Tak je to tady. Adventní čas. Za okny barevná světýlka, v obchodech boží dopuštění. A před námi volba – nechat, či nenechat se vtáhnout do toho davového šílenství. Možná je zde ideální přístup ala chytrá horákyně: oblečená – neoblečená, resp. prožívat tyto dny tak, aby rodina neutrpěla, ale my jsme měly pohodu. Koneckonců ne nadarmo se říká, že když je spokojená maminka, jsou i děti. O manželovi nemluvě…

Jsem na tom jako silničáři se sněhem,“ napsala mi pozdě večer o první adventní neděli jedna kamarádka, která chodí do práce a stará se o dva malé a velmi živé kluky. A přidala hned vysvětlení: „Zase jsem letos nic nestihla. Ani adventní věnec, ani blikající okno. Snad to dám během týdne.“

Byla to zpráva, která tak nějak vlastně příjemně narušila tu plejádu úžasných adventních věnců, která na mě prostřednictvím Facebooku „útočila“ již několik dní. Od studeně bílých přes klasické zelené až po extravagantně fialové.

  • Ne že bych měla něco proti vánoční výzdobě. Naopak.

Jsem velkou fanynkou těchto skvělých dní, které prosvětlují právě díky své světélkující jedinečnosti jinak ponurou a šedivou zimu. Ale na druhou stranu mi už nedělá problém navěsit příslušné dekorace i na ne příliš umytá okna. Zkrátka je to o pohodě. Chvíli mi to trvalo, ale nakonec to přišlo. A pokud se tedy nechystáte zapojit do neoficiálního mistrovství světa v úklidu a dokonalosti, nechte se inspirovat. Adventní čas se dá totiž báječně užít. Jen se tomu musí trochu pomoci.

Samozřejmě je třeba během prosince napéct cukroví, nakoupit dárky a minimálně odstranit z dohledu kufr, který stojí na chodbě od letní dovolené. Ale není třeba podléhat panice. Vše jde, když se chce. A pak už stačí se jen ponořit do pohodové atmosféry a nechat se unášet na vlně vánočních melodií v přijatelné tklivé tónině, během které byste si rozhodně neměly nechat ujít tři zásadní věci:

Svařák či kávička s přáteli

svařák

I v tom nejmenším městečku se dnes rozmohly vánoční trhy. Je to sympatický zvyk, který přináší do našich životů jistotu, že některé věci se nemění. A tak rok co rok můžete prohlížet nejen stejné ozdoby a perníkové výtvory, ale hlavně také nahlížet do stánku na levnou krásu, resp. na voňavý svařák.  

  • Zlí jazykové tvrdí, že už se v dnešní době lidé neumí potkávat, že vše probíhá virtuálně.

Dovolila bych si zde oponovat. Když procházím adventně vyzdobeným městem, vidím právě u výše zmíněných stánků postávat v družné konverzaci řadu lidí. Mnohdy mám pocit, že se ani dřív neznali. Ale co na tom záleží. Tam to prostě žije. Přidejte se. Scházejte se!

Kulturní zážitek pro radost

Ptají se vás doma, co chcete k Vánocům? Vyberte si dárek, na který budete dlouho vzpomínat! Lístky do divadla, na koncert nebo třeba do kina. Vše je povoleno, jen když vás to bude skutečně bavit.

kino

  • A že jej dostanete o trochu dřív, než ostatní? To vůbec nevadí. Naopak. V běhu všedních (i když adventních) dní to bude milé zastavení, která vám dovolí uvědomit si plně tu krásu přítomného okamžiku.

Chcete nějaký tip? Zkuste zajít do kina na film Anděl Páně 2. A nemusíte s sebou brát jen děti, i když se jedná o pohádku. Dobře se na filmu pobavíte s kamarádkou nebo s partnerem. A dokonce budou rádi třeba i vaše rodiče. Inu, kouzlo Vánoc funguje.  

Útěk z domova

Ne, opravdu nemám na mysli klasický zbabělý útěk od rodiny, která po vás stále něco chce. Naopak vám navrhuji, abyste utekly od dennodenních povinností, které na vás číhají doma, někam ven s celou rodinou.  

dárek

  • Můžete vyrazit do přírody nebo na nějakou historickou památku, která nabízí speciální vánoční program.

Rok co rok se nabídka takových atrakcí rozšiřuje. A i když možná budou někteří členové rodiny za začátku remcat, každý si tam nakonec najde to svoje: děti výrobu svíček, tatínkové lahvičky medoviny a vy třeba ručně zdrobený hrnek na kafe, který vám celý rok bude připomínat úžasný den, který jste strávila s rodinou. Tipy, kam se dá takto vyrazit, naleznete již v zítřejších vydání Žena-in.cz.

Stále vám ještě přijdou tyto dny šílené? Zkuste si pro sebe udělat takový adventní kalendář – žádné čokoládky, žádné otevírání okýnek. Stačí napsat na list papíru seznam svých malých – osobních - všedních starostí, které byste chtěla prožít, včetně třeba toho svařáku a setkání s kamarády, a pak už jen odškrtávat. Tak ať se vám podaří splnit všechna vaše předvánoční přání.   

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Přečtěte si také:

Reklama