Otočila jsem se na správcovou a beze slova jí podala svůj mobil. V hlavě mi hučel plný úl otázek o sestře, která měla být mrtvá, a o sestře, která byla právě teď na drátě. Z rozhovoru se správcovou jsem měla vyjít rozumnější, zasvěcenější a poučenější, ale zatím se vše jen víc zašmodrchávalo. Navíc mě správcová požádala, abych ji nechala samotnou. Nechtělo se mi, ale nakonec jsem jí vyhověla, vždyť navzdory mé zvědavosti šlo přece o Mirka a ať už s ním má sestra správcové úmysly a plány jakékoli, pro vyjednávání bude přeci jenom lepší Jarmila. Vrátila jsem se do kuchyně a odolala jsem pokušení nechat dveře pootevřené, moje názory se měnily jako aprílové počasí, a teď jsem pro změnu toužila nevědět nic. Doba, která uplynula, než se správcová znovu objevila, mi připadala nekonečná. Když pak znovu usedla naproti mně, měla zčervenalé oči a vějířky jejích vrásek si vyryly zase o něco hlubší brázdičku do jejího obličeje.

“Paní správcová,” začala jsem pomalu, ale přerušila mě.

“Prosím, říkejte mi Jarmilo a byla bych ráda, kdybychom si začaly tykat. To, čeho jsme teď obě součástí, způsobí, že budeme v blízké budoucnosti hodně spolu. Tak platí?”

“Platí – Jarmilo,” odsouhlasila jsem a už zase mi šrotovalo v makovičce, proč budeme v budoucnu často spolu. Ale víc mě trápila jiná věc: “Řekla vám, co je s Mirkem? Myslím vaše sestra.”

“Je v pořádku,” řekla správcová tiše, ale přesvědčivě.

“Ale já to pořád nechápu. Co má společného vaše sestra s mým kamarádem Mirkem a proč je on teď vlastně s ní? A… promiň, Jarmilo,” vzpomněla jsem si na dohodu o tykání, “neříkala jsi, že tvoje sestra je – mrtvá?”

“To je pravda, Viky, moje sestra Zdena je mrtvá, už osmnáct let. Byl to tenkrát strašný omyl… Alois za nic nemůže, neměl na vybranou…” Správcová očividně znovu prožívala, co se stalo tenkrát, protože v očích se jí objevily slzy. Nechápala jsem ale, proč tolik obhajuje vraha své sestry, mého nynějšího souseda… Říká mu Alois.., že by za tím byl nějaký osobní vztah? Tušila jsem, že nejsem daleko od pravdy, ale pořád to nevysvětlovalo fakt, že její sestra před chvílí telefonovala, proč je s ní Mirek a proč ona se chová, jako by byl její… rukojmí? Přesně tak! Teprve teď se mi zcela jasně vybavily všechny chvíle, které jsem strávila před televizí, na níž zrovna běžely moje milované detektivky a kriminálky všeho druhu. Jarmilina sestra měla mého přítele jako rukojmí a chystala se vydírat… ale koho? Mně? Ale to by pak nechtěla mluvit se svou sestrou Jarmilou… tedy rodinná záležitost? A pokud ano, stále jsem nechápala, jakou roli v tomhle záhadném dramatu hraju já, a což teprve Mirek?

Správcová mi ale část mých otázek právě zodpověděla.

“Zdena byla moje dvojče a zabil ji pan Rychetník. Ta, co teď telefonovala, to je naše mladší sestra Regina.”

“A proč má Mirka?” opakovala jsem svou otázku.

“Myslím, že je to kvůli tobě, Viky,” vyslovila správcová něco, co jsem rozhodně slyšet nechtěla.

“Ale, já tomu vážně nerozumím! Copak jsem vaší sestře něco provedla?” neměla jsem daleko k pláči. Připadala jsem si bezmocná, obklopená lidmi, které neznám a kteří toho o mně vědí víc než já sama. Dostala jsem se do víru událostí, které mě pohlcují jako kotouč tornáda, a já nemám ani tušení, jak vše dopadne, až se mi dotočí hlava.

Jarmila mě chytila za ruku a pohladila mi ji, mateřsky a konejšivě.

"Ty jsi, Viky, neudělala nikomu nic. Ale je to všechno kvůli tobě, protože - jsi jiná. Ne, nejsi jen tak obyčejná mladá žena, jsi výjimečná, a hlavně moc důležitá.”

“Důležitá pro koho?”

“Důležitá pro všechny, Viky. Opravdu, můžeš mi věřit.”

“Ale já nestojím o to být nějak zvláštní, já jsem normální, obyčejná a vždycky jsem byla, tak co se změnilo?” Kňourala jsem jako malá holčička, která přesvědčuje mámu, že tu čínskou vázu v obýváku doopravdy nerozbila ona. Ale ani z téhle situace se nešlo vykroutit. Správcová tu opravdu byla a povídala dál.

“Nic se nezměnilo, holčičko. Vždycky jsi byla důležitá, jenomže jsi byla v bezpečí.”

“A teď už nejsem?”

“Ne,” hlesla správcová.

“Jenže já to vážně nechápu! A vůbec - co s tím vším máš společného ty a tvoje sestra?”

“Obě moje sestry,” opravila mě správcová. “Je to tak těžké vysvětlit ti to, zvlášť proto, že bys ještě neměla vědět všechno, vlastně čím míň toho budeš vědět, tím líp pro tebe. Ale tohle bys asi vědět měla. Ani já s mými sestrami nejsme… tak docela normální,” ten termín ji přinutil k úsměvu. Vlastně by to celé bylo směšné, kdyby to nebyla – pravda? “Já a moje sestry máme - něco jako poslání. Stejně jako ty jsme se narodily v době, kdy se ve vesmíru “lámal chleba” a do životního lístku nám ti nahoře vepsali naše úkoly. Ale, každá jsem byla jiná, víš. Když to hodně zjednoduším - jedna dobrá, druhá zlá a ta třetí se nemohla rozhodnout, jaká vlastně má být.”

Správcová vykládala tiše a vyrovnaně, jako člověk, který se na podobnou chvíli dlouho připravoval. A mě napadlo: “A která z nich jsi ty, Jarmilo?”

 

Předchozí díly naleznete ZDE

 

 

 
Reklama