Bulvár

Dora, nenápadná dcera slavné matky

Bohužel nezdědila krásu, ani talent své okouzlující matky. Ani její dětství jí nemusíme závidět. Manželství jejích rodičů rozhodně nepatřilo k těm příkladným a jejich čtyři děti tím nesmírně trpěly. Nejspíš už asi tušíte, že dnes bude řeč o Doře, jediné dceři Boženy Němcové.

O naší nejslavnější spisovatelce a jejích láskách byly především v posledních letech popsány tuny papíru. Ještě delší dobu se spekuluje o jejím tajemném původu i roku jejího narození. Učebnice zmiňují i její nešťastné manželství s o patnáct let starším, cholerickým manželem Josefem Němcem. Nechoval se k ní zrovna hezky! Novější prameny ho už hodnotí malinko shovívavěji jako na svou dobu ještě relativně „tolerantního manžela“. V každém případě byla Božena Němcová žena, která se opravdu narodila do nesprávné doby. I přes všechna negativa je to podle mého názoru žena hodná obdivu. Její pestré životní osudy jsou stejně zajímavé jako její dílo a národ ji asi nikdy nepřestane milovat.

Theodora, častěji Dora, se narodila v roce 1841 jako v pořadí třetí dítě a jediná dcera manželů Němcových. Byla to ona, kdo o nemocnou matku v posledních chvílích jejího života pečovala. Zanedbanou domácnost měla na svých bedrech již delší dobu. Tedy nebyla to v dětství žádná opečovávaná holčička, jak by se předpokládalo o jediné dívence mezi třemi bratry. Byla spíše nevýrazná, stydlivá, snažila se nedělat problémy. Jako tříletá prodělala tuberkulózu mízních uzlin a nemoc zanechala trvalé následky – jizvy na krku a části obličeje. Určitě to trápilo nejen ji, ale i matku.

Dora NěmcováRodina žila v bídných podmínkách, takže nebylo divu, že byly často nemocné nejen děti, ale i jejich matka. Čas od času se také museli stěhovat, to když Josefa Němce služebně přeložili na jiné místo. Zpočátku se všemi dětmi, později jen s těmi mladšími. Nakonec už Božena odmítala manžela následovat. O to horší to tedy bylo, protože peníze na živobytí musela shánět sama - psaním. Měla naštěstí ještě pár příznivců, kteří se snažili občas rodině přilepšit. Traduje se ovšem, že situace byla jednou tak kritická, že Dora měla s matkou jedny zimní boty, v jejichž nošení se střídaly.

Boženě Němcové bylo jasné, že její dcera musí mít v budoucnu povolání, které ji bude živit. Chtěla, aby se stala učitelkou. Jenže nebyly peníze a Josef Němec si naopak přál, aby si Dora i nejmladší Jaroslav již začali na sebe vydělávat sami. Aby šla Dora „do služby“. To bylo taky zdrojem velkých hádek mezi manželi, i když i sama Božena Němcová svou dceru už dříve občas posílala do známých rodin, aby tam vypomáhala především se šitím. Tak docházela do rodiny Hanušových. Ti si Doru oblíbili a po smrti matky ji symbolicky adoptovali. Díky nim Dora vystudovala vyšší dívčí školu a stala se z ní industriální učitelka. V té době mohly ženy učit jen ruční práce. Spolu se svou kamarádkou, dcerou Hanušových – také Dorou a také učitelkou – si pak po složení patřičných zkoušek našly učitelská místa v Jičíně. Dora Němcová byla opravdu šikovná. Naučila se jako jedna z prvních u nás šít na šicím stroji. Učitelský plat byl ovšem odjakživa mizerný, takže si dovedeme představit, jak se jí asi dařilo. V Jičíně zůstala, i když se její kamarádka po čase vrátila do Prahy k rodičům. Pak si Dora malinko finančně polepšila, to když bylo v Rakousko-Uhersku zákonem dovoleno ženám vyučovat i základní předměty. Tehdy se z ní po složení dosti těžkých zkoušek stala tzv. literní učitelka.   

Ač nebyla rozhodně žádná kráska, ani už nejmladší, zajímalo se o ni v Jičíně několik mužů. Od jednoho z nich – bohatého kupce – dokonce dostala nabídku k sňatku. Chvíli o ní prý uvažovala, jenže by se musela vzdát učitelského místa. V Rakousko-Uhersku totiž provdané učitelky musely školství opustit.

Jenže pak se zamilovala do jičínského starosty, který byl ovšem ženatý. Když s ním nečekaně – už po čtyřicítce – otěhotněla, musela tuto skutečnost utajit. Byl by to na maloměstě obrovský skandál, který si nemohla ona, ani její milenec dovolit.

Jak to vyřešila? Na půl roku odjela do Prahy, a tam tajně v roce 1883 porodila chlapečka, kterému dala jméno Alfréd Theodor. To už jí bylo 42 let. Dítě pak dala na vychování do Slaného a sama se vrátila do Jičína. Na chlapečka určitě platila, ale jezdit ho navštěvovat si asi moc netroufala. Muselo to být pro ni těžké, zvláště když pak synáček v necelých čtyřech letech zemřel na záškrt. Sama sice idylické dětství neprožila, ale svému synovi nemohla dopřát ani to. Bohužel…

Jako dítě i dospělá žila Dora často v nevyhovujících podmínkách, a tak bylo jejím snem pořídit si vlastní dům. V roce 1894 se jí podařilo koupit velmi levně a vlastně skoro na dluh rozlehlý pozemek na okraji Jičína. Byla to skvělá investice! Protože se město rozrůstalo a ceny pozemků rostly, ten Dořin se brzy stal stavební parcelou. Nechala si tedy pro sebe jen její část a zbytek výhodně prodala. Doplatila nejen dluh na pozemku, ale ještě získala velkou část financí na stavbu domu. Nechala si ho vyprojektovat od architekta Dušana Jurkoviče, protože se jí zalíbily jeho stavby v Luhačovicích, kde se léčila. Peníze jí však nestačily, na dokončení domu si musela ještě vypůjčit. Do konce svého života však peníze nedokázala splatit. Byla už totiž v důchodu, a udržovat tak obrovský dům bylo nad její síly.

A jaký byl další osud vily? Po její smrti v roce 1920 se její dědicové, potomci bratra Karla, rozhodli dát dům do dražby. To by se Doře určitě nelíbilo, na domě velice lpěla. Ten pak často měnil majitele, až ho v roce 1935 koupil profesor obchodní akademie Miloslav Dušek, jehož potomci vilu vlastní dodnes. Dnes je dům památkově chráněný.

V seriálu Jany Ládyové o zajímavých ženách jste si mohli přečíst:

   
15.01.2015 - Historie - autor: Jana Ládyová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [59] Linde [*]

  já jsem si pořád říkala, co může být za článek o nějaké Doře, když pořád vévodí mezi nejčtenějšími články. A už to vím Sml36. Článek je velmi pěkný, čtivý a plný zajímavých informací, které jsme se ve škole, byť jsme se učili životopisy kdekoho, neměli. Je poučné vědět, jak se vyvíjela další generace slavné osobnosti. Neměla to lehké, chudák Dora. Po přečtení článku mě mrzelo, že tam není obrázek nebo odkaz na tu její vilu, ale vidím jej níže v diskuzi, děkuji za něj. Vila pěkná, jistě nákladná, ale ten rukopis Jurkoviče tam ani trochu nevidím.

  Více takových pěkných článků, klidně více vzdělání a odbornosti, svůj okruh čtenářek si dozajisté najde Sml67

  superkarma: 0 25.01.2015, 21:00:27
 2. [58] baška [*]

  Děkuji za článek,opět jsem o něco chytřejší.Ale hlavně,moc pěkně se to četlo.

  superkarma: 0 20.01.2015, 10:01:21
 3. avatar
  [57] Altamora [*]

  gerda — #53Ve všem s tebou souhlasím. Němcovou jsem četla v době, kdy jsem byla nešťastná a měla jsem chuť se vším skončit. Moc mi pomohla.

  Nejsem znalec literatury, nemůžu spisovatele hodnotit. Kdybych si měla vybrat, jestli si přečtu Němcovou nebo Kafku, přečtu si Němcovou. Ostatně ani Verne nebyl jako spisovatel zrovna skvělý, jeho příběhy jsou hodně klišoidní, ale četla jsem ho ráda. A co takový Walter Scott nebo Dumas? Taky na jedno brdo, ale v pubertě jsme je milovali. Dnes místo nich čtou Stmívání. Ono se to zase tolik neliší.

  superkarma: 0 19.01.2015, 08:59:28
 4. avatar
  [56] Altamora [*]

  Mickey Mouse — #25 Je normální vybírat si milence, kteří něčím imponují. Padesátiletý bezdomovec těžko bude mít třicetiletou milenku. leda snad taky bezdomovkyni. Je jasné, že spisovatelce neimponovali hokynáři ale umělci nebo bohatí obchodníci. Mohla v tom být vypočítavost, to nepopírám, ale nejen ta. Jakýsi řezník ji chtěl za milenku v době, kdy na tom byla velmi špatně a jeho podpora by ji zachránila, ale ona to nepřijala.

  superkarma: 0 19.01.2015, 08:47:46
 5. [55] knihovna [*]

  Vidělajsem kráné divadelní představení pro 1 herečku. Jmenovalo se to , myslím, Dopisy Boženy Němcové. Ty četla právě její dcera Dora a vzpomínala na matku Boženu. V tom představení Božena Němcová nevyšla moc s čistým štítem. Uměla využít svou krásu a to je myslím dobře ale vezlo se s tím dost nepříjemností.

  superkarma: 1 16.01.2015, 08:15:58
 6. avatar
  [54] misa.35 [*]

  Mickey Mouse — #50 Zajímavě napsáno. Na mne toto sdělení spíš působí opačně, možná ne náročně, ale cynicky /otrle/ právě z přemíry informací Sml80

  superkarma: 1 15.01.2015, 19:43:44
 7. avatar
  [53] gerda [*]

  Babičku Němcová psala v době, kdy jí bylo nejhůř. Utíkala od reality a vysnívala si svět, ve kterém jí bylo lépe. Pokud budeme Babičku brát takhle, určitě jí odpustíme idealizaci. Ostatně, Babičkou se zabývaly vědecké kapacity, podrobily ji rozboru a vysvětlily, jak se věci o osoby v knize mají doopravdy. Bude nám ale líp, když se dovíme, že Viktorka byla otrhaná žebračka a zemřela jinak, než v knize? Mně teda, když se začal rozbor jakékoliv básně, přestala ona báseň zajímat. Když rozpářete krásného ptáčka zpěváčka a objevíte jeho vnitřnosti, je po kráse. Tak jsem to vnímala i s básněmi. Já na sebe nechávám ráda působit dílo jako celek, nepitvám ho. Babička je unikát, který je někomu protivný a jiného zas pohladí, pomůže mu v těžké době stejně, jako tenkrát nemocné Němcové. Ne všechno lze exaktně vysvětlit. Pak bychom byli jako Kaj ze Sněhové královny poté, co mu vlétl do oka ledový střípek. Všechno věděl, všemu rozuměl, ale k čemu mu to bylo, když měl srdce z ledu.Sml16

  1. na komentář reaguje Altamora — #57
  superkarma: 3 15.01.2015, 18:49:43
 8. [52] PEPI11 [*]

  Moc pěkný a poučný článek. Jen víc a častěji takové články pište, budete opět čtenější. V 50tých a 60tých letech jsem coby povinnou četbu četla knihy B. Němcové docela ráda. a na ru dobu to bylo realistické. Dneska už to vidím jako naivní, Zfilmovaná babička je ale dojemná, vždy se na ni znovu ráda podívám. jako na pohádku, a to jak na tu s paní Jarmilou Kurandovou, tak i tu starší s Terezií Brzkovou.Sml59

  superkarma: 1 15.01.2015, 17:51:29
 9. avatar
  [51] gerda [*]

  Mickey Mouse — #50Tomu věřím.

  superkarma: 0 15.01.2015, 16:53:21
 10. avatar
  [50] Mickey Mouse [*]

  gerda — #49 Já vím, že se knihy Boženy Němcové spoustě čtenářů líbí. Možná jsem náročnější, možná je to tím, kolik jsem toho přečetl.

  1. na komentář reaguje gerda — #51
  2. na komentář reaguje misa.35 — #54
  superkarma: 0 15.01.2015, 16:44:35
 11. avatar
  [49] gerda [*]

  Mickey Mouse — #48A jak by řekl můj profesor češtiny "kamenům zpívám a balvanům hraju"Sml52Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #50
  superkarma: 0 15.01.2015, 15:59:10
 12. avatar
  [48] Mickey Mouse [*]

  gerda — #46 Mě vlastně nejvíc na tvorbě těch tří autorek vadí právě to, že se o ní nedá rozumně přemýšlet, polemizovat, souhlasit. Ta tvorba je tak schématická a myšlenkově i jazykově chudá, že mne prostě vůbec nezaujala.

  Od knih očekávám buď nějakou myšlenku, nad kterou mohu přemýšlet, nebo alespoň estetiku a krásu jazyka, abych se mohl potěšit - nejlépe samozřejmě obojí. Obrozenecké spisovatelky nedokázaly do své tvorby dát ani jedno.Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #49
  superkarma: 2 15.01.2015, 14:44:36
 13. avatar
  [47] Mickey Mouse [*]

  gerda — #44 V době BN nebyl život ani jednodušší ani naivnější. Jen se BN těm složitostem, opravdové realitě a morálním dilematům jaksi vyhýbala. Celá Babička je jen velmi idealizovaný popis epizod z dětství, aby nemusela popsat skutečnou realitu.

  gerda — #46 Obojí je špatné. Sml24 Politický názor měly stejně naivní a šablonovitý, jako je jejich tvorba. Místo postav jen nerealistické šablony, místo zápletky nebo příběhu jen velmi hrubý sled propagandistických obrazů, místo vhledu do pocitů a motivací jen velmi primitivní "ideál".

  superkarma: 3 15.01.2015, 14:39:57
 14. avatar
  [46] gerda [*]

  Mickey Mouse — #43A byly špatné proto, že neuměly psát, anebo proto, že s nimi nesdílíš stejný politický názor?Sml58

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #47
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #48
  superkarma: 0 15.01.2015, 14:26:44
 15. avatar
  [45] gerda [*]

  Mickey Mouse — #40jenže Borovský byl novinář, když si vezmu jako příklad jeho. Tedy docela jiný literární styl. Křest Svatého Vladimíra, Tyroské elegie...to je asi tak celé. Epigramy. Neříkám, že špatný, ale těžko lze srovnávat. Navíc byl muž. Čekám srovnání s nějakou spisovatelkouSml33

  superkarma: 0 15.01.2015, 14:25:50
 16. avatar
  [44] gerda [*]

  kareta — #41asi zapomínáš, že v její době byl život celý takový jednodušší a naivnější.Sml16 Žádný telefon, žádný psací stroj, nic...

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #47
  superkarma: 0 15.01.2015, 14:23:47
 17. avatar
  [43] Mickey Mouse [*]

  kareta — #41 Sml22 Ale BN je pořád lepší čtení než Marie Majerová nebo Marie Pujmanová. Což byla také povinná četba, kterou jsem odmítl číst s tím, že si místo každé raději přečtu deset zahraničních klasických autorů. Sml24

  1. na komentář reaguje gerda — #46
  superkarma: 1 15.01.2015, 14:23:21
 18. [42] slávenka [*]

  Zajímavé počtení. Děkuji.Sml16

  superkarma: 0 15.01.2015, 14:16:15
 19. avatar
  [41] kareta [*]

  gerda — #34Němcovou jsme četla na základce, žádná náročná literatura to teda nebyla. Četla jsem víc jak Babičku, a ani ta nebyla nic moc...mívala jsm ve zvyku shrábnout v knihovně všechny knihy jednoho autora (Will Smith byl teda grafomanSml30) a celé to sjet, neb každý spisovatel má jiný styl psaní a než se do toho dostanu, tak si knihu moc neužívám. No a němcová byla co do náročnosti rodokaps. Sml80

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #43
  2. na komentář reaguje gerda — #44
  superkarma: 2 15.01.2015, 13:43:57
 20. avatar
  [40] Mickey Mouse [*]

  gerda — #37 Třeba K.H.Borovský, jen o trochu mladší J.Arbes, K.Klostermann, S.Čech... určitě bych si vzpomněl ještě na další.

  1. na komentář reaguje gerda — #45
  superkarma: 0 15.01.2015, 13:38:06
 21. [39] Pavla_b [*]

  Moc pěkný článekSml59 , o osudech dcery BN jsem toho mnoho nevěděla.

  superkarma: 0 15.01.2015, 13:24:00
 22. avatar
  [38] gerda [*]

  Mickey Mouse — #35V názoru na poezii se shodneme, to ani poezie není, spíš vlastenecké nebo angažované rýmovačky.

  superkarma: 0 15.01.2015, 13:08:04
 23. avatar
  [37] gerda [*]

  Mickey Mouse — #35A které autory té doby máš na mysli?

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #40
  superkarma: 0 15.01.2015, 13:07:11
 24. avatar
  [36] lalica [*]

  Mickey Mouse — #25 Přeceňováni byli i někteří další autoři z pozdějších let.........

  superkarma: 1 15.01.2015, 13:06:16
 25. avatar
  [35] Mickey Mouse [*]

  gerda — #34 Více než Babička se mi líbila Chyže pod horami, nebo třeba Národní báchorky a pověsti. Také Divá bára je lepší.

  Jenže v té době psalo mnoho lepších autorů. Tvorba Boženy Němcové je hodně naivní až školácká - to platí i pro její poezii. Což mně osobně vadí.

  1. na komentář reaguje gerda — #37
  2. na komentář reaguje gerda — #38
  superkarma: 4 15.01.2015, 12:57:29
 26. avatar
  [34] gerda [*]

  Mickey Mouse — #25a co jsi od ní (krom povinné Babičky) přečetl?Sml58

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #35
  2. na komentář reaguje kareta — #41
  superkarma: 0 15.01.2015, 12:18:25
 27. avatar
  [33] denkas [*]

  Mickey Mouse — #25Přesně tak! kobližka — #29Taky mě napadlo,proč si postavila tak velký dům. Sml80

  superkarma: 0 15.01.2015, 11:48:48
 28. avatar
  [32] peetrax [*]

  kobližka — #29 vidím to tak, že se potřebovala v životě upnout na nějaký "projekt", když syn, byť u cizích, tak brzy odešel a jinak asi život taky měla celkem jednotvárný. Sml80 Žila sama, neměla vedle sebe nikoho realistického, kdo by korigoval její rozmáchlé plány ohledně domu... Naprosto ji chápu, i když bych její příklad nenásledovala.

  superkarma: 2 15.01.2015, 11:44:31
 29. [31] gabuna [*]

  Super článek, jako tradičně od Jany Sml67

  superkarma: 0 15.01.2015, 11:40:02

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] hyenka [*]

  cilani — #28 Bingo Sml67 !

  superkarma: 0 15.01.2015, 11:38:04
 2. avatar
  [29] kobližka [*]

  Opravdu hodně zajímavé informace,díky za článek.

  gerda — #14 No,tak na tehdejší dobu jistě krásný dům,ale že bych o něčem takovém snila i dneska Sml80 Jen přemýšlím,proč se Dora rozhodla k té stavbě,když neměla ani manžela,ani rodinu.K čemu jí samotné tak velký dům byl...

  Mickey Mouse — #25 Myslím si totéž Sml22Sml67 a to přeceňování bývá někdy až okaté.

  1. na komentář reaguje peetrax — #32
  2. na komentář reaguje denkas — #33
  superkarma: 2 15.01.2015, 11:31:04
 3. [28] cilani [*]

  Musíme tu naflákat hodně komentářů - pokud je to to, na co redakce slyší, třeba by se mohly čtivé články objevovat častěji.. Sml16

  1. na komentář reaguje hyenka — #30
  superkarma: 2 15.01.2015, 11:18:19
 4. avatar
  [27] Kahomar [*]

  Moc pěkně zpracovaný zajímavý, čtivý článek. Na vilu jsme při toulkách Jičínem ještě nenarazili, budeme to muset napravit. Díky za nové informace. Sml67

  superkarma: 0 15.01.2015, 10:09:26
 5. avatar
  [26] ehornych [*]

  Opravdu zajímavé čtení, díky! Sml59

  superkarma: 0 15.01.2015, 09:48:32
 6. avatar
  [25] Mickey Mouse [*]

  gerda — #16 Božena Němcová je jako spisovatelka přeceňovaná, kvůli svým obrozeneckým přátelům, kteří jí (někdy ze soucitu jindy kvůli citovému románku) dělali velkou propagaci.

  Jako žena byla Božena Němcová podle všeho velmi nestálá a měla obtížnou povahu. Její manžel ji nijak netýral, naopak ji podporoval na tu dobu nadstandardně. Spory s ním měla Božena Němcová především pro svou nepraktičnost a neustálé romantické poblouznění, kvůli kterým svou rodinu zanedbávala. Ani její románky s muži nebyly zrovna z čisté lásky. Vybírala si muže populární, vpodstatě kumpány z uměleckých kruhů, se kterými se ráda nechávala vidět a umožňovali jí přístup do "lepší" společnosti.

  1. na komentář reaguje kobližka — #29
  2. na komentář reaguje denkas — #33
  3. na komentář reaguje gerda — #34
  4. na komentář reaguje lalica — #36
  5. na komentář reaguje Altamora — #56
  superkarma: 6 15.01.2015, 09:41:54
 7. [24] cilani [*]

  SUper článek, fakt dobrý a zajímavý Sml67 Sml67 Sml67

  superkarma: 0 15.01.2015, 09:39:58
 8. [23] MaVy [*]

  gerda — #20 tak, tak, to kolikrát člověk nevěděl co číst dřív

  superkarma: 1 15.01.2015, 09:35:05
 9. [22] assaly [*]

  úžasný článek Sml67

  superkarma: 0 15.01.2015, 09:34:33
 10. avatar
  [21] Hanula [*]

  misa.35 — #9 Sml16krásná vila - díky za foto - hezký článek - zase jsem o něco chytřejší....

  superkarma: 0 15.01.2015, 09:34:19
 11. avatar
  [20] gerda [*]

  MaVy — #19jasněSml48, rozumím. Ó, jak by tady mohlo být krásně, kdyby bylo víc redaktorek, co dovedou psátSml26....Sml15 Staré zlaté časy, ach jo...

  1. na komentář reaguje MaVy — #23
  superkarma: 1 15.01.2015, 09:22:31
 12. [19] MaVy [*]

  gerda — #16 já jsem ale psala nic proti ní Sml23, jen je mi z toho článku Dora moc sympatická, možná i proto, že se mi líbí jméno Dora Sml30, Božena -pamatujete v Českém nebi, jak Borovský říká ona byla jediná kdo mi podal ruku Sml67Sml67

  1. na komentář reaguje gerda — #20
  superkarma: 0 15.01.2015, 09:20:15
 13. avatar
  [18] hyenka [*]

  Autorce děkuji za článek, který nejenže má hlavu a patu, ale je opravdu čtivý Sml59. O osobním životě Dory jsem četla, ale to s tou vilou je pro mně taky novinka, a nějak mi vrtá hlavou, nač samotná stárnoucí paní potřebovala takové sídlo, navíc, když na něj neměla....

  superkarma: 0 15.01.2015, 09:11:57
 14. avatar
  [17] hyenka [*]

  gerda — #3 Někdy vloni jsem četla, že B. Němcová vůbec netrpěla rakovinou, ale zemřela na tuberkulózu vnitřních orgánů. Dost by mně zajímalo, jak to tedy vlastně bylo, ale to se už asi nedozvíme.

  superkarma: 0 15.01.2015, 09:08:33
 15. avatar
  [16] gerda [*]

  MaVy — #15já zas mám BN moc ráda - dokážu pochopit její chování i rozhodování. Ještě jako dítě ji vdali za o dost staršího chlapa, pak jedno dítě za druhým, citově vyprahlá, a jako temperamentní krasavice podléhala partnerům, kteří jí nebyli hodni. Báli se její opravdovosti a vášnivosti. A jestli i při tom všem dokázala literárně tvořit, klobouk dolů. Navíc svého muže podporovala v jeho politických postojích. To, že měli italskou domácnost, jen dokazuje střet dvou výrazných osobností. No jo, tihle spolu být jako manželé a rodiče dětí neměli...Sml80Všecko mohlo být jinak.

  1. na komentář reaguje MaVy — #19
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #25
  superkarma: 1 15.01.2015, 08:59:02
 16. [15] MaVy [*]

  jinak článek moc fajn, přiznám se že Dora je mi sympatičtější než její matka, nic proti BN Sml24

  1. na komentář reaguje gerda — #16
  superkarma: 2 15.01.2015, 08:54:25
 17. avatar
  [14] gerda [*]

  misa.35 — #9to je dům mých snů, přesně takové se mi líbíSml26

  1. na komentář reaguje kobližka — #29
  superkarma: 0 15.01.2015, 08:54:13
 18. [13] sesibo002 [*]

  Moc pěkný článek, děkuji

  superkarma: 0 15.01.2015, 08:52:52
 19. [12] MaVy [*]

  misa.35 — #9díky, než jsem z článku sjela akorát mě napadlo jak vypadá Sml67Sml16

  superkarma: 0 15.01.2015, 08:45:04
 20. avatar
  [11] Pentlička [*]

  Některé věci jsem nevěděla, díky za článek! To, že byla učitelka, zůstala svobodná a měla nemanželského syna, který záhy zemřel, to jsem věděla, ale to o vile ne. Měla smutný osud, ale líbí se mi, že se dokázala i v 19. století postavit na vlastní nohy a uživit se, nemusela se vdát jen kvůli živobytí, jako spousta tehdejších žen.

  superkarma: 0 15.01.2015, 08:43:56
 21. [10] mařinka [*]

  Děkuji za další zajímavý článek! O Doře jsem dosud nic netušila, moc ráda jsem si přečetla o jejím smutném životě. A už teď se těším na další článek!

  superkarma: 1 15.01.2015, 08:33:32
 22. avatar
  [9] misa.35 [*]

  Vila Dory Němcové

  1. na komentář reaguje MaVy — #12
  2. na komentář reaguje gerda — #14
  3. na komentář reaguje Hanula — #21
  superkarma: 3 15.01.2015, 08:32:16
 23. avatar
  [8] misa.35 [*]

  OlgaMarie — #7 Ano, velmi zajímavý článek Sml59Sml59. Bravo Sml67

  superkarma: 0 15.01.2015, 08:29:13
 24. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  Konečně zajímavý článek a hlavně O NĚČEM!Sml59

  1. na komentář reaguje misa.35 — #8
  superkarma: 2 15.01.2015, 08:21:58
 25. avatar
  [6] gerda [*]

  Breberka456 — #4ale to je určitě snímek zralé, starší dámy, za mlada byla dozajista jináSml30

  superkarma: 0 15.01.2015, 07:13:32
 26. [5] Draco [*]

  Opět velmi zajímavý článek Sml59 Díky.Sml16

  superkarma: 0 15.01.2015, 06:47:28
 27. [4] Breberka456 [*]

  pane jo, chudák Dora, ta tedy vypadala Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #6
  superkarma: 0 15.01.2015, 06:16:41
 28. avatar
  [3] gerda [*]

  Já měla literaturu kolem BN velmi ráda, jako dítě jsem o ní nikdy nepřemýšlela jako o ženě, ale vždycky jenom o spisovatelce. Až později vycházely postupně vycházelo najevo, že nebyla až tak nadzemská bytost. Teď už jí rozumím - vnucený sňatek, že aby jí hlídal někdo jiný, pak jedno dítě za druhým, muž jí nic neusnadnil, i když si spolu notovali na jednu vlasteneckou notu. Nejhorší asi musel být konec jejího života, trpěla rakovinou ženských orgánů a při tehdejší hygieně, častém stěhování - musela velice trpět. Chudák Dora, doplatila ne rozháraný rodinný život, i když tam byla služka. Ale dostala dobrou genetickou výbavu a ani tak se ve světě neztratila! Ženy musely být bojovnice, a to po mámě zdědila.

  1. na komentář reaguje hyenka — #17
  superkarma: 1 15.01.2015, 06:06:35
 29. [2] kukátko [*]

  Děkuji za článek. Krásně napsaný, pro mne nové informace. Stačil by mi v dnešním vydání tenhle jediný.

  superkarma: 0 15.01.2015, 06:05:32
 30. avatar
  [1] Jindriska8 [*]

  Jani,pěkný článek,udělala jsi mi radost.Pocházím z kraje,kde spisovatelka Božená Němcová nějaký čas žila a chodila do školy.V našem městě je Barunčina škola a muzeum Boženy Němcové,ale o její dceři Doře jsem toho moc nevěděla.Sml67

  superkarma: 0 15.01.2015, 00:46:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: intimní kosmetika
Anketa: Pečete bábovky?
Jaké hračky kupujete svým vnoučatům?
Anketa pro maminky: Jaké kupujete hračky svým dětem?
Průzkum na téma finanční zajištění

Náš tip

Doporučujeme