.

Drogy v dnešní společnosti - doslova všude kolem nás

Novinky

Drogy v dnešní společnosti - doslova všude kolem nás

Armády chtěly hordy superhrdinů, kteří se nezaleknou nepřítele. Umělci a vrcholoví manažeři toužili po vzrušení a nekonečné energii pro bezesnou práci, zatímco sportovci v posilovnách snili o velkých svalech při malé námaze. Řešení jim na krátkou dobu přinesly pervitin, kokain nebo steroidy. Daň za užívání těchto drog je mimořádně krutá. Posuďte sami.

Pervitin - povzbuzovadlo vojáků před bojem

pervitinŘíká se, že jej vyvinuli Němci koncem 19. století a nacisté ho využívali během 2. světové války jako speciální stimulant pro vojáky v bojových akcích na dodání síly a odvahy. U nás se začal vyskytovat kolem roku 1977 a byl vždy spojen s ilegální přípravou léčiva amfetaminu. Pervitin je obvykle bílý krystalický prášek, může ale být i nažloutlý či hnědý. Užívá se šňupáním a nitrožilně. Ihned po aplikaci drogy nastává příliv psychické i fyzické energie, euforie a zvýšení sebevědomí. Ve vyšší dávce se pak droga projevuje tak, že člověk vnímá neklid, je nervózní a podrážděný. Mezi nejvážnější negativní účinky patří paranoia a agresivita, dále poškození vnitřních orgánů a dutiny ústní, vypadávají zuby a organismus je celkově oslaben. Při nitrožilní aplikaci hrozí navíc zanesení infekce, ať už hepatitidy či HIV.

Kokain - droga bohatých lidí

kokainZatímco pervitin ve velkém často zneužívaly armády, kokain je naopak drogou úzkoprofilovou, kterou si s cenou v řádu tisíců korun za gram mohou dovolit jen ti nejbohatší feťáci. I proto bývá doplňkem nejen lidí ze šoubyznysu, ale i vrcholových manažerů. „Kokain je bílý krystalický prášek a jeho zdrojem je keř koka, pěstováný od pradávna v Jižní Americe. Kokain se začal od 1884 používat jako lokální anestetikum při chirurgických operací očí a nosu a při stomatologických zákrocích,“ připomíná historii bílého prášku Miloš Vaněček, emeritní policejní rada a spoluautor knihy Mandragora, morfin, kokain. „Mezi hlavní účinky kokainu patří extrémní euforie, družnost, pocit síly a nadřazenosti. Užívání může vést ke ztrátě sebeovládání a promiskuitnímu až nymfomanickému chování,“ dodává. Nejčastějším způsobem užívání kokainu je šňupání, někdy se ale užívá i injekčně. Uživateli hrozí výrazná psychická závislost, paranoia, halucinace, sebevražedné tendence, poruchy paměti a poškození nosní přepážky při vdechování kokainu nosem.

Steroidy nadupaná těla

Cesta k užívání steroidů bývá typická - spousta času stráveného zvedáním činek v posilovně se neprojevuje na očekávaném nárůstu svalů, proto především dospívající mladíci můžou zvažovat „pomoc“ v podobě zakázané látky. „Typickým případem a zároveň varováním pro ostatní byl 16letý středoškolský sportovec Taylor Hooton, od něhož trenér vyžadoval více svalů. Proto začal užívat anabolické steroidy, což mu způsobilo psychické problémy a Taylor kvůli nim v roce 2003 spáchal sebevraždu,“ připomíná v epizodě Steroidy z televizního cyklu Superlidé (u nás na stanici Spektrum) doktor Harrison Pope, profesor psychiatrie z harvardské lékařské univerzity.

Steroidy dodávají mužský pohlavní hormon testosteron, který má vliv na růst a obnovu tkáně. Užívání steroidů způsobuje obrovskou agresivitu, úzkost a psychotické syndromy. Porucha spánku, pocit euforie a extrémní změny nálad jsou jen další z mnoha dopadů. Není výjimkou, že mnoho uživatelů se stane po pár dávkách na steroidech závislými. Mezi viditelné vedlejší účinky těchto zakázaných látek patří otoky, akné a u žen se objevuje růst vousů a také prohloubení hlasu. Objevuje se i infekce očí a následný šedý či zelený zákal může vést až k oslepnutí. Mezi další a neméně závažné následky této syntetické drogy jsou srdeční závažné nemoci, rakovina, nevolnosti, zvracení, ledvinové kameny a selhání ledvin, tvrdnutí jater, strie a impotence.

(red)

   
24.02.2014 - Redakční novinky - autor: Tisková zpráva

Komentáře:

  1. [1] cilani [*]

    rozhodně to není žádná novinka.. drogy byly, jsou a budou..

    superkarma: 0 24.02.2014, 14:20:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme