Roste trend znovuvyužití uzavřených dolů. Všechny lidské výtvory, ať malé či velké, mají omezenou životnost. Čím více produktů vytváříme, tím více kolosálních vrakovišť s odpadky a vyřazenými objekty vzniká.

Co se stane s obrovskými konstrukcemi lodí, vlaků či ropných plošin poté, kdy nám doslouží? S leckdy překvapivým druhým životem pro zdánlivě již nepotřebné věci i místa přicházejí vědci, téma zaujalo i dokumentaristy v seriálu Pohřebiště na televizi Spektrum. Jak ukazuje, stačí zapojit představivost a zručnost, aby i vysloužilé stroje a technologie dostaly druhou šanci.

dolyDoly

Těžba nerostného bohatství patří k nejnáročnějším průmyslovým odvětvím na světě, i když se dnes snažíme co nejvíce zamezit dopady na přírodu. „Je to obrovská zátěž pro krajinu, ale také pro lidi, kteří v dolech pracují. Stroje, které obsluhují v dolech, patří k nejsofistikovanějším vůbec,“ poukazuje jeden z tvůrců seriálu Pohřebiště. Co se ale stane poté, kdy vyčerpáme všechny zásoby dolů? Jak využít krátery, které vznikají po těžbě? Ač je modernizace a renovace dolů velice nákladná záležitost, tvůrci se rozhodli vložit své náklady a úsilí, aby přeměnili doly v užitečné veřejné prostory. Díky těmto extrémně komplikovaným projektům tak mohl z bývalého uranového dolu vzniknout známý lázeňský komplex či proslulé golfové hřiště, jež se nyní řadí ke světovým unikátům. Podle slov mluvčího společnosti OKD není ani Česká republika v tomto trendu pozadu. „Zatímco dříve bylo v Česku běžné, že se zavřené doly konzervovaly nebo zcela likvidovaly, dnes je snaha o využití těchto areálů. Konkrétně na Ostravsku už funguje několik podobných projektů. Například z Dolu Anselm vzniklo největší hornické muzeum v Česku, areál bývalého Dolu Jan Maria byl rekonstruován na netypický hotel a restauraci a v prostorách bývalého Dolu Alexandr vznikla chráněná dílna, ve které našlo práci více než 50 hendikepovaných,“ doplňuje Vladislav Sobol, mluvčí OKD a Nadace OKD.

elektrElektronika

V dnešní moderní době se spoléháme na elektronická zařízení, která nám usnadňují život a bez kterých už se ani neobejdeme. Už jsme zvyklí, že nás elektronické přístroje probouzejí, starají se o naše teplo, poskytují nám světlo, připravují jídlo, řídí náš business či nám poskytují možnost spojit se se zbytkem světa. Každý rok se tak skládky zaplňují o miliony zařízení od dětských hraček, přes mikrovlnné trouby až po počítače. Je třeba se začít chovat více ekologicky a umět využít maximum ze staré elektroniky. „Baterie a těžké kovy musíme šetrně zbavit toxických látek, aby neohrožovaly životní prostředí,“ objasňuje expert na recyklaci materiálů v seriálu Pohřebiště. Zušlechtěné kovy a ostatní propracované materiály se dají znovu zakomponovat do nové elektroniky, čímž poslouží dalším účelům.

lodeLodě

Lodě patří k nejmasivnějším výtvorům, které kdy lidské ruce stvořily. Avšak stejně jako ostatní prostředky i kdysi chlouba flotily postupem času doslouží a změní se ve vrak. Žalostný pohled na ohromná vrakoviště po celém světě často přitahuje i umělce, které si je volí jako dekadentní námět. Nejednomu kapitánovi a námořníkovi se těžko přihlíží, když jsou staré válečné lodě využívány při zbrojních zkušebních testech a rozstříleny na kusy, nebo když jsou rozebrány na části a rozprodávány. Tvůrci pořadu Pohřebiště přistoupili k radikálnímu řešení a pustili se do operace, na jejímž konci stála záchrana bitevních lodí, které bojovaly během útoku na Pearl Harbor. Staré lodě našly další využití, když vědci přišli na to, že vraky mohou sloužit i jako útočiště pro mořské organismy. „Někdy se staré lodě schválně potápějí. Vraky se usadí a přemění se do umělých útesů v podmořském světě,“ vysvětluje jeden z biologů.

tisková zpráva

Reklama