.

Dovolená snů? Ostrov Paxi!

Cestování

Dovolená snů? Ostrov Paxi!

 

 

Sedm námořních mil jižně od ostrova Korfu a 12 námořních mil západně od Pargy leží nejmenší Jónský ostrov Paxi. Ačkoliv činí jeho rozloha jen 20 km2, krásné zátoky s křišťálově čistou vodou, tajuplné jeskyně, zajímavé skalní útvary a jiskřivé pláže, vám vnuknou pocit, že jste se ocitla ve skutečném ráji.

 

Při Vašich toulkách po tomto malém ráji, kdy projíždíte háji stříbrných olivovníků, voňavými piniovými lesíky, kráčíte od jedné úžasné vyhlídky ke druhé, užíváte si koupání v některé z nepřeberného počtu poklidných zátok, pak při posezení v malé taverně na pobřeží najednou zjistíte, jak Vás ta pohoda pohltila a jak nikam nespěcháte. Domorodci s pýchou v hlase říkají, že pobyt zde je nejlepším lékem na stres.

Podle mytologie byl ostrov Paxi kdysi součástí Korfu. Bůh moře Poseidon však hledal krásné a klidné místo, kde by mohl žít s krásnou a milovanou Amfitrítou, kterou si vzal za manželku. A tak svým mocným trojzubcem oddělil nejjižnější část Korfu. Od těch dob je Poseidonův trojzubec znakem Paxi.

 

Další verzí je, že Poseidon, unaven na své cestě z Korfu na Lefkadu, vytvořil máchnutím mocného trojzubce z mořské pěny ostrov, aby si zde na chvíli odpočinul.

Na Paxi žije trvale 3 000 obyvatel, z toho cca 500 v hlavním městě Gaiosu.
Hlavním předmětem jejich obživy je výroba a prodej olivového oleje, který je považován za jeden z
nejlepších v Řecku, dále rybolov a v posledních několika letech i cestovní ruch.

Východní pobřeží Paxi je pozvolné a velmi členité. V dlouhé řadě malých i větších zátok s plážemi od severu až k jihu snad každý najde to pravé místo jen pro sebe. Směrem na západ krajina dále stoupá a zhruba v polovině ostrova - severozápadně od hlavního města - se vypíná
nejvyšší vrchol Agios Isavros, který dosahuje nadmořské výšky necelých 250 m.

Západní pobřeží se strmými útesy je pak přehlídkou tvůrčího potenciálu přírody. Vysoké skály s řadou malých či větších jeskyní, z nichž nejznámější jsou
jeskyně Ortholithos s velikým skalním monolitem před vstupem, jeskyně Ypapandi, která je přírodním útočištěm středomořského tuleně, dále jeskyně Erimitis, údajné sídlo Poseidona a jeho ženy.

 

Za vaši pozornost jistě také stojí unikátní skalní brána Trypitos a řada dalších pozoruhodností.

Na celém ostrově je celkem 54 vesnic a usedlostí a bylo by hříchem si některé během Vašeho pobytu neprohlédnout.

Zcela jistě také stojí za pozornost většina ze 64 udržovaných kostelů s řadou fresek a vzácných ikon. Určitě nepřehlédnete zčásti pobořené větrné mlýny, které tvoří dominantu mnoha kopců (je jich zde 20) a nejstarší z nich pochází ze 17. století.

 

Milovníci koupání, vodních sportů, potápění a rybaření rozhodně také nepřijdou zkrátka. Desítky nádherných a poklidných pláží s křišťálově čistou vodou zlákají zcela jistě každého. Také si můžete půjčit motorový člun a objevovat skrytá a opuštěná místa, na která se suchou nohou nedostanete, a nelze také nezmínit fakt, že ostrov a jeho okolí jsou vynikajícími revíry pro potápění.

Zkrátka a dobře, pokud opravdu sníte o fantastické dovolené, o místě plném přírodních krás a vůní historie, zavítejte na Paxi.

Již nyní vám můžeme slíbit, že rozhodně nebudete zklamaná vy ani vaše rodina.

 

CK Daniela travel

Korunní 37, 120 00 Praha 2.


Tel: 224 253 007, 224 251 308
Fax: 222 517 599, 224 255 442
GSM: 724 016 576

http://www.danielatravel.cz/

 

   
22.06.2005 - Zahraničí - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [4] Anai [*]

  S onou cestovkou jsem byla před 3 lety na Lefkadě a cena (last minutes) byla víc než přijatelná (10 000 14 dní letecky se snídaněmi v malém hotýlku). I s večeřemi, "řeckým večerem", denním posezením v kavárnách, 2 výlety na lodi a půjčením auta jsme se vešli do 15 tisíc na osobu. Jsou to 3 roky. A připadá mi při sledování nabídek, že je to čím dál levnější (Tunis např.). Já se radši hodně uskromním přes rok a k moři jedu vždycky, a to můj upřednostňuje dovolené naplněné individuálním cestováním a to je vždy dražší!

  superkarma: 0 22.06.2005, 08:50:43
 2. avatar
  [3] Kacule [*]

  leny:Zkus šlapat...

  superkarma: 0 22.06.2005, 08:43:25
 3. avatar
  [1] m.k. [*]

  Ještě nevíme kam,pěkná inspirace

  superkarma: 0 22.06.2005, 06:50:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme