Bulvár

Drogy, alkohol a předčasná smrt

Britští vědci z Centra zdraví veřejnosti na liverpoolské Univerzitě Johna Moorese tvrdí, že mnoho mladých lidí touží po slávě. Poukazuje na to prý oblíbenost nejrůznějších reality show. Především kariéra hudebních hvězd je lákavá.

Aby ukázali, co všechno s sebou sláva také přináší, provedli vědci výzkum zaměřený na předčasná úmrtí slavných hudebníků. Mark Bellis a jeho kolegové sledovali životní osudy 1064 hvězd severoamerického a evropského popu, rocku, rapu, metalu, blues a dalších populárních hudebních stylů, jejichž alba se umístila v tisícovce nejlepších. Šlo přitom o jedince i hudební skupiny, jejichž kariéra kulminovala mezi lety 1956 až 1999.

Studie prokázala, že hudebníci, kteří se alespoň tři roky udrželi na poli slávy, umírají předčasně dvakrát častěji než normální populace. Velkou roli při tom sehrály drogy a alkohol, případně zdravotní potíže vyvolané jejich užíváním.

Výzkum ale poukázal i na postupně se měnící trend – zatímco dříve slavní na problémy s drogami a alkoholem spíše umírali, dnes častěji zahajují léčbu, které délku jejich života prodlužuje.

Zdroj: Journal of Epidemiology and Community Health

Co myslíte, je pravdivé rčení, že miláčci bohů umírají mladí? Jaké známé umělce, kteří zemřeli mladí, znáte? Proč myslíte, že je kolem hudební scény tolik alkoholu a drog? Znáte české hvězdy, které se s alkoholem a drogami potýkají?

   
13.09.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] tyrkys [*]

  Eva_Fl: táta jí znal také, říkal, že ke konci už to s ní bylo bylo hodně špatné . Škoda, že se taková ženská nenarodila jinde, než v socialistickém Československu

  superkarma: 0 13.09.2007, 18:48:39
 2. avatar
  [7] ad.astra [*]

  české hvězdy? stačí si otevřít stránky čt1 a z archivu vybrat 13. komnata - tam jich najdete několik

  superkarma: 0 13.09.2007, 18:22:21
 3. avatar
  [6] Eva_CZ [*]

  Znáte české hvězdy, které se s alkoholem a drogami potýkají?
  Ja neznam zadnou ceskou hvezdu.
  Ale znala jsem. Eva Olmerova.

  superkarma: 0 13.09.2007, 17:50:39
 4. avatar
  [5] wich [*]

  Modré z nebe: Nikdo mě nepřesvědčí, že Marilyn Monroe zemřela na předávkování barbituráty, jak se všude tvrdí. Na to byl její vztah s JFK moc velikým trnem v oku veřejnosti a prezidentské rodiny

  superkarma: 0 13.09.2007, 16:03:13
 5. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Když se člověk dostane rychle ke slávě, může z toho zblbnout. Navíc umělecké (zvláště hudební a herecké) prostředí je plné emocí, častěji než jinde se večírkuje a flámuje, už jenom proto, že se pracuje převážně večer a po představení je člověk nabuzený. Ideální chvíle pro šláftruňk...dva, tři. A k drogám se člověk lehce dostane, protože kolem slavných lidí se stahují příživové tohoto druhu. Unést slávu bývá těžké. Ale unést pohasínající slávu je těžší (právě po těch třech letech, kdy je šoubyznys vycucne z prvotního nadšení a měla by nastoupit tvrdá práce k udržení slávy). Takže asi tak.

  superkarma: 0 13.09.2007, 15:32:31
 6. avatar
  [3] vininka [*]

  Nechlastat...nefetovat....

  superkarma: 0 13.09.2007, 15:08:56
 7. avatar
  [1] Modré z nebe [*]

  Napadá mě jako první Marilyn Monroe. Popularita, alkohol, prášky a předčasná smrt.
  Umělci jsou podle mě v podstatě snílci. Vysní si něco, co se pak v reálu liší od jejich představ - řeší to alkoholem, drogami, nevěrou, rozvodem ... umělci jsou zvláštní druh lidí

  superkarma: 0 13.09.2007, 14:05:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme