Domácnost

Dovolená bez stresu. Utopie?!

 

Pro většinu z nás je kombinace slov dovolená bez stresu stejně nepochopitelná jako mateřská dovolená. Při představě, kterak balíme kufry, na poslední chvíli dokupujeme plavky své pubertální dceři, která si umíní, že prostě v těch loňských nemůže vylézt ven, natož pak k moři, se osypáváme.

 

Vysvětlit svému pětiletému capartovi, že do stísněných prostor auta nebo autobusu opravdu nenacpete celý jeho vozový park čítající na padesát autíček, a přesvědčit svého miláčka, že jedny šortky, tričko, jedny ponožky a dvoje slipy mu opravdu na čtrnáctidenní pobyt u moře stačit nebudou, je leckdy práce pro vraha.

 

Pojďte s námi letos zkusit prožít dovolenou opravdu v klidu a pohodě.

 

Rozhodně nejjednodušším řešením je nechat celou rodinku doma na starosti tatínkovi a vyrazit na dovolenou třeba s aerobikem společně s kamarádkou. Ale která z nás má to srdce nechat své andílky o samotě celý týden, natož pak čtrnáct dní.

 

-          Nejdůležitějším bodem je dozajista správná volba místa, kam pojedete. Rozhodně neuděláte radost muži, který miluje slézání skal a kopců tím, že ho povláčíte do padesátistupňového vedra k moři a nejlépe se dvěma předplacenými celodenními výlety po památkách. Volte kompromis. Dovolenou čerpáte oba, oba máte nárok si odpočinout a stejně tak i vaše děti nemusí celou dobu poslouchat, že vy jste to říkala, že je to nesmysl jezdit zrovna sem.

 

-          Pokud si chcete opravdu odpočinout, dopřejte si pobyt alespoň s polopenzí. Představa, že i na dovolené stojíte u kamen a místo koupání klohníte oběd, není zrovna lákavá, že?!

 

-          Jedete-li s dětmi, vyberte místo, kde jsou na ně připraveni.

 

-          Zajistěte si na cestu do zahraničí pojištění na cesty.

 

 

Neméně důležité je zvolit také vhodný dopravní prostředek. S dvěma puberťáky zvládnete bez problémů cestu dálkovým autobusem. S tříletým neposedou budete terčem spalujících a nesouhlasných pohledů spolucestujících, dřív než dorazíte na hranice.

 

-          Autobus – zvláště pak v dálkovém je omezená možnost pohybu. Děti se mohou maximálně projít uličkou, což není dvakrát bezpečné. Konverzace s ostatními malými cestujícími je také téměř nemožná, takže na cestu dítě vybavte dostatečnou zásobou hraček, knížek k prohlížení a ke čtení. Vezměte také deku, protože v autobusech v noci může být zima, a malý polštářek pod hlavu.

-          Vlak – zřejmě ideální dopravní prostředek pro děti. Mají dostatek prostoru pro hraní, mohou se protáhnout, projít, dojít si na záchod i během jízdy.

-          Letadlo – rozhodně nejrychlejší způsob přepravy z místa na místo, odečteme-li dobu strávenou na letišti odbavením a čekáním na zavazadla, na odlet apod. Ani tady není dostatek prostoru pro hry a zábavu vašich dětí. Cestující očekávají klid, takže slovní průjem vašeho drobka zřejmě nezůstane bez odezvy.

-          Auto – auto rovná se svoboda cestování. Můžete si zastavit, kdy chcete, protáhnout se podle potřeb a nemusíte se ohlížet na nikoho jiného. Stinnou stránkou je, pokud nemáte klimatizaci, cestování v horku. Tříhodinová zastávka v zácpě je potom utrpením pro všechny.

 

Letos si opravdu udělejte čas a připravte si s předstihem seznam věcí, které musíte sehnat, koupit nebo najít. Obrňte se trpělivostí a pevnými nervy... a potom si opravdu užijte dovolenou.

   
   
08.07.2005 - Dům a byt - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [14] medved [*]

  Žábina: zkus si jednou dovolenou, kdy si budes veci tahat celou dobu na svych zadech a uvidis, s jak malem se da hrave vystacit

  superkarma: 0 11.07.2005, 20:48:13
 2. avatar
  [13] Petraoz [*]

  Anai: Ano, ano já taky zažívala dovolené ve více lidech a už NIIIKDYYYYYYY sama sobě přísahám

  superkarma: 0 08.07.2005, 15:29:31
 3. avatar
  [12] Trinii [*]

  dovolená a stres ...to neznám, já si jedu odpočinout a mám ráda balení a přípravy, ale to je tím, že děti nejsou a s se dohodneme, prostě v klidu...
  ale tento rok poletím směrem tam úplně sama (podruhé letadlem, ale poprvé sama), on tam už bude o pár dní dřív pracovně tak z té cesty mám obavy, nebo spíš z letiště, kde mě ani nikdo nedoprovodí, kde to neznám

  superkarma: 0 08.07.2005, 13:32:29
 4. avatar
  [11] Žábina [*]

  obdivuju všechny, kdo si dovedou sbalit minimum věcí a vystačí s nimi

  superkarma: 0 08.07.2005, 10:27:06
 5. [10] Rikina [*]

  Asi jsem podobnej případ jako ty děti či partneři, jak jsem zvyklá jezdit po tuzemsku, tak jsem si i do Španělska sbalila obvyklý batůžek, a pak na mě u autobusu lidi divně koukali, každej měl dva kufry No ale nic mi nechybělo, akorát dostatek peněz Zpátky většina lidí vezla tím autobusem spoustu keramiky, kterou tam zřejmě levně nakoupili na trhu - obrovské květináče a vázy, to jsem teda zírala

  superkarma: 0 08.07.2005, 10:05:36
 6. [9] Anai [*]

  3 roky po sobě jsem jela autem (Chorvatsko, Francie, Itálie) a letos Itále fakt super! Volnost pohybu potřebuju, nesnáším skupinové zájezdy (ráno brzy vstávat apod.) po památkách. Akorát je to trošku dražší, když si umanete 4 dny poznávací a k tomu 7 pobytových a to bez jídla a nechce stát u sporáku . Nicméně jsme jsi to užili skvěle - poprvé tentokrát s mým sami, předtím jsme při dvou cestách šetřili tím, že jsme jeli s dvojicemi autem i do apartmánu. Lidi to jsou milí, nicméně NEDOPORUČUJU!!!!

  superkarma: 0 08.07.2005, 09:12:20
 7. avatar
  [8] Beruška1 [*]

  S tím oblečením jsem zažila to samé u bývalého. Zdálo se mu, že mu chystám zbytečně moc věcí, tak jsem mu řekla, ať si nachystá sám, co mu bude podle něho k moři stačit. No docela by to šlo, až na jednu velkou maličkost. Zapomněl si k moři sbalit plavky a opalovací krém.

  superkarma: 0 08.07.2005, 08:30:46
 8. avatar
  [5] Galina [*]

  Tak já zrovna balím,odpoledne vyrážíme autobusem s dcerou do Chorvatska .Zatím jí stačí jeden plyšáček,tak doufám,že nebude šílet a chtít všechny hračky.
  Pravda,nejtěžší zavazadlo je moje,kde mám 15 plechovek piv

  superkarma: 0 08.07.2005, 07:36:40
 9. [4] hblaziko [*]

  Renuška: Já se zase nejvíc pobavila loni na Krétě, kde se našemu synovi (3) strašně líbil v hračkářství popelářský vůz cca 1 m dlouhý. Taky nechtěl přijmout argument, že se nevejde do letadla . A cena 60 Euro taky pro něj nebyla směrodatná. Ale měl smůlu , nakonec si vydyndal aspoň bagr .

  superkarma: 0 08.07.2005, 07:28:53
 10. avatar
  [3] kemy [*]

  superkarma: 0 08.07.2005, 00:20:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme