Potíže v sexuálním životě? Žádný problém! Tvrdí to alespoň reklama na některé přípravky, většinou jde o doplňky stravy, které slibují rychlé a spolehlivé odstranění potíží v sexuálním životě. Výrobci pravidelně přicházejí s dalšími novými přípravky a pacientům je nabízejí prostřednictvím masivních reklamních kampaní. "Některé reklamy slibují nesplnitelné, a někdy dokonce obsahují nepravdivé informace," varuje renomovaný pražský sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Víra v podobné přípravky přitom někdy může přímo ohrozit zdraví a dokonce i život pacienta. Příklad? Erektilní dysfunkce může být jedním z projevů více či méně závažných cévních problémů. Zatímco dobrý sexuolog by na to mohl přijít, potom pacient, pokud se bude snažit zlepšit své problémy pomocí volně prodejných přípravků, hrozí mu další zhoršování stavu cév a třeba také infarkt.

Lidé přitom často neváhají dávat za podobné přípravky hodně peněz, částečně také proto, že se stydí jít se svým problémem za sexuologem. Podle některých průzkumů užívá doplněk stravy asi čtvrtina pacientů, kteří přicházejí k sexuologům s poruchami v sexuální oblasti. Výrobci podobných přípravků těží také z toho, že léky vyvinuté na základě vědeckých poznatků a pomocí klinických výzkumů se podobným způsobem propagovat nesmějí.

"Pokud by bylo pravdou vše, co slibuje někdy velmi sugestivní reklama na “přírodní“ prostředky určené ke zlepšení sexuálních poruch, pak by moderní farmakologie byla téměř zbytečná," podotýká Zvěřina.

I lékaři podle Zvěřiny připouštějí, že některé rostliny jsou zdrojem cenných a nenahraditelných látek. Botanická farmakologie je dnes velmi aktuální věda. "I v sexuologii se dlouhé roky využívá rostlinných alkaloidů. Mezi nimi je asi nejznámější (trihydroxypropan) yohimbin. Jde ovšem o medikament, který je třeba, i vzhledem k nezanedbatelným nežádoucím účinkům, nutno užívat v kontrolovaných podmínkách, na lékařský předpis a zejména v jasně definovaných dávkách," upozorňuje lékař.

Záleží přitom ze všeho nejvíc na pacientech samých, nakolik o volbě léků nebo volně prodejných přírodních preparátů přemýšlejí. "Některé z těchto produktů často záměrně vzbuzují přehnaná očekávání. Proto je na zákazníkovi, aby se dříve, než tento přípravek koupí, informoval o jeho skutečných účincích," upozornil pražský sexuolog Ondřej Trojan. Podle něj lidé často po určité době zjišťují, že přípravek na jejich nemoc nepomáhá, a pak stejně musí vyhledat lékařskou pomoc –  často s velkou časovou ztrátou.

Aby bylo jasno, většina volně prodejných přípravků nikomu neublíží, ale nelze od nich čekat zázraky. Podívejme se třeba na ženšen neboli ginseng, který je součástí tradiční východní medicíny a skutečně může mít účinky posilující organismus například v boji s infekcí. Žádné velké a dobře kontrolované vědecké studie ale jeho pozitivní vliv na erekci nepotvrdily.

Jak vybírat doplňky stravy

 

Reklamy na doplňky stravy 5(červená) určené na poruchy erekce jsou často zavádějící. Z toho důvodu je  při výběru těchto preparátů nutné, aby se člověk řídil následujícími pravidly:

  • přemýšlel důkladně, než se nechá zlákat reklamou, zvláště takovou, která nabízí jednoduché řešení
  • nemyslel si, že „pokud něco nepomůže, alespoň to neublíží“, nemusí to být vždy pravda
  • nechápal termín “přírodní“ jako “vždy bezpečný“
  • utrácel své peníze s rozvahou
  • měl na paměti především svou bezpečnost a své zdraví. Na většinu nemocí lékaři znají lék. Odklad léčby může zdraví poškodit.
Reklama