Domácnost

Dostaňte ze své televize víc


Televize je náš každodenní společník. Už si jen těžko dokážeme představit večer po náročném dni bez pohodlného křesla či pohovky a blikající obrazovky. Není tomu přitom tak dávno, kdy za časů našich babiček byla byť i jen černobílá televize výsadou pouze bohatých. Jen málokdo si tehdy dokázal představit, jaké jsou možnosti a co přinese budoucnost.

Vybrat si však z omezené nabídky současných programů bývá leckdy problém. Všechny ty dokola omílané tuny starých filmů i série televizních komedií ze sedmdesátých a osmdesátých let, na které se sice rádi občas znovu podíváme, ale které jsme viděli snad už stokrát. Kvalitní televizní zábava se zdá být nedostatkovým zbožím. Ale nezoufejte, ještě není vše ztraceno. Pořád existuje možnost, jak vylepšit vaše domácí televizní menu. Poradíme vám, jak dostat ze své televize víc, než nabízí nyní.

Digitálně
Digitální vysílání - nová technologie, která během několika následujících let nahradí stávající vysílání, je dnes často skloňovaný pojem. Kdo si nenakoupí novou techniku, uvidí na obrazovce brzy už jen zrnění. Na druhou stranu digitalizace přinese kromě více programů, lepšího obrazu a interaktivních služeb také kvalitní příjem signálu i v členitých regionech a husté městské zástavbě. Pro příjem digitálního vysílání potřebujete speciální přijímač digitálního signálu. Ten může být buď vestavěn přímo do televizoru, nebo jej lze pořídit samostatně jako tzv. set-top-box.

Po pevné lince
Zdá se to jako div, ale televizní signál lze přijímat také po pevné lince. Jde o tzv. O2 TV pracující právě na nové digitální technologii. S ní můžete získat až 63 televizních programů v daleko lepší kvalitě obrazu a zvuku. Navíc nabízí i další velmi užitečné funkce. Jednou z nich je přístup do TV Archivu, díky kterému můžete sledovat vybrané pořady až 7 dní zpětně. Nemusíte se tedy už bát, že byste zmeškali váš oblíbený seriál. S virtuální videopůjčovnou Videotéka se z pohodlí domova dostanete přímo k nejžhavějším filmovým novinkám. Funkce TV průvodce zase poskytne podrobné informace o programech přímo na vaší obrazovce. Další výhodou je, že O2 TV je dostupná na rozdíl od kabelových televizí téměř všude, kde je vysokorychlostní internetové připojení ADSL. Starostlivé maminky jistě ocení i funkci rodičovský zámek, díky které mohou svým dětem zabránit sledování nevhodných pořadů.

Ke zřízení O2 TV potřebujete pevnou linku s libovolným aktivním hlasovým tarifem. Kromě toho budete potřebovat modem a set-top-box, kterými vás vybaví poskytovatel. Obě tato zařízení se připojí k běžnému televizoru. Instalace je natolik jednoduchá, že ji bez problému zvládnete sami, pomocí tzv. samoinstalačního balíčku. Ten obsahuje jednoduchý návod včetně instruktážního filmu. Vše máte v provozu během několik minut, a to bez zbytečného čekání na příchod technika.

Osobní zkušenost
„Na doporučení našich známých jsme dali před kabelovou televizí, satelitem i začínajícím digitálním vysíláním přednost televizi přes pevnou linku. O2 TV jsme během deseti minut sami nainstalovali a vše fungovalo a funguje naprosto bez jakýchkoliv potíží. Kvalitní zvuk, čistý obraz a téměř žádné výpadky. V bohaté skladbě kanálů si bez problému vybereme jak my, tak naše děti. Hodně také využíváme videotéku. Je to fajn, když nemusíme pokaždé, máme-li chuť vidět nějaký film, hnát do půjčovny a dlouze vybírat.“
Jana Krátká, Praha 9 - Vysočany

Kabelem
Další z možností, jak si můžete naladit více programů, je kabelová televize. Jejím základním problémem je ale poměrně malá dostupnost. Kabelové rozvody pokrývají pouze některá větší města, někdy však pouze jen jejich části. Sítě kabelových televizí jsou budovány téměř výhradně na sídlištích, případně ve čtvrtích činžovních domů. Pokud tedy bydlíte v rodinném domku či v menším městě, máte ve většině případů smůlu.

Kabelové televize nabízí několik programových balíčků. Od počtu programů se odvíjí jednotlivé ceny. V základní nabídce je více než 10 kanálů, rozšířené nabídky pak mohou obsahovat až 45 stanic nejrůznějších žánrů. Velká část programů je vysílána v českém jazyce, na své si však přijdou i ti, kteří chtějí spojit příjemné s užitečným a zdokonalovat se při sledování televize v cizích jazycích. V programových nabídkách jsou i kanály vysílané v originální verzi. Kromě kabelového rozvodu pro příjem už nic dalšího nepotřebujete. Stačí pouze připojit televizi a naladit programy obvyklým způsobem. V případě digitální kabelové televize vás poskytovatel vybaví tzv. set-top-boxem.

Osobní zkušenost
„Kabelovou televizi používá naše rodina již několik let a jsme s ní poměrně spokojeni. Využíváme rozšířené nabídky programů, takže nikdy nemáme problém vybrat si ke sledování pořad, na který je zrovna nálada. Já si nejvíce vychutnávám filmové kanály, hlavně HBO. Jediné, co bych tomuto televiznímu příjmu vytkla, je občasné „čtverečkování“ nebo zamrznutí některých programů. Někdy dokonce kabelovka vypadla úplně.“
Jana Fořtová, Česká Lípa

Více informací hledejte na www.cz.o2.com

   
25.03.2008 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [22] mi-ki [*]

  Televizi nemam a vubec mi nechybi. Na zpravy se podivam na internetu, bezduche ceske pseudotelenovely me nezajimaji a americke (ci jine) serialy se zmrsenym dabingem teprve ne. Navic i kdybych ji mela, tak fakt nemam tuseni, kdy bych se na ni mela cas divat.

  superkarma: 0 25.03.2008, 23:00:19
 2. avatar
  [21] tyrkys [*]

  Manx: jsem s tebou . Sice mám TV většinou jen jako kulisu, skoro furt puštěnou, ale třeba včerejší Madagaskar byl úžasnej .

  superkarma: 0 25.03.2008, 18:36:25
 3. avatar
  [20] tyrkys [*]

  Mně chybí Discovery a podobné. Ale jsem škrt .

  superkarma: 0 25.03.2008, 18:35:00
 4. avatar
  [19] Dimsy [*]

  Máme asi šedesát programů a můžu vám říct,že kolikrát není na co koukat.Ještě že tam jsou i programy o zvířátkách a nějaké naučné.Tam se aspoň někdy na něco dívat dá.

  superkarma: 0 25.03.2008, 17:58:02
 5. avatar
  [18] Suzanne [*]

  Koukám. Bohatě mi stačí naše čtyři programy, občas si něco najdu, někdy mám ráda prostě zvuk, tak si pustím tv jako kulisu, někdy ji nechám vypnutou. 45 programů bych nevyužila

  superkarma: 0 25.03.2008, 16:47:44
 6. avatar
  [14] Vivian [*]

  Ťapina: Taky koukám

  Škoda, že neexistuje nějakej zlevněnej program pro koncesionáře, co mají na TV čas jenom o víkendech
  Nevím, co bych dělala s 45 programy Díkybohu.

  superkarma: 0 25.03.2008, 15:08:36
 7. avatar
  [13] lilithheta [*]

  amidala: Zbavíš, tím že máš víc možností, na co to přepnout. Náhodou já bych O2 nebo kabelkovku chtěla, hlavně kvůli Discovery a podobným programům. Jenže zatím je to pro nás zbytečný luxus, vystačíme se si se 4 programy a hlavně DVD.

  superkarma: 0 25.03.2008, 12:56:53
 8. avatar
  [8] arjev [*]

  Televize je velký informátor, ale také óóóbrovský zloděj času

  superkarma: 0 25.03.2008, 12:05:42
 9. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  Stredovek.

  superkarma: 0 25.03.2008, 11:22:22
 10. avatar
  [6] femme [*]

  alpina: jj, to je prostě naše Pavlatka

  superkarma: 0 25.03.2008, 10:55:29
 11. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Televize je náš každodenní společník. Už si jen těžko dokážeme představit večer po náročném dni bez pohodlného křesla či pohovky a blikající obrazovky."
  Cože?????

  superkarma: 0 25.03.2008, 10:28:23
 12. avatar
  [4] alpina [*]

  Pavlatová: co to je???

  superkarma: 0 25.03.2008, 09:32:05
 13. avatar
  [1] amidala [*]

  A?Zbavím se tím ordinace v růžový zahradě nebo eR Péček?Těžko co?Až tam budou dávat něco koukatelnýho a ne postoosmdesátý první film,kterej museli vidět v téhle republice všichni a opakovaně tak budu TV řešit...

  superkarma: 0 25.03.2008, 00:06:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme