.

Dove video nazvané „Strach z objektivu“ dokazuje, že díky obavám o svůj vzhled ženy přicházejí o záznam zásadních životních okamžiků

Styl

Dove video nazvané „Strach z objektivu“ dokazuje, že díky obavám o svůj vzhled ženy přicházejí o záznam zásadních životních okamžiků

Ženy přicházejí o záznamy některých důležitých životních okamžiků, protože nejsou spokojeny s tím, jak vypadají. Úzkost z vlastního vzhledu jim brání v zachycení vzácných vzpomínek, včetně fotografií z dovolené na pláži, svatebních obrázků nebo dokonce fotek narození dětí. Z celosvětového průzkumu* realizovaného kosmetickou značkou Dove vyplývá, že celých 77 % žen je před kamerou plachých, protože se cítí rozpačitě či dokonce nepříjemně. Mají totiž pocit, že nejsou dost krásné.

dove

Značka Dove se zavázala k vytváření světa, kde je krása zdrojem sebedůvěry a ne úzkosti. Proto Dove vytvořil krátký film, Strach z objektivu (“v anglickém originále “Camera Shy”), který ukazuje, jak moc se ženy v dospělosti skrývají před objektivem, když ho ještě jako děti milovaly. Ženy by se měly cítit sebejisté, aby mohly ukázat úsměv na fotografii a nepřišly tak o zachycení cenné vzpomínky. Dove povzbuzuje ženy, aby začaly oslavovat svou krásu a přináší pro ně několik typů, jak se zbavit ostychu před objektivem.

5 tipů pro větší jistotu před kamerou

1)      Fotografie je jen o zachycení důležitých momentů, zážitků nebo pocitů. Nejde pouze o náš vzhled. Zkuste se zaměřit na to, že na daném místě v tu chvíli jste více, než jak na fotce vypadáte.

2)      Negativní komentáře vyvolávají úzkostné pocity z vlastního vzhledu. Čím více pochválíte svou vlastní krásu, tím více bude vaše sebevědomí stoupat.

3)      Když budete vědět, že máte před sebou důležitý den, nebo že Vás bude někdo fotografovat, nechte si trošku delší dobu na přípravu. Použijte své oblíbené zkrášlující produkty a oblečte si něco pohodlného. Budete se cítit více sebejistá a půjde vám to.

4)      Nikdo není dokonalý! Nezapomínejte, že fotografie perfektně vypadajících celebrit jsou celé retušované týmem odborníků. Neexistuje nic jako dokonalá krása.

5)      Místo toho, abyste se dívali na fotografii nyní, rychle se přesuňte do doby, kdy Vám bude 70, a přemýšlejte o tom, jak vděčné budete za to, že jste mohly zachytit tuto dobu ve vašem životě.

„Víme, že ženy jsou velmi sebekritické pokud jde o jejich vzhled, to může mít vliv na jejich sebevědomí a potažmo také štěstí,” říká Věra Jiroudková za Dove a dodává: „Tato studie ukazuje, že ženy, které jsou samy sobě největšími kritiky, mají strach z focení nebo vystupování před kamerou a přicházejí tak o zachycení důležitých životních momentů. My chceme, aby se to změnilo.”

Ženy zápasí s tím, že svou krásu nevnímají

Dove chce ženy inspirovat, aby znovu viděly, jak moc krásné ve skutečnosti jsou. Podporování žen v rozvíjení pozitivního vztahu ke své kráse může výrazně zvýšit jejich sebevědomí, a tím také otevřít možnosti realizace jejich skutečného potenciálu.

Vnímání vlastní krásy, sebevědomí a sebeúcty se zrcadlí z matek do jejich dcer. Je důležité, aby se ženy-matky radovaly ze své krásy a nastavovaly tak pozitivní příklady dalším generacím. Dove chce ženám připomenout, jaké bývávaly před kamerou nebojácné, když byly malé a jak se ze své krásy dokázaly radovat! Společně můžeme vytvořit takový svět, ve kterém je krása zdrojem sebedůvěry, a ne úzkosti, pro ženy a dívky všech věkových kategorií.

Globální průzkum: Klíčová zjištění

Obava z nedostatečné krásy je hlavním důvodem, proč se ženy stydí před kamerou

 • Více než polovina žen (57 %) připustila, že pochybnosti o tom, jak budou na videu vypadat, pravděpodobně negativně ovlivňuje to, jak se  budou před kamerou cítit
 • 65 % žen říká, že je více stresuje, když se mají fotit, než když mají mluvit na veřejnosti (47 %), jít na první rande (44 %), nebo jít na pracovní pohovor (41 %)
 • 36 % žen přiznává, že se začaly stydět fotografovat ve věku mezi 11 - 20 lety
 • 55 % žen jsou před kamerou v současnosti stydlivější než tomu bylo před 10 let

Ženy přicházejí o zachycení vzpomínek

 • 63 % žen někdy zničilo svojí fotografii
 • U digitálních fotografií je vyšší pravděpodobnost, že budou zničeny, než u tištěných fotografií (55 % ku 25 %)
 • 19 % žen nemá fotky z nejlepší dovolené v životě, 14 % ze svatebního dne, a 17 % z narození dítěte
 • 1 ze 4 žen zastaví focení nebo později zničí fotografie pořízené při dovolené či fotografie z významné párty s přáteli / rodinou, nebo dokonce i ze své vlastní promoce

Ženy se více stydí díky digitálním fotoaparátům

 • Označení na fotce na sociální síti způsobuje více než polovině žen úzkost z toho, jak  na snímku vypadají
 • Téměř polovina (46 %) žen ze snímku na sociální síti smaže svoje označení, nebo dokonce snímek zcela odstraní
 • 41 % žen fotografii nejdříve upraví a zlepší svůj vzhled, než ji  „vyvěsí” na internet

Dove chce, aby všechny ženy oslavovaly vlastní krásu

Dove výzkumy potvrzují, že ženy jsou největšími kritiky své vlastní krásy a aktivně se  vyhýbají situacím, kdy mají svůj vzhled dát na obdiv objektivu fotoaparátu či kamery.  Při konfrontaci s fotografií sebe samé více než polovina žen (55 %) vidí jen své negativní vlastnosti a považují  se za „neatraktivní“, „ošklivé“ nebo „příliš tlusté“.

Ženy se mohou podívat na video Strach z objektivu na:

* Strach z objektivu – Dove globální výzkum 2013

   
16.08.2013 - Krása - autor: (red)

Komentáře:

 1. [11] petroceli [*]

  Nejkrásnější fotky jsou ty nečekané....kdy o tom ani nevíte. To z nich potom čiší přirozenost a tak to má být.

  superkarma: 0 15.10.2013, 20:11:15
 2. avatar
  [10] SNÍŽEK [*]

  vždycky jsem se nerada fotila Sml15

  superkarma: 0 17.08.2013, 20:53:13
 3. avatar
  [9] Pentlička [*]

  Já se moc v zrcadle neprohlížím (popravdě se do něj radši příliš nedívám), takže jsem potom nepříjemně překvapená jak hnusně staře a tlustě vypadám v kabince při zkoušení oblečení nebo na nějaké fotce. Sama sebe vnitřně vnímám daleko mladší a šíhlejší. Ten střet s realitou je potom hodně bolestivý.

  superkarma: 1 16.08.2013, 17:18:40
 4. [8] Rikina [*]

  Suzanne — #5 to máš pravdu, někdy, pokud si to uvědomím, tak radši schválně nefotím, abych taky něco kolem sebe viděla i jinak než přes foťák...

  superkarma: 0 16.08.2013, 10:57:49
 5. [7] Rikina [*]

  No, já většinou na fotkách nejsem, protože fotím já, takže tu a tam se nějaký snímeček najde, ale velice málo. A podle mých zkušeností "mě nefoť!" pokřikují úplně všichni, bez rozdílu, ženy, děti, muži... Jen psi jsou celkem vděčný objekt. Kočky taky moc ne, ty se vesměs otočí a odejdou, nebo dělají, že spí. Sml57 Když chce člověk na fotce lidi, tak je musí buď ukecat, aby dělali skupinku, nebo fotit tak, aby si nevšimli. Sml80 Nebo nejsem dobrý fotograf a lidi už to vědí, takže nechtí být zvěčněni právě ode mne, to je taky možnost. Sml15

  superkarma: 0 16.08.2013, 10:55:54
 6. [6] Ei.lin [*]

  Myslím si, že tenhle problém "nejsem dost krásná, nesluší mi to, nefoťte mě! ..." tak nějak patří do období puberty a adolescence, kdy člověk hledá sám sebe, je k sobě enormně kritickej, furt se sleduje.... je to vývojovej úkol a je potřeba ho překonat, přijmout se a naučit se mít sám sebe rád ve všech oblastech, a né si to s sebou táhnout do dalších a dalších životních etap a zbytečně se tim brzdit ;-)

  superkarma: 0 16.08.2013, 10:14:28
 7. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Já vypadám na fotkách dobře. Ale někdy mi přijde, že lidi víc fotí, aby se měli potom na co dívat, než by si jen tak užili přítomný okamžik Sml22

  1. na komentář reaguje Rikina — #8
  superkarma: 1 16.08.2013, 09:01:13
 8. avatar
  [4] margot [*]

  s tím focením je to jako se sexemSml30 umět se přijmout a smířit s tím, jaká jsem. no a kdyžtak je tu photoshop, že joSml57

  superkarma: 1 16.08.2013, 09:00:11
 9. [3] lidicka [*]

  Nerada se fotím a to už od malinka. Zkazím každou fotku.Sml30

  superkarma: 0 16.08.2013, 08:46:30
 10. avatar
  [2] samecka [*]

  gerda — #1 přesně,vypadám jak vypadám,na fotkách si prohlédnu raději druhé,sebe jsem viděla v zrcadle už mockrátSml52Sml52

  superkarma: 0 16.08.2013, 06:32:40
 11. avatar
  [1] gerda [*]

  já vypadám na fotkách debilně od útlého mládí, takže už to neřeším.

  1. na komentář reaguje samecka — #2
  superkarma: 0 16.08.2013, 05:58:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme