Čtenářka Marcela se mimojiné zamýšlí nad tím, že dříve byly zimy mrazivější a sněhové. Já si dovoluji pod článkem oponovat.

Dobrý den,jmenuji se Marcela,a docela zimu mám ráda,má svoje kouzlo,když létají velké vločky sněhu,a procházíte se navlečení v chumelenici,a necháte si padat vločky na tvář,a díváte se na oblohu,pokud ji
vidíte:-).

Kolikrát žasnu nad tím,jak mráz krásně zdobí malůvkami každé okýnko domácnosti,jak se třpytí stromečci pod tíhou třpytivých krystalek ledu:-). Letošní zima mě připadá počasím spíše podzimním,a ta ledová nádhera se nám někde opozdila.

Neříkám,že jsem ze zimy vždy tak nadšená,kolikrát v těch mrazech když se Vám nikam nechce jít,a
musíte,dát dítě  do školky ,po ránu do té zimy do práce,věčné vyřizování,a nejraději by jste se viděly za kamny v teplíčku.Pamatuji se na dobu,kdy jsem byla mladší,byly zimy úplně jiné,plno sněhu,všude odklizené jenom úzké chodníčky,a za panelákem jsme stavěly hrad ze sněhu.

Budete se divit,ale pomáhaly nám i dospěláci,a jakou z toho měly radost:-),když se nám to povedlo všem.Bydlela jsem na vesnici,a lidé se uměly více zapojit z dětmi do dětských her i v zimním období.V dnešní
uspěchané době mě připadá,že mnoho rodičů se neumí zastavit z pracovního koloběhu,říci si dost,a jít se pořádně vydovádět,jako kdysi,myslím,že by jim to pomohlo od toho neustálého napětí v dnešním světě plného stresu,a ani by jste nevěřily,jak takové hrátky,koulovačky,a stavění sněhuláka
pomáhá na duši:-).

Jezdila jsem i na hory za kamarádkou do Starého města pod Sněžníkem,úžasná krajina.Světe  div se ,obě dvě jsme horalky,vleky za zády i hory,ale ani jedna nelyžujeme:-). Moje snahy  postavit se na lyže v období lyžařského výcviku na učilišti skončilo fiaskem,naučila jsem se akorát sjíždět opravdu jenom malé kopečky pro děti:-),a tak jsem uznala,že to nebude pro mě to pravé ořechové.

Když jsem poznala Svého budoucího přítele,pokusila jsem se sním jít na běžky,a to mě docela chytlo,připadá mě to zábavnější šlapat,jezdit po vyznačených trasách,a to můžu na nich sjíždět i ty dětské kopečky:-).Potom se nám narodil syn Honzík,a mám už delší dobu absenci na běžkách,tak to potom sním musíme
dohnat až bude větší:-),snad ho to také chytne jako mámu,zatím jsou mu tři roky:-).

A největší zážitek jsme měly u nás na moravě na silvestra.Nechtělo se nám dřepět doma u televize,a tak jsme se sebraly z bráškama,přítelem,a partou správných lidí od nás z vesnice na náš vesnický kopec kde máme taky vlek s nočním osvětlením.Vzaly jsme si gumové čluny ,pytle se slámou,a sáňky,do rukou prskavky,a ani by jste nevěřily,jakou jsme si užily zábavu:-).

Vlekař nás sice hnal protože tam byly lyžaři,aby jsme je neohrozily,ale my dávaly pozor,a nedaly jsme se,tak hezké vánoce vše,plné pohody,lásky,a zábavy,a hlavně ve zdravíčku vše:-)

Marcela
Text nebyl redakčně upraven


Děkuji, Marcelo za příspěvek. Nejste první, která dnes píšete, že za našeho mládí byly zimy jiné, tvrdší, zimovější. Já si troufám tvrdit, že to samé budou jednou vyprávět i naše děti. Nejde podle mne o realitu ale o tzv. vzpomínkový optimismus. Jako děti jsme ty chvíle, kdy chumelilo, brali jako daleko důležitější událost než dnes a i 5 cm prašanu, který za dva dny roztál, jsme brali jako hromady sněhu. A dva dny koulovaček dnes máme v paměti jako celou zimu. Moje babička i maminka taky říkávali, když jsem byl malý, že za jejich mladých časů byly zimy úplně jiné. Kdyby to tak bylo, tak jsme tady před stoletím měly dobu ledovou :)

Dnešním tématem dne je:

  • Máte ráda zimu?
  • Máte ráda zimní sporty?
  • Jezdíte, běháte, skáčete na lyžích?
  • Umíte postavit iglú?
  • Máte nějakou veselou historku spojenou se zimou?

Své příběhy, úvahy, reportáže, pozvánky, videa i fotografie k tomuto tématu posílejte na e-mail:

redakce@zena-in.cz

Jako odměnu za příspěvek pošlu jedné z vás krásnou, teplou šálu a čepičku, kterou pro vás na sebe oblékla naše Klárka!

sala

Reklama