.

dTest: Konzervované sardinky – rozdíly hlavně v chuti

Novinky

dTest: Konzervované sardinky – rozdíly hlavně v chuti

Věděli jste, že když si koupíte konzervu rybiček s nápisem „sardinky“, mohou v ní místo pravých sardinek být jiné druhy ryb, například sledi či šproty? Spotřebitelský časopis dTest se rozhodl blíže prozkoumat kvalitu konzervovaných sardinek a poslal do laboratoře 17 výrobků z českých obchodů. Největší rozdíly se projevily ve smyslovém hodnocení.

dTest nechat otestovat nejběžněji prodávané sardinky v oleji a sardinky v nálevu a oleji. „K pozitivním zjištěním testu patří to, že skutečná váha ryb se v průměru neliší od gramáže uvedené na obalu, byť v jednotlivých případech jsme našli rozdíly i více než desetinové. Nenarazili jsme ani na látky, které by poukazovaly na zkažený obsah konzervy, ani na významné množství těžkých kovů, dioxinů či polychlorovaných bifenylů,“ shrnuje kladná zjištění testu Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

sardinky v konzervě

Konzervy rybiček patří k inventáři mnoha spíží v českých domácnostech. Ne každá konzerva „sardinek“ ale skutečně obsahuje sardinky. Obchodní název „sardinky“ může být uveden i na konzervách, které obsahují jiné druhy ryb, než pravé sardinky. Kromě sleďů a šprotů také třeba sleďovce nebo ančovičky, celkem více než dvacet různých druhů ryb. Výsledkem benevolence legislativy v této oblasti jsou například konzervy s názvem „Baltické sardinky“, přičemž pravé sardinky v Baltu nežijí a daná konzerva obsahuje drobné šproty. Pravé sardinky se loví ve Středozemním moři a v Atlantiku podél Iberského poloostrova. Protože však výrobce může nazvat sardinkami i jiné ryby a zároveň musí označit místo jejich výlovu, mohou šproty vylovené z Baltu nést název Baltické sardinky.

„Chcete-li mít při nakupování jistotu, že saháte po pravých sardinkách, je zapotřebí dobře pročíst obal. Hledejte jejich latinský název Sardina pilchardus nebo označení 'konzervované sardinky', které bude uvedeno drobným písmem vedle složení. Pokud konzerva obsahuje jiný druh ryby, musí na ní být uvedeno označení 'výrobek typu sardinek',“ vysvětluje Hana Hoffmannová. Někteří výrobci ale mají v uvádění těchto informací na obalu nedostatky.

Největší rozdíly mezi testovanými výrobky se ukázaly při smyslovém hodnocení. Odborní hodnotitelé posuzovali chuť, vůni, celkový vzhled a konzistenci vzorků. Konzervy ukrývaly rybičky různých velikostí v různém množství. Malé rybky mají nevýhodu, že jsou měkčí a jejich maso se více rozpadá, větší více odolávají tepelnému zpracování, jsou kompaktnější, ale mohou být vláknité a mít tvrdší šupinky.

„Na drobnější rybky jsme narazili u výrobků Eva, Hamé a Adriatic Queen, větší ryby byly v konzervách Isabel, Jadran a Tesco a Nixe z Lidlu. Všechny jmenované patřily k nejchutnějším a vysloužily si za chuť velmi dobré nebo dobré známky. V testu zvítězily Sardinky v rostlinném oleji Jadran, které dobře chutnaly a nejlépe dopadly ve zkouškách obsaženého množství masa,“ uvádí Hoffmannová.

Hodnocení se snižovalo za cizí pachutě, nahořklou, mdlou, slanou nebo netypickou chuť. Nahořkle mohou někdy chutnat ryby se zbytky jiker a mlíčí. Celková chuť výrobku je výsledkem použité receptury, vliv na ni má čerstvost ryby, použitý olej i množství soli. Nejhůře z pohledu chuti vyšly šproty s názvem Baltické sardinky značky Big Fish. Výrobek také obsahoval ocasní ploutve, které konzervované sardinky mít nesmějí, a kůže ryb byla potrhaná. Podobně dopadly drobné šproty s názvem Baltické sardinky značky King Oskar. Problém s přítomností ocasních ploutví, kterou legislativa nepřipouští, měla třetina testovaných výrobků.

Jedna konzerva sardinek dodá údajně člověku celou potřebnou denní dávku vitamínu B 12, nadpoloviční doporučený denní příděl vitamínu D a čtvrtinu denní dávky vitamínu B 3. Kosti v rybičkách zajišťují vedle lahodné chuti také skvělý zdroj vápníku. Zapomenout však nelze ani na selen, fosfor, železo, hořčík, měď a zinek, které může tělo ze sardinek také získat. Sardinky patří mezi vynikající zdroje tuku s optimálním složením mastných kyselin.

   
09.02.2016 - Redakční novinky - autor: dTest

Komentáře:

 1. [5] Nikar [*]

  my kupujeme ty od Jadranu :-)

  superkarma: 0 10.02.2016, 07:56:41
 2. [4] Darmovzalova [*]

  taky kupujeme od zn.Giana

  superkarma: 0 10.02.2016, 07:14:09
 3. avatar
  [3] SNÍŽEK [*]

  kozeluhova — #1 taky je kupujeme Sml22

  superkarma: 0 09.02.2016, 16:35:07
 4. avatar
  [2] Vera.Macík [*]

  kozeluhova — #1 Ty mám nejraději. Sml67

  superkarma: 0 09.02.2016, 13:58:09
 5. [1] kozeluhova [*]

  Teď jsem koupila zn. Giana, tu zrovna netestovali

  1. na komentář reaguje Vera.Macík — #2
  2. na komentář reaguje SNÍŽEK — #3
  superkarma: 0 09.02.2016, 13:08:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme