Bulvár

Druh: Člověk sluníčkový

Varování: Tento článek není myšlen vážně. Pokud si však nejste jisti, zda se jím nebudete cítit pobouřeni a dotčeni, udělejte si nejprve test v tabulce.

Asi jste se s nimi už setkali. Nelze dokonce vyloučit, že trocha jejich krve koluje i ve vašich žilách. A vzhledem k tomu, že se právě nacházíme na Ženě-in, je dokonce možné, že se ona „trocha“ limitně blíží stu procentům. Dost už ale planého tlachání – pojďme se podívat, co se o člověku sluníčkovém píše v slavném díle Encyklopedia Stultia, pod níž je podepsán jakýsi Anonymus (zřejmě slavný autor, je mu připisována řada děl, naší redakci se však nepovedlo vypátrat o něm žádné bližší údaje).

Homo soliculus
Člověk sluníčkový, neboli homo soliculus, přísluší, stejně jako Homo sapiens, k rodu Homininae, tedy Lidé. Na tom se shoduje široká vědecká veřejnost. Ke sporům však dochází ohledně toho, zdali se jedná o poddruh Homo sapiens, či dokonce o vývojové stadium Homo sapiens sapiens, nebo o samostatnou vývojovou větev. V každém případě je křížení mezi Homo sapiens sapiens a Homo soliculus možné a většina potomků je plodných a v omezené míře i životaschopných.

TEST
1. Jste vegetariánka?
2. Vyhýbáte se násilí?
3. Používáte na internetu spoustu smajlíků?
4. Četla jste Čtyři dohody, Castanedu, Celestýnské proroctví nebo Ženy, které běhaly s vlky?
5. Myslíte si, že kdyby na sebe lidé byli hodnější a nešířili negativní energii, byli by méně nemocní a šťastnější?
6. Myslíte si, že pravda je relativní?
7. Považujete četbu antických filosofů za ztrátu času?
8. Máte ráda lidi?
9. Zajímáte se o ekologii?
10. Dáváte přednost alternativní medicíně před klasickou?

Výsledky testu najdete ZDE (klikni)

Vzhled
Homo soliculus se vyskytuje v několika poddruzích, které se mohou značně lišit svým vzhledem. Nejčastější je výskyt ve formě hippie, hojné jsou ovšem i poddruhy mladý alternativní křesťan, New Age druid, kněžka lásky, začínající guru a řada dalších, které se navzájem libovolně překrývají. Patrná je záliba v přírodních materiálech, teplých či pastelových barvách – především oranžová a žlutá, a různých „mystických“ symbolech – ovšem rozhodně ne pověšených vzhůru nohama!

Výskyt
Člověk sluníčkový se může vyskytnou prakticky kdekoliv, ale je vysoce nepravděpodobné, že na něj narazíte například na technických oborech vysokých škol či v manažerských pozicích. O to hojnější je jeho výskyt v prvních ročnících některých oborů humanitních, jejichž popularita se s časem střídá – ve vyšších ročnících je však už homo soliculus vzácností. V nejvyšším počtu se ovšem vyskytuje na internetu, především na takzvaných diskusních serverech a serverech pro ženy.

Specifika
Charakteristický je především způsob, jímž se homo soliculus vyjadřuje. V jeho mluvě – často formálně krajně nekorektní – se to jen hemží lidičkami, LOLíky, ROFLíky a jinými zdrobnělinami, a pokud ho nerozzuříte, tak vás sluníčkový člověk všechny lovískuje. Rozzuřit je ho přitom navzdory proklamované toleranci a lásce často snadné. Ačkoliv homo soliculus obvykle hlásá, že pravda je relativní, každý má svou pravdu, a hojně své teze podporuje argumentem „já to tak cítím“, je často velmi citlivý na svou osobu, cizí názory toleruje pouze do té míry, dokud nejsou v přímém rozporu s jeho vlastními, a často není schopen pochopit, co cítí jeho oponent.

O pravdu tu nejde
Nenechme se ovšem mýlit – to, co hlásá homo soliculus, nemusí být vůbec hloupé a nepravdivé. Ba naopak, často jsou to pravdy natolik banální, že je neumíme vyslovit bez úsměšku. Problém je spíše v tom, že člověk sluníčkový nepodkládá své teze ani hlubšími znalosti, ani rozsáhlejší mírou osobních zkušeností – informace obvykle čerpá z líbivých knih nejrůznějších nagualů, šamanů a guruú, jejichž moudrost je přivedla k pochopení toho, že pravda zabalená v mystickém hávu se zkrátka lépe prodává.

Dejte si pozor!
Také na neškodnost člověka sluníčkového bychom se neměli spoléhat. Ač se od něj jen výjimečně dočkáme fyzické agrese, leckdy ani nejí zvířátka, protože je někdo musel zabít, té verbální se čas od času dopouští, obzvláště cítí-li se dotčen. Největším rizikem ve styku s homo soliculus je ovšem radikalizace postojů homo sapiens sapiens. Leckterý člověk rozumný, udolán „argumenty“ člověka sluníčkového, začíná vidět rudě, a dopouští se tak věcí a tezí, za něž by mu jinak bylo stydno. Člověk sluníčkový tak paradoxně dosahuje pravého opaku svého snažení – místo slunce kolem sebe šíří bouři.

Znáte sluníčkové lidi? Nebo se mezi ně dokonce počítáte? Myslíte si, že mají kromě slunce v duši i slunce v hlavě a trvalý úpal, nebo jsou Vám jejich postoje sympatické? Napadají Vás další charakteristické znaky homo soliculus? A co Vám vyšlo v testu?

   
04.01.2008 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [136] Izzy [*]

  S takovými sluníčkovými lidmi jsem se setkala na studium MBA. Opravdu úplně jiný přístup, člověk se učí za chodu a nedrtí jen suchou teorii.

  superkarma: 0 20.04.2015, 10:47:28
 2. avatar
  [135] Dudlajlama [*]

  Bellana: porad premyslim nad tou zdrobnelinkou s titulem a nemuzu nic vymyslet. Vybavi se mi jen osloveni "pani doktorko, pani inzenyrko...", maximalne ve spojeni s prijmenim. Neumim si ale predtstavit, ze by nekdo zvolal "inzenyrko Pavlinko, Marusko, Bozenko ....", vzdyt to prece uplne krouti usi . Co to tam mate za divnotvory, ze dokazi vyslovit takovou kombinaci ?

  superkarma: 0 06.01.2008, 22:23:23

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [134] Michaela Kudláčková [*]

  mirienka: To je pecka co ??

  superkarma: 0 06.01.2008, 20:41:31
 2. avatar
  [133] mirienka [*]

  michaela.kudlackova: mám rozečtené

  superkarma: 0 06.01.2008, 19:27:05
 3. avatar
  [132] Stelinka [*]

  wich: Tu knížku bych si ráda přečetla, už jsem o ní slyšela.

  superkarma: 0 06.01.2008, 18:58:22
 4. avatar
  [131] Michaela Kudláčková [*]

  wich: Mě se zase velmi líbilo Celestýnské proroctví... znám jen málo lidí, kteří to četli.. .

  superkarma: 0 06.01.2008, 18:22:46
 5. avatar
  [130] wich [*]

  Všimla jsem si, že je zde v testu zmiňovaná kniha Ženy, které běhaly s vlky. Moc povedená kniha. Nestihla jsem ji přečíst celou, ale vysvětlení starých mýtů a pohádek a symbolů v nich mě hodně zajímalo a líbilo se mi.

  superkarma: 0 06.01.2008, 18:16:39
 6. avatar
  [129] wich [*]

  Bellana: Taky jsem hodně v pracovním kontaktu s muži. A mají mě rádi

  superkarma: 0 06.01.2008, 13:35:40
 7. avatar
  [128] maat [*]

  Nejlepší je odstavec "o pravdu tu nejde" .Pokud je člověk sluníčkoví, má svůj stav podepřený zkušenostmi a skutečně se drží toho, co hlásá, tak jde spíše o zázrak. Bohužel, nejčastěji se jedná o pózu na hranici dobrého vkusu.Bohužel se něco takového přihodilo mým (nyní už bývalým)kamarádům.Nikdo s nimi nechodí užani na kafe, jen oni se ve své minikomunitě utvrzují v tom, jak jsou ostatní mimo...

  superkarma: 0 06.01.2008, 13:12:42
 8. [127] Majkii [*]

  Stelinka: ja myslím, že optimisti a sluníčkoví lidé sú dva odlišné druhy

  superkarma: 0 06.01.2008, 11:57:19
 9. avatar
  [126] Stelinka [*]

  Tenhle popis je trochu přehnaný, ale pořád lepší optimista než zamračený bručoun.

  superkarma: 0 06.01.2008, 10:40:54
 10. avatar
  [125] Aktij [*]

  Já se málem poblila, když mi jedna známá napsala o mém kámošovi, že je to mocinky suprovej týpeček...vzhledem k tomu, co je to za pokérovaného drsoně...

  superkarma: 0 06.01.2008, 09:43:10
 11. [124] Majkii [*]

  Nyotaimori: kedysi "dávno" sme boli s kámošmi na mládežníckom kresťanskom stretnutí a tam boli všetci tak nechutne sluníčkoví, všetci sa mali radi, objímali sa, usmievali.... že som pozerala, či nie som na inej planéte
  A s niečim podobným som sa stretla teraz na školení jednej nemenovanej organizácie...Stále musel byť úsmev na tvári, pri každom stretnutí objatie, neexistuje myslieť pesimisticky....... brrrr nikdy viac! A po ránu je to fakt na zabitie To fakt radšej stretnúť 10 morousov denne, ako jedného takto sluníčkového.

  superkarma: 0 06.01.2008, 08:58:27
 12. avatar
  [122] Michaela Kudláčková [*]

  terenniberuska: Myslím, že je to fajn. Také mám raději lidi, kteří tak nějak zahřejí, je s nimi příjemně a člověk nečeká nějaký útok. Ikdyž, nemusí mě objímat, to nemusím.. Každopádně raději taková sluníčka, než vážné tváře, kteřé vypráví o tom jak se jich všichni bojí....

  superkarma: 0 05.01.2008, 22:36:23
 13. [121] Bellana [*]

  wich: Určitě se každá pohybujeme v jiné společnosti , pracuji převážně s muži. Mně totiž zdrobnělina ve spojení s titulem připadá jako blahosklonné, až skoro dehonestující oslovení, vůbec ne zdvořilé. Holt jsem málo ženská, budu se muset polepšit .

  superkarma: 0 05.01.2008, 20:57:27
 14. [120] terenniberuska [*]

  wich: dělám vše proto aby tak nebylo,beru je s přehledem,neřeším to až tak,každý je nějaký

  superkarma: 0 05.01.2008, 18:22:04
 15. avatar
  [119] wich [*]

  Bellana: Kromě tebe s tím nikdo zatím problém neměl. Asi žijeme každá v jiném typu společnosti. V okruhu mých lidí není ve zvyku se kopat, tím spíš né za zdvořilost

  terenniberuska: Taky z tebe chroničtí samonasírači vysávají energii?

  superkarma: 0 05.01.2008, 18:12:50
 16. [118] terenniberuska [*]

  wich: nejvíce mám ráda kolem sebe lidi ,kteří jsou v pohodě,s usměvem co nejvíc,pro každou legraci , jsou vtřícní, milí ale když to už musí být výjdu i s bubákem ale až tak moc často to nemusí být

  superkarma: 0 05.01.2008, 17:40:03
 17. [117] dadma [*]

  V testu mi vyšla 4. Já se takto nechovám a ani nemám ráda, když tak někdo mluví se mnou,připadá mi to neupřímné.Nejsem studenej čumák,ale tohle mi nesedí Zamilovaní se oslovují různě a je to v pořádku,ovšem když 50ti letá žena mluví o svém manželovi na veřejnosti jako o "kocoulkovi" je to trapné.Ale ještě máme děti, tam myslím, že zdrobněliny jsou v pořádku a také slovní mazlení,ale ne vždy a všude je to soukromé.Nesnáším,ale šišlání na miminka.Jinak lidi,kteří jsou pořád dobře naladěni a usmívají se jsou v kolektivu přínosem.Ale musí to opravdu vycházet z povahy toho člověka,ne jako ve Státech ,kde mají nahozený profesionální úsměv a pořád se vás ptají, jak se máte i když je to vůbec nezajímá.

  superkarma: 0 05.01.2008, 17:17:38
 18. [116] Bellana [*]

  wich: A to tě paní Maruška nekopne za takové oslovení? Promiň, nechci rýpat. Mám s tím trochu problém u kolegů. Hrozně nesnáším, když mi někdo řekne paní Lenko, za paní Leničku bych vraždila. Prostě mám ráda oslovení křestním jménem bez paní. Paní Lenka je moje kadeřnice, tam mi to nevadí, já jsem Lenka nebo Lena nebo paní Nováková. Ale asi jsem vadná, jeden kolega mi říkal, že na předchozím pracovišti po něm padesátileté kolegyně chtěly, aby je oslovoval paní Miluško.

  superkarma: 0 05.01.2008, 13:45:59
 19. avatar
  [115] wich [*]

  Občas používám zdrobněliny jmen při vykání (paní Maruško atd.). Co mi vadí, tak jsou "vyšišlaná" slova na netu. Hlavně na líbimseti.cz jsou podobné úkazy vidět i mezi chlapama... "je to můj nejmilejší blatlánek"... "moje miloučká, klásňoučká sestřenka"... Uááááá... Sluníčkoví lidé říkám těm, kteří mají bezednou dobrou náladu, jsou milí a často se usmívají... Takové lidi mám ráda. To, co je popsáno v článku jsem neviděla.

  superkarma: 0 05.01.2008, 12:41:44
 20. [113] gentiana [*]

  átéčko: Já se chodím venčit. Nebo přepudrovat nos Jsem totiž starý ironik.

  superkarma: 0 05.01.2008, 00:51:02
 21. avatar
  [112] Leona [*]

  jéje, znám takové lidičky... ale moc jsem nad tím nepřemýšlela... beru je jací jsou... a většinou jsou fajn

  superkarma: 0 04.01.2008, 23:52:36
 22. avatar
  [111] Jardine [*]

  Kdysi jsem na tuhlenctu strašlivou chorobu měla náběh, ale naštěstí jsem se vykurýrovala. Hodně mi pomohl manžel-cynik se sklony k černému humoru. Jinak článek nemá chybu

  superkarma: 0 04.01.2008, 23:22:18
 23. avatar
  [110] stepka [*]

  čím to je, že jsou takoví?

  superkarma: 0 04.01.2008, 22:37:42
 24. avatar
  [109] stepka [*]

  znám dobře aspoň jednoho

  superkarma: 0 04.01.2008, 22:25:07
 25. [108] inka35 [*]

  Ajsou aspon sedmiteční

  superkarma: 0 04.01.2008, 21:58:42
 26. avatar
  [106] jochova [*]

  zlatá střední cesta

  superkarma: 0 04.01.2008, 21:50:05
 27. avatar
  [105] mirienka [*]

  átéčko:

  superkarma: 0 04.01.2008, 21:29:21
 28. avatar
  [104] átéčko [*]

  To je o mě? Já i kakám Ale nedejbože když se naseru

  superkarma: 0 04.01.2008, 21:27:02
 29. avatar
  [103] Vivian [*]

  Nyotaimori: Cyklon B se pořád vyrábí, akorát ho přejmenovali na Uragan D

  superkarma: 0 04.01.2008, 21:22:56
 30. avatar
  [102] mirienka [*]

  Jsem trochu sluníčková , ale ve zdrobnělinách nemluvím (nesedí mi to) a připadám si celkem normální. Jen snad lidi mám pořád ještě ráda (až na několik vyjímek), ale už jsem poučenější a než půjdu do důchodu, možná budu i poučená docela.
  Jo, z jiného soudku - dneska jsem se stala už po deváté pratetou !

  superkarma: 0 04.01.2008, 20:49:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme