Dožínkový festival pro rodiny s dětmi na Farmě ve Vysoké Libyni rodiny Jankových připraví ojedinělý zážitek a zcela originální program pro malé i velké děti. Pozvání na akci přijal primas český monsignor kardinál Dominik Duka.

Občanské sdružení Park dětem o. s., který buduje po celé ČR naučný PARK TŘI VĚŽE ve spolupráci s Asociací soukromého zemědělství ČR a za příspěvku MFČR Programu Česko - švýcarské spolupráce připravilo v den svatého Václava Dožínkový festival na farmě rodiny Jankových ve Vysoké Libyni. Tentokrát bude na návštěvníky čekat velká herna pod širým nebem plná poznání, pohybu a pohádek. Zcela originální program zejména pro rodiny s dětmi doplní spousta skvělého jídla od českých ale také odborné workshopy a přednášky pro moderní farmáře. Na akci rovněž přijal pozvání primas český monsignor kardinál Dominik Duka, který vystoupí po 15. hodině se svou krátkou přednáškou.

pl

Farma rodiny Jankových nebyla vybrána náhodně, ale na základě velmi úspěšné akce z června tohoto roku, kdy do Vysoké Libyně dorazily téměř tři tisíce lidí. „V červnu jsme pořádali ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství, Asociací soukromého zemědělství a Parkem Tři Věže Farmářské slavnosti na naší farmě. Pro naši rodinu to bylo úplně nová zkušenost a musím říct, že jsme byli hodně překvapeni. Byla to úžasná akce s naprosto pro nás originálním programem a dostali jsme spoustu děkovných dopisů. Spolupráce nás nadchla vzájemně, proto jsme byli znovu osloveni ASZ, zda bychom šli do jejich společného projektu s Parkem Tři Věže, který bude finančně podpořen v rámci česko-švýcarské spolupráce. V září díky tomu nabídneme ještě pestřejší program. Společně na programu všichni pracujeme a vymýšlíme, jak připravit co nejkrásnější zážitek pro návštěvníky naší farmy,“ říká Lukáš Janko, soukromý zemědělec a majitel farmy ve Vysoké Libyni.

Co všechno Dožínkový festival nabídne, upřesňuje Předsedkyně občanského sdružení Park dětem a spoluzakladatelka Parku Tři Věže Milena Krčálová:

  • 09.00 - Zahájení prvních herních radovánek a zajímavých přednášek
  • 10.00 - Naučné stezky všemi smysly, pohádky, přednášky, semináře a tvořivé ateliéry, malování na obličej a tetování na tělo, herna pro děti a relax zóna pro rodiče pod širým nebem na 2000m2, rýžování zlata s kovbojem, vílí poklady v mušlích, drahokamy v čarodějnickém doupěti
  • 10.30 - Folklórní vystoupení
  • 11.30 - Zumba nejen pro holčičky i kluky
  • 12.30 - Drum circle - bubnování se šamanem pro celou rodinu
  • 13. 30 - Taneční workshop s dožínkovou náladou
  • 15.00 - Folklórní vystoupení
  • 16.00 - Alegorický vůz s dožínkovými tradicemi

pl

V hlavní roli bude také skvělé jídlo a pití, a to zejména od farmářů z celé České republiky. Návštěvníci ochutnají medové dobroty od paní Jankové z medu vlastního chovu včelstev, k prodeji bude Račetiská cibule, domácí česnek, víno z Moravy, grilované steaky z anguse i jiného kvalitního masa, vegetariánské dobroty, koláče a zmrzlina z cukrárny Svěženka, cukrářské výrobky z pekárny u Marka, sušené hrušky a mošt od pana Kohouta, kozí sýry z farmy Luhov Vlasty Hnátkové, uzeniny Procházka, které nabídnou tlačenku, klobásy, vepřové i hovězí maso, paštiky, zabijačkové dobroty nebo utopence, chybět nebude ani pivovar Modrá Hvězda a jejich Dobřanské pivo.

„Návštěvníci našich akcí už vědí, že u nás skákací hrady nenajdou. Zato si od nás nejen děti odnášejí spoustu zážitků, vyrobí si několik dárků na památku, někdy si umíchají vlastní koktejly, jindy vyrobí vlastní marmeládu, na IQ stezce potrápí svoje hlavičky, na jiném stanovišti se zapojí do bubenické školy nebo si vyzkoušejí, zda rozeznají žito od ječmene. Pro starší děti nabízíme zumbu nebo jiné moderní tance, pro ty úplně nejmenší zase ty nejkrásnější hračky od Playmobilu. Zkrátka, děláme vše pro to, aby se za námi rodiny s dětmi vracely a vždy u nás našly úplně jinou zábavu, než kterou standardně nabízí většina akcí. Myslím, že házení míčků do tlamy klauna již bylo dost a naše děti si zaslouží mnohem více,“ říká spoluzakladatelka Parku Tři Věže Helena Neumannová.

Asociace soukromého zemědělství nabídne odborné tematické přednášky

„Na akci jsou pozvány nejen rodiny s dětmi, ale také odborníci a členové naší asociace, kteří pomohou zajistit odbornou část programu. Smyslem celé akce je především přiblížit široké veřejnosti význam rodinných farem a jejich pozitivní přínos venkovu. Prostřednictvím odborných přednášek chceme rodinné farmy představit jako základní jednotku živého a ekonomicky nezávislého venkova, která má ty nejlepší předpoklady k zachování tradičních hodnot a současně být místem trvale udržitelného hospodaření s odpovědným přístupem k životnímu prostředí a produkce poctivých zdravých potravin. Odbornou část celé akce chceme zároveň pojmout jako svůj první příspěvek k Roku rodinných farem, který na rok 2014 vyhlásila Organizace spojených národů,“ říká Jaroslav Šebek, tajemník ASZ.

Reklama