Zdraví

Doteky pro dobrou kondici

Kojenci nestačí jen pravidelný přísun mateřského mléka a vydatný spánek. Malým dětem všestranně prospívá i jemná tělesná masáž.

Masáž kojenců už propagoval v první polovině minulého století francouzský lékař Frédéric Leboyer, uznávaný gynekolog a porodník a neúnavný propagátor přirozeného porodu. Podněty pro svou práci si dovezl ze svých cest po Indii. To, co se nejen v této zemi, ale také v Africe a Asii považuje za samozřejmost už po celá staletí, nyní objevují vědci našich zeměpisných šířek jako základ dlouhého a hlavně zdravého života.

Láskyplné doteky vyvolávají v malých dětech pocity štěstí a jsou významné i pro jejich duševní a intelektuální vývoj.

Mezi druhým a dvacátým měsícem života dítěte nemohou rodiče pro svého potomka udělat nic lepšího, než jej ráno a večer – minimálně ovšem jednou denně (s dostatečným odstupem od posledního krmení) – intenzivně hladit po celém těle.

V tomto období je citová paměť zvlášť silná a už tehdy učí malého tvorečka vnímat pocity nezbytné pro další život: důvěru, sebejistotu, uvědomění si vlastního těla, schopnost projevit lásku. Blahodárný účinek takové tělesné masáže je snadno pochopitelný. Na počátku života je pokožka miminka důležitým smyslovým orgánem, díky němuž může vnímat něhu tak intenzivně.

Mnoho výzkumů prokázalo, že speciální dotyky mají vliv nejen na duši, ale i na tělo samotné, především na srdce a krevní oběh, imunitní systém, hormony, nervy a svalstvo. A to i v případě předčasně narozených dětí. Mozek odpovídá na toto dráždění zvýšenou tvorbou růstového hormonu, dochází k povzbuzení krevního oběhu, dýchání je intenzivnější. Zlepšuje se rovněž činnost trávicího ústrojí – právě proto je jemné masírování bříška tím nejlepším prostředkem, který přináší úlevu při bolestivém nadýmání.

V čem masáž spočívá?
Jde o klidné lehké hlazení, kroužení, vypínání, mnutí a tlak na určitou oblast. Můžete začít například v obličeji a pokračovat přes ušní lalůčky k ramenům, dále na prsa a bříško, které se masíruje krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. Poté jsou na řadě dolní končetiny až k chodidlům, paže, záda, zadeček. I každému prstíku se věnujte zvlášť, zkuste například jemné tahání. Požitek dítěte ještě zvětší následné koupání a spánek, jenž mu dodá potřebnou energii.

Pokud si nevíte s masáží rady, klidně požádejte i radu zkušenou dětskou sestru nebo ještě lépe rehabilitační pracovnici, která vám ráda poradí a naučí vás podle potřeby také některé speciální hmaty a postupy. Aby bylo mazlení pro miminko příjemné, dodržujte pečlivě následující pravidla:

- Místnost musí být příjemně vyhřátá, můžete pustit i tichou relaxační hudbu.
- Dítě by mělo být zhruba dvě hodiny po jídle a nejlépe vyprázdněné.
- Používejte velký polštář nebo měkkou podložku.
- Vaše ruce musí být čisté s krátce ostříhanými nehty a hlavně teplé.
- Během masáže udržujte s dítětem zrakový kontakt a mluvte na něj. Pozor na vaši špatnou náladu a podráždění, které dítě rychle vycítí a dá to patřičně najevo.

Podle síly tlaku prstů a dlaní může hlazení povzbuzovat nebo naopak uklidňovat.

Nebála byste se tak malé dítě masírovat? Prováděla jste se svými dětmi nějaké speciální cviky? Co říkáte na plavání kojenců? Šla byste do toho?

   
23.01.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [12] terenniberuska [*]

  jak byly děti malé ,tak jsem jim už dalo by se řící pravidelně masáž dělala,bylo na nich vidět,že byly přitom docela spokojeny a v pohodě,tenkrát to bylo s dětským olejíčkem,plavání kojenců je asi moc super,alespon se už nebou bát vodičky

  superkarma: 0 23.01.2008, 20:28:04
 2. avatar
  [11] Vivian [*]

  moje dítě není moc mazlící když se pokusím ji jakože masírovat, tak se odtahuje a tváří se, jako by chtěla říct "Mami, prosímtě, nešahej na mě"

  superkarma: 0 23.01.2008, 18:33:04
 3. avatar
  [10] Aelin [*]

  gentiana: dej si pozor, aby se tvoje rodiče nerozhoupali a nesnědli tě

  superkarma: 0 23.01.2008, 14:44:05
 4. avatar
  [9] Krustýna [*]

  S dcerkou jsem chodila na plavání kojenců a bylo to super i pár masáží jsme prováděly, ale se synem jsem na plavání nechodila a ten má větší respekt z vody než dcera, ta se jí nebojí, na syna musím opatrněji.

  superkarma: 0 23.01.2008, 12:25:07
 5. [8] gentiana [*]

  tyrkys: Na řízky určitě:D

  superkarma: 0 23.01.2008, 12:24:39
 6. avatar
  [7] tyrkys [*]

  gentiana: určitě bys je alespoň naklepala

  superkarma: 0 23.01.2008, 11:38:39
 7. avatar
  [6] MEK [*]

  když se mé ditka narodily,tak o masážích se nemluvilo

  superkarma: 0 23.01.2008, 10:57:27
 8. avatar
  [5] Míka [*]

  Až budu mít děti, určitě masáže dělat budu. Synovečka a neteřinku jsem měla možnost takhle hladit jen občas, ale ségra si na těchto věcech určitě dala záležet:) Takže se těším, až budu moci po bříšku a zádíčkách hladit svoje broučky:)

  superkarma: 0 23.01.2008, 09:48:35
 9. [4] gentiana [*]

  Děti nemám a kdybych je měla, tak bych je snědla. Jestli bych je masírovala, nevim.

  superkarma: 0 23.01.2008, 09:17:37
 10. avatar
  [3] Bambína [*]

  S vnukem jsem chodila do bazénu od šesti neděl, dnes má pět let umí plavat a potápět se. S vnučkou která má dva měsíce také, potápí se, vydrží pod vodou jednu minutu a je vidět že jí to prospívá. Dcera při koupání, nebo přebalování vždy dceru promasíruje od zad až po nožky, mimča to mají rády.

  superkarma: 0 23.01.2008, 08:39:19
 11. [2] FAXÍK [*]

  kdybych věděla už dřív o masáži kojence,tak bych to zkusila

  superkarma: 0 23.01.2008, 08:14:01
 12. avatar
  [1] ŠTÍSTKO [*]

  na plaváníčko mi chodila paní domů od 4.měsíce,od 9měsíce jsme začali s malým chodit do bazénu na kurz a musím jen chválit!!!!!!!!!!!!Teď mu byly 2 roky a úžasně se orientuje.Před měsícem jsem s ním byla o víkendu v bazénu a hrozně rád ve vodě chodí a nevadí mu,že má vodu až po krk.Najednou mu ujela nožička a než jsem po něm sáhla(nechce držet,chce sám)a vytáhla ho,tak se na mě zubil a ani si nepolknul

  superkarma: 0 23.01.2008, 07:37:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme