Klíště můžete chytit takřka všude, kde výška travin přesahuje 20 cm. Jejich nejvyšší výskyt je v listnatých a smíšených lesích, stejně tak u vodních toků a ploch, protože milují vlhké prostředí. Nejvíce se jim daří v jarním období od druhé poloviny března do června. Druhá sezóna klíšťat přichází s podzimem a trvá až do prvních mrazů.

Klíšťová encefalitida sice není jediným onemocněním, které přenáší klíště, patří ale mezi nejzávažnější. Přitom očkování, které spolehlivě chrání, je dostupné po celý rok a nezabere mnoho času. I přesto se proočkovanost naší populace odhaduje na pouhých 23 %. U starších pacientů, u kterých bývá průběh onemocnění klíšťovou encefalitidou závažnější s častějším výskytem trvalých následků, je dokonce ještě menší, pohybuje se kolem 15 %.

klíštěZeptali jsme se odborníka na několik důležitých témat, které se týkají očkování proti klíšťové encefalitidě. Na dotazy odpověděl Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., odborný garant center očkování a cestovní medicíny Avenier, člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidy a prezident Koalice pro podporu očkování.

Komu byste důrazně doporučil očkování proti KE? Jaké jsou hlavní rizikové skupiny?
Světová zdravotnická organizace doporučuje v oblastech s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy, kam spadá i ČR, očkování všem věkovým kategoriím. Očkovat lze od 1 roku věku neomezeně, dokud je člověk schopen pohybu v přírodě, u řeky, na zahradě nebo v městské zeleni. Největší riziko závažných trvalých následků a paradoxně nejnižší proočkovanost je ve věkové kategorii nad 60 let věku.

Kde nám hrozí největší riziko nákazy? Je stejné ve městech i na venkově?
Na venkově je nepochybně více rizikových lokalit. Klíšťata oblibují vysokou trávu na okraji louky ve stínu stromů a na vlhkém místě u potůčku, řeky či vodní plochy. Endemické oblasti klíšťové encefalitidy se však za poslední roky posunuly do všech regionů ČR, i k velkým městům včetně Prahy či Brna, do příměstských parků a klíšťata dnes získají domácí mazlíčci nebo člověk i v městské zeleni.

Jakou vakcínu doporučujete, s jakou máte dobré zkušenosti?
Obě u nás dostupné vakcíny jsou bezpečné a účinné, proto lze bez obav doporučit obě. Jedna z nich, FSME IMMUN však v ČR dominuje, mimo jiné i proto, že netrpí výpadky dovozu ze zahraničí. Navíc je s ní mnohaletá zkušenost ze sousedního Rakouska, kde je očkováno téměř 90 % obyvatel.

Jak probíhá onemocnění a léčba u dospělých nakažených? Zůstávají nějaké následky?
Proti viru klíšťové encefalitidy neexistuje žádný specifický lék. Léčí se jen příznaky např. horečka, zánět a otok mozku. A tak se stává, že v průběhu hospitalizace na jednotce intenzivní péče se zdravotní stav nemocné osoby neustále zhoršuje. Z nemocnice tak pacient někdy odchází v horším stavu, než do ní dorazil.

Ze všech případů klíšťové encefalitidy se ve statistikách objeví jen ty nejtěžší případy. Mírné formy infekce většinou unikají záchytu. Z těch případů, které se vzhledem k vážnému průběhu podaří diagnostikovat, končí s dlouhodobými následky více než polovina postižených.

klíště

Je ve vývoji i vakcína proti borelióze?
Začátkem letošního roku měla nadějná vakcína vstoupit do poslední předregistrační třetí fáze klinického zkoušení. Zatím to ale vypadá na mírné prodlení jejího začátku, přesné důvody však zná jen úzký okruh lidí, kteří se na vývoji přímo podílejí. Vývoj každé očkovací látky musí splňovat velmi přísné požadavky, je zdlouhavý a nákladný, proto až do konce výzkumu nelze říci, jestli vůbec vyvíjená vakcína získá registraci a kdy. V brzké době to podle všeho zatím nebude.

Pokud se rozhodneme pro očkování, kde se můžeme očkovat?
Očkovat může každý praktický lékař nebo specializovaná centra očkování a cestovní medicíny. Rád bych upozornil, že vakcína by měla být skladována v lednici, proto je lepší, když si lékař objedná vakcínu přímo do své ordinace. Vystavení vakcíny mrazu cestou z lékárny nebo vysokým teplotám v letním období může pozitivní efekt očkování narušit. 

Nechcete-li mít nepříjemné vzpomínky na procházky v přírodě, nechte se co nejdříve očkovat u svého praktického lékaře nebo ve specializovaných očkovacích centrech. Na očkování přispívají všechny zdravotní pojišťovny.

Konkrétní výši příspěvků najdete na www.pozorkliste.cz

Reklama