Velmi nepřátelské přijetí čekalo prezidenta Zemana na pražském Albertově, kam včera přišel odhalit pamětní desku k výročí 17. listopadu 1989.

Zatímco Miloš Zeman stál na pódiu s oficiálními hosty, mezi nimiž byli slovenský prezident Andrej Kiska, polský prezident Bronislaw Komorowski nebo německý prezident Joachim Gauck, neutišitelný tisícihlavý dav pod ním hlasitě bučel a pískal.

Český prezident sice na pódium přišel s úsměvem, ale ten ho rychle přešel. Prezidentská ochranka měla co dělat, aby za pomoci deštníků a poté i rukama, ochránila Zemana před létajícími předměty.

„Nebojím se vás, jako jsem se nebál před 25 lety,“ začal svůj projev Miloš Zeman a snažil se marně k hučícímu davu promluvit o tom, jak měl odvahu demonstrovat 17. listopadu, kdy za podobné projevy hrozily postihy. Prezident se také obořil proti chování davu: „Dnes je zbabělé házet vajíčka, nebo cokoliv jiného.“ Ten po těchto slovech začal skandovat „demisi, demisi”.

Dav přestal hučet a pískat až v okamžiku, kdy Zeman přestal mluvit a o polské Solidaritě začal hovořit prezident Komorowski.

S potleskem a respektem přijali lidé i dalšího řečníka, německého prezidenta Joachima Gaucka. Maďarský prezident János Áder vzpomínal na uprchlíky, kteří před rokem 1989 zemřeli na hranicích. Následně se po jeho výzvě držela minuta ticha za tyto oběti. Slovenský prezident Andrej Kiska, se ve svém projevu zamýšlel, jestli revoluce v roce 1989 přinesla, co si od ní lidé slibovali. A jestli „pravda a lásku skutečně zvítězily nad lží a nenávistí“.

 

 

Na transparentech byly mimo jiné nápisy připomínající Zemanovy vulgární výroky z nedávného vysílání rozhlasového pořadu Hovory z Lán (Foto zdroj: Tomki Nemec (Facebook)

dkdkdkdd

Demonstranti na Národní třídě, zatímco nad své hlavy zvedají červené karty, které mají představovat jejich nesouhlas s chováním hlavy státu. (foto zdroj: Chci si s vámi promluvit, pane prezidente)

kdkdkd

 

Reklama