Drtivá většina z nás v současnosti žije přípravou na vánoční svátky, podle psychoterapeutky Karin Řehákové jsou právě tyto svátky jedním z nejstresovějších dní, jaké existují. Téměř všichni jsme pod tlakem… i z tohoto důvodu mě vůbec nepřekvapil mail, který mi nedávno přišel.

Abych začala od úplného začátku. Asi vám také chodí na Facebook různé nabídky úplně všeho, i mně přišla před časem nabídka na takovou zvláštní službičku - citát na každý den. Ve vší záplavě podobných rad a denních povzbuzení toto mi sedlo. A tento týden přišlo to, které svítilo jasněji než polárka. Už i z toho důvodu, že na princip, který obsahovala tato myšlenka, myslím převelice často. 

toltek

Citát začínal takto: Občas slýcháme nepěkné věci na svou adresu, máme pocit, že když o nás někdo něco prohlásí, že se nás to týká. Většinou je to jen jeho představa o nás samotných. S námi to vůbec nesouvisí, dokud to sami NEDOVOLÍME. 

Tento citát je v podstatě druhou dohodou Dona Miguela Ruize z veleslavné knihy moudrostí starých Toltéků. 

Přečtěte si také:

NEBERTE SI NIC OSOBNĚ!!!

Jedna z největších věcí, které jsem v životě četla. Neberte si nic osobně. Ať se děje kolem nás cokoliv, nevztahujme to na sebe. Lidé mohou říkat, co chtějí, ale dokud to my sami nepřijmeme, nemá to nad námi moc. 

Jakmile souhlasíme s tím, co o nás někdo ze vzteku či zloby poví, podle dona Miguela nás prostoupí jed a jsme v pasti snu pekla. Ať již myslíte nebo cítíte cokoliv, vím, že je to váš, nikoliv můj problém. Je to způsob, jakým vidíte svět. Není to nic osobního, protože se zabýváte sami sebou, nikoliv mnou… píše dále ve své knize. 

Jedna z velkých myšlenek, kterou jsem si zapamatovala z této dohody, je, že lidé mají na utrpení v různých rovinách a stupních návyk a navzájem se v něm udržují. Lidé souhlasí s tím, že si budou navzájem pomáhat v tom, aby trpěli. Možná vám to připadá zvrácené, ale když se nad tím zamyslíme, je to tak. Jsou lidé, kteří vše zkrátka chtějí brát osobně a způsobují si tím utrpení. Druhá dohoda dona Miguela - neberte si nic osobně - nám nabízí, pokud ji přijmeme a stane se naší neoddělitelnou součástí, obrovské množství svobody. Staneme se s její pomocí imunní vůči černým mágům a nemůže nám ublížit žádné kouzlo, i kdyby bylo sebesilnější, jelikož ho nepřijmeme. Podle tohoto učení nemáme nikdy odpovědnost za činy či prohlášení druhých, neseme odpovědnost jen za ty své. Když to doopravdy pochopíme, nemohou nás zranit ani urazit komentáře nebo skutky druhých. 

Pokud budeme schopni aplikovat každý den ve svém životě dohodu „neberte si nic osobně“, podle dona Miguela se můžeme ocitnout třeba uprostřed pekla a přitom zakoušet vnitřní klid. 

Psaní o této duchovní druhé dohodě jsem v hlavě nosila dlouho, to, že mi upozornění v podobě myšlenky na každý den přišlo v tomto čase, mi přišlo jako znamení. :-)

Že by se nám všem mohlo hodit, abychom zachovali chladnou hlavu, udrželi nervy na uzdě a nenechali se v adventní době vyvést z rovnováhy. Abychom byli schopni své myšlenky a energii soustředit na blížící se vánoční svátky. :-)  

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Reklama