Rodina

Dospělé děti v dětských pokojích

Třicátník, žijící doma u svých rodičů, není dnes žádným neobvyklým jevem. Těchto zralých jedinců, obývajících stále svoje dětské pokojíčky, neustále přibývá. Možná by se i osamostatnili, ale proč? U rodičů je to pohodlnější.

Důvodů, proč roste počet mladých lidí, kteří i v dospělosti žijí se svými rodiči, je celá řada. Ne pokaždé jde o takzvané mamánky, kterým se nechce začít starat se o sebe sama. V mnoha případech jsou na vině ekonomické problémy, finanční nejistota, nezaměstnanost, pocit méněcennosti, neshoda s partnery.
U Šárky však jde spíš o to mamánkovství.

kid

Mama hotel u Šárky

Šárka je sedmačtyřicetiletá maminka dvou dospělých synů, devětadvacetiletého Lukáše a pětadvacetiletého Patrika. Oba je měli s manželem v poměrně brzkém věku, a ani jeden z nich ještě nebyl dostatečně zralý na jejich výchovu. Než se nadáli, vyrostli jim oba kluci pod rukama a najednou byli dospělí.

Pro Šárku tak bylo velkým šokem, když její starší syn přišel už v osmnácti s tím, že se chce osamostatnit a bydlet sám s přítelkyní.
„Není to moc brzy?“
Stále ho pokládala za svého malého chlapečka.
Její manžel byl sdílnější: „Když chce, ať si to zkusí.“

Šárka si uvědomila, jak rychle jí najednou kluci vyrostli. Proboha, kdy k tomu došlo? V té době s manželem podnikali a v koloběhu mezi prací a domácností pokládala jaksi za samozřejmé, že kluci jsou doma, patří k nim, do svých dětských pokojíčků, kde je vždy nalezla.
Řekla si, že alespoň Patrika si bude více všímat, nechtěla, aby i on je tak brzy opustil.

Patrik se vždy velmi dobře učil, a tak šel studovat na střední a nyní studuje posledním rokem na vysoké škole. Není ještě samostatně výdělečně činný, ale přivydělává si formou různých brigád, většinou v reklamních agenturách a médiích, kde si vydělá skoro víc než Šárčin manžel.
Do domácnosti však nepřispívá ničím a nedávno přišel s tím, že chce studovat ještě další školu.
Šárčin manžel ale už zasáhl:
„To si ale chlapče budeš platit už sám. My tě nebudeme živit do nekonečna.“
Má na Patrika trochu vztek, protože Šárka mu neustále „utírá zadek“, Patriček nic nemusí, ničeho se nechytne. Doma se zadarmo nají, vyspí, s ničím nepomůže. Končí poslední ročník vysoké a chce ještě na další, tento způsob studia a nicnedělání, pouze starání se o své vlastní zájmy, mu prostě vyhovuje.
„Já jsem se ve tvém věku už staral o rodinu, chodil do zaměstnání,“ rozčiluje se často Šárčin manžel, když ho vidí válet se na gauči, poněvadž se den předtím vrátil z nějaké párty.
„S ničím mámě nepomůžeš, doděláš školu, a buď budeš přispívat na domácnost, nebo si najdi svoje vlastní bydlení!“
Šárka se pak do toho většinou vloží s tím, co je to za otce, který vyhazuje vlastní dítě z domu, když ještě nemá ani žádnou stálou práci.
„Musí se konečně osamostatnit, starý je už na to dost. Studovat se dá i při zaměstnání. Anebo ti přispívat na domácnost, ne to, co vydělá, rozházet s kamarády.“
Šárka však spor vždycky nějak urovná, je ráda, že má Patrika doma.

Zvrat

K velkému zvratu a jinému úhlu pohledu na věc však i u Šárky dochází ve chvíli, kdy zarachotí klíče v zámku a přijde její druhý milovaný syn, starší Lukáš.
Ten se sice v „osmnácti“ jakože osamostatnil, žije s přítelkyní (v pořadí s třetí), ale ta, když se pohádají, nebo se jí něčím znelíbí, tak mu prostě sbalí kufry a Lukáš se takto opětovně vrací i několikrát do měsíce zpátky domů. Změnil už několik zaměstnání, stále se mu nedaří, byt patří jeho přítelkyni, a tak to má vyřešené tak, že třeba týden je u ní, z toho se objeví na týden doma, a takto putuje už skoro přes dva roky.
„Zruš mu ten pokoj, nebo se nikdy neusadí. Copak jsme hotel? Kdykoliv se mu zlíbí, přijde, nají se, vyspí se a zase odkráčí,“ zasáhne opět Šárčin manžel.
„Co je to taky za přítelkyni, když ho pořád vyhazuje podle nálady,“ omlouvá ho Šárka. „A nezapomeň, že odešel už v osmnácti, buď rád, že ho vidíme.“
„No, to jsem. Nikdo ho tehdy nevyhazoval. A peníze jsme mu dali stejně jako Patrikovi. Chtěl se osamostatnit, tak se měl osamostatnit, a ne to vzdávat každou chvíli. A co je to za chlapa, že se nechá vyhodit.? Má se umět postarat sám o sebe i o ni,“
řekne zase rázně manžel.

Jenže Lukáš už delší dobu nemůže najít práci, je věčně bez peněz, a tak oba rodiče stejně nakonec zjihnou a své dítě pustí dál do dveří a postel rozestelou jako mockrát předtím...

Šárka má, co chtěla. Pohled na oba téměř třicetileté „chlapečky“ ve svých pokojích. Avšak při pohledu na špinavé hory nádobí, plný prádelní koš, vyjedenou ledničku a de facto všechno zadarmo, ji už samotnou kolikrát napadlo, že to není normální. Navíc už mockrát uvažovala o tom, že by dětské pokoje zrušila a udělali si manželem konečně ložnici, protože spí v obývacím pokoji.
Ale jak najít sílu a své děti nadobro z baráku „vyhodit“?

-----------------------------------------
Pozn.
Život u rodičů bez povinnosti platit nájem, s pravidelnou a bezplatnou domácí stravou a bez starosti o praní a žehlení oděvů a prádla, má pro mnohé bezpochyby své kouzlo. Nic se ale nemá přehánět. Život doma „přes čas“ má  své záporné stránky. Takový člověk se nic nenaučí, je zvyklý na to, že mu stále někdo slouží, aniž by za to cokoli očekával či požadoval. Upřednostňuje také svoje zájmy a potřeby, ať to stojí, co stojí – často i na úkor toho druhého...

Podle zjištění Eurostatu bydlí společně s rodiči téměř polovina mladých Evropanů mezi 25 a 34 roky. Podle deníku The Guardian v bytě s rodiči bydlí 1,6 milionu mladých Britů. Hlavně však z toho důvodu, že si vlastní bydlení nemohou dovolit. Naopak ve Spojených státech, ale i v severských evropských zemích je zvykem, že rodiče svého potomka, aby se naučil starat sám o sebe, „vyexpedují“ z domova už ve věku kolem osmnácti let.

Máte vy, nebo někdo z vašeho okolí podobné zkušenosti?

Možnost%
Ano67,3
Ne32,7

Přečtěte si také:

   
27.03.2013 - Děti - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [13] TL [*]

  Dospělé děti a dětský nábytek to nejde dohromady Sml16

  superkarma: 0 15.05.2013, 15:25:03
 2. avatar
  [12] Francaise [*]

  Tak teď budu za černou ovci, ale můj názor je striktní. Mladi jsou dneska zvyklí, že mají všechno, i ten pravidelný sex, s požehnáním a peněženkou rodičů.

  Podle mne se má mladý odstěhovat k svému partnerovi až tehdy, když je samostatný a nezávislý na rodičích. Dneska spolu všichni bydlí od osmnácti jako manželé, platí jim to rodiče, pak se rozejdou, protože chtějí mít nové zážitky (v podstatě jakoby po několikaletém manželství, ale stále se cítí svobodní) a připadá jim to normální. Důsledkem si muži myslí, že nemusí mít žádnou zodpovědnost a připadá jim např. normální neplatit alimenty.Sml80 Pravidelný sex jen zodpovědným! Jak si je vychováme, takové je budeme mít. Je to na rodičích.

  superkarma: 0 04.04.2013, 08:37:59
 3. [11] Trefa [*]

  Trefa:dcera jak se vdala ve 22letech tak se hned odstehovala.syn hned po vojne se take odstehoval do Prahy a sam se o sebe staral.

  superkarma: 0 28.03.2013, 12:53:50
 4. [10] Leena [*]

  Kluky bych z doma nevyhodila, ale domluvila bych podmínky: že pokud budou doma, musí dělat ty a ty práce, oznamovat předem, kdy přijdou atd.

  a souhlasim s barbucháčem, udělat si vysněnou ložnici a jim nouzovej kutloch. třeba by to taky pomohlo k tomu, aby si začali hledat něco vlastního...

  superkarma: 0 28.03.2013, 08:38:11
 5. avatar
  [9] v.poho [*]

  lightblue — #8 Ale on ten první kluk ještě není po škole. Podle pisatelky článku je v posledním ročníku a vzhledem k věku to ani nevypadá, že by nějaký ročník opakoval.

  superkarma: 1 27.03.2013, 15:56:17
 6. avatar
  [8] lightblue [*]

  ToraToraTora — #6 souhlasím. Ať si klidně u maminky bydlí, ale ať přispívají. Já přispívala hned, co jsem si našla po škole první práci. Přišlo m i to tak nějak automatické Sml80 taky bych asi děti nevyhodila, ale pravidla se nastavit musí.

  S prací je to bída, jenže taky je to bída s lidmi, protože mám pocit, že když někdo nedostane dobře (pro něho) placenou práci, že se už nepokouší radši o žádnou, než třeba o brigádu Sml3

  1. na komentář reaguje v.poho — #9
  superkarma: 0 27.03.2013, 15:43:15
 7. avatar
  [7] Barbucháč [*]

  Mám mamánka v přímém přenosu. Svého 42ti letého bratra, který se po krachu svého posledního vztahu usalašil zpátky ve svém dětském pokojíčku a asi ho do důchodu nehodlá opustit Sml3 Je chudák tak deprimovanej, že si ani práci nemůže najít a parazituje na důchodu své vlastní matkySml45 Sejří mě to neuvěřitelně, ale nezmůžu nic. Máma je už přece jen starší osoba a je jí ho lítoSml41 Takže mlčím a chvílema si ničím sklovinu. Víc stejně nezmůžu.

  Tady bych poradila zřízení té chtěné rodičovské ložnice a chlapečkům pořídit do zbylého pokojíku palandySml57 Třeba to bude krok správným směremSml16

  superkarma: 0 27.03.2013, 15:03:31
 8. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  peetrax — #5 To chápu, to co říkáš mi řeklo spousta lidí, že má podobnou zkušenost. Ale vzhledem k tomu, že v článku není řečeno vše a my víme prd, jak to doopravdy s tou jeho prací je, tak to ani na nějakou sáhodlouhou debatu o  meritu věci nevidím. Třeba je to lemra a práce se vzdal nebo udělal průšvih a vylili ho a nebo je na tom jako ty...nevíme. byla to prostě jen reakce na to, co se píše, aniž bych chtěla jakkoliv snižovat tvou snahu o nalezení práce v dnešní době.

  1. na komentář reaguje lightblue — #8
  superkarma: 0 27.03.2013, 11:43:27
 9. avatar
  [5] peetrax [*]

  ToraToraTora — #4 jen k tomu "najít si práci, byť třeba horší"... Ono to už není tak, jak to bývalo za dávných časů, že kdo byl šikovný, práci měl, třeba i tu "horší". Na jedno místo, kam jsem se hlásila (nebyla to úplně lukrativní pozice), nás takových bylo 230, jak mi pak pan majitel dal vědět a brali jednoho. Ono se řekne, najít si práci. Nechci se nikoho zastávat, ale na trhu práce to teď stojí za starou belu a od toho se pak odvíjejí další věci.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #6
  superkarma: 2 27.03.2013, 11:10:47
 10. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Měli by platit oba. nemakačenka to donutí najít si práci, byť třeba horší, ale práci se stálým příjmem a věčný student alespoň ochutná realitu. Rodičům se uleví a nebudou mít pocit, že syny vyhnaly. prostě jim jen nastaví pravidla. jedna věc je, poskytnout jim nějaké zázemí emoční a druhá věc je, že na drzovku vyžerou lednici, zahodí špinavé prádlo, vyspí se a odtáhnou.

  1. na komentář reaguje peetrax — #5
  superkarma: 0 27.03.2013, 11:01:32
 11. avatar
  [3] Altamora [*]

  peetrax — #2 Ty se v domácnosti angažuješ a přispíváš na provoz. To je jiná věc. V popisovaném případě si matinka hýčká dva chlapečky a nenechá je dospět. Nemám ráda tyhle pečovatelky. Přímo mě děsila představa, že si moje dcera najde syna takové matky. Sml15

  superkarma: 1 27.03.2013, 10:45:00
 12. avatar
  [2] peetrax [*]

  Jako člověk bez práce jsem ráda, že můžu bydlet u rodičů a z podpory jim něco přispívat + přiložit ruku k dílu v domácnosti. Možná nejsem in, ale pro mě lépe, než živořit pod mostem. Sml24

  1. na komentář reaguje Altamora — #3
  superkarma: 2 27.03.2013, 09:39:01
 13. avatar
  [1] v.poho [*]

  Pokud kluk chodí do školy (třebaže VŠ), tak bych jeho bydlení doma vůbec neřešila a byla bych ráda, že mu nemusím financovat jeho koníčky apod. Jestli jeho příjmy nejsou nahodilé a skutečně si vydělává víc než otec pravidelně každý měsíc, pak už bych si s ním o financích ale promluvila. Pokud si prokazatelně šetří na budoucí bydlení a plánuje se po škole osamostatnit, myslím, že je to v pořádku, pokud ale prohýří výdělek na mejdanech, je na místě chtít po něm příspěvek, i když teprve chodí do školy, a dát mu najevo, že počítáte, že se hned po promoci osamostatní.,

  Co se týče druhého kluka, to je horší, když moc nepracuje a soudě podle toho, že se odstěhoval v 18, tak ani ty příjmy nebudou nic moc. Co mu takhle dát najevo, že na návštěvu ho rádi vidíte, ale za bydlení se platí? A za hotelové služby víc než za běžný pronájem.

  Ale připouštím, že nevím, jestli bych to sama zvládla.

  superkarma: 2 27.03.2013, 08:39:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme