranka poté, co ji našli plačící sesunutou na zemi v rohu vagonu. Od té doby kolegyně do metra nevkročila, nakonec neustála žádný hromadný dopravní prostředek, a začala jezdit jen svým autem. Rozhodující pro ni byl pocit, že může kdykoli zastavit a vystoupit.

Tím to ale celé nekončí, protože panika ji začala zachvacovat i v dalších situacích. V restauracích, v kině, divadle, ve výtahu, dokonce se nemohla zavírat ani na WC nebo autem projet tunelem. I v redakci (naštěstí v té době rozlehlé) muselo být často kvůli ní otevřené okno. Zkrátka stal se z ní postupem doby invalida. Byla svou nemocí tak omezená, že už nemohla vést normální život.

Jak se léčila?

Když se snažila s potížemi něco dělat, dostala buď léky na uklidnění, nebo jí byla doporučena šoková terapie, což znamená schválně vyhledávat situace, které ji děsí, a učit se sebeovládáním je ustát. Například fobie z pavouků se léčí tím, že si necháte pavouka lézt po těle. Strach ze tmy nocí ve sklepě a tak dále.

Léky ale znamenaly závislost, což odmítla, a šoková terapie skončila dalším šokem. Nakonec Jana vyzkoušela ještě takzvanou hlubinnou abreaktivní terapii, což je alternativní metoda léčby spočívající v regresi – znovuprožívání úzkostných stavů a hledání příčiny v minulých životech.

Nepomohlo nic, takže resumé jejího života bylo přijetí skutečnosti a přizpůsobení se okolnostem.

Trpíte klaustrofobií?

Možnost%
ANO31,6
NE68,4

Jak se vám daří klaustrofobii zvládat?

   
15.03.2010 - Zdraví - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [3] Astřička [*]

  Já mám v kině jiný problém. Neobsáhnu očima velké plátno a dost mi to vadí, oči mě pak bolí. Přitom vidím velice dobře, brýle naštěstí nenosím a nepotřebuju. Takže už takových pět let se kinům vyhýbám a čekám až všechny filmy budou v telce.  

  superkarma: 0 15.03.2010, 13:18:05
 2. avatar
  [2] lalica [*]

  Sml58  I já patřím k těm, co trpí klaustrofobii, dále strachem z výšky a dalšími fobiemi. Nejhůř mi bylo při jízdě vlakem do Říma. Syn řekl, že jsou okna zablombována a nejsou otevřít. V té chvíli se mi zrychlil tep, bylo mi na zvracení a začala jsem se dusit.

  Mám hrůzu z tunelů, při jízdě na Slovensko většinou při jízdě přes tunel v Mostech u Jablunkova se ve vagonech nesvítilo. Vozívala jsem si svíčku a zápalky nebo baterku. Dnes suž je to lepší. Na dovolené v Turecku než jsem vešla do jeskyně , musela jsem vědět jak je dlouhá , abych si vypočítala, jak rychle bych se v nouzi dostala ven. Ve výtahu mi není dobře, když v něm jedu sama a když jsem poprvé letěla letadlem , myslela jsem , že to bude můj první i poslední let. Vzala jsem si prášek na uklidnění , zhluboka dýchala a hlavně se "překecávala".  Kam děvče  asi půjdeš ve výšce 10  km ?! Důležité je, nastolit v mysli rovnováhu , pokud  se mi to podaří, je vyhráno. Za těch zruba 20 let jsem se naučila svou klaustrofobii celkem držet na uzdě. Někdy si z ní dokážu udělat i legraci.... už jsme si na sebe zvykly..

  superkarma: 0 15.03.2010, 07:54:45
 3. avatar
  [1] enka1 [*]

  Mám to obráceně - radši ve výtahu, než v obrovském uzavřeném prostoru. V Globusech atp. mám mžitky před očima, někdy musím zůstat stát,je-li kam sedám si. Ale dokážu se přemluvit, rychle vzít, co potřebuju a zmizet.

  superkarma: 0 15.03.2010, 07:07:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme