Seberte odvahu a udělejte stylovou tečku za svým outfitem. Pořiďte si klobouk. Ale v žádném případě nějakou nazdobenou dámskou hučku. Inspirujte se pánským šatníkem a sežeňte si fedoru. Poradíme vám, jak ho nosit, aby vám slušel.

Tento článek zřejmě nepotěší postarší konzervativní dámy, ale „holky“, které mají pro strach uděláno a klobouk jim stále ještě chybí v šatníku. Asi nějakým nedopatřením, ne?

Už jsem vám prozradila v úvodu, jaké klobouky jsou nejvíc in, teď pro doplnění pár pravidel, kterými byste se měla řídit, pokud si ho chcete pořídit.

  • Klobouk a výška postavy

Netvrdím, že klobouky sluší jen vysokým ženám, ale jsou rozhodně ve výhodě. Vysoká postava snese hodně, a když je k tomu ještě štíhlá, pak ještě víc. Ale pozor, vysoká boubelka si může dovolit klobouk  s hodně širokou krempou, nejlépe měkkou a mírně zvlněnou, je to hodně šik.

Pokud jste postavy malé, ale drobné, klidně si klobouk dopřejte, ale s užší krempou. A mám pro vás ještě jednu dobrou zprávu: na rozdíl od dlouhých „bidel“ (pardon, mluví ze mě trochu závist) vám bude slušet klobouk ve stylu dvacátých let.

  • Klobouk a tvar obličeje

Jistou výhodu mají obličeje užší a s výraznými lícními kostmi.

Ale to neznamená, že by ostatní měly přestat číst. Někde jsem sice slyšela blud, že kulatému obličeji klobouk nesluší, ale tím bych se vůbec nenechala otrávit. Jen je potřeba ho nasadit mírně šikmo, a ne vodorovně. Jak víme, každá diagonála zeštíhluje, a to platí i o klobouku.

  • Klobouk a šíře ramen

Vyjma záměrných extravagancí, které se hodí spíš na přehlídková mola, by šířka klobouku nikdy neměla přesáhnout šířku ramen. To platí pro všechny typy postav, nejen ty malé.

  • Klobouk a vlasy

Dnešním trendem jsou vlasy pod kloboukem rozpuštěné. To ale sluší opravdu jen mladým dívkám a ženám, jinak to působí neupraveně. Zralejší dámy by měly nechat vyniknout obličeji a vlasy stáhnout dozadu.

  • Klobouk a jeho barva

Vyhrávají klobouky v neutrálních odstínech. Od krémových přes béžové, šedé, khaki až po černé. Stále je přece řeč o pánském stylu klobouku, takže se vyvarujte se tzv. dámských barev, jako je růžová, červená, oranžová a pastelky.

Když bude klobouk ladit s vaším oblečením, budete působit vyšší.

  • Klobouk a oblečení

Pánský klobouk tak trochu svádí nosit ho ke kostýmu, ale to bych nedělala, nechcete-li působit jako „mužatka“. Nejlépe vynikne s ležérním, neformálním stylem. K džínám (a šatům) v kombinaci s koženou bundou, nebo oversized svetrem. Opatrná bych byla v kombinaci s trenčkotem nebo tvídovým sakem. Chce to vyzkoušet, aby celek nepůsobil moc násilně. Přece jenom jeden pánský prvek stačí.

Tak co, milé ženy-in, naladila jsem vás?

Čtěte také:

Reklama