Když Petr vstoupil do místnosti, první, co mě napadlo, bylo, že celý tenhle barák je jedna velká skrytá kamera. Samozřejmě že mi na mysl přišlo i to, že jsem se stala obětí spiknutí skupiny šílenců, ale ať jsem si i o těch lidech nalhávala cokoli, jako blázni nevypadali, natož jako lidé, kteří by byli někomu schopní ublížit. Když se ale do toho všeho “zamotal” můj půl roku nezvěstný brácha, nikdo by mě asi nemohl obvinit z toho, že jsem zbytečně podezíravá. Ještě tu zbývala docela malá jiskřička naděje, že tenhle pohledný, světlovlasý a urostlý obřík není můj brácha Petr, nýbrž jeho dvojník. Jiskřička ovšem doutnala pouhých několik málo sekund, než chlapisko ve dveřích zamrkalo a řeklo: “Nazdar, ségra!”

Znáte ten pocit, kdy si myslíte, že vaše mysl zamrzla a vnímáte okolní svět, ale i sebe, jako nezúčastněný divák filmového představení. I já jsem teď sledovala, jak moje tělesná schránka vstává z gauče a objímá Petra se slzami v očích.

“Co tady ksakru děláš?” špitla jsem mu do ucha a polykala slanou vodu, která se mi řinula po obličeji. Brácha mi namísto odpovědi vlepil pusu a já už se dál neptala, jen ho tiskla k sobě, abych se bolestně přesvědčila, že je z pevné a lidsky teplé hmoty. Ať už se tady dělo cokoliv, přeci jen před mým holmesovsky podezíravým mozečkem zvítězilo v tu chvíli milující sesterské srdce, prostě jsem byla ráda, že vidím bráchu, který je evidentně zdravý a v dobré pohodě. Co na tom, že se touto dobou měl pohybovat někde na druhém konci světa, byl tady a proč je tu, mi jistě brzy vysvětlí. Ozvalo se zakašlání a já si uvědomila, že tady nejsme sami. Pustila jsem bráchu jen velmi nerada, snad aby mi zase někam nezmizel, než z něj budu schopná vytáhnout všechny podrobnosti posledních měsíců jeho ztřeštěného života.

Zachrchlání se ozvalo znovu a přicházelo směrem od správcové. Podívala jsem se po všech přítomných, ale ti jako by mé náhlé citové výlevy očekávali; zřejmě byli informováni a to mě trochu mátlo. Copak se ti všichni tak dobře znají? Cítila jsem, že nemusím nikomu nic vysvětlovat a usedla jsem zpět na své místečko. Brácha se posadil na ono jediné volné křeslo, hodil nohu přes nohu, založil ruce a tvářil se spokojeně. Jen jemně pokývnul hlavou na správcovou a ta, zachrchlajíc do třetice, spustila: “Takže když dorazil i Petr Veselý, bratr tady slečny Viktorie, můžeme pokračovat. Ale kde jsem to… jo, ano, správně, musím vám dopředstavit všechny naše sousedy, Viky.”

Řekla mi Viky, což mě píchlo do uší, ale ne nepříjemně. Spíš jako bych to už někdy slyšela… Jarmila. Hadrabová nebo Kociánová, koneckonců, na tom až tak nezáleží, protože už jsem si byla téměř stoprocentně jistá, že je to ona, moje zachránkyně, žena, která mě poznala před víc než patnácti lety a která mi tady držela byt… to je ono! Už mi začínalo zapalovat. Vždyť inzerát o bytu vycházel takovou dobu a nikdo se do bytu nedostal, prý je obsazený… a pak zavolám já a hned bydlím. Takže docela obyčejná protekce? Bylo tady ale ještě dost nevysvětlených věcí – jak se o mně Hadrabová-Kociánová mohla dozvědět? Že jsem v Ženovském Hradci, že sháním byt…? Že by brácha? Ale proč to teda dělali takhle složitě a vůbec – co má Petr za lubem, že je tak bezcitnej vůl, že ačkoliv je doma, kousek od našich, se jim nedokáže ani ozvat? Grrr, už jsem se začínala dostávat do varu a nejradši bych bráchovi skočila znovu kolem krku, ovšem tentokrát, abych mu svoje nehtíky zaryla do tý jeho falešňácký kůže! 
Takhle se člověk chová k rodině?

Ovšem zatímco mi to šrotovalo hlavičkou, správcová pokračovala v představování sousedů a mně uniklo jméno mojí průsvitné, černovlasé sousedky. Zatracenej brácha!

“S Viktorem Smutným už se znáte,” ukázala Jarmila na Viktora a ten přitakával opět nadšeně, až příliš nadšeně. “Tady tohoto pána vám jistě nemusím představovat,” pohodila správcová hlavou směrem k Petrovi a já procedila skrz zuby: “To teda fakt nemusíte. Ačkoliv se mi zdá, že ho znám mnohem míň, než jsem si myslela…” a hodila jsem na Petra kschit číslo 11 – Jsem pěkně naštvaná!!! Bráchovi poprvé za celou dobu ztuhnul úsměv na pusince. Správcová i ostatní, kteří nás celou dobu upřeně pozorovali, taky očividně ztratili něco ze své veselosti. Snad aby zažehnala případný konflikt, Jarmila vyskočila z křesílka a doběhla (ty dva metry fakt běžela) ke stařence, sedící po Petrově pravici. “A tady máme, slečno Veselá, opravdový poklad našeho domu – paní Anastázie Vavřínková.”

Připadala jsem si trapně, ale ačkoliv jsem u představování ostatních dosud seděla jako pecka, teď jsem vstala a šla potřást té staré paní rukou. Jako by v sobě měla silný magnetismus, když mě stiskla, zaplavilo celé mé tílko nečekané teplo a bylo to příjemné. Paní Anastázie vypadala jako pohádková babička, chyběla jí jen hnědá jupka, sněhobílá zástěra a krajkovaný čepec. Když už jsem stála, rozhodla jsem se zapumpovat pravicí i ostatním sousedům, kteří přišli na řadu; ostatně byli už jen tři. Mladá žena, štíhlá a vysoká rusovláska, která mě hodně zaujala, protože jsem jen těžko odhadovala, kam bych ji zařadila – pracovně i lidsky. Tak jen doufám, že Petr vysype všechno, co ví, jinak se na něj jinak než ksichtem číslo 11 už nikdy ani nepodívám. Jo, skleróza, rusovláska byla Barbora Fixová, vedle ní sedící nenápadná čtyřicátnice Zdeňka Pavlíková, taková šedivá myška a nakonec to byl Rumcajs. Černovlasý, vousatý, s rukou jako lopata.

“A tohle je pan Alois Rychetník,” končila svou řeč správcová. Přikývla jsem, že mě těší, když tu, zcela nečekaně, dodala: “Pan Rychetník je bývalý trestanec, seděl osm let za vraždu.”

Předchozí díly.

 

 

 
Reklama