Blíží se Dušičky, svátek zemřelých, doba vzpomínání, zapalování svíček, nakupování věnců, oprašování hrobů a nostalgie. Pojďme jim věnovat dnešní téma. Naši blízcí, kteří už nejsou mezi námi, si to určitě zaslouží.

kostel

Svým způsobem mě ta romanticky posmutnělá nálada mihotajících světélek fascinuje. I ty babičky v šátcích a svátečních kabátech, které se shlukují před venkovským kostelíkem, tichým klábosením zahánějí dlouhou chvíli, než kostelník otevře a ony své vzpomínky posvětí mší.

České Dušičky mají svou nezaměnitelnou atmosféru, jak vystřiženou z Erbenových balad.

Snad i díky tomu kostelíku v jihočeských Předbořicích, kam jsem jako malá holka jezdila na prázdniny a stále se tam ráda vracím. I v době Dušiček.

Pro mě jsou Dušičky časem návštěv, kdy se schází většina příbuzenstva z maminčiny strany.  Na zdejším hřbitůvku jsou pochováni její rodiče a tatínek tam má urnu. O hrob se celoročně  stará maminčina mladší sestra, která bydlí v rodném domku a hřbitov s kostelíkem má doslova na dosah.

kostel

Možná právě proto mi tohle místo nikdy nepřipadalo morbidní, děsivé nebo smutné a ráda jsem tam chodila už jako malá holka.

Věž kostela, která je vidět ze všech stran, mi vždycky připomene dětství.

Babička se tenkrát za drobný peníz starala i o cizí hroby. Zalévala je lidem, kteří to měli do vsi daleko. O prázdninách jsem chodila zalévat za ní a přes mříž vždycky nakukovala do kostela a nasávala vůni kadidla a čerstvých lilií. Dokonce jsem s kamarádkou chodila zvonit poledne a klekání. Pocházela z věřící rodiny a tuhle výsadu jí svěřil pan farář. Nejkrásnější bylo nedělní zvonění na dva zvony.

To byla velká zodpovědnost, musely znít synchronně, ale ten pocit, že je celý kraj poslouchá díky nám, byl povznášející.

kostel

Možná vám to bude připadat zvláštní, ale miluji to místo, a díky němu mám ráda i Dušičky.

Jaký vztah k Dušičkám máte vy, milé ženy-in? Na koho v té době nejvíce vzpomínáte? Jezdíte na Dušičky daleko? Scházíte se s příbuznými? Čím a jak zdobíte hrob? Kupujete věnce, nebo raději živé květiny? Chodíte na hroby svých blízkých i mimo svátek zemřelých?  

Nebo máte hrůzu ze hřbitovů a berete Dušičky jako nutné zlo? Měly byste je nejraději už za sebou? Co říkáte na americkou obdobu Dušiček Halloween? Je vám sympatický, nebo spíš protivný?

Napište nám, co pro vás znamenají Dušičky, zavzpomínejte na své blízké, kteří už nejsou mezi námi.

Na vaše příspěvky se těšíme na adrese redakce@zena-in.cz

Za svůj příspěvek můžete získat zajímavou knihu: Život po ztrátě, která je volným pokračováním bestseleru Život po životě

Reklama