.

Dovolená v Chorvatsku 2017: Jak je to se zdražením, cestovními doklady a na co si dávat pozor

Cestování

Dovolená v Chorvatsku 2017: Jak je to se zdražením, cestovními doklady a na co si dávat pozor

Léto se blíží a nás v souvislosti s plánovanými dovolenými zajímá, jak to letos vypadá v oblíbeném Chorvatsku. Kolik stojí dálniční poplatky, zda se zdražilo jídlo a na co bychom měli dbát, když se pro tuto sympatickou zemi rozhodneme.

Do Chorvatska jezdí Češi rádi. Na některých místech dokonce slyšíte více češtinu, než kterýkoliv jiný jazyk, včetně chorvatštiny. A není se co divit - země je to krásná, relativně blízká, lidé jsou tam srdeční a moře pohádkově průzračné.

Chorvatsko

Novinky ohledně letošní dovolené v Chorvatsku jsme pro vás připravili ve spolupráci s Jelenou Bilić, ředitelkou Chorvatského turistického sdružení.

1. Cesta autem

Kvalitní chorvatské dálnice v posledních letech velmi usnadnily cestování po celém území a není problém v celkem krátkém čase dojet pohodlně až na jih - k oblíbené Makarské riviéře. Samozřejmě je nutné počítat s poplatky.

Chorvatsko

 • Zde došlo ke zdražení dálničních poplatků na některých úsecích. A od 1. 7. 2017 dojde ke zdražení o 10 % (nevztahuje se na autobusy).

Aktuální poplatky dálnic lze celkem přehledně sledovat na jejich www.

2. Stravování během pobytu v Chorvatsku

Také v souvislosti s jídlem se hodně diskutuje o zdražení. K němu skutečně došlo v některých restauracích - z důvodu zvýšení DPH. A zvedly se také ceny potravin.

Chorvatsko

 • Pokud nakupujeme a vaříte si jídlo na místě, nižší ceny najdete ve velkých obchodech (řetězcích) - ostatně jako u nás.

3. Pojištění a ošetření u lékaře

Ve větších městech jsou samozřejmě nemocnice a kliniky, v menších obcích najdeme ambulance a velmi dobře zásobené lékárny. Čeští turisté mají během přechodného pobytu v Chorvatsku nárok na akutní zdravotní ošetření po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC).

 • Zdravotní péči na základě EHIC mohou čerpat ve zdravotních zařízeních a u lékařů, kteří mají uzavřenou smlouvu s Chorvatským ústavem pro zdravotní pojištění (HZZO). Při tom jsou povinni uhradit pouze spoluúčast na nákladech na zdravotní péči (participace), a to v případech, kdy jej hradí i chorvatští pojištěnci.

Každopádně, doporučujeme uzavřít si cestovní pojištění, které pokryje větší rozsah. Telefonní číslo, na kterém lze požádat o pomoc v případě ohrožení, je 112.

4. Bezpečnostní opatření

Zde se v podstatě nic nemění a všichni místní apelují OPAKOVANĚ na české turisty, aby dbali o své zdraví a zbytečně neriskovali životy. Mezi nejčastější prohřešky patří nedodržování základních pravidel. Ta jsou:

Chorvatsko

 • Při silném větru neplavat v moři
 • Nepodceňovat své síly při plavání, neplavat daleko od břehu z důvodu náhlé slabosti, křeče (a to ani když se ten ostrov zdá na pohled tak blízko!)
 • Používat opalovací krémy s vysokým faktorem, nevystavovat se slunci v době od 11-15 hodin
 • Dodržovat pitný režim (hlídat hlavně děti, které v herním zápalu zapomenou pít)
 • Jezdit opatrně v autě, nespěchat, obzvlášť v dešti - dodržovat místní předpisy a stanové rychlosti
 • Na výlet do hor vhodná obuv, dostatek tekutin a mobil

5. Cestovní doklady

Pro vstup do Chorvatska stačí stále pouze občanský průkaz. Chorvatsko je řádným členem Evropské unie od roku 2013, čímž byly zrušeny celní formality na silničních a železničních hraničních přechodech se Slovinskem a Maďarskem. Kontrolují se pouze cestovní identifikační doklady.

Užijte si léto! Připravujeme pro vás ještě tipy, na která místa se letos v Chorvatsku můžete těšit a co tam uvidíte.

Přečtěte si také:

   
07.06.2017 - Středomoří - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [3] Pampalampa [*]

  Ta 112 je mezinárodní číslo? Já myslela že je to jen pro ČR když člověk neví které kam patří. Tak to je dobré vědět. Funguje to tak pouze v rámci EU, nebo i například v USA nebo švýcarsku? My když jedeme pouze k moři, tak si pojištění nesjednáváme, ale pokud plánujeme i výlety nebo oblasti kde jsou i medůzy nebo jedeme na hory, tak využíváme online-pojišťovnu. Ale v chorvatsku kde moc meduzy nejsou bych to až tak neřešila.

  superkarma: 0 28.06.2017, 13:01:23
 2. [2] MARIE MATEJKOVA [*]

  Určitě je tam krásně,ale až moc přečechováno.

  superkarma: 0 07.06.2017, 10:44:36
 3. [1] bobani [*]

  je tam krásně

  superkarma: 0 07.06.2017, 09:39:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme