.

Dovolená na letišti

Cestování

Dovolená na letišti


Využíváte často služeb aerolinií? Víte, která mezinárodní letiště ve světě jsou nejlepší a která nejhorší, co se týče komfortu čekání či přenocování na letišti? Zodpoví vám to každoroční mezinárodní anketa „The Budget Traveller's Guide to Sleeping in Airports“.

 

„Nejlepší a nejbezpečnější mezinárodní letiště na čekání či přespání v letištní hale je v Changi v Singapuru!“ říká člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur – Tomio Okamura. Všude jsou pohodlné sedačky se zabudovanými budíky, internetové kavárny a dobré jídlo. Zpestření „nedobrovolného“ pobytu zaručuje bazén, vířivka, masážní salony, zahrada, živá hudba či kina. 

 

Právě dlouhé čekání a spaní v letištních halách je totiž celosvětovým problémem, protože letecké společnosti šetří, kde mohou, a v případě zpoždění či zrušení letu se tak brání, aby nemusely cestujícím proplácet ubytování v hotelu," vysvětluje strategii letišť Okamura. Cestujícím tak většinou nezbývá nic jiného než dlouhé hodiny čekat či spát v letištní hale.“


Někteří hlasující v anketě dokonce doporučují ostatním cestujícím přespat v Changi více nocí, a to i přesto, že máte dost peněz na klasický hotel.

Ale zdaleka ne všechna světová letiště jsou vhodná k dlouhému čekání či přenocování. Některá mají nepohodlné sedačky, jiná jsou příliš hlučná a špinavá a některá jsou vysloveně nebezpečná,“ pokračuje v hodnocení Tomio Okamura.

„Nejstrašnější“ letiště na světě  je v Port Moresby, v hlavním městě Papuy-Nové Guiney. Cestující tam loni zažili i přestřelku mezi dvěma gangy, při které zemřelo sedm lidí.

Na tomto letišti se doporučuje v žádném případě nepřespávat, a ani nečekat, ale pokud možno ho co nejdříve opustit.

 

Naše pražské letiště v Praze-Ruzyni se neobjevilo ani mezi deseti nejlepšími, ale ani mezi deseti nejhoršími.

 

10 nejlepších letišť na světě na rok 2008 včetně zdůvodnění:

 

♦ Changi, Singapur (pohodlné sedačky, internetové  kavárny, kvalitní jídlo, budíky zabudované v sedačkách, bazén, vířivka, masáže, zahrada, kino)

♦ Amsterdam, Nizozemí (dětský koutek, internet, sprchy, pohodlné sedačky na spaní, kasino)

♦ Atény, Řecko (moderní letiště – jedno z nejluxusnějších v Evropě, polstrované sedačky, internet zdarma, čisto)

♦ Auckland, Nový Zéland (přemístitelné sedačky a lavičky, klidné letiště s malou frekvencí hlášení, pohodlné pohovky, sprchy, divadelní sál)

♦ Helsinky, Finsko (sprchy, pohodlné lavičky a pohovky, internet)

Hong Kong, Čína (zdvořilý personál, pohodlné sedačky, sprchy, internet zdarma, dětský koutek, televizní místnost)

♦ Kuala Lumpur, Malajsie (klasická hudba, za poplatek vstup do salonku, se stravováním a nápoji zdarma, internet, televize, sprcha, masáže, minigolf)  

♦ Oslo, Norsko (pohodlné lavičky, optimální teplota v hale, non-stop prodejny se smíšeným zbožím)

♦ Soui – Incheon, Jižní Korea  (pohodlné sedačky, internet zdarma, sprchy, zdarma uzamykatelné skříňky, dětský koutek, masáže, místnost s hrami, telefonní linka pro stížnosti na letiště)

♦ Vancouver, Kanada (zdarma internet WiFi, pohodlné sedačky)

 

10 nejhorších letišť na světě na rok 2008 včetně zdůvodnění:

 

♦ Port Moresby, Papua-Nová Guinea  (nedostatečná bezpečnost – zemřelo sedm lidí, na tomto letišti v žádném případě nepřespávat)

♦ Bombaj, Indie (špína, zápach, nedostatek pohodlí, hmyz – moskyti, hluk, občasná korupce)

♦ Káhira, Egypt (hlodavci, psi, hmyz, drahota, špína, občasná korupce, zápach) 

♦ Chicago, USA (nedostatek pohodlí, hlučná bezpečnostní hlášení, špatně nastavená klimatizace – chlad, zápach, hluk, špatné osvětlení, nedostupnost stánků s občerstvením)

♦ Delhi, Indie (nepohodlné sedačky, špína, špatně nastavená klimatizace – chlad, zápach, po letišti běhají myši) 

♦ Jakarta, Indonésie (nepohodlné sedačky, občasná korupce, špinavé toalety, žebrání)

♦ Kijev, Ukrajina (občasná korupce, špatně nastavená klimatizace – chlad, chybná hlášení, tvrdě sedačky, špinavé toalety)

♦ Lagos, Nigérie (zaznamenány vraždy, špína, pracovníci letiště žádají úplatky, loupežná přepadení s nožem, krysy, málo sedaček, špinavé toalety, imigrační úřadníci občas ukradnou pas)

♦ Moskva (letiště Šeremetěvo), Rusko (chabé osvětlení, špinavé, není bezpečné, portýři kradou zavazadla, kovové nepohodlné sedačky, hlučně puštěná televize, příšerné jídlo) 

♦ Paříž (letište Charles de Gaulle), Francie (typická ukázka letiště s puncem prvotřídnosti, ale skutečnost je jiná – letiště je špinavé, ošklivé, neochotný personál, nepohodlné, předražené jídlo, nepohodlné lavičky, hluk, stanoviště bezdomovců, špatně nastavená klimatizace – chlad, psí či jiné výkaly)

   
23.09.2008 - Tipy - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [15] arminka [*]

  vůbec mne nenapadlo ,že by Paříž byla mezi 10 nejhoršíma Sml80

  superkarma: 0 30.09.2012, 22:13:09
 2. avatar
  [14] Myškomedvídek [*]

  letěla jsem do New Yorku ok,bylo to nádherné a na Sml57Slovensko,to balo příšernéSml75

  superkarma: 0 26.04.2009, 21:58:39
 3. avatar
  [13] marcela-1 [*]

  z letadel mám panickou hrůzu-takže jaké je kde letiště neřeším

  superkarma: 0 26.04.2009, 16:00:17
 4. avatar
  [12] Jeliska [*]

  Neletěla jsem,ale je to mý velký přání.Jen nesnáším dlouhé čekání,nemám takovou trpělivost-což při odbavování na letišti bude děs.

  superkarma: 0 26.04.2009, 10:43:55
 5. [11] FAXÍK [*]

  ještě jsem nikdy neletěla a na letišti nebyla

  superkarma: 0 21.04.2009, 10:48:47
 6. avatar
  [10] zlato [*]

  Cestuji casto,ale nejhorsi je snad letiste v Parizi...Mnichov je fajn.V New yorku vetsinou nestiham spoj....vzdy jsou problemy.

  superkarma: 0 24.09.2008, 03:46:44
 7. avatar
  [9] verlit [*]

  gentiana: Na CDG - kromě totálního bordelu a naprosté dezoranizace - jsou pro mě, lehkého klaustrofobika nejpříšernější ty kilometrové betonové tunely s pojízdnými chodníky.
  Podle mě byl ten architekt původně expert na protiatomové kryty, to jinak není možné. Ta příšerná masa hrubého betony všude kolem, nad tebou, pod tebou, vedle tebe. K tomu špinavě bílé zářivky a pojízdný chodník do nekonečna, kam dohlédneš. Nic strašnějšího jsem fakt ještě neviděla.

  superkarma: 0 23.09.2008, 21:28:02
 8. avatar
  [8] Dudlajlama [*]

  Z tech, na kterych jsem byla, byl nejhorsi Londyn. Miami taky nic moc. Nejkrasnejsi je asi Vancouver a Mnichov. Nebyla jsem ovsem smerem Asie, tak tam nevim.

  superkarma: 0 23.09.2008, 20:02:56
 9. [7] gentiana [*]

  verlit: CDG je děs, běs, hrůza a projektoval to někdo zkouřenej. Fiumicino pak spáchal nějaký jeho duchovní následovník, ale už ne tak nepříčetný, to je prostě hrozné.
  Helsinki - nic moc, dá se tam sedět, to je tak všecko.

  superkarma: 0 23.09.2008, 17:48:04
 10. avatar
  [6] Aja [*]

  verlit: No vždyť jo Prošvihli by kvůli nám skulinu v počasí a čekali do rána

  superkarma: 0 23.09.2008, 14:44:14
 11. avatar
  [5] verlit [*]

  Aja: Pokud jste měli odbavená zavazadla (ne jen příruční) a nebyl to charterový let, tak můžeš být v klidu. V takovém případě letadlo bez tebe neodletí.
  Podle bezpečnostních předpisů totiž nesmí být na palubě zavazadlo, ke kterému nenastoupil cestující. Takže druhou variantou je celé letadlo vyložit, najít příslušná zavazadla a ta zbylá zase naložit. A do toho se nikomu nechce, protože to znamená velké zpoždění.

  superkarma: 0 23.09.2008, 14:08:23
 12. avatar
  [4] Aja [*]

  No hlavně aby měli dostatečný informace a hlášení odletu! Stalo se nám, že nás letuška tahala ze sprchy, že to najednou letí! A za deset minut! A to si na nás vzpomněla jen proto, že se známe
  To letiště patří do první vychvalované desítky

  superkarma: 0 23.09.2008, 13:57:06
 13. avatar
  [3] Canadian [*]

  Charles de Gaulle nenavidi pasareri, Carcassonne piloti

  superkarma: 0 23.09.2008, 13:23:58
 14. avatar
  [2] verlit [*]

  To je poprvé, co slyším, že Charles de Gaulle má punc prvotřídnosti
  Pokud vím já, tak je to letiště s příšernou pověstí, v cestovce i v aerolinkách jsme varovali cestující, ať se mu vyhýbají za každou cenu.
  Umístění mezi deseti nejhoršími mě naprosto nepřekvapuje.

  superkarma: 0 23.09.2008, 13:12:35
 15. [1] Lindaa [*]

  Na Singapur jsem uz slysela spoustu chvály. Na Hong Kongu mi vadila pouze jedna vec - za zivýho boha jsem se nebyla shopna dopocítat kurzu tý jejich (pro me záhadný) meny na cokoliv pouzitelnýho. Ze tam nemeli dánskou nebo ceskou korunu je pochopitelný, ale sakra ani Euro jsem tam nenasla (pres který bych si cenu prepocítala). Samý pro ne uzitecný, ale pro Evropana v tranzitu nepouzitelný, meny, jako napr. thajskou, japonskou, nekolik druhu dolaru.... Chtela jsem si zkrátit 3 hodiny cekání, porovnat ceny, zjistit co mají a nemají, proste obycejná lidská zvedavost, proto cestuji, abych se neco dozvedela (já vím ,ze cena hamburgru nebo vonavky na letisti není nejpodstatnejsí informace, ale kdyz není co delat, proc touto informací nezabít cas) . No nedozvedela jsem se to

  superkarma: 0 23.09.2008, 12:58:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme