.

„Donutil mě studovat, ale teď mi hází klacky pod nohy,“ stěžuje si maminka Jitka

Vztahy

„Donutil mě studovat, ale teď mi hází klacky pod nohy,“ stěžuje si maminka Jitka

Rodina, nebo kariéra? To je životní rozhodnutí, které trápí snad všechny ženy. Ty odvážné se pustí do obojího. Jitku (25) přemluvil k dostudování vysoké školy při rodičovské její přítel. Jenže teď jí hází klacky pod nohy.

„Otěhotněla jsem v polovině třetího ročníku vysoké školy, a tak mě ani nenapadlo ve studiu pokračovat. I když v mém plánu magisterský titul původně byl. K bakalářským zkouškám jsem už dorazila s pořádným pupíkem a představa, že se starám o děcko a k tomu po nocích šprtám, mě nijak nelákala. Přítel mi to tehdy hodně vyčítal, ale myslím, že mě částečně i chápal. Ani on netušil, co nás čeká a jak budeme rodičovství zvládat. Jenže po čase mi začal moje neukončené vzdělání opět připomínat,“ vypráví Jitka.

studie

Její argumenty, že by dělala sice obojí, ale jen napůl a nic dalšího by nestíhala, neobstály. Pořád mi jen opakoval, že s bakalářem nejsem nikdo, a je škoda nevyužít šance a nedodělat si titul, když sedím doma. Má prý spoustu známých, které studovaly právě na rodičovské dovolené a ještě si to pochvalovaly, že se z nich nestaly šišlající matky. Možná má pravdu, běželo mi hlavou a já nakonec podlehla a přihlásila se k dálkovému studiu,“ svěřuje se mladá maminka.

Zpočátku byla ze školy nadšená. Zase řešila něco jiného, než plenky a kašičku. Jenže problémy se začaly časem dostavovat. „Péči o Tadeáška a školu jsem s vypětím všech sil ještě zvládala, ale ostatní šlo stranou. Doma nebylo vždy naklizeno a přítel měl k večeři párky nebo chleba s máslem. Ani na něho samotného mi nezbýval čas. To všechno ho začalo štvát natolik, že úplně obrátil,“ svěřuje se Jitka, které nakonec navrhl, aby školy po půl roce nechala.

„Jak mi vyčítal, že jsem se vykašlala na školu, tak mi teď otlouká o hlavu, že se studiu věnuji až moc. Jenže jak by si to představoval? Mám profesorům vysvětlovat, že něco neumím, protože bylo potřeba navařit a jít s přítelem na důležitou večeři? Jenže on už to vymyslel jinak. Mám studia nechat úplně. Prý netušil, že se kvůli tomu vykašlu na vše ostatní,“ rozčiluje se Jitka a přiznává, že hádky jsou u nich teď na denním pořádku. Ona má totiž zcela opačné plány.

Když už jsem se k tomu jednou vrátila, tak to chci dokončit. Sice mi to dává zabrat, ale na druhou stranu mě škola moc baví. Jen mi chybí podpora od partnera, který mi začíná naopak dělat naschvály, aby mi rozhodnutí ztížil. A tak nevím, jak dlouho vydržím stát si za svým,“ dodává.

Čtěte také:

   
10.03.2016 - Ona s ním - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [20] Johanuska [*]

  Smutný příběh... Já si třeba při mateřství dělala ještě PhD (online) a manžel mě plně podporoval/podporuje. Být tebou, tak bych to dokončila a s manželem si zkusila rozumně promluvit.

  superkarma: 0 20.04.2016, 00:09:53
 2. avatar
  [19] chanahd [*]

  No, tak toho bych doma nechtěla.

  Ale paní sebou taky nechá pěkně manipulovat.

  Tihle tyrani dělají jen to, co jim sami dovolíte. A jak se zdá, paní se dá asi lehce donutit k tomu, co ten chlap chce.

  Pokud se mu zdá málo uklizeno, může taky poklidit. A pokud není mentálně postižený, tak hádám, že i ten chleba si zvládne sám ukrojit a namazat.

  superkarma: 0 14.03.2016, 18:19:30
 3. avatar
  [18] kareta [*]

  Já nestuduju a bordel s párkama máme občas doma takySml8. Fakt netuším, co s tím pořádkem a teplým jídlem lidi nadělajíSml26

  Záleží ovšem na typu školy a dítěte. někdo má pohodové dítko, a stihne s ním vystudovat, založit firmu, háčkovat, sportovat a dělat charitu, někdo má malého tyrana, který mu dovolí akorát se 2x denně v jeho přítomnosti vys**at a do roka je z něj troska. jestli je dítě po tatínkovi, tak bych doporučila slečně přehodit rodičák na tatínka, aby si to taky užil a v klidu dostudovat.

  superkarma: 1 10.03.2016, 19:58:50
 4. [17] RybkaL [*]

  Pokud chcete studovat a baví vás to tak to určitě nevzdávejte! Ono to při té mateřské nějak půjde a uklizený byt taky není všechno. Jednou by jste si to vyčítala. Já jsem bez dětí mohla studovat a to se mi nechtělo, teď si kvalifikaci zvyšuju při zaměstnání a s dětma a říkám si, proč jsem do toho nešla dřív.

  superkarma: 1 10.03.2016, 19:13:08
 5. avatar
  [16] risina [*]

  Nikdo by mě nednutil studovat, kdybych sama nechtěla, a nikdo by mi nezabránil studovat, pokud bych se jednou rozhodla - a studovat při mateřské je rozhodně jednodušší, než když se chodí do práce (zažila jsem obojí) Sml22.

  superkarma: 5 10.03.2016, 17:42:22
 6. avatar
  [15] SNÍŽEK [*]

  ten chlap neví co chce,hlavně když je vždycky po jeho.O své dítě,domácnost a jídlo se má starat i on a ne čekat servis.Chtěl aby žena studovala,měl vědět že se bude muset zapojit do chodu domácnosti. Sml31

  superkarma: 1 10.03.2016, 16:40:10
 7. [14] Boros [*]

  vladka321 — #12 Tak já studovala jen při 3 dětech, ale s plným úvazkem v práci, kde nám vrchní nevyšla vstříc absolutně s ničím (naopak). Přesčasy stejně jako ostatní, dovolené měněné na poslední chvíli apod. Jednu babičku 400km daleko, druhou sice 20 minut, ale ta se řídí heslem: "o svoje děti se starej sama". Zvládla jsem Bc a pak mi vrchní řekla, že mi tenhle obor neuzná (až pak jsem zjistila, že neměla pravdu), tak jsem šla do dalšího Bc a pak jsem už jen jí natruc dodělala 2 roky navazujícího Mgr, abych v 50 letech úspěšně skončila. Děti školou povinné, během těch studií jsme se stihli přestěhovat a zrekonstruovat komplet celý byt. Naprosto nechápu, jak jsem to zvládla. Ovšem nabrala jsem 15 kg. daň za titul, ze kterého nic nemám, akorát mi snížili plat. Ovšem moje maminka se vytahuje.

  superkarma: 2 10.03.2016, 16:32:47
 8. [13] Rikina [*]

  No nevím, my u toho nejsme, nevíme, co dotyčná zvládá nebo nezvládá, jak moc je zanedbaná domácnost a dítě, a co přítel dělá, jestli pomáhá nebo co vlastně. Ono to asi nebude tak jednoznačné. Sml80 Taky znám ženy - přesně dvě - které si pořídily dítě během studia, a třeba školu na rok či dva přerušily a pak to dokončily. Obě ale musely hodně obětovat, aby ten titul získaly, a nebyla to žádná procházka. Taky obě skončily posléze rozvedené, a ta doba jejich studia k tomu výrazně přispěla. Myslím, že taky dost záleží na tom, co to je za školu - jestli to vážně stojí za to a nebude to titul jen pro okrasu, jestli jí to pak pomůže k lepší práci a lepšímu životu všeobecně. To znám taky lidi, co mají VŠ vzdělání, a pracují jeden u benzínové pumpy a druhej jako číšník - na to studovat nemuseli. Sml80 Prostě aby ta dáma měla jasno v tom, že je vždycky něco za něco, a dobře si zvážila, jestli zisk převýší ztrátu.

  superkarma: 0 10.03.2016, 15:27:08
 9. avatar
  [12] vladka321 [*]

  Já jsem také studovala při mateřské a přitom se starala o čtyry děti. Jediný, kdo byl pro, byl manžel. Ostatní mi jen dokola opakovali, že jsem se zbláznila a co si tím jako chci dokázat. Bylo to těžké, to nepopírám, ale také to bylo dost inspirativní a díky podpoře manžela a dětí se to zvládnout dalo.

  Pokud není podpora toho nejbližšího partnera, je to těžké, poněvadž je člověk na všechno sám. Na druhou stranu je to tak, jako tak boj, na nějž se Jitka dala. Že to nebude procházka růžovou zahradou, věděla. Takže já radím zatnout zuby a pokud to jen trochu půjde, což jít musí, už jen proto, že jí studium baví - tak vytrvat Sml22

  1. na komentář reaguje Boros — #14
  superkarma: 0 10.03.2016, 13:06:07
 10. [11] slávenka [*]

  OlgaMarie — #8 Sml59Tady je vidět, že když se chce, všechno jde. Jitčin přítel zřejmě začal na její studium "žárlit." A on má vystudovanou VŠ? Nedej se holka a stůj si za svým.Sml67

  superkarma: 0 10.03.2016, 11:23:22
 11. avatar
  [10] enka1 [*]

  OlgaMarie — #8 Taky mi v článku chybí, co na to celá rodina, určitě nejsou sami, máknout musí všichni včetně manžela(on titul má?). Neteř teď dělá VŠ se dvěma dětmi, při zaměstnání, do školy i školky musí děti vozit z vísky do města.......všechno jde, když je na to víc lidí

  superkarma: 0 10.03.2016, 11:09:54
 12. avatar
  [9] peetrax [*]

  Doufám, že to dostuduje, když už se do toho dala a chlap se vzpamatuje. Teda chlapec, tohle s chlapem nemá ještě nic společného. Jasně, vzdělání není všechno, ale když už s tím začala... A starají se o jedno dítě, je obou, stejně jako domácnost, tak ať se ten chytrák taky zapojí. Sml80

  superkarma: 0 10.03.2016, 11:04:32
 13. avatar
  [8] OlgaMarie [*]

  mařinka — #4 Moje snacha promovala s vyznamenáním (FSV), když kojila 3. dítě! Syn má 2 VŠ (MFF, FSV) a doktorát (FSV). Se dvěma dětmi bydleli na koleji. Snažili jsme se jim s manželem pomáhat, aby snacha mohla napsat diplomku a mohla se učit na státnice. Syn musel taky pěkně máknout!

  Manželka syna mého bratrance si při "mateřské" udělala také VŠ, když už čekala 3. dítě! Také jí pomáhali v mezích možností s hlídáním i rodiče, její manžel pracoval a také se pomáhat snažil. na jeho pomoc dbala jeho matka.

  1. na komentář reaguje enka1 — #10
  2. na komentář reaguje slávenka — #11
  superkarma: 4 10.03.2016, 09:33:28
 14. [7] zzandaa [*]

  S Bc. není nic? Ono ta vysoká dneska není až taková výhra. Mám ji a práci sehnat nemůžu, protože nemám praxi a nikdo mi ji nedá... Tak nějak by mě zajímalo, jestli ten chlap příjde domů a hodí nohy na stůl, nebo taky s něčím pomůže. Vytře? Vydrhne koupelnu? Uvaří? Těžko. To tihle nedělají... Uzurpátor.

  superkarma: 0 10.03.2016, 08:59:49
 15. [6] Boros [*]

  Naše šéfka nám neustále odtloukala o hlavu, že bez VŠ nejsme nic a musíme si ji dodělat, protože přednost v zaměstnání budou mít ty s VŠ atd. Když jsme se přihlásily (samozřejmě k dálkovému studiu), a vzaly nás, úplně otočila a začala nám házet klacky pod nohy...nebýt ochotných kolegyň, ani jedna jsme tu školu nedodělaly...

  superkarma: 1 10.03.2016, 08:18:06
 16. avatar
  [5] rusalka2008 [*]

  Připomněla bych mu jeho slova, že s bakalářem není nic... a že pomoct s večeřemi může i on Sml80

  superkarma: 0 10.03.2016, 07:51:20
 17. [4] mařinka [*]

  Znám jeden pár, kde oba měli plánovaně dítě při škole. Oba měli závěrečné zkoušky jen kousek od sebe, jenže on jí to neřekl. Vařil, po práci (ano, pracoval a studoval zároveň) pomáhal s dítětem, aby se ona mohla učit. Padal únavou, ale chtěl, aby ona dostudovala. Maximálně ji podporoval a snažil se, aby měla dost času na učení k závěrečkám. VŠ mají oba, on doktorát. Jak odlišný přístup oněch tatínků od rodiny...

  Copak si Jitčin partner tu večeři nemůže uvařit sám, když už musí mít teplé jídlo? U nás se teplé večeře nikdy nedržely, přišlo nám jednodušší namáznout pečivo něčím, trvání na teplých večeřích proto nechápu.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #8
  superkarma: 3 10.03.2016, 07:25:16
 18. [3] bobani [*]

  proč se nechat mužskými stále manipulovat ?

  superkarma: 0 10.03.2016, 05:56:48
 19. avatar
  [2] paníliška [*]

  gerda — #1 Přesně tak, ten chlap je jen koule u nohy, vždycky si najde důvod, za co ji peskovat a u sousedů bude vždy tráva zelenější.

  superkarma: 2 10.03.2016, 05:53:35
 20. avatar
  [1] gerda [*]

  Ten chlap jí pěkně komplikuje život. Jestlipak si na papírek sepsala, jak by se měla, nebýt jeho?Sml57 To máme...neplánované těhotenství (uznávám, byli u toho oba), výkyvy v názorech, žádná pomoc, ale naopak.....to se jeden potom nemůže divit, když je ženská s dítětem raději sama. Odpadnou otravné remcy, výčitky, že doma není to a ono....a jakpak se panáček podílí svou prací na společné domácnosti? Vždyť je to manipulátor, macho, který partnerku bere, jen pokud mu plní jeho přání.

  1. na komentář reaguje paníliška — #2
  superkarma: 2 10.03.2016, 05:23:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme