V našem povídání o slovanských božstvech zabrousíme tentokrát k duchům, které máte nejspíš doma i vy. Dědek Hospodáříček, nebo také Domovík, bydlí v každém stavení. Občas s ním žije i jeho žena Šišimóra.

Praskl vám doma talíř? To bude tím, že jste dost neuctili Dědka Hospodáříčka! Tohle nižší slovanské božstvo bydlí totiž v každém domě. Je jeho ochráncem, ale dohlíží i na rodinnou pohodu.

  • Také mu říkají: Domovoj (Rusové), Domowik (Poláci) Domaći (Srbové)

Jak vypadá a kde ho najdete?

Děd Domovík je malý a chlupatý skřítek. Srst má po celém těle. Rád se schovává a žije pod prahem u vchodových dveří, někdy také bydlí pod pecí či kamny. Dnes už tak běžné nejsou, takže je spíš pravdpodobné, že ho najdete pod tím prahem.

Další články o slovanské mytologii...

kikimoraObyvatelé tomu mu nechávají u jeho příbytku večer na bílém plátýnku malé dárky. Většinou trochu jídla (třeba rozdrobené sušenky) či misku s mlékem. Dobrý vztah s Dědkem je totiž zárukou spokojeného bydlení - vždyť je to ochránce domova. Když dary do rána zmizí, je jasné, že je Domovík přijal.

Umí se i naštvat

Když doma najdete malé blátivé stopy, když vám praskne talíř nebo třeba když někde spadne kus omítky, není pochyb, že za tím stojí Domovík. Něčím jste ho museli nahněvat, tak se rozhodl trochu vám to osolit! Důvod jeho zloby může být různý, třeba je to nějaká nová věc, kterou jste si do domácnosti přinesli, nebo se mu nelíbí vaše rodinné hádky. Určitě důvod co nejdřív odstraňte a něco malého Hospodáříčkovi obětujte. Uvidíte, že bude doma hned líp!

Když ale místo blátivých stop najdete jen mokré stopy, věřte, že patří jeho ženě Šišimóře (také Kikimoře, Sousedce či Máře) - malé shrbené škaredé stařeně. Ta je ve vymýšlení naschválů daleko drsnější než Domovík. Naštěstí ji ale většina českých domácností může být v klidu, žije totiž hlavně v Rusku. Domácí Šišimóra je slabý odvar té lesní (manželky Lešije) - o té se říká, že unáší malé děti!

Vezměte ho s sebou

Když se stěhujete, měl by podle slovanské tradice jít Hospodáříček s vámi. Ale sám od sebe nepůjde. Musíte mu nabídnout vysokou botu a nedívat se. Domovík si do ní vleze, a vy ho pak můžete přenést do svého nového bydlení a tam ho nechat, ať může nenápadně vyskočit z boty ven.

Kam dál?

Reklama