.

Dovolená: Jak si co nejvíc užít

Cestování

Dovolená: Jak si co nejvíc užít

holiday

Na rozdíl od většiny roku, kdy se rodina potkává často až večer a pak o víkendu, se najednou o dovolené vidíme od rána až do večera. A v tom je právě kámen úrazu. Podle psycholožky z manželské poradny Jitky Douchové se navíc přidávají různé komplikace, například v podobě nedostatku financí, který rodinu přinutí, aby si na dovolenou půjčila, což stres ještě umocňuje.

„Těch 24 hodin pohromadě opravdu představuje náročný tlak a potřebujeme se na to – i když to možná zní někomu podivně – skutečně dobře připravit. Především na samotný fakt, že jsme pohromadě, kdy každý v rodině má trochu jiné představy o společně stráveném čase a také jiné životní tempo. Cílem dovolené přece není dosahovat nějakých výkonů, toho si přece užíváme v zaměstnání, ale odpočinout si,“ připomněla Douchová.

Psychologové dokonce doporučují vzít si nějaký den volna před odjezdem a po návratu z dovolené navíc, abychom se rozumně adaptovali.

Je to adaptace na dost výraznou změnu a není nic horšího než se na dovolenou hnát přímo ze zaměstnání, utahaní a nervózní. To samé platí o návratu. Nejvíce se to projeví právě v okamžiku, kdy bychom klid a nadhled potřebovali. Třeba ve chvílích, kdy návrat není úplně podle našeho gusta a my pak stres přenášíme na zbytek rodiny. To i senzační dovolená může vzít za své.

Týden, nebo dva?

Ideální délka dovolené je podle odborníků dva týdny. Teď si množná myslíte, že se jim to lehce říká, ale v praxi člověku nezbývá tolik volného času. Vězte však, že při kratší dovolené nestihnete tzv. vypnout a při delší se vám může stát, že si poslední týden už vůbec neužijete. Budete pod tlakem myšlenek na to, co vás v práci zase čeká.

Přesto se v poslední době v populaci stále častěji vyskytují názory, že dovolená je dovolenou teprve v délce tří týdnů. Ale kde ji vzít?

Také si možná vybavíte dnes již téměř neužívaný slogan týden na horách = dva týdny u moře...

Každý zvlášť, nebo dohromady?

holiday

„Poslední dobou se stále častěji objevuje tendence partnerů trávit dovolenou zvlášť. To opravdu nemusí být na škodu vztahu, muži mohou dát přednost sportovním výkonům, ženy nejen klasickému plážovému modelu, ale třeba i sportovním aktivitám jemnějšího stylu. Samozřejmě ale společná dovolená – dobře vyvážená a tolerantní – vztah naplňuje,“ dodává Jitka Douchová.

Otázkou, kterou musí řada rodin řešit, zůstává také to, zda vyrazit na dovolenou s malým dítětem, nebo ho raději nechat třeba u babičky. V tomto případě je určitě vhodné poradit se s lékařem. Obecně ale lékaři doporučují brát dítě na dovolenou do ciziny až od jeho druhého roku a pečlivě volit lokalitu, kam bude s rodiči cestovat.

Lékaři obecně neradi vidí, když se s tak malými dětmi jezdí daleko. „Není to jen otázka klimatu, problémem je podle nich možnost onemocnění. Například v oblastech některých středomořských států, řeckých či španělských ostrovů. To jsou místa, kde lékař prostě fyzicky není, a pokud dítě dostane vysoké horečky například s vodnatým průjmem, může být velmi rychle dehydrované. Pak se může zdravotní stav dítěte stát velmi rychle velice vážný,“ varují.

Dovolená na splátky

holiday

Tím nejdůležitějším kritériem při výběru dovolené ale vždy zůstávají finance. Možná, že vám to připadá jako skvělý nápad splácet dovolenou celý rok, avšak odborníci toto zdánlivě jednoduché řešení nedoporučují.

Úvěr na dovolenou stejně jako každý jiný úvěr znamená odčerpání ještě neexistujících příjmů. Znamená to relativně velkou zátěž do budoucnosti. Každé takové zadlužení, které zatíží rodinný rozpočet, znamená velké riziko.

Pořídíme-li si dovolenou na splátky, zažijeme tak možná týden snů, nakonec ale zase může utrpět naše psychika:

„Pořizování si takových neužitečných úvěrů může znamenat později i splácení úvěru dalším úvěrem, a pak se rodiny dostávají do dluhové pasti. To je pro rodinu pak ohromná zátěž finanční, ale i především psychická," dodává psycholožka Douchová.

Jak trávíte a vybíráte dovolenou vy? S partnerem? Samy?

   
14.07.2009 - Tipy - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [9] Sisi40 [*]

  Ráda někam vypadnu na víkend sama...Sml24taková dámská jízda,ale dovolenou trvávíme s partnerem a mým synem.Bez nich bych nejela....jednou za rok by měla rodina být pár dní pohromadě.V pracovním vatíženém týdnu na sebe moc času nemáme.

  superkarma: 0 21.07.2009, 14:30:41
 2. [8] paja2876 [*]

  souhlasím....na splátky bych nejela

  1011 — #5

  superkarma: 0 18.07.2009, 21:26:57
 3. [7] paja2876 [*]

  loni jsme byli doma, protože se nám narodilo miminko, ale letos už výletujem a prcek je v pohodě a tak vyrazíme aspoň k sousedům na Slovesko......a cestujeme jedině celá rodinka, nikdy jsem nebyla na dovlené sama, v době, když už jsem byla s přítelem..později manželem..

  superkarma: 0 18.07.2009, 21:26:17
 4. avatar
  [6] Myškomedvídek [*]

  letos budeme doma přestavujeme bytSml80

  superkarma: 0 17.07.2009, 16:41:32
 5. [5] 1011 [*]

  Dovolená na úvěr je pro mě nepřijatelná.Když na ní nemám ,tak nikam nejedu.Protože na ni letos mám,tak odjíždím do Turecka s dcerouSml59

  1. na komentář reaguje paja2876 — #8
  superkarma: 0 16.07.2009, 18:48:03
 6. [4] jamb [*]

  Taky nechápu jak si někdo může užívat dovolenou na úvěr.Sml23

  superkarma: 0 14.07.2009, 18:09:41
 7. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Dovolená? Co je to....

  superkarma: 0 14.07.2009, 12:26:30
 8. avatar
  [2] Maisie [*]

  Tak dovolenou na splátky já razantně odmítám. Pokud na ní nemám, tak prostě nejedu. A nebo jak píše Wich - šetřit v průběhu roku a je to.

  Co se mě týče, tak my jedině aktivní dovolenou a rozhodně s partnerem. Takové to válení se celý den na pláži a kvůli all inclusive se téměř nevzdálit z hotelu, to fakt ne. Ale chápu, že např. v Egyptě vám nic jiného nezbývá.

  superkarma: 0 14.07.2009, 11:36:17
 9. avatar
  [1] wich [*]

  Dovolené na úvěr taky nerozumím Sml80 Můžu si přeci každý měsíc nějaké peníze odložit a do léta mít naspořeno. A jak teď každý den projíždím last minute, vůbec to není drahé Sml38 A pokud se člověku nepříčí muslimské země, do Tuniska nebo Egypta se dá jet nakrásně za 6 000 Kč all inclusive Sml67 Chce to jen nežít ze dne na den a z dluhu na dluh, ale předvídat.

  superkarma: 0 14.07.2009, 09:19:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme