.

Dovolená na Balatonu

Cestování

Dovolená na Balatonu

Byly jsme mladé a odvážné. Bylo léto 1990 a my se vrátily z dovolených u moře. Já byla v Řecku, kde jsem se samozřejmě hrozně zamilovala, a kamarádka se právě vrátila ze Sardinie. Také se tam zamilovala. Její láskou se navždy staly plachetnice, na kterých strávila coby pomocný plavčík uplynulé týdny.

 

Byly jsme ale kamarádky nerozlučné a společnou dovolenou jsme si nemohly nechat ujít.

Chtělo to levnější a nenáročnou variantu a nakonec vyhrál výlet na Balaton. Našly jsem totiž neuvěřitelně výhodnou nabídku.

Za ubytování v privatu včetně kuponů na jídlo a dopravu lůžkovým vlakem byla cena velmi nízká.

Dohodly jsme se ze dne na den a ve svých dvaceti letech se sbalenými batohy uháněly na nádraží.

 

Cesta byla náramná.

Při pravidelném zvuku tudum, tudum, tudum, který nám ke spaní vyluzoval náš vlak, jsme se dostaly až k Balatonu.

Dopátraly jsme se našeho ubytování a shledaly jsme, že je jím chatrný domek velmi staré paní. Všude pobíhaly kočky a také to tam jimi patřičně páchlo. Majitelka mluvila pouze maďarsky, občas nás ohromila německým slůvkem. Musely jsme jí velmi důrazně mávat před obličejem naším poukazem na ubytování, aby pochopila, že nejsme zlodějky, že jsme jen turistky. Po notné chvíli si vzpomněla na svou dohodu s cestovní kanceláří. Dovedla nás do našeho pokojíku, který byl komplet hnědozelené barvy. Kočky šly s námi...

Kamarádka kvůli vhodnému navázání komunikace podotkla: „schoene Katze…“ a mile se na starou paní usmála. Ta jí však nerozuměla ani tento kompliment týkající se smradlavého koťátka..

 

Náladu jsem si chtěly spravit dobrým jídlem.

Našly jsme restauraci, ve které byly směnitelné naše kupony na jídlo. Daly jsme si slabý vývar s nudlemi a to bylo všechno. Tato vlažná polévka nám totiž „sežrala“ všechny kupony, které nám cestovní kancelář poskytla jakožto poukázky na jídlo na celý týden…

 

A tak už tedy snad jen to koupání.

Počasí bylo polojasné a teplo na koupání bylo tento první den naší dovolené jen tak tak, ale náladu jsme si už skutečně spravit musely. Přišly jsme k velkému jezeru a spatřily, jak moc je kalné. V našich myslích se začaly samovolně zobrazovat pohledy na mořská pobřeží s jejich průzračnou vodou, která nám utkvěla v paměti z předešlých dovolených.

Přesto jsme se šly vykoupat. Šly jsme vodou a vodu měly po kolena. Šly jsme sto metrů a vody měly stále po kolena. Když po dalších padesáti metrech stoupla hladina opravdu nepatrně, rozbrečely jsme se..

 

Vrátily jsme se na břeh a poplakaly si na rameni. Štkaly jsme při vzpomínkách na mého Řeka a na kamarádky plavby na plachetnicích...

 

Pobyt jsme vydržely ještě pár dní a vydaly se k domovu o něco dříve. Ve vlaku jsme neuplatnily naše místenky a cestu do Prahy prospaly v uličce mezi řvoucími a stále cosi oslavujícími pubertálními Němci. Domů jsme přijely zcela zničené a od té doby víme, kam už jistě nikdy nepojedeme..

 

S kamarádkou se scházíme dodneška, i když od dovolené na Balatonu uběhlo již patnáct let. Vyprávíme si své zážitky z dovolených s dětmi a smějeme se pojmu „pěkná smradlavá kočička“. Rozumíme si a nasmějeme se spolu dodnes.

 

A proto jsme spolu tehdy na společnou dovolenou prostě musely.

Občas se při našem oblíbeném tlachání pozastavíme u zážitků z našeho mládí.

Právě příhody z Balatonu bývají často důvodem našeho hlasitého smíchu. A tak to tehdy možná stálo za to…

 

 

 

 

   
25.01.2005 - Zahraničí - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [20] Kimmy [*]

  Léthé: Ty si Madarka? Moj dedko je Madar, ale pochadza samozrejme zo Slovenska... a ja, aj ked som uz v Madarsku bola (vacsinou iba cestou do Chorvatska), tak pri Balatone som este nebola. Ani ma to nejak nezaujmalo. Ale tento clanok (alebo skor reakcie pod nim) mi trochu pozmenily nazor, teda vzbudili vo mne zvedavost. Ked som bola pred rokom a pol na Slovensku, chcel ist dedko so mnou do Budapesti, ze tam nebol od piatich rokov, ale mama s tym nesuhlasila, lebo ze ja neviem po madarsky a nebudem sa vediet dohovorit a co ak by sa nieco stalo, je to predsa ina krajina, atd. ... skoda.

  superkarma: 0 25.01.2005, 22:06:33
 2. avatar
  [18] Hanela [*]

  violetta: 25. přesně tak...tenkrát lepší než sedět doma

  superkarma: 0 25.01.2005, 16:06:06
 3. avatar
  [17] marcellina* [*]

  oprava:.... vyletek lodi...

  superkarma: 0 25.01.2005, 14:43:32
 4. avatar
  [16] marcellina* [*]

  my jsme si s pritelem chteli dat vyletek loni z Blavy do Pesti. Ale dovo na tento rok uz mame naplanovanou tak, ze mezi Vanocema budeme muset asi do prace . Takze ten vyletek az pristi rok

  superkarma: 0 25.01.2005, 14:43:08
 5. avatar
  [15] marcellina* [*]

  my jsme si s pritelem chteli dat vyletek loni z Blavy do Pesti. Ale dovo na tento rok uz mame naplanovanou tak, ze mezi Vanocema budeme muset asi do prace . Takze ten vyletek az pristi rok

  superkarma: 0 25.01.2005, 14:43:07
 6. avatar
  [14] marcellina* [*]

  my jsme si s pritelem chteli dat vyletek loni z Blavy do Pesti. Ale dovo na tento rok uz mame naplanovanou tak, ze mezi Vanocema budeme muset asi do prace . Takze ten vyletek az pristi rok

  superkarma: 0 25.01.2005, 14:43:03
 7. avatar
  [11] Léthé [*]

  ještěrka.ehp: tam se jezdí i bruslit?

  superkarma: 0 25.01.2005, 11:32:40
 8. avatar
  [10] Léthé [*]

  Já byla párkrát na Balatonu jako dítě u příbuzných. Nevím proč, ale nikdy v dospělosti mě tato louže a ty místa nelákala . Letos navrhoval manžel, že bychom jako na ten Balaton mohli , hlavně se těšil na to, že se tam díky mě domluví, ale já se tomu až doposud bránila. Až mu tohle ukáži, konečně dá s tou stojatou smradlavou vodou pokoj .
  Já totiž po té, co jsem po revoluci byla velice zklamaná i s mou milovanou Budapeští, nějak do Maďarska ani netoužím . Možná nějaké ty lázně kolem Hajdúszoboszó, ty si lidé velice chválí. Ale rochňat se s vnoučaty v léčivých lázních, na to mám ještě čas. Já se chci hlavně bavit, tancovat a chlastat a ne být naložená do nějakých smradlavých léčivek .

  superkarma: 0 25.01.2005, 11:31:02
 9. avatar
  [9] gerda [*]

  ještěrka.ehp: letos? Tak to jsi vážně hrdinka.

  superkarma: 0 25.01.2005, 10:25:24
 10. avatar
  [7] Wiki [*]

  diky za varovani, tak to k Balatonu nepojedu :)

  superkarma: 0 25.01.2005, 09:33:11
 11. avatar
  [6] LinaX [*]

  Byla jsem na Balatonu loni koncem srpna, naprosto netradičně, protože jinak dávám přednost Chorvatsku, Řecku apod. Ale si to přál, tak jsme vyrazili (pochází ze Slovenska a na Balaton jako kluk hodně jezdil). S koupáním to bylo podobně, jak píše Mirka - vody málo a průsvitná určitě nebyla, což mě taky tak trochu vadilo. Počasí taky mohlo být lepší - ochladilo se a bylo pod mrakem, koupat se každý den nedalo. Zkrátka jsme měli smůlu na termín, předtím byla vedra a když jsme odjížděli, počasí se zase začalo vylepšovat. Ale na druhou stranu musím Maďary pochválit - bezvadně udržovaná pláž, služby na úrovni, stravování docela levné. Bydleli jsme v pěkně vybaveném apartmánu, domácí byli příjemní, jezdili jsme na výlety po okolí - takže celkem to byla moc fajn dovolená, i když ne ta typicky koupací a opalovací jako u moře. Moji známí byli u Balatonu asi týden před námi a taky si chválili.

  superkarma: 0 25.01.2005, 09:21:29
 12. avatar
  [5] ještěrka.ehp [*]

  Já byla na Balatonu letos - hnusná smradlavá louže s leklýma rybama - vydržely jsme tam jedno odpoledne a radši sme přejely na Slovensko, kde to bylo o hodně hezčí, levnější a čistší Brrrr, na Balaton už nikdy

  superkarma: 0 25.01.2005, 09:01:03
 13. avatar
  [3] Haňulinka [*]

  Můj přítel byl také na Balatonu, když mu bylo 22 let a moc se mu tam líbilo. Byl tam s partou 20 kluků, tak si to všichni asi dovedete představit, proč se mu tam líbilo.

  superkarma: 0 25.01.2005, 07:06:04
 14. avatar
  [1] Pajinka [*]

  Tak jsem si myslela, že mě tu nalákáte a ono je to naopak . Díky za každé sdělené zkušenosti, aspoň vím, kam mě to nemá lákat, i když u Balatonu jsem byla jako dítě několikrát a vždycky to bylo fajn. To jsem ale neměla možnost srovnávat.

  superkarma: 0 25.01.2005, 06:55:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme