Čtenářka Tina5 slyšela slovo naplavenina včera poprvé a napsala nám, jak se z naplaveniny stává starousedlice.

Milá redakce, přiznávám, že slovo naplavenina ve spojení s někým novým slyším poprvé. Přištěhovalec, přivandrovalec ano, ale naplavenina ne.

Když se k nám mezi pár rodin žijících v osadě za malou vesnicí ve Východních Čechách přistěhovala rodina, neslyšela jsem od rodičů ani od sousedů křivého slova, naopak, každý se snažil pomoci, ať chlapy s chlapskými pracemi nebo ženské s těmi ženskými, ale myslím, že novou rodinu jsme všichni přijali moc dobře.

 I když je fakt, že dítě má zkreslené představy a vzpomínky.

Pak jsem žila v paneláku v okresním městě, kde jsem neznala ani všechny sousedy z našeho vchodu, natož vedlejšího..Bylo to takové studené. Pozdravit ve výtahu a to je tak vše.

Po rozvodu jsme pět let žili v pronájmu v bytovce v malém 3+1 na vesnici.  Bylo tam 6 rodin, hovořit se dalo s jednou rodinou, se kterou se stýkáme dodnes. Je mi jich docela líto, protože veškerá práce kolem bytovky jako sekání trávy či odhazování sněhu už zůstalo pouze na nich.

Ikdyž podle rozpisu měl každý službu vždy jeden týden, jen Pavel s rodinou a my jsme se snažili o to, aby se nám dobře žilo a okolí vypadalo hezky a věřte, že třeba jen odházet sníh byla práce na několik hodin, často jsem si zpívala Nohavicu.. večer to odhážu, namažu záda, ráno se probudím.. :-)) ale šla bych házet zas.

Pak se nám podařilo sehnat vysněný dům, ne u silnice, ne u vody, ne moc mezi lidmi. Náš ideál byl statek na polosamotě, ale buď nebyl obyvatelný nebo stál tak moc, že to prostě nešlo. Nakonec jsme našli dům na konci slepé ulice. Je to už pět let(co je to proti Vašim 14, Radku..), ale dodnes si pamatuju na moji první cestu slepou ulicí, když jsem šla koupit čerstvé rohlíky, aby měli chlapi při stěhování ke svačině.

Ta ulice byla nekonečná, já cítila pohledy z každého okna a nebylo mi to moc příjemné. To se v Praze asi nestává, tam se možná ani neznají všichni z jednoho vchodu paneláku. Tady na vesnici zná každý každého a ještě loni, když jsem v obchodě objednávala krouhané zelí si nás paní prodavačka zapsala jménem bývalých majitelů domu, byla na ně zvyklá a mají jednodušší příjmení než my. Letos už ne, letos si  zapsala naše jméno.

 To potěší.

Zdravím všechny, ale některé lidi dodnes neznám, oni mě ano, jsem ta nová. O drby se nezajímám a tím, že jsme na konci ullice, tu máme opravdu úžasný klid a pohodu. A jak jsem psala před  4 dny, máme v ulici sousedy, na které se můžeme spolehnout. Však jsem jim děkovala znovu tento týden, když se přišli podívat, jak se daří. Stačí prohodit pár slov, ale zájem potěší, když člověk ví, že je to upřímné a ne jen nějaká slušností návštěva, jak to občas bývá mezi příbuznými.

Ikdyž problémy jsou všude, tak občas si manželem postesknem, že ještě bydlíme moc blízko lidí, že statek v horách by se fakt hodil. Ale to spíš v položertu, před problémy člověk neuteče ani do hor ani na moře a já jsem ráda, že bydlíme tam, kde bydlíme. Je tu krásně.

Sousedi z druhé strany, přes velikou louku jsou staří manželé, pán se se kdysi přiženil a dodnes říká, že ho místní nepřijali. Je tu skoro 60let.

Asi je to věc názoru, každý má jiné představy, zkušenosti. Vždy jsem si myslela, že nejkrásnější místo je tam, kde jsem žila jako dítě a dodnes vzpomínám na les, který byl vidět z okna, motoráček, který jezdil pod lesem, rybník, který jsme měli za domem, ale dnes mám pocit, že nejkrásnější místo na zemi je tam, kde máme skutečný domov. A domov je místo, kde mě mají rádi. Nezáleží na tom, zda je to dům, byteček nebo jen pronajatý pokoj, záleží na lidech okolo.

Za své lidi okolo nepřestávám děkovat a snažím se, abych i já pro své okolí byla dobrým člověkem.

Krásný den starousedlíkům i naplavenimám přeje Tina5             
text nebyl redakčně upraven


Díky Tino5 za dlouhý mail. Nebudu reagovat na všechno. Jen na vaši myšlenku bydlení na odlehlém místě. Já, na rozdíl od mé ženy, mám sen.

Vidím samotu vysoko v horách a daleko v lesích. Jen polní cesta a hukot stromů ve větru. Tam stojí má chaloupka v kopci a vedle zurčí potůček. Na zápraží mám houpací křeslo, sedím v něm, vedle na stolečku ve sklence whiska, v ruce doutník, přes kolena kostkovaná deka.

Moje žena a děti mne navštěvují, jen když jim dám svolení, a jako dary mi nosí doutníky a dobré pití…

Tak zpět do reality…

Dnešním tématem dne je: jste tam, kde žijete, „naplaveniny“, nebo starousedlice.

  • Jak jste se přizpůsobila novému prostředí?
  • Dával vám někdo „sežrat“, že jste odjinud?
  • Vadí vám přistěhovalci?

Jedna z vás bude za příspěvek  odměněna třemi výbornými čokoládovými bonboniérami. Klasickou, čokoládovou i kokosovou Tatianou od Figara

coko

Stačí přispět na tento e-mail:

redakce@zena-in.cz

a máte velkou šanci.

Reklama