Zatímco v Česku už první mrazy barví po ránu všechno na šedivo, na Kubě začíná hlavní turistická sezona. Za tropickými teplotami do srdce Karibiku vyráží každý rok v zimě téměř milion a půl turistů, mezi nimi i desetitisíce Čechů. Vystřídat sychravý podzim za prosluněné karibské pláže může být trochu šok, ale rozhodně ne nepříjemný - na tom se shodne drtivá většina z nich.

kuba

Kuba leží v tropickém pásu, po celý rok jsou tady proto teploty okolo 27 stupňů.

Protože Kuba leží v tropickém pásu, neklesají tady teploty vzduchu po celý rok pod 27 stupňů. „A moře má v průměru jen o dva stupínky méně," doplňuje k tomu místní delegát. Právě to je důvod, proč se největší ostrov Velkých Antil stále drží na špici oblíbenosti. Těmi dalšími pak jsou unikátní atmosféra dávno skončených časů, kterou si Kuba uchovává díky svojí izolovanosti, a hlavně nekonečné bílé pláže, stín kokosových palem a tyrkysově modrá voda.
„Ačkoli Kuba nabízí spoustu pamětihodností a unikátních památek, 90 % všech turistů stále míří na pláže za opalováním a koupáním," potvrzuje trend delegát. „Při výběru destinace je ale důležité si ujasnit, jakou dovolenou vůbec chcete prožít - jestli klidný relax, nebo nespoutané noční jízdy končící až s ránem. Když si ujasníte tohle, nemůžete už s dovolenou na Kubě šlápnout vedle."

kuba

Na nekonečných kubánských plážích leží zářivě bílý písek.

Všichni do Varadera

Varadero znamená v překladu kotviště. „A jestli chcete prožít dovolenou v divokém kubánském rytmu, určitě zakotvěte tady," láká s úsměvem turisty jeden z hoteliérů. Varadero je nejznámější kubánské letovisko. Vždyť právě sem, na nikdy neodpočívající poloostrov Hicanos, míří tři ze čtyř turistů, kteří překročí hranice Kuby.
Varadero je občas označované za „Kubánskou riviéru". Pás zářivě bílých pláží se táhne v délce dvaceti kilometrů a lemuje ho zhruba padesátka hotelových komplexů, od těch nejlacinějších dvouhvězdičkových až po luxusní pětihvězdičkové, kde hostům splní téměř jakékoliv přání.
„Jezdí sem jak mladé zamilované páry, tak rodiny s dětmi," poodhaluje složení zdejší klientely hoteliér. „Ty hlavně proto, že je tu pozvolný vstup do moře a u břehu minimální hloubka, takže ideální prostředí pro malé děti." Přičtěte k tomu ještě ohromný komplex místního delfinária a máte ideální místo, kam vyrazit s celou rodinou.

kuba

Pod hladinou moře se ukrývá bohatý podmořský svět.

Skeptici občas označují Varadero za turistické ghetto. Žije tu sice asi 7000 Kubánců, ale povětšinou jde o personál z hotelů. „Obyčejní" Kubánci mají vstup do letoviska zakázaný. „Pokud ale někdo touží po poznání té nefalšované Kuby, může si pronajmout auto, nebo sednout do autobusu, který je za necelé dvě hodinky v Havaně,“ radí ještě na závěr majitel hotelu.

Jako Robinson Crusoe

Pravým opakem nikdy neodpočívajícího a životem stále tepajícího Varadera jsou ostrůvky při pobřeží Kuby. Prý jich je okolo čtyř tisíc. Obydlených jich je minimum a jen hrstka slouží jako turistické destinace. Ještě dnes je většina z nich právě ve stínu Varadera. Na druhou stranu ale díky tomu nabízejí klid a absolutní pohodu, kterou neruší davy ostatních turistů.
Ukázkovým příkladem je ostrov Cayo Largo ležící 80 kilometrů jižně od pobřeží Kuby v souostroví Canarreos. Panenské, téměř prázdné pláže a jen necelá desítka hotelových komplexů na jižní straně - i tak by se dal stručně charakterizovat tento pohádkový ostrov. Pláže se tady táhnou do délky 27 kilometrů a častokrát se stane, že jste na některé z nich úplně sami. „Navíc je Cayo Largo jedinou kubánskou destinací, kde je možné provozovat nudismus," přidává další informace místní zaměstnanec. „Není tady sice oficiálně povolený, ale všemi tolerovaný a pro nudisty jsou vyhrazené části pláží."

kuba

Obrázek vylepšený Photoshopem? Ne, kubánská realita.

Hotely jsou tady v dokonalé symbióze s okolní tropickou přírodou, ukryté v bujné zeleni, a tak prý tady mají turisté kolikrát pocit, že jsou tu úplně sami - jako literární Robinson Crusoe, akorát jen s luxusním hotelem v zádech

Kokosové ráje pro romantiky

Cayo Coco a Cayo Guillermo - to jsou další dvě destinace, které se momentálně dostávají do hledáčku cestovních kanceláří. Oba ostrůvky leží v souostroví Královská zahrada při pobřeží centrální Kuby a díky letišti, které na Cayo Coco v roce 2005 vyrostlo, momentálně zažívají turistický boom.

kuba

Zatímco v Česku přišly první mrazíky, na Kubě začíná hlavní turistická sezona.

„Dříve se muselo složitě dojíždět z Havany, teď turisté přistávají přímo tady," vysvětluje příčinu zvýšené oblíbenosti těchto dvou ostrovů delegát. Z Cayo Coco už není problém se přepravit na Guillermo, spojuje je totiž 17 kilometrů dlouhá hráz. I tady můžete strávit celé dny ležením na pláži, která jako by vypadla z prospektu cestovní kanceláře. Byla by to ale škoda. Místní vody jsou totiž Mekkou potápěčů z celého světa. A školu potápění tady mají turisté dost často v ceně all inclusive zájezdu. Tak proč toho nevyužít?

Tipy na dovolenou - Kuba

Cestovní kancelář ESO travel , specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Kuba.

kuba

Varadero, Kubánská Riviéra
Nejslavnější kubánské letovisko, zhruba padesátka hotelů od těch nejluxusnějších pětihvězdičkových po příjemné dvouhvězdičkové komplexy. Zábava až do rána, Havana 2 hodiny autobusem.

kuba

Cayo Coco a Cayo Guillermo
Ostrůvky stvořené pro absolutní relax a útěk před stresem. Ideální destinace pro vyznavače potápění, v blízkosti druhý největší korálový útes na světě. Pláže mají skoro 30 kilometrů délky.

kuba

Cayo Largo
Jedna z nejdražších ale zároveň i nejluxusnějších destinací v Karibiku. Ostrov s minimem turistů nabízí výborné podmínky pro potápění a rybaření. Jediné místo na Kubě, kde tolerují nudismus.

Autor: Lucie Štěrbová & CK ESO travel

Reklama