Rodina

Dům ze sýru či malinové křoví. I takové jsou dětské sny o bydlení

Podle ankety Raiffeisen stavební spořitelny měly dvě třetiny dnešních dospělých v dětství jasnou představu, jak jednou chtějí bydlet. Nejvíce z nich si přálo bydlet v rodinném domě (67 %). Mezi vysněné bydlení ale patřil i zámek, moře, strom, malinové křoví či dům ze sýru. Dnes bydlí většina dotázaných v bytě (70 %). Polovina respondentů se ale nevzdává a považuje své dětské sny za reálné.

house

Jaké byly naše dětské představy o budoucím bydlení?

O tom, jak budou bydlet v dospělosti, snilo v dětství podle ankety Raiffeisen stavební spořitelny celkem 64 % dospělých. A jaké byly jejich představy? Většina respondentů (67 %) chtěla bydlet v rodinném domě. Druhým nejčastějším přáním bylo bydlení na zámku, po kterém toužila čtvrtina dotázaných, a stejně vysněné bylo i bydlení u moře. Pouhých 16 % respondentů toužilo žít v bytě.

Graf 1: Jaké byly vaše dětské sny o bydlení v dospělosti?

graf

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna

V rámci kategorie „Jiné“ se často objevovaly odpovědi jako bydlení v bunkru, v jeskyni či v iglú.

O čem snily ženy a o čem muži?

Anketa odhalila také rozdíly v přání mužů a žen. „Mít v budoucnu za domov perníkovou chaloupku bylo přání žen, u mužů se tato kategorie neobjevila vůbec. Také většina odpovědí, která označila bydlení na zámku nebo u moře, pocházela od ženské populace. Ryze dámskými sny bylo i ubytování v domě ze sýru, v iglú, v cestovním stanu nebo v malinovém křoví,“ říká Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

„Muži oproti tomu častěji snili o bydlení na stromě, v chatě u lesa nebo na hradě. Někteří z nich toužili i po nafukovacím hradě, supermoderní počítačové laboratoři nebo podmořském sídle,“ doplňuje Jitka Jechová.

Jak hodnotíme naše dětské sny s odstupem času?

Více jak třetina respondentů považuje svůj dětský sen o bydlení za reálný a předpokládá, že se jednou může splnit. Necelé pětině dotázaných se dokonce velká část již splnila, nebo se zanedlouho vyplní. Naopak 19 % vnímá svůj sen jako dětský a naivní a stejný počet dotázaných ho vyhodnotilo jako náročný na finance.

Graf 2: Jak s odstupem doby svůj dětský sen o bydlení vnímáte?

graf

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna

Dětské sny versus skutečnost?

Porovnáme-li dětská přání a skutečnost, zjistíme, že zatímco převážná většina respondentů v dětství snila o tom, že v dospělosti bude bydlet v rodinném domě (67 %) a byt by si zvolilo jen 16 %, reálná situace je zcela opačná. Celkem 70 % z dotazovaných dnes žije v bytě, v rodinném domě pouze 30 % respondentů.

Graf 3: Jak bydlíte dnes?

Raifka

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna

   
05.08.2013 - Děti - autor: Klára Wimmerová

Komentáře:

 1. [4] karolina78 [*]

  Dokonce i takové představy se dají realizovat, jásem chtěla vždy rámové dveře, no a nyní je mám

  superkarma: 0 06.01.2014, 02:03:59
 2. [3] karolina78 [*]

  Skutečný dům je krapet náročnější, obvykle se dělá i trasování kabelů

  superkarma: 0 05.01.2014, 18:01:27
 3. avatar
  [2] marde [*]

  Chtěla jsem bydlet ve vlastním domě a bydlímSml16

  superkarma: 0 05.08.2013, 07:52:35
 4. [1] lidicka [*]

  Vyrůstala jsem ve starším rodinném domku, můj dětský sen byl bydlet ve městě v bytě. Dnes bydlím ve městě a v bytě a jsem spokojena. Takže se mi vlastně můj dětský sen splnilSml22Sml16

  superkarma: 0 05.08.2013, 06:00:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme