Nejsložitějším orgánem lidského těla je mozek. Velká část mozkových buněk vzniká během prvního trimestru těhotenství, po narození je jejich počet téměř konečný. Mozek se však nadále vyvíjí a jeho buňky stále zdokonalují své uspořádání, čímž mozek dále vyzrává. Na zrání mozku navazuje postupný vývoj psychiky, duševních a pohybových schopností dítěte, ale i jeho obratnost a schopnost koordinace pohybů (tzv. jemná motorika).

 

Miminko a batole

V prvním roce života můžeme rozvoj obratnosti pozorovat například na způsobu, kterým bere dítě do ruky různé předměty, např. hračky. Pro objevování okolí má velký význam také vývoj pohybového ústrojí (hrubá motorika). Děti většinou začnou samostatně sedět mezi 6. a 8. měsícem a od té chvíle mohou pozorovat dění okolo sebe. Kolem jednoho roku věku začíná většina dětí chodit a samostatná chůze je dalším krokem k nezávislosti a možností, jak samostatně objevovat okolní svět.

V každém věku by mělo dítě mít možnost rozvíjet své schopnosti a zájmy. Rodiče zde mohou pomoci např. nákupem vhodných hraček, se kterými musí jejich ratolest různě manipulovat (rozvoj zmíněné jemné a hrubé motoriky) nebo za ně vydávat zvuky (zvířátka, mašinky apod.), čímž dochází k rozvoji myšlení a řeči dítěte. S hračkami manipulují děti od batolecího věku, toto období však přináší i touhu po poznání veškerých dosažitelných objektů, a to jak v domácím, tak ve vnějším prostředí. Děti si chtějí všechno osahat, očichat, ochutnat, proto je třeba velmi dbát na jejich bezpečnost.

 

Předškolní děti

Od předškolního věku mohou hračky podněcovat děti k vymýšlení příběhů, kdy je hračka zapojena do určitých vztahů či dějů. Hračky často slouží i jako přátelé, kterým se děti svěřují se svými pocity, přáními a myšlenkami. Nejčastěji se jedná o předškoláky a menší školáky, nejsou však výjimkou ani školáci starší, kteří s oblíbeným plyšákem např. spí. Tím dochází k emocionálnímu rozvoji.

V předškolním věku se většina dětí stává součástí kolektivu a poznává pravidla her s kamarády, čímž postupně přijímá určitou sociální roli. Svět je předškolními dětmi vnímán černobíle, je rozdělen na dobro a zlo, přesně jako v pohádkách.

Děti se učí (např. ve školce) plnit zadané úkoly a přibývají jim nové fyzické činnosti v podobě různých sportů. Dítě si už uvědomuje samo sebe jako jedince, začíná o sobě mluvit v první osobě. Dochází k rozvíjení řeči a slovní zásoby. Většina dětí v tomto věku se již umí samostatně najíst, obout si boty a obléknout se.

 

Školní děti

Školní věk přináší hry se složitějšími pravidly, nastupuje spíše dobrodružná četba, doporučovány jsou také encyklopedie. Školní děti mají vlastní vyhraněné zájmy a koníčky, často navštěvují různé kroužky. Nebuďme však překvapeni, pokud nejsou zájmy dětí v tomto věku příliš trvalé. Školní děti se stále hledají a zkoumají, co je bude bavit, navíc na ně často působí televize či spolužáci.

Přátelství, která uzavřou děti v mladším školním věku, ještě vznikají na základě velmi povrchních kritérií, ve starším školním věku jsou už trvalejší, mnohdy na celý život. Ve školním věku dochází také k významnému zrání všech poznávacích procesů.

 

Správná výživa

Nedílnou součástí zdravého vývoje dítěte je také správná a nutričně vyvážená strava s dostatečným obsahem bílkovin, kvalitních sacharidů, tuků s vhodným složením (s obsahem nenasycených mastných kyselin), vitaminů a minerální látek. Důsledkem nedostatku těchto látek může být snížená soustředěnost či poruchy paměti. Dítě může být také unavené, mít problémy se spánkem, se sníženou imunitou, fyzickou zdatností, ale může dojít i k poruchám při vývoji mozku.

Reklama