Pohodlně a moderně bydlet - to je asi sen každé z nás. A právě do takového domu vás teď pozveme.

 

dum1

Po rekonstrukci je dům propojen s původní částí dvojdomu. Toto spojení zajišťuje část sedlové střechy.

Dům prošel velmi rozsáhlou rekonstrukcí, ale vše dopadlo na výbornou - posuďte samy! Zapojili se šikovní architekti a další odborníci na stavby, kteří využili stavební materiál Ytong, oblíbený mezi staviteli oblíbený hlavně kvůli svým tepelně izolačním vlastnostem a snadnou manipulaci.

Abyste si dům lépe představily - stojí v ulici, kterou lemují rodinné domy typu vila, jejich stav je často velmi odlišný. Na první pohled ale místo působí dojmem, že se zde žije celá léta. Ulice funguje vlastním životem a většina zdejších jsou starousedlíci.

V dostupnosti centra, ale v klidu rezidentní čtvrti

Dům patří rodině paní Aleny a nachází přibližně v polovině ulice. Podle paní Aleny byl dům při jejich první návštěvě „zbídačen“. „Nám se ovšem líbila lokalita. A to jak z hlediska místa samotného, tak toho, co poskytuje. Nechtěli jsme bydlet někde na okraji města, kde každý přístup do centra předpokládá cestu autem. Snažíme se být součástí společnosti, chceme si vyjít ven a být pěšky za několik minut v centru.

„Při vstupu nás dům uchvátil vnitřním klidem. Chodili jsme místnostmi, které byly sice ´vyžilé´, ale to je přesně, co jsme chtěli, pro rekonstrukci jsme hledali dům, který neměl žádnou historii,“ říká paní Alena. K objektu náleží relativně velká zahrada, která je situována do bloku dalších zahrad okolních domů, čímž se dojem ze zeleně zvyšuje.

Vedle atmosféry domu velmi podstatnou roli při rozhodování sehrálo také unikátní a původní schodiště, jež tvoří dominantu domu a nachází se v průčelí vstupu. To ale posléze muselo ustoupit věrné replice. Rozhodnutí bylo takové, že prakticky vše ostatní se změní.

Velká okna - originál, který nepřehlédnete

Architektonický záměr do značné míry vycházel ze snahy otevřít dům do prostoru. „Patro má ještě menší podlahovou plochu než náš původní byt, ale já tu mám pocit, že je daleko větší,“ říká majitelka domu. Tomu napomáhají velkoformátová okna, která se určitě řadí mezi několik málo kusů použitých v tomto rozměru v České republice.

Nenahraditelný Ytong

Většina svislých i horizontálních konstrukcí zůstala stejná z původního domu. Prakticky celé třetí podlaží ale bylo vystavěno z pórobetonu Ytong.

Stavební firma neváhala aplikovat pórobeton v kombinaci s původním zdivem i dalšími materiály.

Vytápíme elektřinou - s pórobetonem žádný problém

Většinu nosných konstrukcí v domě tvoří původní zdivo, které bylo doplněno o vyzdívky z pórobetonu. Příčky nebo pasáže, které bylo třeba perfektně zarovnat, jsou rovněž tvořeny Ytongem. Z pórobetonu byly vytvořeny i zcela nové půdní prostory. V žádné části interiéru návštěvník nenarazí na radiátory. Vytápění objektu, včetně zcela nově budované půdní vestavby, řeší podlahového topení. „Chtěli jsme bezúdržbové a zcela ekologické topení, takže nepřipadal v úvahu kotel na tuhá paliva, také jsme odpojili přípojku plynu. Stejně tak jsme nechtěli tepelné čerpadlo, u něhož jsme nebyli přesvědčeni o dostatečném tepelném komfortu v zimním období,“ vysvětluje důvody rozhodnutí pro elektřinu paní Alena. Rozhodnutí pro elektřinu umožnila po ekonomické stránce už zmiňovaná skutečnost, že dům odpovídá nízkoenergetickému standardu a velmi dobře izoluje. K tomu přispívá vedle dvousklých izolačních oken situovaných na jih také využití pórobetonového zdiva.

Ohlasy jsou různé, ale my jsme spokojení

„Na tento dům nelze nemít názor,“ říká paní Alena s úsměvem, čímž naznačuje, že ohlasy se objevují různorodé. Nejdříve stálo hodně energie přesvědčit městského architekta, že i do čtvrti, kde stojí domy původní zástavby, je třeba vnést nový vítr. V průběhu výstavby do ulice přicházelo mnoho lidí, kteří si průběh stavby fotografovali a komentovali jej. Dokonce se prý setkala i s potomkem původních majitelů ze třicátých let dvacátého století, kterého přestavba zaujala. Po přibližně půlroce od kolaudace lze říci, že starousedlíci ve své ulici přijali jak novou rodinu, tak i novou architekturu.

Více informací o stavebním materiálu Ytong je k dispozici na www.ytong.cz. Rádi vám poradíme také na bezplatné informační lince 800 828 828, a to zdarma od pondělí do pátku od 8.00 do 16.00 hod.

Fotodokumentace:

dům

Velkoformátová okna jsou po většinu dne zatažena prostřednictvím venkovních rolet.

dům

Trubicové kolektory umístěné na střeše přispívají k ohřevu teplé vody.

dům

Pohled na terasu s bazénem. Terasa byla vytvořena z části původního obývacího pokoje.

dům

Na zahradu bylo navezeno několik desítek metrů zeminy tak, aby bylo možné terén zarovnat na úroveň terasy. V zadní části zahrady jsou vytvořeny dva stupně z dřevěného masivu.

dům

Pohled z obývacího pokoje do zahrady.

dům

Původní schodiště bylo po celou dobu rekonstrukce chráněno, v závěru přestavby se ovšem zjistilo, že jej bude třeba vystavět znovu. Nová podoba zachovává původní rozvržení.

dům

Ložnice v prvním patře.

dům

Obytný pokoj na třetím podlaží.

dům

Jedním z nejobtížnějších úkonů při rekonstrukci domu byla manipulace a instalace velkoformátových oken.

dům

K izolaci domu byly použity polystyrenové desky o tloušťce 15 centimetrů. Izolace základů byly provedeny extrudovaným polystyrenem, hydroizolace pak prostřednictvím nopové folie.

dům

Dělníci pracovali s pórobetonem Ytong, který posloužil zejména pro zazdívky, vyzdívky a výstavbu půdních prostor.

dům

Vyzdívky z Ytongu

dům

Příčka z Ytongu

dům

Rušené výplně stavebních otvorů byly zaslepeny pórobetonem.

dům

Usazování oken

dům

Základní umístění oken

dům

Ytong byl zvolen mj. z toho důvodu, že se jednoduše a přesně upravuje do požadovaného tvaru.

dům

Napojení na sedlovou střechu sousedního domu s využitím Ytongu.

dům

Navážení zeminy na zahradu.

Reklama