Bulvár

Druhá květnová neděle v Česku patří všem maminkám

PRVNÍ ZPRÁVY o "předchůdci" Svátku matek sahají do Anglie 16. století. Tehdy se tomuto dni říkalo Mateřská neděle nebo Neděle matek (Mothering Sunday) a slavil se na počest všech anglických matek v období zvaném Lent (tj. čtyřicetidenní postní období od Velikonoc).

V USA poprvé Den matek navrhla v roce 1872 Julia Ward Howeová a věnovala tento den míru. Na sklonku 19. století se Anna Reevers Jarvisová z Philadelphie, matka 11 dětí, začala angažovat za práva matek. Když zemřela, pokračovala v jejím započatém úsilí její dcera, která požádala pastora metodistické církve ve městě Grafton v Západní Virginii, aby vykonal zvláštní bohoslužbu na počest paní Jarvisové a všech matek světa.
V roce 1907 Anna Jarvisová (zemřela v r. 1948 bez prostředků a zcela opuštěná ve starobinci) zahájila kampaň za ustavení Dne matek jako národního svátku. Dočkala se v roce 1911. V roce 1914 byl Den matek prohlášen oficiálně za národní svátek - den veřejného vyjádření lásky a úcty matkám. Druhou květnovou neděli matky nepracovaly, nevařily, neuklízely. Všechno obstarávaly děti, které navíc maminky ochotně obsluhovaly. Dospělí posílali matkám pozdravy a blahopřání. Občané USA se zdobili květinou - bílou ten, kdo maminku už neměl, a červenou ti ostatní.

Ve Francii se poprvé Den matek slavil v roce 1918 a hlavním účelem tohoto svátku bylo zvednout porodnost a zalidnit zemi. Takže podporovány byly četné rodiny. Dalším angažovaným člověkem byl maršál Petain, který ustanovil Národní den matek (Journée Nationale des meres) a opět ho použil jako prostředku pro naplnění hesla „Travaille, Famille, Patrie“ neboli „Práce, Rodina, Vlast“. A zákon z roku 1950 dal definitivní jméno tomuto dni jako Svátek matek. Ve Francii se Svátek matek slaví poslední neděli v květnu a tento den chodí po ulici děti a prodávají konvalinky. Říká se, že stonek, na němž je 13 kvítků, nosí štěstí.

NÁPAD OSLAVY Dne matek do Československa přišel kolem roku 1918, kdy zemi navštěvovalo hodně lidí z USA, mezi nimi i sociální pracovnice. Ideu šířila Čs. ochrana matek a dětí, Červený kříž, Sokol, Orel, katolické spolky i některé ženské komise při politických stranách.
"Maminku máme každý jen jednu a je jediná, která nás nesobecky milovala. Dětmi se cítíme ve dvou stejně jako ve čtyřiceti letech, proto půjdeme slavit pod heslem Hold matkám," tak začínala výzva v Českém slově z roku 1924. Noviny zvaly na oslavu do Stromovky, kde se konal jeden z prvních Dnů matek u nás.

NEJVÍCE SE o oslavu Dne matek v bývalém Československu zasloužila Alice Masaryková. Ostatně není divu, protože její otec T. G. Masaryk na svou matku vzpomínal takto: "Matka na mne měla větší vliv než otec... Matka byla chytrá a moudrá... Matka byla zbožná. Ráda chodila do kostela, ale neměla k tomu kdy, protože musela dřít na rodinu..."

MATKA, která vychovala a vypěstovala ve svých dětech ušlechtilé vlastnosti, zůstávala v minulosti často v pozadí a nepovšimnuta. Proto od samého zrodu tohoto svátku nikdo nepopíral, že by matkám měly být více nakloněny zákony a že stát by měl matkám a dětem hmotně pomáhat. Nejen v tento sváteční den by si každý měl připomenout úctu ke každodenní neviditelné péči matek o novou generaci, pěstovat smysl pro cenu dobrých vztahů mezi mužem a ženou a vytvořit ovzduší dobré vůle, které toto tisíciletí tolik postrádá.

S využitím stránek čtenářky Gabry věnovaných Svátku matek a ze zahraničních webů upravila

   
07.05.2003 - Společnost - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Susina [*]

  Když jsem byla jako au pair ve Francii, líbilo se mi, že 2. červnovou neděli slaví i Den otců...

  superkarma: 0 09.05.2003, 15:08:41
 2. avatar
  [4] artepa [*]

  My teda doma držíme zprofanovaný MDŽ , vždyť už název napovídá Mezinárodní den žen. To už se opravdu nikde nedodržuje?? Tak to abycom zrušili MDD a honem zavedli třeba den hodných dětí. Souhlasím s LBU, že pro ženy které nejsou matkami to musí být nepříjemné. Já byla strašně smutná, když mě rodiče přestali považovat za dítě takže MDD se nekonal, a ženou jsem nebyla ani zdaleka a matkou teprve ne. Naštěstí to maminka pochopila a slavím MDD dodnes i kdy už mám sama syna.

  superkarma: 0 07.05.2003, 12:32:37
 3. avatar
  [3] spetulka [*]

  Olka:souhlasím s LBU,pokud je žena třeba neplodná a děti by moc chtěla,tak takový svátek ji musí hodně drásat a musí z toho být zničená daleko víc,než z toho,že zrovna nemá svátek jmenný.Je to o něčem jiným než o tom,že by chtěla další svátek,aby ji oslavovali

  superkarma: 0 07.05.2003, 08:17:04
 4. avatar
  [2] Olka [*]

  LBU: I takové ženy snad někdy měly nebo ještě mají matku, a měly by si na ni při té příležitosti vzpomenout, ne? To bych musela být smutná 364 dní v roce, že mé jméno není zrovna v kalendáři - naopak, mohu přece popřát těm ostatním.

  superkarma: 0 07.05.2003, 07:49:26
 5. avatar
  [1] LBU [*]

  Ne že bych chtěla propagovat MDŽ či něco podobného, den matek je opravdu krásný svátek, ale co ženy, které mají tu smůlu a matkou se stát nemohou , myslím, že jim musí být v tento den dost smutno.

  superkarma: 0 07.05.2003, 06:41:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme