Hlavní město Saska bylo za války takřka zničeno. Stejně tak palác Zwinger, který je svým významem a rozlehlostí srovnávaný s pařížským Louvrem. Vydejte se na návštěvu Drážďan i na aktuální výstavu do Zwingeru!

zwinger

Když jsem se dozvěděl, že se moje kamarádka Jitka chystá na výlet do Drážďan, bylo mi jasné, o čem bude další článek do rubriky Cestování. Prohlédněte si slavný palác Zwinger Jitčinýma očima...

Zwinger

Návštěva hlavního města Saska mě utvrdila v přesvědčení, že co se budovalo celé roky a dlouhá staletí, může být zničeno během chviličky, a že lidská zloba je silnější než krása a honosnost umění. Jak jinak lze vnímat situaci, kdy je během pouhých tří dnů zničeno celé obrovské město? Kdy barokní paláce tříští výbuchy a nádherné kostely jsou do jednoho pohlceny v plamenech zápalných bomb? Jsem poněkud patetická, vím, ale když namísto památky najdete jen kus průčelí s fotografií měšťanského domu z 18. století, chce se Vám brečet. Alespoň mně se chtělo. Nejednou.

Jelikož jsem milovnicí umění, největší dojem na mě udělal Zwinger, zvláště pak jeho sbírky obrazů starých mistrů. Ne nadarmo se komplexu přezdívá německý Louvre. I tento byl za mohutného náletu 13. února 1945 značně poškozen, a to do takové míry, že se zvažovala demolice. Nicméně zásluhou architekta Huberta Ernische byla tato krásná památka zachráněna a obnovena ve své původní podobě (při rekonstrukci dokonce vyhledávali i místa, kde se tehdy těžil stavební kámen, aby vše bylo autentické).

Zwinger

Štěstím v neštěstí pak bylo, že celá sbírka vzácných obrazů byla již v roce 1941 přenesena do sklepních prostor a následně rozmístěna do různých skladišť (například na hrad Königstein v Saském Švýcarsku). Jelikož však nacisti věřili v rychlou válku, nebyly obrazy řádně ochráněny před vlhkostí, špínou a plísní a spousty z nich byly značně (některé i nenávratně) poškozeny. Po ukončení druhé světové války se dostaly jako válečná kořist do Sovětského svazu, který v roce 1958 celý soubor vrátil NDR.

Dnes jsou obrazy zrestaurovány, a vám se tak nabízí neuvěřitelný pohled na Raffaelovu Sixtinskou madonu, Riberovu Sv. Anežku či Madonu s růží od Parmigianina. Věřím tomu, že i člověku, který není znalcem či přímým milovníkem umění, musí taková krása vyrazit dech. Zvláště, když otevře svou mysl, odpoutá se od všednodenních starostí a začne číst příběhy, které před staletími vepsali staří mistři na svá plátna.

Doporučuji se před návštěvou obrazárny pořádně napít a najíst (to v interiéru pochopitelně není dovoleno) a vyhradit si dostatek času, protože se vám jistojistě nebude chtít odejít. Kromě Galerie starých mistrů můžete ve Zwingeru navštívit i další expozice, jako třeba ukázku porcelánu z blízké Míšně, Matematicko-fyzikální salon plný cenných vědeckých nástrojů, nebo Rüstkammer - sbírku zbraní a brnění. A samozřejmě i příležitostné výstavy, které zde probíhají po celý rok.

A pokud vám ještě po tom všem zbudou síly, neměli byste vynechat návštěvu Pavilonu se zvonkohrou, kde se každou čtvrthodinu rozezní hlasy čtyřiceti zvonečků z míšeňského porcelánu. Něžná píseň bude jistě překrásným zakončením tohoto nevšedního zážitku, kterým návštěva Drážďanského Zwingeru bezpochyby je.

Aktuální výstava: Zlato Herkula Saxonica - 300 let drážďanského Zwingeru

Výstava „Das Gold des Herkules Saxonicus - 300 Jahre Dresdner Zwinger“ probíhá ve Zwingeru od pátku 1. října 2010 do čtvrtka 31. března 2011 a nachází se v obloukové galerii pavilonu Wallpavillon. Saský panovník August Silný miloval „zlatá jablka“ baroka - citrusy, proto dal vystavět i Zwinger, který původně sloužil jako oranžérie, tato výstava návštěvníky provede křehkostí a smyslem pro detail, kterým barok oplývá.

Reklama