.

Dovolená a časté střevní potíže. Proč je nám na dovolené špatně?

Cestování

Dovolená a časté střevní potíže. Proč je nám na dovolené špatně?

Doba dovolených se blíží a my se zabýváme tématem střevních potíží, které jsou při dovolené časté. Proč je nám tak často na dovolené špatně a musíme tyto problémy řešit? Na naše otázky odpovídala Michala Boukalová Tomešová, DiS nutriční terapeutka. Za její odpovědi ji děkujeme.

Proč je změna jídelníčku na dovolené v cizí zemi častým důvodem pro vznik střevních potíží?
stomachBohužel je pravdou, že potíže se zažíváním potkává na cestách v cizích zemích mnoho lidí. Nejčastěji za těmito potížemi stojí viry, bakterie, ale také například přejídání se, případně i stres. S těmito potížemi se nejčastěji setkáváme ve státech severní Afriky (Egypt, Tunisko), v zemích blízkého východu či jihovýchodní Asie (Thajsko, Vietnam). A proto, abychom se nepříjemnostem jako jsou průjem, nadýmání či zácpa při cestování do zahraničí vyhnuli, je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky a dbát na základní hygienická pravidla. Mezi ně bezesporu patří pití pouze balené vody nebo alespoň vody převařené, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše a konzumovat pouze čerstvě připravené a tepelně upravené pokrmy. Lákavé druhy ovoce či zeleniny je lepší raději oloupat nebo je alespoň omýt vodou (opět raději balenou). Mezi potenciální rizika patří led, zmrzlina, nepasterizované mléko a studené pokrmy. Proto je třeba pečlivě zvážit, zda je jejich konzumace skutečně nutná. Velice důležité je klást důraz na dostatečný pitný režim! Nejlepší je využít nejen obyčejnou vodu, ale také minerálky, čaje nebo iontové nápoje.

Jaké složky jídla nejčastěji nevolnosti, pálení žáhy, střevní potíže a průjmy způsobují?
To je u každého jedince velmi individuální. Opatrnost se ale vyplatí se v těchto nejvíce ohrožených destinací při konzumaci sýrů, studených mas a mléka nebo mléčných výrobků, které neprošly tepelnou úpravou. Je dobré dodržovat pravidlo: „Nejez nic, co se nedá převařit, upéct nebo oloupat.“ Pokud budeme tyto zásady dodržovat, zvýšíme šanci, že se vyhneme střevním potížím. U velmi exotických zemí mohou zažívací obtíže způsobovat místní speciality, na které není naše trávicí ústrojí navyklé.

Používají se v jiných zemích jiné druhy olejů? Mohou být příčinou trávicího dyskomfortu?
Záleží vždy na jejich způsobu použití. Oleje samy o sobě nebývají většinou zdrojem zažívacích problémů. Tedy pokud nevybereme pokrm přehnaně tučný nebo takový, při kterém se olej přepálil (poznáme nejen na chuti, ale i po čichu). Hodnotit je můžeme spíše po nutriční stránce. Obecně však můžeme říci, že pokrmy připravené na oleji jsou pro naše zdraví (z hlediska prevence řady chorob (zejména těch okolo srdce a cév) výhodnější než ty, které jsou připravené na másle či sádle - zdrojích cholesterolu a velkého množství nasycených mastných kyselin, které bychom měli v našem jídelníčku omezovat. Při přípravě pokrmů se v tradičních letních destinacích často používá olivový olej, který je vhodný jak na studenou, tak na teplou kuchyni, používá se však nejčastěji do salátů. Ten je výživově velmi výhodný. V některých exotických zemích se používají tropické druhy olejů/tuků. Ty jsou sice vhodné na tepelnou úpravu (snesou hodně vysoké teploty), ale nutričně (výživově) nejsou tak hodnotné jako olej olivový. Méně exotické, ale pro zdraví velmi výhodné varianty tuků, jsou např. řepkový olej a kvalitní margaríny.

A co voda?
Jako turisté bychom si měli dávat vždy pozor na nebalenou vodu, nápoje s ledem či potraviny omývané kontaminovanou vodou. Zbystřet bychom měli také při otevírání lahví v restauraci. Dobré je všímat si obalů vod, které jsou nám podávány, obal by měl být neporušený, voda neotevřená. Stává se totiž, že voda je do originálních obalů/lahví pouze natočená z místních zdrojů. V případě, že bychom si chtěli dát ovoce nebo zeleninu platí další pravidlo: „Omývat jej pouze vodou balenou“. Pozor! Z hygienických důvodů je doporučováno i čistění zubů pouze balenou vodou. Pozor bychom si měli dát také na teplotní šok, který může být příčinou žaludečních křečí. V horkém počasí bychom proto neměli zahánět žízeň příliš studenými či ledovými nápoji.

Jak působí na trávení ostrá jídla?
Konzumace ostrých jídel je u každého jedince individuální. Je potřeba vzít v potaz to, že pokud pojede do zahraničí jedinec, kterého trápí například potíže se žlučníkem, játry apod. musí se ostrým jídlům určitě vyhnout. U těchto lidí je třeba dbát na určité zásady, které musí v rámci svého zdraví dodržovat. V první řadě je vhodnější tato omezení před odjezdem do zahraničí konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Na co si máme dávat na dovolené pozor, aby nás nepostihly střevní potíže? Nemůžeme si přece sebou vést vlastní jídlo…
Samozřejmě, pokud se chystáme do exotických destinací, většinou nepočítáme ani s vlastní dovážkou jídla, zejména kvůli klimatickým podmínkám. Opatrnost se vyplatí při konzumaci sýrů, studených mas a mléka nebo mléčných výrobků. V podstatě jídlo, které neprošlo tepelnou úpravou, není „košer“. Řádně provařené jídlo je určitě spolehlivější než například švédské stoly s nekontrolovatelnou dobou podání a uchování. Obecně, abychom se střevním potížím v zahraničí preventivně vyhnuli, je třeba se na cestu připravit již několik týdnů. Vhodné je zejména zvýšit příjem probiotik, která nám pomáhají zachovat v dobrém stavu přirozenou střevní mikroflóru. Je proto dobré zvýšit příjem mléčných výrobků, zejména těch zakysaných. Zároveň je dobré nezanedbávat ani příjem vlákniny, která slouží jako tzv. prebiotikum, tedy jako živná půda pro tělu prospěšné mikroorganizmy (probiotika).

Co si myslíte o známých babských radách – dát si na dovolené každé ráno skleničku tvrdého alkoholu jako prevenci před střevními potížemi?
Říká se, že jako prevence proti střevním potížím může pomoci trocha tvrdého alkoholu. Nicméně není však dobré na alkohol spoléhat. Místo „dezinfekce“ je výhodnější dbát důsledně hygienických zásad, které jsou popsány výše. Spíše by měly být součástí každé lékárničky do zahraničí kvalitní a osvědčené protiprůjmové léky. Alkohol navíc zvyšuje potřebu pro příjem tekutin a jeho konzumace (zejména ta nekontrolovaná) může být v kombinaci s horkým počasím, mořem,… i velmi nebezpečná.

Na naše otázky odpovídala Michala Boukalová Tomešová, DiS nutriční terapeutka. Za odpovědi ji děkujeme!

Zajímavé články, které jsme k tématu střevního diskomfortu vydali:

Náš tip

Pokud přijdete do lékárny, odborníci vám mohou doporučit mnoho přípravků pro řešení střevních potíží. Nabídka je široká, my bychom vám chtěli představit GS Boularin, který nyní máte možnost otestovat díky soutěži, která u nás probíhá (vybrané výherkyně nám napíší, jakou měly s tímto přípravkem zkušenost)

Přípravek první volby GS Boularin

BoularinGS Boularin je doplněk stravy, který obsahuje v 1 kapsli vysoké množství 5 miliard CFU/g Saccharomyces boulardii. Jedná se o nejvyšší obsah Saccharomyces boulardii na českém trhu. Balení obsahuje 10 kapslí a jeho cena v lékárně se pohybuje do 100 Kč. Přípravek je vhodný používat pro rychlé, účinné řešení střevního dyskomfortu. Je vhodný při cestování do zahraničí.

Kapsle GS Boularin mohou užívat i děti. Obsah kapsle lze jednoduše vysypat do nápoje nebo potravy, která není příliš horká nebo studená.  Můžete si jej koupit zde: http://www.gsklub.cz/products/10366-gs-boularin

Jak působí Saccharomyces Boulardii?

 • dokáže dočasně zastoupit funkci přirozené střevní mikroflóry
 • brání střevo proti útokům virů a bakterií a poskytuje tak poškozené střevní sliznici a mikroflóře čas k její regeneraci
 • působí jako štít proti virům a bakteriím i jako pomocník při obnově střevní mikroflóry
 • účinky jsou patrné i určitou dobu po ukončení léčby, chrání proti návratu průjmového onemocnění.

Průjem = porucha zažívání, která se projevuje častým vyprazdňováním řídké stolice (min. třikrát denně)

Nejběžnější příčiny:

 • Virový nebo bakteriální původ
 • Cestovatelský průjem (nezvyklá strava, kontaminované potraviny, voda, nový druh bakterií)
 • Potravinová alergie a nesnášenlivost
 • Stres a dráždivý tračník (potížemi trpí 1/3 obyvatelstva)
 • Poškození střeva zánětem apod.

 

   
20.05.2013 - Tipy - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [19] Danushka [*]

  Já na dovolenou vozím vždy mátový čaj, nějaká antacida na žáhu a také Pangrol. Je to volně prodejný lék, který dodá tělu trávicí enzymy. Stává se mi, že když jím nezvyklá jídla + změna prostředí a režimu, že mám těžký žaludek...Pangrol zatím vždy pomohl.... No a určitě mám v lékárničce i živočišné uhlí..jsem pak klidnější, kdyby něcoSml59

  superkarma: 0 11.12.2014, 09:25:04
 2. [18] Michalela [*]

  Jarmilka5 — #17 Naprosto souhlasím,

  já beru probiotika několikrát do roka, vždy v určitém období a vždycky

  jsem si je brala i před plánovaným odjezdem na dovolenou, protože ze zkušenosti

  vím, že jsem na jídlo dost citlivá a střevní problémy jsem chytla takřka pravidelně

  na každé dovolené. Akorát já beru Biopron Premium, což je prostě klasický

  probiotikum, takže to určitě nevadí, ale když jsem si vyhledala ten biopron

  forte, tak tam píší, že je přímo určený na cestování, tak příští rok možná

  zkusím radši ten.

  superkarma: 0 06.08.2014, 23:03:42
 3. [17] Jarmilka5 [*]

  Střevním potížím jsem se na dovolené nikdy nevyhnula, což nebylo nic příjemného. Ani nepomáhal panák slivovice každé ráno. Takže letos jsem to trošku obměnila a začala jíst asi měsíc před dovolenou probiotika biopron forte. Kamarádka si to nemohla vynachválit, že díky tomu neměla potíže během celé dovolené. Bere se i během dovolené a doporučuje se začít brát tak týden před odjezdem. Já se teda chtěla pojistit, takže jsem začala už měsíc před a musím říct, že to fakt pomohlo a nic mi nebylo

  1. na komentář reaguje Michalela — #18
  superkarma: 0 21.07.2014, 15:30:15
 4. [16] pavlaspac [*]

  Když jsem byla na dovolené v Chorvatsku, tak jsem měla skoro celou dovolenou střevní potíže. Takže z dovolené nic moc nebylo.

  superkarma: 0 13.06.2013, 19:43:53
 5. avatar
  [15] kosík [*]

  Tvrdý alkohol nalačno je možná dobrá rada, ale já bych toto nepozřela Sml23. Nalačno si dávám vodu s citrónem Sml16

  superkarma: 0 03.06.2013, 00:08:31
 6. [14] iiifff [*]

  ajajaj, imodium u nás v lékárničce nechybí Sml24

  superkarma: 0 21.05.2013, 13:14:10
 7. avatar
  [13] terezalah [*]

  šťopička slivovice každé ráno na lačno ,... nejlepší lék :)

  superkarma: 0 20.05.2013, 23:02:25
 8. avatar
  [12] tajnostii [*]

  To je nepříjemnéSml22

  superkarma: 0 20.05.2013, 22:14:33
 9. avatar
  [11] daska59 [*]

  Chráním se třináctým pramenem a preventivně přibaluji Imodium.

  superkarma: 0 20.05.2013, 21:29:04
 10. avatar
  [10] arminka [*]

  chce to po ránu pročistit štamprdličkou a jsme bez potíží Sml67

  superkarma: 0 20.05.2013, 21:28:39
 11. avatar
  [9] blesksoft [*]

  používám probiotika a dospělým živočišné uhlí a dětem Smectu

  superkarma: 0 20.05.2013, 18:30:17
 12. avatar
  [8] ekleinovka [*]

  Imodium vlastním,kdyby náhodouSml30Sml30Sml52Sml22

  superkarma: 0 20.05.2013, 14:47:12
 13. [7] Pavla_b [*]

  funnka — #5  co jíst studené večeře a netrpět?Sml57

  superkarma: 0 20.05.2013, 12:12:26
 14. avatar
  [6] Jindriska8 [*]

  Je to nepříjemná situaceSml22

  superkarma: 0 20.05.2013, 12:06:33
 15. [5] funnka [*]

  my  trpíme z teplých večeří a to jezdíme jen na Slovensko.Vždycky se moc přejíme

  1. na komentář reaguje Pavla_b — #7
  superkarma: 0 20.05.2013, 09:04:38
 16. avatar
  [4] Hanula [*]

  Sml16beru si vždy sebou probiotika a černé uhlí

  superkarma: 0 20.05.2013, 08:28:37
 17. avatar
  [3] marde [*]

  Zatím jsem nikdy žádné potíže nemělaSml23

  superkarma: 0 20.05.2013, 08:11:01
 18. avatar
  [2] LudPa [*]

  Taky panáček, je to ověřené a jen balená voda bez ledu!!!

  superkarma: 0 20.05.2013, 06:11:48
 19. avatar
  [1] fulfy [*]

  Náhodou, panák každé ráno a pak i přes den mne zachránil od potíží,kterými trpěli skoro všichni,když dezinfekce, tak pořádněSml57

  superkarma: 0 20.05.2013, 05:59:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme